Skocz do zawartości

Wybór głośników Atmos


Marcin Karpiński

Recommended Posts

Witam noszę się z zamiarem kupna głośników Atmos Height czyli naściennych. Nie mam możliwości odsłuchu, ani tych wstępnie wybranych, ani innych. Budżet 2k max 2.5K chyba że ktoś mnie uświadomi że na tego typu głośniki nie warto trwonić tyle pieniędzy.

Moj obecny setup 5.1. i 2 w trakcje poszukiwań.

Denon x3600H front MA Bronze 500,  C-150, Surround-y Focal Dome Flax, Rel 1205

-SVS Prime Elevation  na zagranicznych forach, testach bardzo zachwalany.

-Kef Q50A  również chwalony niestety trochę ponad budżet, chyba że używki lub jakieś promo na black friday.

-Monitor Audio Bronze AMS 

-Heco AM 200

-Quadral Phase a15 / a5

-Dali Alteco C-1

-Polk Audio OMW3

Klipsch-e odpadają ze względu na brak białego kolory.

Edytowano przez Marcin Karpiński
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcin, coś wyjaśnię chodź była już o tym dyskusja.

Jeśli te kolumny zamieścisz na frontach lub na surroundach i uzyskasz dźwięk odbity to uzyskasz Atmos w teorii. Ale będzie.

Jeśli jednak położysz je  na ścianie. to nie ma mowy w ogóle o Atmosie a to jest Dolby Pro logic II z.

To że amplituner przeprowadzi kalibrację i na wyświetlaczu pojawi się napis Atmos, to nie do końca o to chodzi. Atmos masz słyszeć inaczej to nie ma sensu.

Może płaskie on walle ale na sufit jak trzeba?

Piotr

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to takie kolumny mają stać na frontach lub na tyłach i odbijany dzwiek od sufitu ma dojśc do Ciebie.

Jak to działa? Ja powiem mizernie, ale to jest dopuszczalne według Dolby.

Ty zaznaczyłeś je jako kolumny high. Czyli podwieszane wysoko z przodu na frontowej ścianie. Takiego zestawienia Atmos nie przewiduje i nie ma.

To jest Dolby Pro Logic  IIz

:)

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Czyli nie ma szans uzyskać z ww głośników efektu atmos ze ściany ? Doskonale wiem że z odbicia to już strasznie naciągany efekt. Na zagranicznych bordach, filmikach na YU właśnie te wieszane na ścianie to taki złoty środek jak nie ma możliwości montażu na suficie. Nawet są filmiki gdzie w ślepym teście przy poprawnej instalacji nie sposób odróżnić czy grają z sufitu czy naścienne. Aż tak kolosalna różnica jest w tych dwóch umiejscowieniach przedstawionych na tym nędznym rysunku który dołączam 😄 

Pozdrawiam 

IMG_5852.jpg

Edytowano przez Marcin Karpiński
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem skąd. To pytanie do producenta ampli. Skoro nie ma takiego w założeniach Dolby to nie wiem skąd to wzieli.

Ale nie tylko Denon to ma.

14 godzin temu, Marcin Karpiński napisał:

Aż tak kolosalna różnica jest w tych dwóch umiejscowieniach przedstawionych na tym nędznym rysunku który dołączam

Dokładnie tak. Jeszcze lepiej jakby 2 była jeszcze bliżej Ciebie.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatecznie jakbym musiał zawiesić na suficie ww głośniki, to czy tak jak pisałem warto iść w hi-end typu kef? Czy w atmosowych aż takiej różnicy nie uświadczę wieszając np. takie heco. 
bo rozumiem że jak już na suficie to takie kontowe lepiej zdają egzamin niż płaskie?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bierz Heco

Chyba ze design będzie Ci przeszkadzał.

23 godziny temu, Marcin Karpiński napisał:

bo rozumiem że jak już na suficie to takie kontowe lepiej zdają egzamin niż płaskie?

To zależy od położenia. Jesli mają być rozmieszczone jak zaleca Dolby to płaskie. Jeśli chcesz je przesunąć no to kątowe dają Ci możliwość skierowania na słuchacza.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 18.11.2020 o 18:22, Marcin Karpiński napisał:

Więc skąd takie ustawienie w ampli. ? 

DTS:X

https://pl.yamaha.com/pl/products/contents/audio_visual/dtsx/index.html

 

Chcesz uzyskać najlepsze efekty przeczytaj to

https://cinematic.pl/dolby-atmos-DTS

Dnia 19.11.2020 o 07:52, S4Home napisał:

Skoro nie ma takiego w założeniach Dolby to nie wiem skąd to wzieli.

 

Nie tylko Dolby na świecie istnieje 😛

Edytowano przez tadekk55
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, tadekk55 napisał:

DTS:X

https://pl.yamaha.com/pl/products/contents/audio_visual/dtsx/index.html

 

Chcesz uzyskać najlepsze efekty przeczytaj to

https://cinematic.pl/dolby-atmos-DTS

Nie tylko Dolby na świecie istnieje 😛

Czyli to ustawienie głośników pod DTS:X a nie Atmos jak twierdzi Denon i nie Dolby Pro Logic IIz jak napisał wyżej S4Home .  Idzie się w tym wszystkim pogubić.

 

7 godzin temu, S4Home napisał:

Bierz Heco

Chyba ze design będzie Ci przeszkadzał.

To zależy od położenia. Jesli mają być rozmieszczone jak zaleca Dolby to płaskie. Jeśli chcesz je przesunąć no to kątowe dają Ci możliwość skierowania na słuchacza.

 

Akurat jak już będę zmuszony do powieszenia na suficie to mi różnicy nie robi. Skoro lepiej płaskie to może wtedy coś w stylu Heco Ambient 11.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, tadekk55 napisał:

Nie tylko Dolby na świecie istnieje

Odniosłem się do screenu który kolega wysłał gdzie był support format zaznaczony jako Atmos. Być może dla amplitunerów to obojętne czy to Atmos czy DTS:X na to wychodzi :P

17 godzin temu, Marcin Karpiński napisał:

nie Dolby Pro Logic IIz jak napisał wyżej S4Home .

Głośniki przednie górne to Dolby Pro Logic IIZ

obraz.png.6b14f5d73f9c772d9f9f29107381805a.png

To było pierwsze wykorzystujące głośniki przednie górne.

Jeśli jakiś inny system także to wykorzystuje to znaczy że to zapożyczył , czy też rozwinął.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, posiadam amplituner Onkyo TX-NR656 chciałbym dokupić niedrogie głosniki do systemu dolby atmos na sufit, czy odpowiednie byłyby Jamo A310? głownie ze względu na nie duży rozmiar tych głosników. Czy moc tych głosnikow nie jest za mała  do mocy amplitunera?

 

 

Edytowano przez Adrian Rogowiec
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 21.11.2020 o 09:09, S4Home napisał:

Odniosłem się do screenu który kolega wysłał gdzie był support format zaznaczony jako Atmos. Być może dla amplitunerów to obojętne czy to Atmos czy DTS:X na to wychodzi :P

Głośniki przednie górne to Dolby Pro Logic IIZ

obraz.png.6b14f5d73f9c772d9f9f29107381805a.png

To było pierwsze wykorzystujące głośniki przednie górne.

Jeśli jakiś inny system także to wykorzystuje to znaczy że to zapożyczył , czy też rozwinął.

 

Decyzja już podjęta, ale muszę zapytać. Czy opinia o  tej konfiguracji tj. głośniki zawieszone nad głównymi i skonfigurowane jako Atmos nie działają poprawnie, czy że nie dają efektu jest podparta testami w waszym salonach, czy salkach odsłuchowych S4Home. Czy po prostu jest to odpowiedź, nie bo tak słyszałem lub tak piszą. Chodzi mi o bezpośrednie porównanie takiej opcji z tradycyjną czyli głośnikami w suficie. Nie daje mi to spokoju bo tak jak pisałem wyżej nawet na YT jest masa filmików ekspertów z branży która potwierdza że to działa. A w przypadku głośników SVS prime elevation wręcz genialnie. 

Edytowano przez Marcin Karpiński
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 weeks later...

Cześć, 

Powiedz czy udało Ci się to zamontować nad frontami? Działa/spełnia swoją rolę? Nie ukrywam, że również mam podobny problem i zgadzam się z Twoją teorią. Aczkolwiek również popieram zdanie użytkownika S4, że być może to jest zapożyczone czy też rozwinięcie poprzedniej technologii ( musimy pamiętać również, że kiedyś nie było tak dobrze rozwiniętych amplitunerów jakie są dzisiaj co może znacząco wpływać na jakość i dźwięk Atmosa ). U siebie dokładnie tak samo robię ten system Atmos nad głośnikami frontowymi. Jakich ostatecznie użyłeś głośników do Atmosa? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak ostatecznie kupiłem Monitor Audio AMS polowałem na SVS ale niestety cena sztywna, a MA akurat na black friday spadła fajnie. Zamontowane pod sufitem nad frontami, robią robotę. Dla świętego spokoju podwiesiłem też pod sufitem na test skierowane na słuchacza i dokładnie ten sam efekt. Dla mnie po prostu odpowiedzi typu tak nie jest ok. bo nie ma w instrukcji lub tak słyszałem to nie argument. Jest ,masa filmików testów szanowanych znawców tematu za wielką wodą. Dlatego zaryzykowałem i jak widać w polsce też to działa nie tylko w usa... 

W tym krótkim filmiku nawet jasno jest wyjaśnione że to bardzo dobre ustawienie.   https://youtu.be/hyFh4w2qfek

Tu o samych SVS, jest masa tego wszędzie wystarczy poszukać na zagranicznych forach.  https://youtu.be/zCm9HR7PVrU

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również będę montował na ściance nad frontami. A czy próbowałeś ustawić je na samych frontach w celu odbicia od sufitu? Jaki efekt? Czy tj ten sam efekt czyli żaden jak soundbary imitujące dźwięk 5.1 czy coś lepszego? Pytam czy warto zrobić dźwięk 5.1.4 na zasadzie dwa na frontach i dwa nad frontami. Czy tj po prostu przerost formy nad treścią? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Łukaszfro napisał:

Pytam czy warto zrobić dźwięk 5.1.4 na zasadzie dwa na frontach i dwa nad frontami. Czy tj po prostu przerost formy nad treścią? 

jeżeli robisz Atmosa 5.1.4 to masz mieć cztery głośniki nad głową, to co Ty chcesz zrobić to mieć cztery głośniki nad frontami co zniweluje cały efekt. Przy 5.1.4 chodzi o przemieszczanie się dźwięku nad tobą. Jeżeli nie robisz tego w suficie to ustaw dwa głośniki z przodu a najlepiej na ścianach bocznych pod sufitem oraz kolejną parę za kanapą nie koniecznie na suficie, może być na łączeniu ściany z sufitem tylko testuj by efekt był słyszalny.

 

@Marcin Karpiński ja już pisałem w jednym temacie, że mam osobiście porównanie Atmos 5.1.2 ustawiony książkowo oraz Atmos 5.1.2 ustawiony na ścianach bocznych pod sufitem. Jest różnica słyszalna na korzyść Atmosa książkowego. Nie słuchałem tego w salce dedykowanej a w normalnym pokoju. Według mnie należy dążyć do ustawienia książkowego ale jeżeli się nie da to jak najbardziej można rozważyć inne opcje.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz racje, ale jak pisał kolega Marcin gdy nie masz możliwości zrobienia tego książkowo to szukasz alternatywy i o taką właśnie ja pytam czy próbował ustawić głośniki na frontach i jaki jest efekt u niego. Rozumiem, że w każdym pomieszczeniu będzie inaczej, ale opinią można się podzielić. Swoją drogą producenci sami taką alternatywę proponują o którą dokładnie ja pytam :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Łukaszfro napisał:

Masz racje, ale jak pisał kolega Marcin gdy nie masz możliwości zrobienia tego książkowo to szukasz alternatywy i o taką właśnie ja pytam czy próbował ustawić głośniki na frontach i jaki jest efekt u niego.

no tak ale Ty chcesz mieć sześć głośników na jednej ścianie, to nie zadziała nawet w minimalnym stopniu. Chcesz odbić od sufitu, rób to nie ma problemu, ale musisz odbić z dwóch miejsc by się dźwięk nie zlał. O to mi tylko chodzi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No własnie ale po co szukać alternatywy? Bo ja nie do końca rozumiem?

Po to aby bylo? Po to żeby mozna się było pochwalić kolegom że pisze Atmos?

Bo raczej nie efektem dźwiękowym. Ok no doznasz dodatkowego dzwieku bo to być musi ale raczej przyrost jakości nie jest adekwatny do kwoty.

Natomiast no, co kto woli.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, S4Home napisał:

No własnie ale po co szukać alternatywy? Bo ja nie do końca rozumiem?

Po to aby bylo? Po to żeby mozna się było pochwalić kolegom że pisze Atmos?

niektórzy nie mogą montować głośników w suficie lub nie chcą montować głośników wystających na środku sufitu, dlatego szukają innych opcji.

Tutaj problem jest większy, gdyż pytający chce zamontować wszystkie cztery głośniki nad frontami a przynajmniej tak zrozumiałem jego wypowiedź.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...