Skocz do zawartości

Ulepszenie obecnego zestawu KD - prośba o porady


TomekN

Recommended Posts

Gdyby problemem były głośniki lub akustyka, to po podłączeniu tych głośników do systemu audio multi-room, który ma na końcówkę klasy D, grałoby tak samo słabo. A grało znacznie lepiej mimo że komponenty tam nie są najwyższych lotów, a wzmacniacz ma tylko 2x18W mocy ciągłej. I stwierdziłem to właśnie na ucho :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 64
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Drogi kolego @TomekN, ależ ja nie mam nic ani do kolumn (zamierzam je wypożyczyć i posłuchać, bo wizualnie bardzo mi się podobają, zwłaszcza głośnik współosiowy) ani do końcówki mocy. Tylko nie rozumiem tych kombinacji z kupowaniem nowych DACów, końcówek mocy, skoro i tak najsłabszym elementem będzie przedwzmacniacz amplitunera. I do póki nie wyeliminujesz go z toru audio to on będzie wąskim gardłem Twojego systemu. Takie jest moje zdanie. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie dołożyłem crown xls 2500 i uważam to za świetny wybór, cokolwiek Crowna z serii 1000-2502 by Ci pewnie pomogło. XTZ edge pewnie też. Zwróć uwagę, że teraz będzie Ci pewnie brakować pary na centralnym, gdzie warto dac to samo w trybie monoblok (tzn. u mnie to dalo dobre efekty, choć nie potrzebuje 1 kw na centralnym ;)).
Daj proszę znać, jak sprawdzają się te wynalazki co zamowiles, wrzuc moze link?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne, dam znać jak dojdą. Pierwszy niebawem, drugi raczej w styczniu bo jest duża kolejka chętnych/zamówień.

1) 3e Audio SY-DAP2002 wersja 8ohm 240V  https://www.3e-audio.com/finished-amp/tpa32xx-all-in-one-amplifier/
Możliwa do zamówienia tu: https://pl.aliexpress.com/item/10000090424182.html
+ 2x wzm. operacyjny OPA1516 na stoliku DIP8 (ok 60 zł), w miejsce standardowych 2x NE5532

2) Tego drugiego nie można na razie kupić nigdzie oficjalnie, trzeba zamawiać u DrMordora mailem. Specyfikacja:
- DrMordor TPA3255 module based on 360 Customs spec
- OPA1516, changable
- PFFB
- LLC PSU (EDT34 core)
- TDK Epcos Inductors
- Epcos Audio grade caps
- Elna Silmic II buffer buffer caps
- TDK Output Buffer
Tak wygląda ten moduł:
https://i.ibb.co/Y0ShdTQ/IMG-20201105-135605.jpg
https://i.ibb.co/w6t8LYm/IMG-20201126-141928.jpg
https://i.ibb.co/ZKShBj2/IMG-20201126-141940.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Amarok napisał:

Seba3002 dobrze radzi, bynajmniej ja tak właśnie zrobiłem. No ale każdy ma swoją wizję i cel. Też jestem ciekawy jak ci to zagra.

Dobrze, ale nie najlepiej - jesl ktos chce poszukac czegos bardziej egzotycznego, i zobaczyc ile mozna uzyskac za mniej, to warto eskperytmentowac. Mi takie podejscie sie sprawdzilo, ale to tez po prostu fajna przygoda :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę bardzo: Yamaha RX-V685, Musical Fidelity M3si, MA Bronze 6, Node 2i, Chromecast Audio, w planie jeszcze DAC, mam na myśli Audiolab M-DAC +lub coś innego miej więcej w tym przedziale cenowym. Ostatecznie testy w domu zadecydują, ale to juz odkładam do wiosny. Co do zdjęć to dopiero po zakupie szafki-stolika, ale to tez dopiero na wiosnę. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do końcówki mocy klasy D dla frontów jestem raczej pewny, że to dobry kierunek. W pozostałych kwestiach jeszcze "ewoluuję" różnie koncepcje (zwłaszcza, czy rzeczywiście warto robić osobny tor audio dla muzyki/stereo). Bo widzę już teraz, że wygodne dzielenie głośników 2.1 pomiędzy ewentualnym torem audio/stereo i audio z AV (5.1) bez zmiany ustawień w subwooferze, za pomocą przełączania z pilota IR, to nie jest wcale taka banalna sprawa. Wiec do "gry" znowu weszły dobre ampitunery, ze względu na łatwość i jednorodność ustawień filtrów/crossoverów, itd. Dobre w tym przypadku to znaczy dla mnie takie z dobrym układem DAC przede wszystkim i wyjściami pre-out. Obecnie przyglądam się RX-A3070 ze względu na posiadanie przez niego układu ESS ES9026Pro. To jest model ewolucje starszy, ale ewentualnie z tego Airplay2 mógłbym zrezygnować... Gdybym w przyszłości chciał do stereo dorzucić korekcję Dirac Live, to mogę kupić miniDSP DDRC-22D i wpiąć pomiędzy SPDIF Coax out mojego źródła muzyki, a Coax in amplitunera i zrobić dodatkową szczegółową korekcję do pomieszczenia na frontach za pomocą tego DDRC-22D, a na subie w jego własnym DSP

 

Edytowano przez TomekN
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 7.12.2020 o 15:54, TomekN napisał:

Co do końcówki mocy klasy D dla frontów jestem raczej pewny, że to dobry kierunek. W pozostałych kwestiach jeszcze "ewoluuję" różnie koncepcje (zwłaszcza, czy rzeczywiście warto robić osobny tor audio dla muzyki/stereo). Bo widzę już teraz, że wygodne dzielenie głośników 2.1 pomiędzy ewentualnym torem audio/stereo i audio z AV (5.1) bez zmiany ustawień w subwooferze, za pomocą przełączania z pilota IR, to nie jest wcale taka banalna sprawa. Wiec do "gry" znowu weszły dobre ampitunery, ze względu na łatwość i jednorodność ustawień filtrów/crossoverów, itd. Dobre w tym przypadku to znaczy dla mnie takie z dobrym układem DAC przede wszystkim i wyjściami pre-out. Obecnie przyglądam się RX-A3070 ze względu na posiadanie przez niego układu ESS ES9026Pro. To jest model ewolucje starszy, ale ewentualnie z tego Airplay2 mógłbym zrezygnować... Gdybym w przyszłości chciał do stereo dorzucić korekcję Dirac Live, to mogę kupić miniDSP DDRC-22D i wpiąć pomiędzy SPDIF Coax out mojego źródła muzyki, a Coax in amplitunera i zrobić dodatkową szczegółową korekcję do pomieszczenia na frontach za pomocą tego DDRC-22D, a na subie w jego własnym DSP

 

Cóż, ja tylko podkręślę, że mi się sprawdziło,żeby mieć końcówkę na całym LCR, nie tylko LR.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, seba3002 napisał:

W jakim sensie "sprawdziło się"? Dokonywałeś porównań z innymi systemami? 

No siłą rzeczy :D Najpier miałem długo L&R na koncowce mocy przez (preamp na denon x3500h), a C na tym samym Denonie. Brakowało mi spójności w dynamice, jesli mozna tak powiedziec. Dolozenie podobnje koncowki dalo duzo "spojniejszy" efekt. O to pytasz? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Obiecałem że dam znać, więc daje.

Wzmacniacz na TPA3255 nie przyniósł jakiegoś istotnego wzrostu jakości dźwięku z Yamahy RX-V685. Pre-outy dla L i R tej Yamahy są jakieś słabe... wzmacniacz musiał być ustawiony na level max, żeby dźwięk był podobnej głośności. Pre-outy dla subwooferów też są słabe. SVS SB-2000 Pro ustawiony na domyślny level -10dB, a mój stary subwoofer ledwo do drżał na max gain.

Zauważalną poprawę jakości dźwięku uzyskałem dopiero wymieniając tę Yamahę na Denona x3700h. Tu pre-outy mają zupełnie inny level. Gain na SB-2000 musiałem znacznie obniżyć, do -25dB. Nawet mój stary subwoofer zaczął grać i to na gainie 50%.

Testowałem TPA3255 z Denonem i też działa lepiej (wystarczył gain 50%). Ale nie zauważyłem istotnej różnicy w jakości audio względem wbudowanych końcówek mocy, dlatego na razie jadę na wbudowanych wzmacniaczach. One też są lepsze od Yamahy i zdają się nieźle napędzać moje KEFy. No ale zdaję sobie sprawę, że ten Denon to 2x droższy klocek od RX-V685.

Ale największą różnicę zauważyłem chyba w związku z Audyssey XT32. A na razie robiłem korekcję wbudowaną. Jak będę miał trochę więcej czasu to zrobię z apki którą już kupiłem za 100 zł - tam podobno można dużo więcej.

To czego jestem najbardziej ciekaw, to czy stosując lepszy wzmacniacz np. NAD 298 na Purifi oraz lepszy DAC np. MiniDSP SHD oraz korekcję Dirac Live, uzyskałbym *zauważalnie* lepszą jakość dźwięku stereo, niż z tego Denona 3700 ze zrobioną dobrze korekcją XT32.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, TomekN napisał:

Ale największą różnicę zauważyłem chyba w związku z Audyssey XT32. A na razie robiłem korekcję wbudowaną. Jak będę miał trochę więcej czasu to zrobię z apki którą już kupiłem za 100 zł - tam podobno można dużo więcej.

Jeśli piszesz o tej apce co myślę to pisz do mnie jakbyś miał pytania.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No *wreszcie* uzyskałem na moim zestawie lepszą jakość muzyki stereo niż z pary Sonosów One.... 

Aktualny setup 2.2:

  1. Amplituner Denon AVC-X3700H
  2. Głośniki LR: KEF Q350
  3. Subwoofery: SB-2000 Pro, H/K SUB-TS11 (w przyszłości do wymiany na drugi SP-2000 Pro)

Korekcja zrobiona przez Audyssey MultiEQ app rzeczywiście zrobiła cuda.

Głośniki ustawione jako small, wszystkie crossovery na 80Hz, SVS -26dB, SUB-TS11 na ~60%. Levele wynikowe. L: -2.0, R: -2.0, C -4.0, SL: +0,5, SP: 0, Sub1: -4.5, Sub2: -5.5

Korekcję ograniczyłem od góry do 500Hz na wszystkich głośnikach (poza subwooferami gdzie jest do 250Hz).

Dodatkowo ręcznie podniosłem trochę krzywą na frontach w dolnym zakresie częstotliwości.

Nigdy tak ładnie to nie grało 💪

To teraz chyba drugi SVS i może zmiana frontów na R3 😏

 

Edytowano przez TomekN
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, Tenfilip napisał:

R3 sztos:) 

Po co to ograniczenie do 500 Hz? Slyszalem o tym, ale jakos nie wiem po co. U mnie radzi sobie. Dales krzywa Refrence czy Flat?

Z tym 500Hz tak wyczytałem od mądrych ludzi na forum ASR. Tak samo radził ten koleś w swoich tutorialach: https://youtu.be/cT455_BSnUE?t=1595

Krzywą dałem Reference.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...