Skocz do zawartości

Prośba o pomoc w zrozumieniu i ustawieniu kolumn stereo + amplituner.


Lukasz.h2o

Recommended Posts

Moje uszanowanie wszystkim forumowiczom!

Miło mi pisać tu pierwszy swój post i mimo, iż jest pierwszy, to postaram się wszystko ładnie poukładać;)

Zakupiłem zestaw stereo tj.:
- amplituner yamaha r-n602,
- 2 kolumny Indiana Line Nota 550x.

Prosiłbym o wyjaśnienie i podpowiedź jak ustawić amlituner, a dokładnie czy wybrać/ustawić na nim impedancję:
- 4 Ohm (tj. od 4 do poniżej ośmiu Ohm), 
czy
- 8 Ohm (tj. 8 i więcej Ohm).


W specyfikacji głośników widnieje:
- 4-8 Ohm,
- moc wzmacniacza 30-130 W.

W testach (pod linkiem https://audio.com.pl/testy/stereo/kolumny-glosnikowe/436-indiana-line-nota-550):
- impedancja: 4 Ohm.
(Test dot. 550, ale podobno wersja 550X też powinna być opisana jako 4-omowa...)

W specyfikacji amplitunera widnieje:
- moc dla 8 Ohm: 2 x 80 W.

W testach (pod linkiem https://audio.com.pl/testy/stereo/amplitunery-stereo/2561-yamaha-r-n602) widnieje:
- moc dla 4 Ohm: 2 x 158 W,
- moc dla 8 Ohm: 2 x 110 W.

Z tego co wyczytałem, to nie powinno się (pomijam krótkotrwałe włączenia i/lub używanie "na połowę mocy") podłączać kolumn o mniejszej impedancji do wzmacniacza o wyższej impedancji, czyli powinno się łączyć takie same wartości, albo wzmacniacz o niższej niż kolumny impedancji... 

Reasumując:
a) skoro kolumny są 4 Ohm, to wzmacniacz powinien być ustawiony na 4 Ohm, prawda? Ale co wtedy z max mocą wzmacniacza (tj. 158W) vs kolumny (max 130W)? Jakie mogą być tego konsekwencje przy "odkręceniu", jedynie charczenie aż z powrotem nie ściszymy, czy trwałe uszkodzenie sprzętu?
b) zostawić wzmacniacz na 8 Ohm, bo ma wtedy 110W (a kolumna 130W), ale co wtedy z realną impedancją kolumny, tj. 4 Ohm i zasadą "nie mniej niż wzmacniacz"?



Dziękuję za pomoc i liczę, że nie tylko ja na tym skorzystam:)
pozdrawiam Łukasz

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...