Skocz do zawartości

Modyfikacja KD (długie)


ArturKD

Recommended Posts

Dzień dobry,

 

Mam kilka pytań dotyczących przebudowy całego zestawu KD. Czy warto go rozbudowywać i jeśli tak to jakimi elementami?

Nie chcę jednak rozbijać na wiele wątków bo temat dla mnie jest całościowy, również budżetowo.

Co do budżetu, to mam dwa progi 4-5tys i 8-10 tys na całość wymian (kable, kolumny, sub, amplituner). TV to osobna sprawa.

Zastosowanie 80% Kino i seriale, 20% radio lub od czasu do czasu płyta CD.

Nie jestem audiofilem, typ muzyki to Rock, Musicale oraz muzyka bardziej medytacyjna typu churał gregoriański.

 

Wymiar pokoju to 5,2 m szerokości x 4,5 m długości. Standardowe 2,8 wysokości. TV i wnęka RTC jest na dłuższej ścianie na środku.

Kanapa gdzie siedzą oglądający jest tuż przy tylnej dłuższej ścianie, naprzeciw TV. TV jest na ścianie na środku pokoju, zarówno w lewej i prawej jest przejście do kuchni i korytarza. Kolumny L i R są dopiero przy ścianach pokoju, czyli dość daleko od TV. Kolumny tylne są z boku siedzących, a nie z tyłu i na wysokości ok 60cm powyżej uszu osoby siedzącej na półce. Nie mam ich jak obniżyć. Obecnie bardzo słaby dźwięk z nich dochodzi.

 

Obecnie posiadany sprzęt:

- stary odtwarzacz BlueRay Samsunga (do niego są podłączone obecne kolumny)

- stary TV Samsung LCD

- dekoder TV vectra (ale nie 4K)

- kolumny 5.0 Taga Harmony 606 v3  (nie pamiętam czy SE czy zwykłe)

- kable są zaszyte w ścianie/podłodze i są one słabej jakości (i nie mam  możliwości ich zmiany)

- w ścianie jest zrobiona dziura i tam dopasowana szafka TV, ale realnie nie ma przewiewu z tylu, jest tylko otwarty przód. Przy czym szerokość półki to 51 cm , głębokość 41 a wysokość 44cm. Plus jedna półka  luzem mocowana w 1/3 lub 2/3 wysokości.

- nie mam możliwości zrobienia ATMOS w suficie.

- nie mam możliwości pociągnięcia dodatkowego kabla dla SUB stawianego gdzieś z przy kolumnach L lub R. A przed TV nie bardzo bo tam duży ruch dzieci i psa.

- nie mam możliwości wstawienia szerszego głośnika centralnego. Obecnie jeśli dostawię Ampli to ten centralny będzie musiał stać bokiem prawie przy podłodze.

- Kolumny przednie muszą być podłogowe, bo nie mam ich jak podwiesić osobno.

 

Do tego mają być podłączone nowe urządzenia

- Amplituner Onkyo 676 (nie używany do tej pory, ale go posiadam)

- TV OLED najprawdopodobniej Sony A8  (który ma naprawdę solidny dźwięk i wbudowany w ekran mini SUB). Albo LG CX albo Panasonic HZ1000/1500.  Sam zakup TV jest poza budżetem na zmiany w KD. Nie zależy mi na HDMI 2.1 ani na 8K.

- zastanawiam się jeszcze na kupnem nowego nowy odtwarzacza typu Panasonic DP-UB 820 lub Sony UBP X700 lub Sony UBP X800M2 - też poza budżetem

 

I mam tutaj kilka pytań do szanownych forumowiczów:

- jakie porządne, ale nie „audiofilskie/high endowe”, kable HDMI 2.0 dobrać aby podłączyć te urządzenia? Zakładam, że 1,5 do 3 metrów powinno wystarczyć aby każdy z każdym podłączyć.

- czytałem, że Onkyo 676 źle znoszą gdy mają ciasno z boków i nie ma dobrej wentylacji. Szerokość Onkyo to 44cm z szafka ma 51, czyli po 3,5 m z każdej strony. Czy to nie za mało? I ile powinno być aby unikać przegrzania?

- ile musi być wolnego miejsca w szafce nad Onkyo aby się nie przegrzał?

- Czy można stawiać Ampli na inne urządzenia typu odtwarzacz BR? Ciężar, grzanie.

- Czy można postawić cokolwiek na ampli? Chodzi o małe boxy typu dekoder TV itp., które by nie zakryły od góry wywietrzników ampli.

- Czy przy tych kolumnach i wymaganiach jedynie 4k, HDMI 2.0 warto wymieniać ampli na coś lepszego? Jeśli tak to na co? Myślałem o Denon 3700 tylko wątpię abym wykorzystał potencjał. Zależy mi na tym, aby w przyszłości móc podłączyć jeszcze rzutnik na stałe, czyli dwa wyjścia potrzebuję. Chętnie też bym chciał móc podłączyć muzykę do stereo czyli niezbędny per-out, prawda?

- Ponieważ mam problem z przestrzenią w szafce, to czy są dostępne jakieś dużo węższe ampli?

- Czy przy tym ampli warto wymienić kolumny i jeśli tak to na co? Chodzi mi o to, aby to była słyszalna różnica nawet dla laika. Widzę, że często polecane są HECO.

- Czy przy TV Sony A8 lub Panasonic HZ1500, który ma bardzo dobre audio jak na TV, dalej jest sens inwestować w jedynie trochę lepsze KD niż obecne ampli + TAGA?

- Czy do Onkyo 676 da się podłączyć SUB bezprzewodowo (Bluetooth?). Bo nie mam go jak postawić w szafce ani przed TV ani pociągnąć kabli w bok. Jeśli tak to jaki byście polecali?

- Jak sprawdzić czy kable w ścianach są dobre czy też słabe? Jaki byłby dobry kabel audio aby połączyć ampli i kolumny i zobaczyć czy jest różnica w dźwięku między nimi a tymi w ścianie?

- Jeśli okaże się, że te w ścianie to tragedia, to czy są jakieś kolumny 5.0 lub 5.1 do podłączenia całkowicie zdalnie? No i jak wtedy z zasilaniem do tych kolumn, do każdej osobne gniazdko prądowe?

- Czy wymiana BR na BR 4K cokolwiek pomoże w kwestii dźwięku?

- Czy przy braku głośników w suficie, w ogóle warto rozważać nakładki ATMOS aby udawały te sufitowe? Opinie na tym forum wskazują że raczej nie. Szczególnie że siedzimy zupełnie pod druga ścianą i odbicia dźwięku sufit-podłoga-sufit-ucho chyba zniwelują ATMOS’a.

- Czy można podłączyć ten ampli w taki sposób, aby TV robił za SUB a reszta kolumn normalnie jako 5.0? Albo też TV jako SUB i centralny? Wiem że to nie to samo co mocny SUB ale jak pisałem nie bardzo mam gdzie osobnego SUB’a wstawić.

- Czy znacie miejsca w Warszawie lub okolicy, gdzie można zrobić odsłuch kolumn/ampli?

 

Dziękuję za cierpliwość doczytania do końca i ewentualne odpowiedzi.

Artur

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,
Tak na prawdę do wymiany w pierwszej kolejności kwalifikowałyby się kolumny ale zapewne w niedługim czasie wypadałoby także wymienić wzmacniacz, który może sobie nie poradzić z bardziej wymagającymi kolumnami. 
Jeśli chodzi o ciekawe rozwiązania w kinie domowym to masz do wyboru:
1 Heco Aurora 700 + 300 + Center + sub30a. Uzyskasz brzmienie muzykalne z dobrą podstawą basową i szeroką scenę dźwiękową
2. Q-Acoustic 3050i + 3090ci + 3010i + sub. Jest to także muzykalne brzmienie ale z nieco wyraźniejszą górą pasma i lepszą lokalizacją

Jeśli chodzi o kable HDMI to brałbym pod uwagę Wireworld Island lub Chroma. Wyżej w tym przypadku nie ma sensu iść. Straty w jakości obrazu przy odcinku 3m nie będzie. 
Onkyo jeśli ma już wylądować w szafce to lepiej zapewnić mu odpowiednią wentylację. Od góry powinno być około 10 cm luzu i najlepiej rozwiercić tył szafki aby sprzęt się nie grzał i była lepsza cyrkulacja powietrza. 
Subwoofer zawsze da się połączyć bezprzewodowo ale nie polecam takiego rozwiązania jest to opcja dla osób, które w ogóle nie mają opcji pociągnięcia kabla. Wystarczy dokupić odbiornik i transmiter np Monitor Audio robi coś takiego. 
Nakładki Atoms nie mają większego sensu i szkoda pieniędzy, lepiej dorzucić tę sumę do lepszych kolumn czy subwoofera. 
 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, ArturKD napisał:

- czytałem, że Onkyo 676 źle znoszą gdy mają ciasno z boków i nie ma dobrej wentylacji. Szerokość Onkyo to 44cm z szafka ma 51, czyli po 3,5 m z każdej strony. Czy to nie za mało? I ile powinno być aby unikać przegrzania?

- ile musi być wolnego miejsca w szafce nad Onkyo aby się nie przegrzał?

Niestety wnęki tych najpopularniejszych szafek rtv nadają się jedynie na dekodery tv albo odtwarzacze blu-ray. Pchanie tam amplituner to średni pomysł.
A tu jeszcze się liczy wysokość tej wnęki i to czy z tyłu jest płyta czy pusto. Jeśli pusto to ile tam jest miejsca od ściany na wentylację.
U mnie we wnęce o wysokości 17cm konsola PS4 dostawała zadyszki :>>>
 

17 godzin temu, ArturKD napisał:

- Ponieważ mam problem z przestrzenią w szafce, to czy są dostępne jakieś dużo węższe ampli?

Węższych raczej nie ma. Jak już to niższe. Typu Slim.

 

17 godzin temu, ArturKD napisał:

- Czy można podłączyć ten ampli w taki sposób, aby TV robił za SUB a reszta kolumn normalnie jako 5.0? Albo też TV jako SUB i centralny? Wiem że to nie to samo co mocny SUB ale jak pisałem nie bardzo mam gdzie osobnego SUB’a wstawić.

TV robiący za subwoofer albo jeszcze jako centralny? 😮 Śmiem twierdzić, że sub i centralny to najważniejsze elementy kina domowego. Zastąpienie ich telewizorem to ubijanie kina domowego.

Edytowano przez Stolarz
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...