Skocz do zawartości

Pierwszy zestaw stereo (kolumny podstawkowe + podłączenie do TV) - ok 6 tys.


LuciusXIII

Recommended Posts

Cześć wszystkim,

jako laik potrzebuję pomocy przy zakupie pierwszego zestawu stereo. Poczytałem forum żeby trochę zaznajomić się z tematem, ale jak to u początkujących powstał zamęt w głowie (na razie wiem już, żeby nie kupować soundbara -udało się nawet przekonać żonę, że to słaby pomysł i lepiej złożyć fajne stereo, więc jest pierwszy sukces😉). Do brzegu:

1. Kwota: 5-6 tys. (sprzęt nowy i zakup na raty)

2. Pokój: salon z aneksem kuchennym - 31 mb - salon jest oddzielony półścianką od aneksu pod którą stoi kanapa więc pomieszczenie odsłuchowe jest mniejsze) - jak potrzeba to wstawię rozkład.

3. Przeznaczenie: z mojej strony: 70% TV (głównie Netflix i Youtube) i 30% muzyka (w planach podłączenie konsoli w przyszłym roku), u żony 90% muzyka

4. Gatunki: duży przekrój, ale głównie rock, elektronika, hip-hop

5. Źródła: - na razie nie korzystamy ze Spotify czy Tidala, ale chcę coś zakupić, będzie też puszczana muzyka z Youtube na TV (wiem, że to słabe źródło) + jak wyżej oglądanie Netflixa i później granie na konsoli

6. Miejsce zamieszkania: Pruszków

Sprzęt ma być kilka ładnych lat i nie będzie rozbudowywany do kina (ewentualnie myślę nad subem, ale nie jest to konieczne)

Kolumny tylko podstawkowe (ale najlepiej duże😉) - będą stały na szafce RTV: wys. 40 cm (szerokość 45 cm) - rozstaw kolumn - 200 cm, odległość od słuchacza - ok 210 cm. Rozumiem, że nie jest to polecane, ale nie mam możliwości ustawienia podłogówek - mogę ewentualnie dać jakieś delikatne podstawki.

Jeśli chodzi o elektronikę to główny dylemat - czy kupić amplituner stereo (np. Yamaha R-N803D), czy jednak wzmacniacz z DAC + jakiś odtwarzacz sieciowy lub jeszcze inny wariant.

Zależy mi na jakości dźwięku, ale również nie komplikowaniu obsługi - odpadają więc jakieś kombinacje z Raspberry, itp.

P.S. Byliśmy dzisiaj w salonie audio w Warszawie - polecono mi zestaw Yamaha R-N803D + B&W 606 (i w zasadzie tylko to, potem sprzedawca zaczął jeszcze coś mówić o amplitunerach AV, a z połączenia wzmacniacz + streamer stwierdził, że się nie opłaca🙄) - nie było akurat możliwości odsłuchu.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

jest wiele bardzo ciekawych konfiguracji, które powinny Cię usatysfakcjonować. Zacznę od elektroniki - brałbym pod uwagę dwa urządzenia - wspomniany amplituner Yamaha R-N803D oraz na pewno dźwiękowo wyraźnie lepszy najnowszy Audiolab 6000A Play. Audiolab jest zbudowany na bardzo dobrym klasycznym wzmacniaczu 6000A. 
Kolumny - jeśli lubisz mocny, szybki, energiczny dźwięk z dobrym basem, mając możliwość postawienia tylko monitorów, zasugerowałbym na pewno bardzo skuteczne Klipsch RP-600M, może Focal Chora 806 lub bardzo dobre polskie Pylon Audio Diamond Monitor
przyjrzyj się proszę moim propozycjom, serdecznie zapraszam na odsłuchy. Oczywiście dla forumowicza atrakcyjna, specjalna oferta.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Co do rodzaju lubianego dźwięku to nie wiem jaki lubię;) W sensie muszę to zweryfikować na jakichś sensownych zestawach i zobaczyć co mi i Żonie będzie bardziej pasowało - cały czas odkrywamy nową muzykę i dobrze żeby był to zestaw w miarę uniwersalny.

Mam pytanie o inny wariant - gdybym na razie zrezygnował ze streamera i źródłem byłby chwilowo TV - jeśli chodzi o muzykę to Youtube lub zainstalowany Spotify (Tidala chyba nie ma na webOS na telewizorach LG) - potem dokupiłbym coś w rodzaju Audio Pro Link 1 lub coś lepszego.

1. Czy ma wtedy sens zakup jakiś maksymalnie dobrych kolumn + wzmacniacz z wbudowanym DAC (w rodzaju, np. Yamaha A-S701, NuPrime IDA-6, Audiolab 6000A, Cyrus One HD, itp. - tutaj tylko strzelam)

lub

2. Czysty wzmacniacz bez DAC i spięcie go z TV za pomocą, np. Fiio D03 Taishan.

Czy to poprawi jakość dźwięku czy przy moim budżecie szkoda zachodu?

Trochę też obawiam się szybkiej dezaktualizacji takiego klocka jak Yamaha R-N803D. 

Sorry za chaos, bo nawet nie wiem czy w kwestii połączeń to ma jakikolwiek sens i czy w tych wariantach podepnę później, np. Playstation 5 (i przy okazji czy nie będę musiał wtedy żonglować trzema pilotami).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...