Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam , na wstępie zaznaczę że pomysł nie jest mój za to wykonanie już tak. Chciałbym podziękować pomysłodawcą , bo patent jest doskonały . inspirację zaczerpnąłem z :

http://audiocafe.pl/press/diy/ikea-audio/

W związku z małym przemeblowaniem , mój sypialniany stolik audio powędrował do salonu i musiałem czymś go zastąpić. Wiadomo , potrzeba jest matką wynalazków , a budżet nie jest z gumy i trzeba sobie jakoś w ciężkich czasach radzić :) 

Nabyłem trzy stoliki z IKEI o nazwie Lack , cena stolika w zależności od koloru oscyluje między 25 zł. a 40 zł. , więc to nie żarty :)

Mnie się nie przelewa i zakupiłem najtańszy pasujący do wystroju sypialni stolik czarny 

https://www.ikea.com/pl/pl/p/lack-stolik-czarny-20011408/

Muszę przyznać , że okleina jest super jak na tą cenę , czarny mat , nigdzie nie odchodzi i ogólnie pod względem estetyki na plus.

Stolik nie waży prawie nic , co sugeruje wypełnienie typu plaster miodu. Musiałem dopasować wysokość nóżek do wysokości sprzętu i poszedłem na stolarnię. Niestety pójście na łatwiznę się nie powiodło , Panowie na stolarni mi powiedzieli , że nie dotkną się do tego , bo nóżki są w środku puste i  piła je zmasakruje. Wróciłem więc do tradycyjnej metody, czyli cięcia ręcznego. Poszło nadzwyczaj szybko , faktycznie , nóżki tylko na końcach mają wstawki z płyty wiórowej , a reszta to powietrze / teraz już audiofilskie :) /.

Budowa stolika zajmuje ok. 1,5 godz. wraz z cięciem. Koszt mojego to 75 zł.

Narzędzia :

- piłka do drewna z drobnymi ząbkami .

- wysokie korytko do cięcia.

- papier ścierny do wygładzenia brzegów po cięciu.

- czarny marker do zamalowania brzegów po cięciu.

a stolik wygląda tak :

 

 

 

IMG_1725.JPG

IMG_1747.JPG

IMG_1752.JPG

IMG_1755.JPG

Edytowano przez tomek4446
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@MariuszZ , @Amarok dzięki Panowie. Mariusz na razie postawiłem po prostu jedno na drugim. Nogi w środku są puste , planuje przykręcenie do blatów klocków drewnianych jako ograniczników i wstawieniu w te klocki nóg. To wystarczy , poszczególne elementy nie przesuną się na boki , bo naturalną blokadę stanowi sprzęt między nóżkami / wymiar jest idealny , odliczając standardowe 43,5 cm. sprzętu zostaje po ok. 1,5 cm. luzu do nóżek. Te blokady to tylko po to by elementy nie przesunęły się do tyłu . Jak na razie wszystko jest stabilne pod samym ciężarem sprzętu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomek - gratuluję pomysłu, ALE może uznacie mnie za wstecznika, myśle, ze coś takiego nie nadaje sie  na stolik pod Audio. Przede wszystkim to zwyczajna TEKTURA. Waży tyle co nic.  A podstawą w audio jest dobry, spoisty, a przede wszystkim ciężki materiał. Te stoliki dobre są do kawy, ALE NIE DO AUDIO!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie to żebym krytykował pomysł świetny podoba mi się 👍 Jednak do pełnowymiarowych elementów audio chyba trochę za delikatny materiał w postaci tych stolików z Ikea. Na mój wzmacniacz który waży 1.1 kg to w sam raz 😉 

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Blat stolika to tzw. plaster miodu, a więc sprasowana tektura ukształtowana w romby. Jeżeli chodzi o wytrzymałość na nacisk to byłbym spokojny , na próbę stanąłem na tym stoliku i 82 kg. spokojnie wytrzymuje. Sonka na górze to 20 kg. i daje radę :) 

Co do przenoszenia drgań przez materiały typu papier z dużą ilością pól wypełnionych powietrzem to poprosiłbym o wypowiedź kolegę Piotra / @nowy78/. 

Sam pomysł jest wg. mnie świetny o tyle , że stolik nie kosztuje dużo , jest estetyczny , można swobodnie dopasować wysokość półek.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomek, prezentuje się bardzo dobrze 👍 Aż sam się zacząłem zastanawiać, czy by sobie nie zmontować, tyle, że z tych większych stolików (90 x 55).

7 godzin temu, tomek4446 napisał:

Co do przenoszenia drgań przez materiały typu papier z dużą ilością pól wypełnionych powietrzem to poprosiłbym o wypowiedź kolegę Piotra / @nowy78/. 

Nie jestem w stanie z całą (ani nawet z niecałą ;) ) pewnością odpowiedzieć, jak zachowa się taka struktura, gdy wystawimy ja na oddziaływanie drgań. Niestety nie mam laboratorium :) . Jednak intuicja podpowiada, że zarówno materiał, jak i sposób jego aplikacji powinny być po naszej stronie w walce o dobry dźwięk :) W każdym razie, mam dokładnie przeciwne poglądy niż koledzy Roman i Witek :) Powiem wprost, jeżeli miałbym do wyboru Twój stolik i jakieś kamienno/szklano - metalowe arcydzieło, a głównym kryterium byłby dźwięk, bez wahania wybrałbym Twój.  Nie żartuję. Jak wiesz, trochę się zagadnieniu przyglądałem, tak teoretycznie, jak również poprzez odsłuchy. Stawianie jakiegokolwiek elementu audio bezpośrednio na szkle, metalu, czy granicie jest dla mnie nieporozumieniem. Uważam to po prostu za jeden z audiofilskich mitów. Tak na marginesie, w tej chwili obmyślam, jak odseparować skrzynie kolumn od kilkunasto-kilogramowych fabrycznych żeliwnych podstaw :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A , dzięki . Jeżeli chodzi o odizolowanie podstawy kolumny od właściwej skrzynki , to ja w Grandach zastosowałem :

https://akustycznematy.pl/pl/p/Mata-alubutylowa-butylowa-70x50cm-x4mm/23035184

Co do stolika , to można zastosować mnóstwo modyfikacji i oczywiście postawić dolny segment na sprężynach :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę Cię zmartwić Tomek (choć nie tak bardzo, bo używasz już innych kolumn ;) ) - mata z linku nie nadaje się do izolacji. Jej zadaniem jest tłumienie drgań, czyli pochłanianie energii (zamienianie jej w ciepło) z drgających elementów. Tego typu maty używałem do wyklejania obudów elektroniki. Sprawdza się bardzo dobrze. W każdym razie dziękuję za link. 4-ro mm jeszcze nie widziałem. 

A w moich kolumnach jest zastosowana guma porowata jako przekładka. Z tym, że po ściśnięciu śrubami jej własności izolacyjne są też raczej mizerne. Myślę raczej o czymś takim (do testów). Jeżeli się sprawdzi, trzeba będzie pomyśleć o sprężynach ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...