Skocz do zawartości

Co do Audiosymptom i8


Paweł Laszenko

Recommended Posts

8 godzin temu, Kraft napisał:

Rafał, trochę za bardzo kombinujesz z tymi parametrami. Ich znaczenie w większości przypadków jest drugorzędne. Czy 85 dB, czy 87 dB, to nie ma praktycznego znaczenia. Przekręcasz po prostu gałkę głośności bardziej w prawo;).

Tak właśnie myślałem do niedawna: "przecież zawsze słucham cicho, rzadko przekraczam 8-kę, więc w razie czego zrobię głośniej i tyle". Ale to się ostatnio nie sprawdziło.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Agnieszka Zabłocka - Gasek napisał:

Postanowiłam nieco zwiększyć budżet na kolumny i moje oko zawisło na:

Audiovector QR3.

Audiovector QR3 to wybór z rodzaju „hate or love”. Są mocno specyficzne i bez odsłuchu nie warto ryzykować.

Słuchalem ich na swoim wzmacniaczu w dobrze zaadoptowanej salce o wymiarach ok. 25-30m2. Zwróciły moją uwagę swoim wyglądem i tylko dlatego chciałem ich posłuchać.

QR3 to granie niezwykle lekkie, napowietrzone, jakby malowane akwarelą. Rewelacyjna przestrzeń na boki. Sygnatura zauważalnie przesunięta ku górze. Absolutnie nie dla tych których kłują strzeliste soprany (skrzypce Adama Bałdycha z Bridges wydały mi się zbyt dosadne - ale efektowne - kto co lubi). Również nie dla miłośników basu - ten jest obecny ale raczej punktowy i krótki (ja lubię ale większość chyba nie). Podczas przesłuchiwania innych kolumn zwróciłem uwagę, że aranżacja akustyczna pomieszczenia jest nawet lekko przesadzona a stopień wygłuszenia nieco za duży. Gasiło to trochę soprany. QR3 mimo wszystko i tak nimi strzelały. Nie słuchałem ich u siebie w domu, ale jeżeli chodzi o soprany to miałbym ich zdecydowanie więcej i byłyby słabiej poukładane.

Piękne kolumny. Małe, wąskie, efektowne. Ale nie dla każdego. Ja je odrzuciłem po pierwszym słuchaniu.

Edytowano przez sonique
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, sonique napisał:

Audiovector QR3 to wybór z rodzaju „hate or love”. Są mocno specyficzne i bez odsłuchu nie warto ryzykować.

Słuchalem ich na swoim wzmacniaczu w dobrze zaadoptowanej salce o wymiarach ok. 25-30m2. Zwróciły moją uwagę swoim wyglądem i tylko dlatego chciałem ich posłuchać.

QR3 to granie niezwykle lekkie, napowietrzone, jakby malowane akwarelą. Rewelacyjna przestrzeń na boki. Sygnatura zauważalnie przesunięta ku górze. Absolutnie nie dla tych których kłują strzeliste soprany (skrzypce Adama Bałdycha z Bridges wydały mi się zbyt dosadne - ale efektowne - kto co lubi). Również nie dla miłośników basu - ten jest obecny ale raczej punktowy i krótki (ja lubię ale większość chyba nie). Podczas przesłuchiwania innych kolumn zwróciłem uwagę, że aranżacja akustyczna pomieszczenia jest nawet lekko przesadzona a stopień wygłuszenia nieco za duży. Gasiło to trochę soprany. QR3 mimo wszystko i tak nimi strzelały. Nie słuchałem ich u siebie w domu, ale jeżeli chodzi o soprany to miałbym ich zdecydowanie więcej i byłyby słabiej poukładane.

Piękne kolumny. Małe, wąskie, efektowne. Ale nie dla każdego. Ja je odrzuciłem po pierwszym słuchaniu.

Super recenzja. 

Widzę, że muszę dobrze posłuchać tych QR3. 

A na jakim wzmacniaczu ich słuchałeś ?

Może do nich nie pasuje zbyt jasno grający wzmacniacz. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, Agnieszka Zabłocka - Gasek napisał:

Super recenzja. 

Widzę, że muszę dobrze posłuchać tych QR3. 

A na jakim wzmacniaczu ich słuchałeś ?

Może do nich nie pasuje zbyt jasno grający wzmacniacz. 

Nie znam się na wzmacniaczach ponad to co przeczytam na forum więc nie doradzę. Posiadam już nieprodukowany Advance Acoustic X-i120 i bardzo go lubię. Na nim też słuchałem QR3. Będzie tak długo aż padnie. Temat wzmacniacza uważam za „odfajkowany”.

Poza nim słuchałem jedynie Marantza 8006, Cambridge Audio CXA80, oraz Hegla Röst. Ludzie “na mieście” gadają, że mój wzmacniacz ciepły i gęsty. Nie potwierdzę i nie zaprzeczę bo mam za mało doświadczeń z innymi.

Nie przywiązywałbym się jednak na Twoim miejscu do tezy, że nowy wzmacniacz dokona rewolucji w Twoim systemie. To mogą zrobić tylko kolumny (lub adaptacja akustyczna, jeżeli jej nie masz). Reszta elementów, gdy będziesz już osłuchana z kolumnami, które wybierzesz, zawsze będzie mogła zostać wymieniona i sama zdecydujesz czy warto i ile warto dopłacić.

Sytuacja z torem kolumnowym analogiczna do tej ze słuchawkowym. Mam wiele słuchawek w domu i każde brzmią zdecydowanie inaczej. Natomiast przepięcie ich ze wzmacniacza słuchawkowego do gniazda słuchawkowego w Advance lub dziurki mojego odtwarzacza CD nie wprowadza już tak spektakularnych zmian (mam słuchawki niskoomowe co pomaga, to prawda). Domniemam, że w torze kolumnowym będzie podobnie.

Edytowano przez sonique
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Agnieszka Zabłocka - Gasek napisał:

Tak myślę. Może jeszcze Polk Audio RTi A7 posłuchać ? Skuteczność mają porównywalną z moimi S50e, ale może będą miały lepszą średnicę ?

 

W ogóle nie zwracaj uwagi na skuteczność. Wzmacniacz pod pachę i do sklepu na odsłuchy. Jak się coś zabrzmi dla Ciebie dobrze, to pożycz takie kolumny do domu i zweryfikuj. Ja kiedyś pominąłem ostatni etap i żałowałem. Nie dlatego, że kolumny nie zabrzmiały. Ale dlatego, że nie sprawdziłem czy inne nie pasują bardziej. Nie zrób tego błędu. Good luck😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, sonique napisał:

W ogóle nie zwracaj uwagi na skuteczność. Wzmacniacz pod pachę i do sklepu na odsłuchy. Jak się coś zabrzmi dla Ciebie dobrze, to pożycz takie kolumny do domu i zweryfikuj. Ja kiedyś pominąłem ostatni etap i żałowałem. Nie dlatego, że kolumny nie zabrzmiały. Ale dlatego, że nie sprawdziłem czy inne nie pasują bardziej. Nie zrób tego błędu. Good luck😉

Tak właśnie zamierzam zrobić. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 24.01.2022 o 22:01, Agnieszka Zabłocka - Gasek napisał:

Pomysł wziął się stąd, że one mają wyjątkowy wstęgowy głośnik wysokotonowy., co zapewnia piękną górę.

Nie wiem jeszcze jak ze średnicą i basem. Muszę posłuchać. 

Dobra, dobra. Dopiero w zeszłym roku kupiłam A11 Tribute - zresztą od Was. Chciałabym się nim jeszcze trochę pocieszyć. Zwłaszcza, że gra bardzo przyjemnie i uważam, że moc jest wystarczająca do pomieszczenia 27 m. kw. Nie wiem czy w przyszłości nie będę chciała pójść w kierunku Roksan K3 na przykład :)

To tylko propozycja na przyszłość :) - jak sama wiesz, -audio potrafi uzależnić a jeszcze kilka fajnych wzmacniaczy, w budżecie do 10 tysięcy, to by się u nas znalazło :):):)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Agnieszka Zabłocka - Gasek napisał:

Może do nich nie pasuje zbyt jasno grający wzmacniacz. 

A no nie

14 godzin temu, Agnieszka Zabłocka - Gasek napisał:

Tak myślę. Może jeszcze Polk Audio RTi A7 posłuchać ? Skuteczność mają porównywalną z moimi S50e, ale może będą miały lepszą średnicę ?

 

Rti grały innym dzwiekiem .Faktycznie tu średnica jest bardziej nasycona.

Ale tej linii już niema. Polujesz na używane czy koś jeszcze ma nowe?

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Top Hi-Fi & Video Design napisał:

To tylko propozycja na przyszłość :) - jak sama wiesz, -audio potrafi uzależnić a jeszcze kilka fajnych wzmacniaczy, w budżecie do 10 tysięcy, to by się u nas znalazło :):):)

I na przyszłość ja tą propozycję rozważam. 

Rotel RA-1572 MkII to fajny wzmacniacz do rocka, któremu mocy (watów) na pewno nie brakuje. 

Ale oprócz mocy fajnie by było, aby była jakaś barwa dźwięku :) 

3 godziny temu, S4Home napisał:

A no nie

Rti grały innym dzwiekiem .Faktycznie tu średnica jest bardziej nasycona.

Ale tej linii już niema. Polujesz na używane czy koś jeszcze ma nowe?

Piotr

Wiem, że linii RTi w Polk Audio już nie ma. Ale jeszcze nowe "rodzynki" można znaleźć:

KOLUMNY PODŁOGOWE POLK AUDIO RTI A7 CZARNE - Sklep internetowy AGD i RTV - Allegro.pl

Przepraszam, może to głupie pytanie, ale jak tu wstawiać linki ?

Powyżej chciałam wrzucić link z Allegro, a wrzuciło mi tylko nagłówek strony.  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 19.01.2022 o 07:36, S4Home napisał:

Optykiem - DAC - Ale no to tak będzie grało nic z tym nie zrobisz.

Trzeba się przyzwyczaić.

Albo wyjść z dekodera a nie TV

Co  Ci w  nich nie pasowało?

Moim zdanie sprawdź QAcustic 3050i, Magnat Signature 507 czy Monitor Audio Bronze 500

Zapraszam na odsłuch

Piotr

 

Z tego co się zorientowałam, Monitor Audio Bronze 500 są dużymi kolumnami podłogowymi i chyba będą za duże dla mojego Rotela A11 Tribute. Raczej do tych kolumn jest potrzebny wzmacniacz z większym zapasem mocy. Czy może się mylę ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że to głos wołającego na puszczy, ale najczęściej jest tak, że duże kolumny potrzebują mniej prądu niż małe, by zagrać tak samo głośno. Intuicja podpowiada coś innego, ale fakty są, jakie są.

Dla przykładu. 3-drożne podłogówki Focal Kanta No. 2 potrzebują 11,2 V, by zagrać z głośnością 100 dB, 2,5-drożne podłogówki Monitor Audio Silver 200 - 14,2 V, a 2-drożne monitory B&W 706 S2 aż 17 V. 

Jeśli już się bać kolumn, to monitorów. Podłogówki "napędzić" jest prosto.  

 

 

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Agnieszka Zabłocka - Gasek napisał:

Z tego co się zorientowałam, Monitor Audio Bronze 500 są dużymi kolumnami podłogowymi i chyba będą za duże dla mojego Rotela A11 Tribute. Raczej do tych kolumn jest potrzebny wzmacniacz z większym zapasem mocy. Czy może się mylę ?

Nie mylisz się.

Niestety natrafisz tutaj na wiele "LAB wnioskow" które nie mają przełożenia na odbiór muzyki w domu.

Obecnie to zagra ale wspominałaś o zmianie wzmacniacza. Stad taka propozycja.

Piotr

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo to jednak nie do końca jest tak, że sama elektrycznie mierzona moc w sygnale sinus przekłada się na wrażenia dynamiczne dźwięku... Faktem jest że jeden wzmacniacz który ma kilkadziesiąt watów gra odczuwalnie dynamicznie a inny o mocy 150W przy tych samych poziomach głośności, a jest to zwykle kilak W, gra zupełnie płasko i bez życia. Problemem jest nie tyle brak mocy, co jej niewłaściwa dystrybucja w chwilach gry sygnał narasta szybko. Już dość dawno temu zauważono ze wzmacniacze konstruowane pod kontem niskich zniekształceń harmonicznych, oparte o silne sprzężenie zwrotne mają z tym problem. Dlatego później zaczęto budować wzmacniacze które są mniej idealne jeśli chodzi o mierzalne zniekształcenia lecz brzmią lepiej, szczególnie jeśli chodzi o dynamikę. Podobnie jeśli chodzi o mniejsze kolumny to one z zasady mając mniejsza skuteczność nie są również przewidziane do osiągania bardzo dużych poziomów głośności. Z tego powodu nie ma większego sensu zasilanie ich bardzo mocnymi wzmacniaczami  mimo niższej skuteczności ). Te większe kolumny mogą przyjąć zwykle więcej mocy bez zniekształceń i do ich uszkodzenia. Gdy podłączy się do nich słabszy wzmacniacz, wtedy nie zagrają tak głośno jak z mocniejszym. W większości przypadków jednak zupełnie wystarczająco głośno.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pewnej recenzji twojego wzmacniacza, recenzent do jego przetestowania użył między innymi kolumn Audiovector QR5:

19FCAEC7-9C63-4A6D-A7CE-7C6DBDA25721.jpeg.f0c06727128accf2a50523f36285c706.jpeg

Źródło: https://www.stereolife.pl/archiwum/testy/wzmacniacze-i-amplitunery/4753-rotel-a11-tribute

A11 jak można domniemać dał sobie z nimi świetnie radę…

Ty rozglądałaś się za mniejszymi QR3 ale to ta sama linia.

Jako ciekawostka.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, sonique napisał:

W pewnej recenzji twojego wzmacniacza, recenzent do jego przetestowania użył między innymi kolumn Audiovector QR5:

19FCAEC7-9C63-4A6D-A7CE-7C6DBDA25721.jpeg.f0c06727128accf2a50523f36285c706.jpeg

Źródło: https://www.stereolife.pl/archiwum/testy/wzmacniacze-i-amplitunery/4753-rotel-a11-tribute

A11 jak można domniemać dał sobie z nimi świetnie radę…

Ty rozglądałaś się za mniejszymi QR3 ale to ta sama linia.

Jako ciekawostka.

Bardzo dziękuję. Rzeczywiście ciekawostka. Ale mam teraz twardszy orzech do zgryzienia :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Agnieszka Zabłocka - Gasek napisał:

Do przetestowania (odsłuchów w swoim pomieszczeniu) na pierwszy ogień pójdą:

1) Q Acoustic 3050i,

2) Polk Audio RTi A5.

Jak spodoba się Tobie granie RTi A5 polecam w przyszłości wypróbowanie połączenia ze wzmacniaczem Musical Fidelity M2si lub jeżeli chcesz z nagrań rokowych otrzymać jak najlepszą dynamikę Exposure 2010 . Wymienione kolumny i wzmacniacze mamy na miejscu, więc zapraszamy na początek na odsłuch i porównanie do naszego salonu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Agnieszka Zabłocka - Gasek napisał:

I na przyszłość ja tą propozycję rozważam. 

Rotel RA-1572 MkII to fajny wzmacniacz do rocka, któremu mocy (watów) na pewno nie brakuje. 

Ale oprócz mocy fajnie by było, aby była jakaś barwa dźwięku :) 

Barwa nie jest mocą stroną Roteli. Więcej barwowości powinnaś odnaleźć we wzmacniaczach Hegla. Są moim zdaniem bardziej melodyjne. Rotele są trochę beznamiętne.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Kraft napisał:

Cóż, sprzedawcom ten mocowy wyścig zbrojeń jest z pewnością na rękę. A że bez sensu? Na szczęście większość klientów mało kojarzy. Omy, ampery, waty, decybele. A czym to się je? Wystarczy rzucić "napędzeniem" i "wydajnością prądowa' i już jest się szanowanym specjalistą;)

Jarku, Zapytałem Cie w innym wątku. Zapytam i ttuaj:

"

Ale tak serio. Czy nie czujesz, nie słyszysz różnicy pomiędzy wzmacniaczami o rożnych mocach? wydajnościach? Nie czujesz jak zmienia się sposób prowadzenia kolumn?

Pytam serio, nie mając tutaj chęci kłótni. Jeśli odpowiesz. Tak Piotrek serio to po prostu skrócimy ta dyskusję znacznie szybciej I pójdziemy słuchać muzy"

 

17 godzin temu, Agnieszka Zabłocka - Gasek napisał:

Do testów załapał się jeszcze jeden gracz:

Q Acoustic Concept 40 - cena 3899 PLN za powystawowe.

Co sądzicie o tej propozycji ? 

Ktoś je odsłuchiwał ?

Warto je wziąć pod uwagę ?

Warto. Sprawdź je szczególnie istotnie vs 3050i

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...