Skocz do zawartości

Denon Audyssey i Fyne Audio F501- problem z kalibracją


hopa

Recommended Posts

Witam

Mam amplituner Denon AVR-2312 i niedawno zmieniłem kolumny z Dali Zensor 7 na Fyne Audio F501. Początkowo byłem zadowolony ze zmiany, jednak po kilku dniach przeprowadziłem nową kalibrację Audyssey (początkowo grałem wg kalibracji dla Zensorów). Niestety nowa kalibracja mocno dławi basy o około 14 - 17dB z wierzchołkiem przy 70-80Hz. Wiadomo, ze F501 mają mocny fundament, jednakże przy graniu po nowej kalibracji wydaje się że coś jest jednak nie tak - basy są nienaturalnie dławione. Niestety po kalibracji nie da się ręcznie nic poprawić. Albo grasz w trybie z korekcją Audyssey albo w trybie zupełnie ręcznym. Teoretycznie jest korektor, do którego można skopiować ch-kę z Audyssey ale jest on raptem 7-punktowy gdzie w obszarze basu są 1-2 regulatory. Natomiast widać że ch-ka Audyssey jest opisana w bardziej złożony sposób. Tak czy owak poległem z tą regulacją. Próbowałem kilka razy przeprowadzić kalibrację przy różnych ustawieniach kolumn, w tym odsunięte mocno od ścian. Zdesperowany nawet obłożyłem dół kolumn poduchami - aby uzyskać konstrukcję "zamkniętą" i zasymulować podczas pomiaru mniejszy bas.. Bez większych zmian w ch-ce. Gdybym wiedział, zostałbym przy kalibracji dla Zensorów 7.

Myślałem o upgrade do AVR-X2700- jednak całe szczęście miałem okazję najpierw pobawić się podobnym AVR-X2600 kolegi - okazuje się że cały system Audyssey oraz możliwości konfiguracji praktycznie nie zmieniły się i Denon nie wchodzi w rachubę.

Wkurzony zamówiłem amplituner Sony STR-DN1080. Tu pod względem kalibracji i dźwięku było bardzo dobrze i cały zestaw grał bardzo swobodnie i z balansem tonalnym, który mi odpowiadał. Wprawdzie Sony w ogóle nie ma korektora, ale nie czułem potrzeby poprawiania czegokolwiek (aktywowałem jedynie "Music Optimizer" który stanowi łagodny kontur czy tzw. loudness). Soniak zwiódł mnie za to innych polach - interfejs nieco już archaiczny, nieco powolny, oraz brak sygnalizacji jaka konfiguracja dźwięku wchodzi i wychodzi z urządzenia (i ciągła walka w ręczne przełączanie trybów pomiędzy Stereo i DD/DTS) - i go odesłałem.

Pozostało grać Denonem w trybie bez korekcji Audyssey - jednak, mając w pamięci jak grał soniak czuję niedosyt (ech, może trzeba było go zostawić).

Rozwiązaniem było by delikatne zamaskowanie dużego talentu F501 w obszarze basu podczas kalibracji - tylko jak to zrobić ?

(niestety nie ma tu klasycznego otworu bass-reflex, który by można było zatkać).

 

 

Audyssey.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Audyssey jest aplikacja na telefon gdzie jest dużo więcej możliwości konfiguracji kalibracji.

Audyssey MultEQ Editor app

ale nie wspiera wszystkich amplitunerów i niestety nie jest darmowa, 109zł bodajże kosztuje...

U mnie na marantz 7015 i F501 też kalibracja sprawiła że kolumny straciły "duszę" zwłaszcza na basie. W aplikacji mogłem zmienić odrobinę krzywą na niskich i gra to dużo lepiej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety AVR-2312 nie ma liście obsługiwanych urządzeń. Jest za to X2700, którego zakup rozważałem i wygląda na to, że apka Audyssey MultEQ Editor rozwiązałaby problem (trochę lipa, że trzeba wydać dodatkowo stówę, aby wyprostować niedoskonałości sprzętu). Jednakże po zabawie z X2600 jestem zniechęcony do Denona. Jak już wydawać 3k to wolałbym coś co ma bardziej nowoczesne menu i jest bardziej elastyczne w konfiguracji - bez jakiś dziwnych ograniczeń.

Przejrzałem testy, fora itd. i miałbym ochotę spróbować Onkyo TX-NR696 lub RZ740 (nie wiem czy ten drugi warty jest dopłaty 1,4k bo wygląda na bliźniaczy model włożony jedynie do bardziej prestiżowej serii). Niestety wygląda na to, że jest jakiś problem z dostępnością tych modeli.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, hopa napisał:

Niestety wygląda na to, że jest jakiś problem z dostępnością tych modeli

Branża pisała o tym ostatnio,że Onkyo na obecną chwilę jest niedostępne i raczej do końca tego roku może być z tym problem.

 

9 godzin temu, hopa napisał:

Przejrzałem testy, fora itd. i miałbym ochotę spróbować Onkyo TX-NR696 lub RZ740 (nie wiem czy ten drugi warty jest dopłaty 1,4k bo wygląda na bliźniaczy model włożony jedynie do bardziej prestiżowej serii).

Moim zdaniem nie warto, jeżeli seria RZ to od nr.8,tu polecam i szukał bym 830/840.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Dnia 22.11.2020 o 11:35, hopa napisał:

Niestety AVR-2312 nie ma liście obsługiwanych urządzeń. Jest za to X2700, którego zakup rozważałem i wygląda na to, że apka Audyssey MultEQ Editor rozwiązałaby problem (trochę lipa, że trzeba wydać dodatkowo stówę, aby wyprostować niedoskonałości sprzętu). Jednakże po zabawie z X2600 jestem zniechęcony do Denona. Jak już wydawać 3k to wolałbym coś co ma bardziej nowoczesne menu i jest bardziej elastyczne w konfiguracji - bez jakiś dziwnych ograniczeń.

Przejrzałem testy, fora itd. i miałbym ochotę spróbować Onkyo TX-NR696 lub RZ740 (nie wiem czy ten drugi warty jest dopłaty 1,4k bo wygląda na bliźniaczy model włożony jedynie do bardziej prestiżowej serii). Niestety wygląda na to, że jest jakiś problem z dostępnością tych modeli.

 

Hopa,

Daj znać na czym stanąłeś. Posiadam f502 i zastanawiam się nad zmianą onkyo tx-sn805 na coś nowszego. Na onkyo troche się zawiodlem , na imprezach torchę malo mocy dawały, oraz nie dawno wpadlem na testy audio com pl i okazuje sie ze ponad 160w na papierze w wiekszosci wzmacniaczy i amplitunerów Onkyo w rzeczywistosci daje 50w przy thd 1%.

ps.

W fyne mozesz zatkac otwor bassreflex po odkreceniu podstawy ale nie wiem czy to coś da bo pewnie jest nastrojony duzo nizej niż 70hz, (w f502 chyba sporo ponizej 40hz)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to wszystkie amplitunery tak mają :P

Albo ich moc spada jeszcze mniej. Sczerze 805 był ultra wydajnym amplitunerem. Jeśli chcesz coś grające głośniej pełniej to szykuj się na urządzenia NAD, Arcam. Japończycy nie dadzą Ci takiego dzwieku jak szukasz.

Chyba że coś z porównywalnej półki za 5000 zł i do tego osobny wzmacniacz na fronty.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację,

Trochę przeasdzilem, ze slowem każde, niestety na stronie audio.com.pl są tylko testy 2 modeli i oba wypadaja słabo , zupełnie nie adekatnie do tego co jest na papierze. Wielokrotnie przegladajc testy wpadałem na słabe wyniki, teraz dopiero zauwazyłem że to raptem 2 modele.

Ze slowem zacina tez przesadziłem bo na tylu sie konczy moc tych dwoch modeli przy 8ohm i 1%thd ale nadal jest to cholernie mało w stosunku do konkurencji.

 

Tx8270

d2FjPTExNzB4MS40NTI=_src_58946-amplitune

 

Edytowano przez Kenobi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Także tak jak widzisz nie prawdą jest ze onkyo ma mniej mocy a wręcz jest odwrotnie.

2 minuty temu, Kenobi napisał:

To test? Prz jakich zniekształceniach?

Żeby mieć takie dane trzeba kupić testy.

2 minuty temu, Kenobi napisał:

tx-nr696?

po co? to słaby amplituner czy to będzie 656 676 686 696 żadne znaczenie.

Onkyo RZ1100 zbudowane na wzmacniaczu klasy D

9BCEyz9.png

Pioneer LX89 podobnie klasa D

t6ILrIX.png

Yamaha a780

0OcdylT.png

Onkyo rz900

SzYXRw2.png

Nie ma tx8270.

denon 8500h

igph0Ri.png

Źródło danych

https://audiovision.de/category/tests/receiverundverstaerker/

Edytowano przez tadekk55
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem 656 wytrzymałem 3 miesiące, RZ810 który kupiłem za 3500zł to była przepaść od momentu podłączenia.

Na yt kiedyś był test pomiaru właśnie serii RZ tylko nie wiem czy to był 800 czy 8X0 bo próbowałem ponownie znaleźć ten filmik bez sukcesu, a nagrał to jakiś elektronik który naprawia sprzęty był ciekawy mocy.

Edytowano przez tadekk55
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W grudniu sie rozgladalem sie nowym onkyo bo moje ześwirowalo, tez na pocztku wytypowalem nr676 bodajze ale po róznych opiniach zacząlem szukać serii RZ wiec masz racje, na szczęście reset wyleczyl mi 805tkę wiec jeszce chwilę sie wstrzymam nad ampli do salonu az zostaną rozwiązane problemy z 4k/120hz w ps5

Masz moze wyniki dla

Yamah RX-V483 , Sony Str-dn1080

 

 

Widze wrzuciłeś 686, wypada też niby bardzo dobrze. To czemu na tutejszy test wypadł tak słabo 165W vs 65W?

Druga sprawa rz810 228W vs nr686 175W , to nie jest jakas przepasc, 30% wiecej mocy, 15% glosniej dla ucha. W takim razie co spowodowalo ze z 656 wytrzymales tylko 3 miesiace?

Edytowano przez Kenobi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie.. ale od kiedy to moc ma znaczenie? .. chcesz moc? kup :)

https://www.djshop.pl/k15,naglosnienie/i9037,crown,crown-xti-1002.html

Jakość dźwięku 656 a rz810 to przepaść to ile który ma mocy nie ma dużego znaczenia i nie przełoży się na lepszą jakość, nie kupuje się wzmacniacza dla mocy i dlatego że ma dużo wat.

Pamiętaj że wzmacniacze są robione w różnych klasach i producenci nie zawsze się chwalą w jakiej został zrobionej klasie albo tworzą swoje klasy :)

Yamaha RX-V483

gYOWw3i.png

Sony STR-DN1080

oH6a1ll.png

Onkyo 656

v7fPKm8.png

Edytowano przez tadekk55
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://audiovision.de/sony-str-dn1080-test/

No tak zauważ że 230W na stereo mają w zasadzie tylko topowe serię.

Marantz 7015

oiKpoo4.png

Onkyo RZ740

XaUsVkU.png

To onkyo to ciekawy przykład zauważ że ten ampli ma obudowę jak wyższe modele a jego waga to 10.4kg w stosunku do 686 które jest w tej biedniejszej obudowie waży 10kg, czyli wcale nie duża różnica prawda? a RZ810 waży 14kg czyli wsadzili tam te 3,5kg więcej od rz740 i nie jest to waga obudowy...

A tutaj zaskakujące wyniki pomiarów yamahy

https://audiovision.de/yamaha-rx-a2080-test/

https://audiovision.de/yamaha-rx-a3080-test/

Edytowano przez tadekk55
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, tadekk55 napisał:

Dzieki.

 

Sory ze teraz przynudzę.

Osobiscie jako elekronik nigdy nie rozumialem parametru "jakosc" ,

dla mnie wzmacniacz ma wzmacniać napiecie, jak na wejsciu jest w danej chwili 0.5v to na wyjsciu ma byc 5v przy wzmocnieniu 10

Ma miec możliwie niską rezystancję wewnetrzną aby 5v bylo 5v niezaleznie od impedacji obciażajacej czy jest 3ohm czy 16ohm czyli niezaleznie jaki prad ze wzmacniacza zostanie pobrany ma byc 5v

Ma miec płaska charakterystyke częstotliwościową.

46132-wzmacniacz_nad_c368_audiocompl_lab

Jesli elektronika jest wystarczająco szybka, i pracuje do do 100khz to taki wzmacniacz powinien dawać idealny dzwięk.

No ale nie jest , stad sa wykresy z THD, oraz mierzone sa szumy.

Wiec jesli sa dwa wzmacniacze ktora maja thd ponizej 0.1%, niskie szumy, podobną moc, plaską charakterystykę 20-20k, to nie rozumiem dlaczego ten 2x droższy miałby dawac lepszą jakosc?

Nie rozumiem też czemu rozne wzmacniacze mimo zmierzonej płaskie charakterystki inaczej grają.

Nie rozumiem czemu dynamika mialaby sie zmieniac? Chyba ze sa trikii np wzmoznie nie jest liniowe.

No nie rozumiem :D

 

Edytowano przez Kenobi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...