Skocz do zawartości

NAD 356 + Dali Zensor 7, zmiana kolumn, jakie wziąć pod uwagę?


Tomasz J

Recommended Posts

Dzień dobry,

Pojawiła się w mojej głowie koncepcja, żeby może zmienić kolumny w "głównym systemie" w salonie. Kilka miesięcy temu kupiłem po odsłuchach wzmacniacz NAD C356 BEE oraz Cambridge Audio DacMagic 100 + Chromecast Audio i połączyłem to z posiadanymi kolumnami Dali Zensor 7. Salon z jadalnią ok. 35m2. Generalnie jestem z tego połączenia zadowolony, ale... chciałbym delikatnie coś zmienić. W skrócie: poprawić kontrolę, precyzję, sprężystość basu oraz odrobinę rozjaśnić górę. Zensory potrafią niekiedy "przymulić" takim "bułowatym" basem. Słucham głównie Tidal HiFi i Spotify Premium. Przyłapuję się na tym, że w wielu odsłuchiwanych utworach wyłączam TONE DEFEAT i delikatnie podkręcam gałki Treble i Bas. Natomiast część dobrze zrealizowanych nagrań odsłuchuję w trybie Tone Defeat i brzmią świetnie. Słucham różnej muzyki, klasyki rocka, pop, lekki jazz, trochę muzyki elektronicznej. Raczej cicho, rzadko huczę sprzętem :).

Naczytałem się sporo o Heco Aurora 700, ale nie wiem, czy to krok w dobrą stronę. Jeśli mielibyście jakieś propozycje, co mógłbym sprawdzić w swoim systemie, w budżecie zbliżonym do ceny Heco, to będę bardzo wdzięczny.

pozdrawiam

Tomasz

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Tomasz J napisał:

Dzień dobry,

Pojawiła się w mojej głowie koncepcja, żeby może zmienić kolumny w "głównym systemie" w salonie. Kilka miesięcy temu kupiłem po odsłuchach wzmacniacz NAD C356 BEE oraz Cambridge Audio DacMagic 100 + Chromecast Audio i połączyłem to z posiadanymi kolumnami Dali Zensor 7. 

....

Naczytałem się sporo o Heco Aurora 700,

Ja dosyć długo, w podobnym metrażu słuchałem tego NADa z Dali Spektor 6. Wymieniłem kolumny na Wharfdale Linton 85th ale miałem też na testach Heco Aurora, które kompletnie mi nie przypasowały. Zostały Lintony ale teraz jednak pracuję nad wymianą wzmacniacza ;)

Napisałeś że chcesz "poprawić kontrolę, precyzję, sprężystość basu oraz odrobinę rozjaśnić górę" ale nie jestem pewien czy zmiana kolumn coś tu pomoże. To właśnie ten wzmacniacz tak gra. Podobno modyfikacja u muda44 to właśnie poprawia ale tylko powtarzam co wyczytałem w necie bo nie słyszałem go.

Cokolwiek postanowisz co do kolumn to koniecznie odsłuchaj u siebie wcześniej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Paweł za Twój post. Liczyłem właśnie na to, że jest na tym forum trochę osób, które miało kontakt z takim zestawem Nad 356+Zensor 7 i będą chciały się podzielić swoimi spostrzeżeniami. Zdawałem sobie sprawę, że Nad gra w ten sposób, ale miałem nadzieję, że dobranie odpowiednich kolumn, może poprawić "zarządzanie" niskimi tonami.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Paweł Pawlik napisał:

Napisałeś że chcesz "poprawić kontrolę, precyzję, sprężystość basu oraz odrobinę rozjaśnić górę" ale nie jestem pewien czy zmiana kolumn coś tu pomoże. To właśnie ten wzmacniacz tak gra. Podobno modyfikacja u muda44 to właśnie poprawia ale tylko powtarzam co wyczytałem w necie bo nie słyszałem go.

Tak własnie gra zmudowany NAD. Moje kolumny to System Audio Saxo 40. Jednak do pełni szczęscia musiałem zainwestować w sytem Dirac Live pod postacią przedwzmacniacza Nad C658 i teraz jest pięknie. Jako, że króliczek cały czas ucieka to w pogoni za nim ostanio przesłuchałem końcówkę mocy Cyrus Stereo 200. To prawie 3  razy drożej niż NAD + modyfikacja, ale jakby mi ktoś zrobił ślepy test to raczej który jest który bym nie wskazał. Jeżeli różnice były to na tyle subtelne, że nie warte tych pieniędzy. Obecnie przymierzam się do odsłuchania Rokasan Caspain M2 i Atola AM200 signature. Konkluzaj. Warto zainwestować w modyfikację.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Tomasz J napisał:

W skrócie: poprawić kontrolę, precyzję, sprężystość basu oraz odrobinę rozjaśnić górę. Zensory potrafią niekiedy "przymulić" takim "bułowatym" basem.

Dali są kolumnami wolnymi i dlatego daje to taki efekt, a ja proponuje posłuchać kolumn PSB Imagine X1T w których basu nie brakuje a są na pewno szybsze.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wszystkie wpisy. Niestety większość z nich wykracza sporo poza mój budżet zbliżony do ceny Heco Aurora 700. 

Proszę o kolejne ciekawe propozycje, jeśli to możliwe, zbliżone do kwoty max 3000zł za parę :).

Chciałbym ostatecznie wypożyczyć choć dwa zestawy i przetestować je w warunkach domowych.

Edytowano przez Tomasz J
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że zmiana kolumn może pomóc, ale trzeba dobrać coś grającego detalicznie. Nad 356 z ciepłymi kolumnami to potrafi zagrać taką kluskę, że masakra.

Ja bym na twoim miejscu zmienił transport na malinkę z DigiOne 1.2, która powinina pomóc w rozsądnych pieniądzach.

Sam mam tego Nada z CA DacMagic100.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Malinka zaprząta mi głowę od czasu do czasu :). Nie miałem do tej pory żadnego fizycznego kontaktu z maliną, nie znam osobiście nikogo, kto używałby taki sprzęt. Opinie użytkowników oraz branży są bardzo zachęcające. Trochę poczytałem na jej temat, nie ukrywam, że obawiam się "trudności" z funkcjonalnością, łatwością obsługi. Ze sprzętu korzysta też moja lepsza połowa, chromcasta i dacmagica opanowała, ale nie wiem, czy z maliną pójdzie nam równie łatwo :).

Myślicie, że zastąpienie CA DacMagic 100 maliną może istotnie wpłynąć na oczekiwane wrażenia odsłuchowe?

 

Edytowano przez Tomasz J
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

Przychylamy się również do głośników PSB X1T - https://www.tophifi.pl/glosniki/glosniki-podlogowe/psb-imagine-x1t.html

Osiągniesz bardzo niski i luźny bas. Przestrzeń będzie nico napompowana, dzięki lekkiemu rozjaśnieniu, ale to akurat może się podobać. Nie zapominajmy, że C356 ma dość dobrą kontrolę na basie, więc takie głośniki nie będą dla niego za dużym problemem. 
Zapraszamy Cię na odsłuchy, do naszego salonu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, DudasDudek napisał:

Nie nie nie. DacMagic zostawić, jako DAC, a malinę używać jako transport źródło sygnału cyfrowego, który DacMagic będzie przetwarzał.

Daci malinowe mają różne opinie. Transporty w zdecydowanej większości bardzo pozytywne.

Ok. Rozumiem. Walnąłem głupotę. Malinka zamiast chromcasta, cyfrowo sygnał do DacMagic i zobaczyć, czy usłyszę różnicę. Dobór odpowiedniej karty dźwiękowej będzie tu miał pewnie kluczową rolę?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,
Heco Aurora 700 to bardzo dobre kolumny ale skierowane dla zupełnie inne grupy odbiorców. Jeśli chciałbyś uzyskać więcej góry i poprawić bas to widziałbym 2 opcje:
1. Wymiana wzmacniacza na np. Cyrus One lub Yamaha AS 701
2. WYmiana kolumn na Monitor Audio Bronze 500 lub ostrzejsze Focal Chora 826

Zapraszam do kontaktu 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie,

Dziękuję za zainteresowanie i wszystkie wpisy, niestety konkluzja jest taka, że muszę sporo dołożyć, żeby było lepiej 🙂.

Najbardziej podobają mi się propozycje S4Home, tylko że są sporo ponad mój budżet. Liczyłem, że uda się coś znaleźć w kwocie do 3 tysięcy złotych za parę.

Chyba będę musiał odłożyć zakup i dozbierać trochę grosza. Może w międzyczasie spróbuję zmierzyć się z Malinką, zobaczę, czy przyniesie to istotną zmianę.

Jeszcze jedno pytanie, dostałem propozycję rozważenia kolumn Q-Acoustic 3050i, cenowo i wizualnie akceptowalne, a jaka wasza opinia, mogą coś ciekawego wnieść do sprawy :)?

Edytowano przez Tomasz J
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 26.11.2020 o 11:29, Tomasz J napisał:

Jeszcze jedno pytanie, dostałem propozycję rozważenia kolumn Q-Acoustic 3050i, cenowo i wizualnie akceptowalne, a jaka wasza opinia, mogą coś ciekawego wnieść do sprawy :)?

Bardzo dobrze wykonane kolumny w tym budżecie i nie tylko, ale niektóre osoby twierdzą iż to nudne granie a ja nie. Myślę, że mimo wszystko warto wypróbować te kolumny bo z basem powinno być lepiej niż z kolumnami Dali bez takiego przymulania i spowolnienia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...
17 godzin temu, Natalia D napisał:

Tomaszu, kupiłeś coś w końcu? A może testowałeś?

U mnie co prawda z Dali Z7 gra nad c 326 ale też miałam niedawno chęć zmiany któregoś elementu. Bez wyraźnego powodu, taki damski kaprys;)

Dzień dobry,

Dłuższy czas zastanawiałem się co napisać w tym wątku, ponieważ na początku grudnia kupiłem u kolegi S4Home kolumny Heco Aurora 700. Teraz czuję się wywołany do tablicy, więc postaram się krótko podsumować stan obecny :).

Wybrałem te kolumny pomimo różnych sugestii, że to nie będzie optymalny wybór. I chyba tak faktycznie jest. Ale budżet miałem ograniczony i koniecznie chciałem coś zmienić, bo drażniły mnie te moje Zensory 7, a o Heco Aurorach jest napisane na tym forum tyle dobrego... :).

Do tej pory mam podłączone obie pary kolumn pod Nada 356 i zdarza mi się słuchać jednych i drugich, przełączać, porównywać. Jak grają? Dla mnie jednak zupełnie inaczej. Aurory grają dynamiczniej, gęściej, chyba trochę "efekciarsko", zdecydowanie bardziej basowo w porównaniu z Zensorami. NIekiedy pojawiają się problemy, na niektórych utworach np. Maroon 5, jest słyszalne takie nieprzyjemne "zlewanie" się dźwięków na pograniczu niskich i średnich tonów. Nie umiem tego dokładnie określić. Natomiast Zensory grają z dużo mniejszym dociążeniem, jaśniej, wokale są głośniej słyszalne, chyba ostrzej, są bardziej wypchnięte do przodu. Gitary też brzmią inaczej, bardziej płasko, w Aurorach chyba wybrzmienia są dłuższe i pełniejsze. Czasami jak przełączę kolumny podczas odtwarzania utworu, to mam wrażenie, że Zensory grają jakby były uszkodzone ;)

Podsumowując, jest lepiej, granie Auror bardziej mi odpowiada. Wiem też, że to nie koniec :). Jak pojawi się jakiś sensowny budżet to będę coś kombinował. Na razie Zensory przeniosę do pokoju na pięterku i połączę ze starym amplitunerem Onkyo TX-8150. Zobaczę jak się spisze takie połączenie w mniejszym pomieszczeniu, jak będzie kiszka, to tam też coś pokombinuję :) .

Plan na teraz, to zmian chromecasta audio na coś innego.  Chodzi mi malinka po głowie. No może jakiś przyzwoity streamer, ale to już chyba poważna kasa.

Dziękuję raz jeszcze za wszystkie wypowiedzi i porady

pozdrawiam

Tomasz

  

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 4.03.2021 o 07:32, S4Home napisał:

A co ci nie pasuje?

326 gra inaczej niż 356

Właśnie problem w tym, że nie wiem czy coś mi nie pasuje. Czasami chcę coś zmienić tylko dla zmiany;) c 326 wybrałam głównie przez jego "basowosc". Nie zawsze mogę pozwolić sobie na swobodne manipulowanie pokrętłem głośności a przy moim zestawie nawet po cichu gra to zwyczajnie dobrze. Oczywiście chęć zmian sprawiła, że stoją już w salonie bronze 500 od znajomego ale chyba nie jest to dla mnie. Muszę celować w coś z "wylotem" od frontu, bo ewidentnie nie gra to tak jak powinno. Nie mam możliwości ustawienia kolumn inaczej, niż blisko ściany. Dodatkowo jedna z nich stoi w rogu... Tak, wiem, proszę nie komentować, bo nie ustawie ich inaczej - wygląd salonu jest dla mnie ważniejszy. Heco aurora kiedyś przerabiałam ale przy moim wzmacniaczu też coś mi nie pasowało. Nie pamiętam czy to były 700, (w sumie nie wiem czy są inne) ale wtedy mieszkanie było inne. Zensor 7 w połączeniu z moim wzmacniaczem i lokalizacją kolumn chyba ciężko będzie przebić, zwłaszcza gdy nie chce się inwestować zbyt dużo. Zwłaszcza, że to co mam, gra w moim odczuciu bardzo dobrze.

Tematem zainteresowałam się głównie przez to, że od jakiegoś czasu noszę się z myślą zmiany wzmacniacza na c356 z uwagi na możliwość włożenia fabrycznego streamera i sugestiami ludzi z forum którzy często mówią, że moc podobna do mojego c326 jest zbyt mała dla dużego pomieszczenia. Ale jak będzie się to wiązało ze zmianą kolumn, to chyba już mi się nie chce;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...