Skocz do zawartości

CD-R'y wypalane na komputerze, na starym odtwarzaczu CD ?


Ktoś Jeszcze

Recommended Posts

Witam, słucham muzyki z lat 80 i 90 ( różne odmiany metalu ) z fizycznych nośników. Zbieram stare wydania na winylach, kasetach i CD (wczesne CD z lat 80 i z 90). Jednak często mam ograniczone możliwości kupowania muzyki zwłaszcza jak na coś grubszego większość odkładam, wiele płyt jest mało znanych i trudno dostępnych. Więc wpadłem na pomysł, żeby zanim coś kupię to przynajmniej bym to od jakiegoś kumpla przegrał na kasetę albo ściągnął i wypalił na płycie CD-R w Audio i wydrukował okładkę, żeby to mieć w fizycznej formie, zawsze to lepsze niż słuchanie na kompie z mp3 albo na internecie na YT i tylko tymczasowo dopóki się nie kupi oryginału.

Tylko mnie zastanawia czy mój stary odtwarzacz CD z końcówki lat 80. odczyta takie CD-R'y wypalane na kompie. Czy wystarczy żeby to było audio, czy ma znaczenie w jaki sposób był zapis ? W latach 80. nie było mp3, wavów, CD-R'ów, tylko normalne CD. Czy jest ryzyko że coś się stanie z laserem po włożeniu takiej płyty, czy lepiej jednak kupić CD-RW, wypalać na nim ściągnięte albumy a potem przegrywać na kasety na nowszym sprzęcie u kogoś (mam też taką możliwość).

Pozdro.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim musisz kupić nagrywarkę komputerową która by nagrywała z prędkością X8, bo z taką lub wolniejszą prędkością da się odczytać bez problemu w odtwarzaczach- najbardziej upraszczając temat zapisu .Najlepsze nagrywarki były przed 2010 rokiem. Marki Pioneer, Teac,Plextor lub LG.

Po drugie dobrej jakości CD-R. Najlepiej z fabryk Tayo Yuden. Płyty JVC profesional ewentualnie coś od RITEK z  linii pro.

Zapis ma znaczenia. Z laserem nic się nie stanie. Nie ma gwarancji że ten stary CD będzie czytał wszystkie cd-r. Musisz kupić takie jak wyżej nośniki i sprawdź ić. Ewentualnie wymienić odtwarzacz cd.

Edytowano przez hyde
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 27.11.2020 o 22:18, JaZz napisał:

@hyde bardzo dawno nic nie wypalałem ale nie kojarzę żeby było ograniczenie co do min  prędkości w wypalarkach. 

Autorze wrzucasz do programu do wypalania mp3 ustawiasz żeby stworzył audio CD i powinno działać IMO. Tak jak hyde mówił, im wolniej tym lepiej. 

 

Jest ograniczenie co do prędkości wypalania w obecnych nagrywarkach. Minimalna prędkość to x 16. Wyjątkiem jest blu Ray Pioneer gdzie mamy x 4 i x 10.

Ogólnie najlepsze rezultaty dają wolniejsze wypalania. Pod warunkiem dobrego nośnika.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rady. Znalazłem jakąś starą pustą płytkę i wypaliłem na niej muzykę w Nero z najniższą możliwą prędkością 16x ale wyszła lekka kaszana. Puszczam, niby wszystko git, muza gra ale w niektórych miejscach się po kilka/kilkanaście razy cofa o sekundę-dwie wstecz i zapętla, tak jak zacięcie na winylu na rysie. Z odtwarzaczem wszystko w porządku bo przy oryginałach nigdy takie coś się nie dzieje, dla porównania potem przesłuchałem jeden oryginał i bezproblemowo (jak zawsze). Zapis na wypalanym CD-R mimo że w tym samym formacie (audio) to pewnie musi się czymś różnić, nawet inaczej wygląda płyta od spodu wizualnie. Oryginały są nagrywane laserowo, pewnie w czasie rzeczywistym, domyślam się że to wygląda podobnie jak nacinanie winyla. A CD-Ry wypalane na kompie i muzyka przekonwertowana z innego formatu niż audio (z mp3, wav'ów czy innych flaków) to musi robić różnice. I pewnie z tego co piszecie to mam za nową nagrywarkę skoro 16x to za szybko. Jeszcze czytałem coś o red booku, orange booku, yellow booku, silver booku i inne kolory, jakieś kategorie kodowania zapisu czy coś. Oryginały są w standardzie red book z początku lat 80. i do tego są przystosowane stare odtwarzacze a CD-R podobno w orange book.

Na razie wolę tej ściąganej muzy słuchać z kompa. Pozdro.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest sprzed kilkunastu lat i strasznie porysowana. Jest na niej prędkość napisana x52. Podobno jak się wejdzie w Nero w ustawienia prędkości nie wkładając płyty to pokazuje wszystkie możliwe prędkości nagrywarki i minimalna to x4. Znalazłem jeszcze jedną pustą płytę, też x52 ale prawie zero rys. Nie wiem, czy można kupić jeszcze w sklepach komputerowych płyty z możliwością wolniejszego zapisu ?
 

Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post poprzednika - nie ma sensu cytować całej wypowiedzi...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 27.11.2020 o 18:34, Ktoś Jeszcze napisał:

Tylko mnie zastanawia czy mój stary odtwarzacz CD z końcówki lat 80. odczyta takie CD-R'y wypalane na kompie. Czy wystarczy żeby to było audio, czy ma znaczenie w jaki sposób był zapis ? W latach 80. nie było mp3, wavów, CD-R'ów, tylko normalne CD. Czy jest ryzyko że coś się stanie z laserem po włożeniu takiej płyty, czy lepiej jednak kupić CD-RW, wypalać na nim ściągnięte albumy a potem przegrywać na kasety na nowszym sprzęcie u kogoś (mam też taką możliwość).

Większość odtwarzaczy CD - nawet z lat 80tych - czyta płyty CD-R.
Jeżeli nie chcą czytać - to często wystarczy rozkręcenie odtwarzacza i wyczyszczenie soczewki lasera.

Kup sobie świeże firmowe płyty CD-R 700MB (niezłe i niedrogie są np. Maxell XL-II for Audio) i zainstaluj jakiś porządniejszy program do nagrywania.
Sprawdzałem na odtwarzaczach z lat 80 i 90 i nie było problemu z płytami nagrywanymi nie tylko z niezbyt dużymi prędkościami (4x czy 8x), ale i z 12x czy 16x.
Co to za bzdura, że w programie do nagrywania nie można ustawić mniejszej prędkości i nagrać płyty 52x z dużo mniejszą prędkością?

obraz.thumb.png.98d9c63402cb5077bb5cc09839af76f6.png

A przede wszystkim - jeśli masz czystą, ale porysowaną płytę CD-R, to zamiast ją nagrywać - po prostu wyrzuć i weź kolejną, ale nową i bez rys! Przecież to koszt rzędu złotówki za płytę - to nie jest majątek.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Ktoś Jeszcze napisał:

Jest sprzed kilkunastu lat i strasznie porysowana. Jest na niej prędkość napisana x52. Podobno jak się wejdzie w Nero w ustawienia prędkości nie wkładając płyty to pokazuje wszystkie możliwe prędkości nagrywarki i minimalna to x4. Znalazłem jeszcze jedną pustą płytę, też x52 ale prawie zero rys. Nie wiem, czy można kupić jeszcze w sklepach komputerowych płyty z możliwością wolniejszego zapisu ?
 

Kup sobie płyty nowe. Możesz tu 

https://allegro.pl/oferta/jvc-cd-r-printable-pro-taiyo-yuden-c25-wawa-fvat-5853448811

https://allegro.pl/oferta/plyta-cd-r-fuji-pro-audio-80-minut-rad-wik-1-szt-6040554993

A jak potrzebujesz nagrywarki to może być taka 


https://allegro.pl/oferta/nowa-plextor-px-608cu-slim-usb-2-0-box-okazja-8785534586

X52 to prędkość z jaką maksymalnie możesz zapisać dana plyte

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...