Skocz do zawartości

Kino domowe do 10000PLN, dopasowanie do mieszkania (plan)


luks

Recommended Posts

Witam wszystkich serdecznie jako, że jest to mój pierwszy post na tym forum.

Chciałbym prosić o poradę doświadczonych użytkowników, w temacie zakupu kina domowego.

Budżet to 10 000PLN.

Sercem byłby Denon (podoba mi się ich system) - pytanie czy x3700 czy też przy mojej kubaturze wystarczy tańszy model. 

Fajnie, gdyby obsługiwał multiroom za pomocą Wifi.

Głośniki ? To ma być używane do filmów, muzyka typu jazz, ale też coś z basem czasami z YT, czyli pewnie sub będzie konieczny.

Załączam plan mieszkania.

Przestrzeń jest dość duża (z otwartą kuchnią i przedpokojem to ok 70m2), zagospodarowana, ale jeszcze kable w listwach przypodłogowych (jakie przekroje ?) mogę dać. 

audio_plan_mieszkania.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

Zacznę od końca. Tyły są ustawione dobrze. Jeśli masz tam na nie miejsca aby je podwiesić to jestem za. Za podłogówkami nie obstaje bo 1. Nie potrzebnie pójdzie tam budżet, 2. Wpłynie to na obciążenie amplitunera.

Pomieszczenie jest spore. Denon X 3700 jest ok w tej cenie. Do tego dołozył bym komplet kolumn Heco Aurora 1000 z subem 30A lub lepiej z dwoma subami.

Jeśli bys chciał jaśniejsze brzmienie , żywsze z większą ilością detali to Monitor audio Bronze 500 + FX + center i sub ( tu nie koniecznie z kompletu).

Zapraszam po wyceny

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,
Pomieszczenie do nagłośnienia jest duże w związku z czym warto postawić na wydajne kolumny frontowe. Denon x3700 to dobry wybór jeśli lubisz cieplejsze brzmienie. Warto zwrócić uwagę na Heco Aurora 1000 + Aurora 300 + center + Sub30a lub wydajniejszy  Klipsch R-115SW, który wypełni niskimi częstotliwościami całe pomieszczenie. Heco Aurora to muzykalne i przestrzenne brzmienie z bliższym środkiem. Jeśli chciałbyś uzyskać więcej szczegółów możesz rozważyć dynamiczniejszy amplituner taki jak Yamaha RXV685 lub nowszy v6a. 
W przypadku Denona można jeszcze rozważyć Polk Audio Signature S60E + S20E + S35E. 

Zapraszam do kontaktu w sprawie wyceny zestawów. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź. Będę się kontaktował oczywiście. Jeszcze kilka pytań:

- Czyli potrzebuje 4 x Aurora 300 na sufit ? Czy ewentualnie 2 x AM 200 z przodu, na górze ?

- Do tego wiszącego na słupie musiałoby prowadzić ok 13m przewodu. 2.5mm2 wystarczy ?

- X3700 pasowałby mi srebrny, ale chyba dopiero od x4700 są do wyboru 2 kolory ? bo jeśli jest tylko jest czarny to center, leżący obok też musi być czarny, a reszta zestawu biała.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, luks napisał:

- Czyli potrzebuje 4 x Aurora 300 na sufit ? Czy ewentualnie 2 x AM 200 z przodu, na górze ?

Mówisz o Atmosie?

No to 300 to model surround który możesz podwiesić ale pod warunkiem nie stosowania Atmosa właśnie.

Jesli miałby być atmos to te kolumny musza być zdecydowanie niżej.

AM 200 to nakładki na kolumny aby odbić dzwięk. Nic z przodu na górze. To już któryś pomysł. Ja napisze o tym chyba osobny post. To jest Dolby Pro Logic II z a nie Atmos.

10 godzin temu, luks napisał:

- Do tego wiszącego na słupie musiałoby prowadzić ok 13m przewodu. 2.5mm2 wystarczy ?

tak

10 godzin temu, luks napisał:

- X3700 pasowałby mi srebrny, ale chyba dopiero od x4700 są do wyboru 2 kolory ? bo jeśli jest tylko jest czarny to center, leżący obok też musi być czarny, a reszta zestawu biała.

W przypadku Heco i Monitor audio jest to do zrobienia.

Zapraszam

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@luks Podstawą jest subwoofer i pięć głośników warstwy niskiej.

Kolumny przednie mają swoją wysokość, więc tu się nad wysokością nie zastanawiasz.

Idealny centralny jest jednakowy z bocznymi, ale da się to zrobić tylko z projektorem i ekranem transparentnym akustycznie. Zasada standardowa: ma nie zasłaniać ekranu, ale równocześnie tweeter powinien być jak najbliżej linii łączącej tweetery w kolumnach przednich.

Jeśli budujesz tylko standardowe 5.x albo 7.x, to kolumny dookólne powinny być nieco powyżej wysokości uszu.

Jeśli budujesz Atmos, to kolumny dookólne powinny być na wysokości uszu (najprościej dać tweetery na tej samej wysokości, co w kolumnach przednich).

Poprawny układ głośników 5.1 jest taki:

image.thumb.png.a87324bfb8ea05234161f1c86ef906a2.png
https://www.dolby.com/about/support/guide/speaker-setup-guides/5.1-virtual-speakers-setup-guide/

Notabene, Dolby zmieniło zalecenia. Dla 5.1 do niedawna w materiałach było 90-110°, teraz jest 110-120°. Dopiero dla 7.1 i 9.1 jest 90-110° dla bocznych. Dolby nie pierwszy raz zmienia zalecenia. Dawniej było, że 5.1 dla jednego słuchacza ma mieć głośniki rozmieszczone symetrycznie (przednie i tylne miały tworzyć prostokąt wokół słuchacza), ale to stare dzieje.

Pytanie odnośnie Denona: Czy można w konfiguracji wpisać, że głośniki surround są z tyłu, nie z boku? W Pioneerze się da, dlatego wnioskuję, że to pewnie jakaś standardowa funkcja.

————————————————————————————————————————————————————

Wieszanie kolumn pod sufitem: Jeśli robisz 5.1, nie wieszaj pod sufitem. Patrz wyżej. Warstwa dolna ma być na dole.

Jeśli robisz Atmos 5.1.4, to układ jest taki:image.thumb.png.59d1a42264fd72a7b4e8ccd316287a01.png
https://www.dolby.com/about/support/guide/speaker-setup-guides/5.1.4-overhead-speaker-setup-guide/

Głośniki warstwy górnej mają być po bokach. Nie z samego przodu, nie daleko z tyłu. Oś położenia głośników górnych wyznaczają kolumny przednie. W rzucie bocznym wygląda to tak:image.thumb.png.f9ece1a3433ea94877a6bbdd2a734b36.png
Oczywiście może się okazać, że idealnym miejscem na ich umieszczenie będzie ten słup za kanapą. Może się okazać, że głośniki górne trafią nad głośniki tylne, ale nie jest to regułą. Każda para głośników jest ustawiana niezależnie od pozostałych.

Do Atmosa można użyć zwykłych kolumn powieszonych pod sufitem, byle tylko spełniały założenia od Dolby (odpowiednie kąty, wysokość przy suficie). Jako głośniki warstwy górnej w Atmos nie muszą być głośniki instalacyjne.

————————————————————————————————————————————————————

Dolby Pro Logic IIz jak najbardziej ma głośniki nad kolumnami przednimi, ale nie korzysta z Atmosa. Dźwięk kierowany na głośniki górne jest wydobywany ze standardowej ścieżki dźwiękowej przez amplituner wspierający ten standard. Nie ma dodatkowych kanałów zakodowanych i nagranych na materiale źródłym (na płycie, w pliku).

Natomiast w odpowiedniej wielkości pomieszczeniu może się okazać, że przednie głośniki Atmos wypadają akurat nad głośnikami przednimi, bo tak wychodzi wprost ze schematów, które opublikowało Dolby. Jeszcze raz napiszę: Może, ale nie musi i nie jest to regułą.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, maciek72 napisał:

A , jak wygląda sufit z 6-ma głośnikami względem słuchacza i sourand ? 

Jak x.y.2+x.y.4. Kosztownie. Minimalna konfiguracja to 7.1.6, czyli 13 kanałów. Zalecana to 9.4.6, czyli 15 kanałów+4 wyjścia subwoofera. 

https://www.dolby.com/about/support/guide/speaker-setup-guides/9.1.6-overhead-speaker-setup-guide/

44 minuty temu, luks napisał:

Czyli na tym etapie muszę zdecydować się na Atmosa lub 5.1 (z możliwością rozbudowy 7.1).

Dodam, że sufit mam niepodwieszany. Więc albo rycie w betonie, albo lewa góra w korytku przy 7.1. 

Jaka jest u ciebie wysokość sufitu? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem w drodze realizacji systemu 11.2 dla Atmos i 11.2 dla Auro 3D . Wszystko osobno . 

Na razie skupiam się na glosnikach i puszczania kabli . Po zakończeniu tych prac dopiero będę myślał o amplitunerze 

Mam za daleko za plecami miejsce , aby zbudować 13.2 dla Atmos i Auro 3D  

Sub także mogę mieć  4 , ale mam teraz 2 i jest bajka :)

Pozdrawiam 

Edytowano przez maciek72
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, yahoo111 napisał:

 

Jaka jest u ciebie wysokość sufitu? 

2,86m

 

U mnie z łatwością dałoby sie zbudować coś takiego:

(ze strony http://manuals.denon.com/AVCX8500H/EU/PL/DRDZSYiltbhifm.php )

image.thumb.png.a425085ec4cdda3800d5f8325d6666cd.png

a w przyszłości mógłbym dodać jeszcze 2 głośniki na sufit. Pytanie czy to ma sens i czy te tylne maja być w końcu na górze czy na wysokości uszu ?

Edytowano przez luks
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...