Skocz do zawartości

Kolumny do KD i muzyki - budżet 2000 PLN, pow. 40m²


Piotr Porawski

Recommended Posts

Witam forumowiczów,

Jestem tutaj nowy i jest to mój pierwszy post. Planuję złożyć zestaw do salonu w nowym mieszkaniu, początkowo 2.0, ale oparty o ampli AV. Jakość stereo ma dla mnie znaczenie, ale chciałbym pewnie prędzej niż później rozbudować do 5.1 a źródłem muzyki i tak będzie głównie Tidal/Spotify, więc funkcje sieciowe, hdmi itd. mają znaczenie. Podział muzyka/film trudno powiedzieć, ale załóżmy, że 50/50.

O preferencjach brzmieniowych nie będę się rozpisywał, bo się nie znam. Lubię po prostu jak „dobrze gra”. Muzyki słucham w samochodzie, na koncertach, u innych. Gatunki: głównie rock, klasyka, jazz..  Moje własne „domowe doświadczenia” ograniczają się do starej wieży sony 10 lat temu, teraz chcę to zmienić, dlatego zwracam się z prośbą o pomoc i wskazówki.

Budżet na początek (ampli + para kolumn) założyłem na poziomie ok 5 000 PLN.
Wymyśliłem sobie, że dobrą bazą będzie Yamaha RX-V685, ma wszystkie funkcje sieciowe i bardzo spodobał mi się (przynajmniej w teorii – proszę o ew. sprostowanie) system MusicCast z możliwością bezprzewodowego podłączenia tylnych głośników (w sumie tylko takie rozwiązanie wchodzi w grę), albo zabrania ich do sypialni czy łazienki i tam używania niezależnie.

Teraz kwestia pomieszczenia (rysunek poniżej): salon ok 24 m² wraz z wykuszem, ale szeroko otwarty na kuchnię („za plecami”) – razem to już ok 40 m² i wysokość  pomieszczeń 3,3 m (kamienica). Kolumny miałyby stać po obu bokach TV, na każdej ścianie albo okna, albo jakieś drzwi, więc miejsca na ustawienie w sumie mało, kolumny muszą stać przy ścianie więc bass reflex zdecydowanie z przodu..

Yamaha wiadomo ile kosztuje (chyba że ktoś mnie zaskoczy jakąś super promocją, w końcu jest już nowszy model ;)) więc zostaje ok 2 – 2,5k PLN na kolumny (para). Dopuszczam też opcję z używanym sprzętem.

I teraz pytanie czy przy tym budżecie da się jakoś wypełnić dźwiękiem tę kubaturę? Mając oczywiście świadomość, że cudów nie uzyskamy. 

 

Pozdrawiam

Piotrek. 

 

rzut.JPG.1b4f346b47ea75422fbb4aaa2b77dd38.JPG

 

 

Edytowano przez Piotr Porawski
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za propozycje. Heco z tego widzę ma bass reflex z tyłu, a nie bardzo mogę odsunąć kolumny od ściany..

Mając świadomość ograniczeń amplitunera, jak proponowane przez Was kolumny sprawdzą się w stereo, mając na uwadze powierzchnię i wysokość pomieszczenia (40m² i 3,3m)? 

Na początek chciałbym 2 kolumny na front, możliwie najlepsze w tym budżecie, które sprawdzą się dobrze w stereo z myślą też o tym, żeby w przyszłości poza resztą klocków KD dołożyć wzmacniacz pod pre out amplitunera. 

Jak na tle proponowanych przez Was kolumn wypada taki Pylon Pearl 27? Mocno promowany jakiś czas temu, zarówno przez sklepy na forum jak i w recenzjach, że w tych pieniądzach gra jak "zachodnie" kolumny 2x droższe i takie tam.. Ile w tym prawdy, a ile "promocji" producenta?

Albo STX electrino 250?

Do budżetu podchodzę pragmatycznie, jeżeli niewiele go zwiększając można zauważalnie poprawić jakość to jak najbardziej. 

Edytowano przez Piotr Porawski
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...