Skocz do zawartości

Covid-19


Recommended Posts

26 minut temu, Sanwing napisał:

A nie wiem czy mimo wszystko opłacało by Ci się brać kredyt i spłacać potem 100-150 tys więcej podobnie musisz obecnie dołożyć do budowy przy obecnych cenach to jeden pies.

No właśnie, nie wiadomo, jakby to wyszło, może bardzo podobnie. Ciężko powiedzieć.

20 minut temu, Sanwing napisał:

Kumpel z Niemiec hehe tzn mój klient z którym się zakumplowalem co do nas przyjeżdża to mówi po kiego walą się stawiał u nas jak ceny teraz w PL niewiele niższe,

Zawsze może przecież sprzedać chatkę i zamieszkać za granicą. Tym bardziej, jeśli ma tam dobrą pracę.

Edytowano przez Adi777
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Adi777 napisał:

No właśnie, nie wiadomo, jakby to wyszło, może bardzo podobnie. Ciężko powiedzieć.

Zawsze może przecież sprzedać chatkę i zamieszkać za granicą.

No gość mieszka, na przyszłość sobie wybudował, ale chyba już tego żałuje heheh. Nie odzyska kasy z budowy nie ma takich szans. 

Co do eko to tak szczerze największy naganiacz kasy obecnie w budowlance co ciekawe u nas w kraju na tym majątki biją za granicą wygląda to inaczej tam ekologia w modzie ale taka normalna z głową, nie jak u nas pompa ciepła i foto do nowego domu za 60 tyś nigdy w życiu ci się nie zwróci, a dotacji nie ma. Jak będą to jakiś % to nawet wtedy przekroczysz piec na pellet powiedzmy 10-12 tyś minus jakaś dotacji na pompę to niech pompa wyjdzie ci 30 tyś drożej podzielić na koszt pelletu. To pompa zwróci ci się za 12-15 lat jaka będzie wydajność pompy? Ile osób będzie wymagała wkładu przez te lata sam sobie policz. Ale ekologia zyska tzn khmmm te panele i te pompy też trzeba wyprodukować wywiercić otwory często zaburzając gospodarkę wodną wokół domu no różnie na to można patrzeć. 

Ale jak coś kończmy bo interesujące wrzutki HQ nam giną....

3 minuty temu, Amarok napisał:

Anty szczepionkowy posuwają się dalej, czytałem że zaszczepieni stanowią dla nich zagrożenie. 

A na starość miałem sobie domek postawić, ehh, chyba za długo zwlekałem. Life is brutal. 

To wina antyszczepionkowców na bank, nici z domu. 😜

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Sanwing napisał:

pompa ciepła i foto do nowego domu za 60 tyś nigdy w życiu ci się nie zwróci,

Wiesz, nie miałem raczej na myśli całkowitego zwrotu zakupu, bardziej chodziło mi o ileś tam procent zwrotu z racji właśnie takiego wyboru.

O ogrzewaniu pelletem nawet nie myślałem. Gaz albo pompa, nic innego. Gaz pewnie lepszy, ale musiałbym robić przyłącze, i nie wiem, czy byłoby to opłacalne.

Pompa oczywiście powietrzna.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Adi777 napisał:

Wiesz, nie miałem raczej na myśli całkowitego zwrotu zakupu, bardziej chodziło mi o ileś tam procent zwrotu z racji właśnie takiego wyboru.

O ogrzewaniu pelletem nawet nie myślałem. Gaz albo pompa, nic innego. Gaz pewnie lepszy, ale musiałbym robić przyłącze, i nie wiem, czy byłoby to opłacalne.

Pompa oczywiście powietrzna.

Gaz spoko tylko pytanie czy ci przyłącze zrobią nie chodzi o koszt tylko opłacalność dla gazowni ;). Do nowych domów można się bawić, ale niestety w starych przy renowacji trzeba naprawdę się napocić finansowo by np ogrzewanie gazem było w miarę opłacalne...

Co do zwrotów jak pisze obecnie jest tylko przy wymianach przy starym budownictwie. Przy nowych domach nie kojarzę ale chyba tylko na rekuperację coś jest choć trzeba by poszperać w ustawach. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejne dobre wieści o szczepionkach.

Izrael: 80 proc. zaszczepionych, którzy zakazili się koronawirusem, nie infekowało innych osób

 

80 proc. zaszczepionych przeciwko koronawirusowi, u których stwierdzono zakażenie, nie zakaziło innej osoby w przestrzeni publicznej - wynika z danych izraelskiego rządu, o których poinformowała telewizja Kanał 2. Jak się okazuje, jedynie 3 proc. tych, którzy otrzymali szczepionkę, "przekazało" wirusa 2-3 innym osobom.

https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,173952,27366586,izrael-80-proc-zaszczepionych-ktorzy-zakazili-sie-koronawirusem.html#do_w=46&do_v=142&do_st=RS&do_sid=286&do_a=286&s=BoxNewsImg7

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam jakieś dziwne wrażenie , że im więcej pakuję kasy w oszczędności na stratach ciepła / okna , drzwi zewnętrzne , izolacja budynku itp./ to ktoś dochodzi do wniosku , że nagle spada zużycie energii , a co za tym idzie dochody dostawców , a co za tym idzie wpływy do budżetu. Za moment mam podwyżkę jak nie podstawowej kwoty energii to kosztów ubocznych jak przesył i płacę więcej niż przed modernizacją :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Bahzell napisał:

Jedno mi wytłumaczcie. Dlaczego jak ktoś piszę, że chce pompę ciepła, fotowoltanikę i rekuperacje to zaraz mu odpisują, że to bzdura bo się nie zwróci inwestycja? Od kiedy to się jakakolwiek inwestycja budowlana zwraca, o ile nie jest pod wynajem?

Nie chodzi o zwrot samej inwestycji tylko różnicy jaką trzeba po pompy ciepła dopłacić. Teraz zrozumiałe?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Sanwing ok. I tak bzdura ale ok. Przy tak zmiennych cenach i prawie w Polsce to próba jakiegokolwiek wróżenia z fusów co się zwróci a co nie za 15 lat jest jak prognozy ekonomistów. 50% szans. Zadziała albo nie zadziała. Najlepszy przykład fotowoltanika i zmieany od nowego roku :D

 

@tomek4446 ta najnowszy miś na miarę możliwości to energia pojemnościowa bierna...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@tomek4446 czy pamiętasz Jana Kaczmarka? On śpiewał kiedyś taką piosenkę o tym, że ,,bilans musi wyjść na zero..,, i dlatego te termodynamizacje w ogólnym rozrachunku dają bardzo niewiele. A na temat pomp ciepła mam własne zdanie. Tak się składa, że czasem obsługuję (tzn sprawdzam prawidłowość działania bo są właściwie bezobsługowe) w kilku miejscach. Do czasu kiedy temperatura nie spada poniżej zera to jest ok. Natomiast przy niższych temperaturach otoczenia to są typowe pożeracze energii z sieci ogólnej i niewiele pomaga wspomaganie fotowoltaiką.

Edytowano przez Rega
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Perspektywy stabilności energetyczej w Polsce są nieciekawe... Nawet jak teraz inwestycja w uniezależnienie się od klasycznych nośników energii nie bardzo się kalkuluje, to z czasem może się to zmienić. Jak ceny prądu będą w pełni uwolnione to... :( Gaz już 10% idzie w górę we wszystkich taryfach.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Bahzell napisał:

@Sanwing ok. I tak bzdura ale ok. Przy tak zmiennych cenach i prawie w Polsce to próba jakiegokolwiek wróżenia z fusów co się zwróci a co nie za 15 lat jest jak prognozy ekonomistów. 50% szans. Zadziała albo nie zadziała. Najlepszy przykład fotowoltanika i zmieany od nowego roku :D

 

@tomek4446 ta najnowszy miś na miarę możliwości to energia pojemnościowa bierna...

Ale nie rozumiesz że foto i pompa to wydatek 60-65 tyś a pięć na pellet 10-15 tys ciężko rozkminić je to jest 60-10 tyś i podzielić na średnią cenę paliw nawet zawyżona???

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Sanwing napisał:

Ale nie rozumiesz że foto i pompa to wydatek 60-65 tyś a pięć na pellet 10-15 tys ciężko rozkminić je to jest 60-10 tyś i podzielić na średnią cenę paliw nawet zawyżona???

I co mi to da? Teściu zrobił dokładnie tak jak mówisz, pewnie słuchając tego samego bełkotu. Ma olej opałowy. Wyszedł na tym jak Zabłocki na mydle albo Ci co wzięli kredyt hipoteczny we frankach. 15 lat temu też mu mówili, że się zwróci, też pokazywali wyliczenia, też zawyżali ceny. Poza tym są jeszcze inne czynniki. Piec na pelet nie jest bezobsługowy, jest brudny i może się okazać, że niedługo zakazany. Aktualnie najbardziej rozsądnym źródłem wydaje się gaz, tam gdzie jest dostępny. Ale jednak po decyzji USA w sprawie NordStream2 może się okazać że ceny gazu wystrzelą w górę. Po rozważeniu wszystkich opcji wybrałem do swojego domu pompę ciepła z rekuperatorem. Pompa ma opcję grzania/chłodzenia i opcję zasialania bezpośrednio z fotowoltaniki (za falownikiem). W sumie wszystko z całą instalacją jakieś 100k na gotowo. Jest drożej niż mi obiecywano (opłata bierna), ale dużo wygodniej niż sprzedawca mówił (wszystko ustawiane przez internet, wszystko działa, bezobsługowe). 

 

@Butler

To niestety nie tak działa. Aktualne nowe regulacje: 

1. Studnia powinna zostać zgłoszona do Wód Polskich (nawet taka która nie sięga głebiej niż 30 metrów). Podatek naliczany od teoretycznej możliwości wydajności wody. 

2. Oczka wodne jako stratigczne zasoby wody, które też muszą być zgłoszone

3. Odrolnienie CAŁEJ drogi i CAŁEJ działki przy budowie domu. 

4. Ziemanki/piwnice na zewnątrz zgodnie z polskim prawem powinny zostać zgłoszone do gminy. 

I tak dalej i tak dalej. Aaaa i jeszcze podatek od deszczu, który został rozszerzony na osoby prywatne. 

Edytowano przez Bahzell
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Bahzell

Jak długo już używasz pompy z fotowoltaiką?

Ja mam instalację fotowoltaiczną od miesiąca. 8,5 kW.

W przyszłym roku po zobaczeniu bilansu produkcji z całego roku, jeśli mi trochę kilowatów na plus zostanie też chciałbym pompę ciepła założyć.

Mam nadzieję, że oprócz programu Czyste powietrze Cieszyn jakieś dotacji do wymiany pieca wprowadzi z początkiem roku to wtedy może bym się na to skusił.

A zagadnienie widzę na naszym forum ,, nośne'' to może byśmy dedykowany dla niego temat założyli, zamiast śmiecić w Covidzie?

 

Edytowano przez HQ150
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam fotowoltaniki. Plan jest żeby poczekać, zobaczyć jak zużycie energii i wtedy dopiero założyć. Mam duży dom, dwa biura w domu i wszystko na prąd (jedna kuchenka jest na gaz z butli tylko). A magikom od wyliczeń nie do końca wierzę. 
Teściu ma fotowoltanikę od kwietnia tego roku.

I tak: moc jest 4,87 kw bodajże. Sama instalacja jest założona w ogródku na konstrukcji metalowej (dach się nie nadawał). Patrząc na zużycie energii za 10 poprzednich lat i biorąc pod uwagę 80% przelicznik, prawdopodobnie w sierpniu pokryje prognozowane zużycie prądu z tego co odda do sieci. Aczkolwiek u teścia jest ogrzewanie na olej opałowy wraz z CWU. Żeby podać Ci liczby muszę tam pojechać i to sprawdzić, nie mam z domu dostępu do instalacji teścia. 

Mój hydraulik ma założoną kombinację pompa + fotowoltanika od dwóch lat. Za zeszły rok CWU + ogrzewanie (wszystko na pompie) po zbilansowaniu z fotowoltaniką wyszło mu niecałe 100 złotych do dopłaty. 

Pompę warto zakładać jeśli jest ogrzewanie podłogowe w domu. Na grzejnikach działa to średnio. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć domu mam na podłogówce. Cześć niestety na grzejnikach.

Ja nie zakładam, że uda mi się nic za ogrzewanie nie płacić. Ale jeśli bym za prąd do ogrzewania  płacił tyle co obecnie za paliwo do kotła to bym się nie zastanawiał ani chwili.

Po pierwszym, ale wiadomo letnim, miesiącu mam 1,1 MWh naprodukowane. Zużycie miesięczne, średnie u mnie w domu to około 500kWh.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, HQ150 napisał:

Bo mamy złodziei dyletantów u żłobu. Którzy swoją nieudolność przykrywają po prostu drukowaniem pustego pieniądza.

To fakt niezaprzeczalny, tylko do koryta. Bankomaty też ostatnimi czasy wypluwają jakoś dużo nowych banknotów, przypadek raczej nie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • RoRo locked this topic
  • RoRo unlocked this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...