Skocz do zawartości

Wybór głośników Atmos


Marcin Karpiński

Recommended Posts

Dlatego jest to forum by dzielić się opiniami, doświadczeniem i uczyć innych, wybijać im z głowy głupie pomysły. Nie upieram się nad robieniem 4xatmos i dwa fronty na jednej ścianie. Po prostu spytałem czy tak próbował i jaki jest efekt, a już praktycznie dostałem gotową odpowiedź że kupiłem helikopter i nim jeżdżę po drodze, ale po co przecież on jest do latania :)  Tak serio czy głośniki położone na frontach odbijające się od sufitu to czy tj. sens czy tylko chwyt marketingowy jak z soundbarami i efektu Atmosa w ogóle nie ma czy jednak jest? Nie pytam o książkową wersję tylko wyjściem z sytuacji. Nawiązując do soundbarów to nikomu bym tego nie polecił jako kina domowego ze wzglądu na bardzo duży chwyt marketingowy to po prostu nie działa!!! Mam taki w domu bardzo wysokiej klasy i lipa... A jak jest z Atmos położonym na frontach?  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Łukaszfro napisał:

Tak serio czy głośniki położone na frontach odbijające się od sufitu to czy tj. sens czy tylko chwyt marketingowy jak z soundbarami i efektu Atmosa w ogóle nie ma czy jednak jest?

według firmy dolby głośniki położone na frontach odbijające od sufitu, mają sens i dają efekt. Jaki to już kwestia dyskusyjna. Ale mowa tylko o parze głośników.

Kolejną parę musisz położyć na tylnych głośnikach by odbicie było z innego miejsca oraz w innym miejscu.

Jeżeli chcesz się przekonać jak to działa to w sumie nic trudnego, zdobądź jakieś kolumny i połóż je na swoich frontach pod kątem by mogły odbić dźwięk, ustaw odpowiednią opcję w amplitunerze i sam zobaczysz :)

 

Edytowano przez lolekdrugi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, lolekdrugi napisał:

niektórzy nie mogą montować głośników w suficie lub nie chcą montować głośników wystających na środku sufitu, dlatego szukają innych opcji.

Tutaj problem jest większy, gdyż pytający chce zamontować wszystkie cztery głośniki nad frontami a przynajmniej tak zrozumiałem jego wypowiedź.

No tak. Ale w takim przypadku inwestuje się w solidne kino 5.1 albo na przykład 5.2

 

20 godzin temu, Łukaszfro napisał:

A jak jest z Atmos położonym na frontach?  

Też lipa.

Coś więcej usłyszysz, nie tak że nic ale to jest nieporównywalnie gorzej od klasycznego ustawienia. Jeśli w to inwestować to na pewno nie kosztem solidnego 5.1 czy 5.2.

Jeśli tu będziesz miał dobrze, bardzo dobrze, to możesz sobie testować nakładki.

Takie jest moje zdanie

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Też się przymierzam do głośników dwóch dodatkowych do Yamaha 685 z Aurora 700, 300 w 5.1.  Zrobiłam sobie testy w ostatni weekend i podpięłam na zbudowanych z kartonów wieżach dwa głośniki dodatkowe tuz pod sufitem. Próbowałam je tez ustawić na zasadzie odbicia na frontach. Nie miałam czasu na szerokie testy szczególnie, ale dla mnie lipa. Poza dwoma demami gdzie leciały po kolei osobno głośniki,, wszystkie materiały pod atmosa nie dawały tego, czego namiastki nawet oczekiwałam. Powiem więcej, ten sam materiał w 5.1 brzmiał pełniej bo mam wrażenie ze część "górnego" dźwięku idzie wtedy tez na tylne surroundy i ma się poczucie lepszego wypełnienia dźwiękiem.  Może musiałabym się dłużej pobawić, ale to co usłyszałam rozczarowało  mnie kompletnie.  W ten weekend jeszcze popróbuje, spróbuję tez dwa dodatkowe głośniki poustawiać może po bokach, albo jak typowo tylne. Cos mi się jednak wydaje ze tylko sufit nad głową daje oczekiwany efekt. 

Edytowano przez boogle
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmieniłem całkowicie rozmieszczenie tych głośników. Mam przygotowane nad głową na suficie mniej więcej na wysokości kolan pierwsze Atmosy i dołożyłem dodatkowo drugie w odległości od pierwszych chyba ok 1.2m również na suficie. Zastanawiam się jaki Amplituner będzie dobrym wyborem do takiego systemu. Wstępnie myślałem nad Arcamem, ale jednak  chyba z niego zrezygnuje bo ma bardzo ubogie menu. Jaki Aplituner polecacie? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Mam pytanie,

do Yamaha RXV 685 i zestawem kolumn Heco Aurora 700+300 + reszta setu z serii mogę dokupić atmosowe głośniki efektowe 8 ohm, skoro Heco są na 4 i tak jest ustawiony Amplituner?

Nie stłamsi to jakoś tych efektowych? Powieszę je na próbę pod sufitem frontowo, a przy odnawianiu ścian kupimy porządne sufitowe...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłam. Testuję.

Odbicie chyba nieco lepsze niż frontowe ustawienie pod sufitem. Ale żeby to przypominało ATMOSA to mam wątpliwości. Może to też kwestia odległości punktu odsłuchowego od frontowej ściany bo jednak zarówno na kolumnach jak i pod sufitem te kolumny mają swój kąt wyznaczony. 

W każdym razie dźwięk jest może nieco pełniejszy , ale ja kierunkowości z góry nie rejestruję. W materiałach gdzie ma mi coś niby lecieć nad głową lata gdzieś ale nie nad głową.

 Znacie jakiś materiał darmowy w którym ten efekt powinien wbijać w fotel i jest  dość wyrazisty? W weekend potestujemy w domu intensywniej. Ja mam chyba z 15 demówek niby pod atmosa ale to wszystkie takie jakieś lipne. Może gdybym sufitowe miała....

 

Pytanie: Do kina domowego w 5.1  frontowe kolumny ustawiacie tak żeby linia dźwięku zbiegała się tuż przed odsłuchem? Jak najszerzej, czy stosunkowo blisko ekranu? A wówczas frontowe efektowe wysokie węziej niż frontowe, tak samo, szerzej?

 

Macie tutaj jakieś uniwersalne podpowiedzi? (wiem, że każdy pokój jest inny) i porady, jak mam tańczyć z tym wszystkim po salonie? :)

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

obraz.png

Hej! Jestem przed wyborem i montazem głośników atmos. Taki plan dostalem od kolegi Stolarz z forum. Wydaje mi sie  ze warto to wziąść pod uwage przy ustawianiu głośników.

https://www.dolby.com/about/support/guide/speaker-setup-guides/5.1.2-overhead-speaker-setup-guide/

 

2 godziny temu, boogle napisał:

 

Macie tutaj jakieś uniwersalne podpowiedzi? (wiem, że każdy pokój jest inny) i porady, jak mam tańczyć z tym wszystkim po salonie? :)

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 16.01.2021 o 22:54, Łukaszfro napisał:

Zmieniłem całkowicie rozmieszczenie tych głośników. Mam przygotowane nad głową na suficie mniej więcej na wysokości kolan pierwsze Atmosy i dołożyłem dodatkowo drugie w odległości od pierwszych chyba ok 1.2m również na suficie. Zastanawiam się jaki Amplituner będzie dobrym wyborem do takiego systemu. Wstępnie myślałem nad Arcamem, ale jednak  chyba z niego zrezygnuje bo ma bardzo ubogie menu. Jaki Aplituner polecacie? 

Denon z Audyssey XT32, np. x3600, x3700, x4700 itp

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawienie głośników ustawieniem oczywiście ma wpływ, ale czy czasem pomimo trochę złego ustawienia głośników ( nie każdy pokój jest kwadratowy bez mebli i innych gadżetów )  to czy przy kalibracji całego systemu on nie dopasuje parametrów tak jak powinno być i to skalibruje tak by dźwięk docierał zawsze w miejsce odsłuchu? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...