Skocz do zawartości

Zbudowanie zestawu stereo od podstaw


lotnik1976

Recommended Posts

Dobry wieczor

jestem nowicjuszem na forum (choć wiekowo już raczej mocno zaawansowanym :)) i dojrzałem do decyzji o zmierzeniu się z tematem szeroko pojętego stereo. Do tej pory głównie używałem zestawu 5.1 (kiedyś marantz obecnie Yamaha + B&W M1 i sub) ale po przeprowadzce do domu i "nabyciu" trójki pociech 5.1 wylądowało w hobby roomie w piwnicy. Pod TV w salonie podłączyłem grajbelke Bose + sb i wydawało mi się ze będzie ok... i tak na słuchanie muzyki zostało mi jakieś 15 min na dobę... po kilku latach dzieci ciut podrosly a we mnie obudził się głód muzyki (Covid pomógł zatęsknić). Wszystko co jest w domu gra jak ze studni albo z kartonowego pudełka co powoli zaczyna mnie męczyć (i moja lepsza Połówkę również). zaczelem surfować po Internecie szukając inspiracji ale zderzyłem się z mnogością opcji i poglądów. Od razu zaznaczę ze kierunek stricte audiofilski czyli bardzo szczegółowe rozbieranie sceny czy inwestowanie dużych pieniędzy mnie nie interesuje. Po tym przydługim wstępie (za który przepraszam) przechodze do konkretów:

1. wielkość pomieszczenia - 40 metrów (5m x8m)

2. rodzaj - stereo: wzmacniacz (Integra) + CD + DAC + winyl

3. rodzaj muzyki - dość szeroko ale głównie jazz (słownie dęty i gitary) blues (SRV; Marcus King Gary Clark Jr Kingfish itp...) i klasyczny rock (70 - początek 80tych - później ciężko mi znaleźć coś interesującego). Żona szeroki środek i smutki :) (Kortez...)

4. budżet - rozsądny :) biorąc pod uwagę wielkość rodziny i "normalne" dochody

Zaczynam od kolumn - tutaj pierwszym wyborem są KEF'y LS50 Meta... (rozważałem coś tańszego ale na kolumnach akurat nie chce oszczędzać - w granicach rozsądku oczywiście (Nautilusy nie wchodzą w rachubę ;)) - to co ważne -vŻona nie wyobraża sobie podłogowek więc tutaj mamy pierwsze ograniczenie... (widza mi się QAcustic Concept 300 ale są raczej poza budżetem...)

wzmacniacz miał być M3si ale ostatnio poczytałem tez o Audiolabie - nie wiem czy oba dadzą radę napędzić KEF'y które z tego co poczytałem potrzebują dobrego wzmaka Lampy nie rozważam - jeszcze przez pare lat będzie to terra incognita z uwagi na spora ilość ciekawskich rączek w domostwie.

DAC i CD podąża za wzmacniaczem... 

a co do talerza myślałem o Redze P3 - rozważałem nawet P1 na start z uwagi na zupełny brak doświadczenia z winylami (a Rega charakteryzuje się podobno wysokim progiem akceptacji dla laików...)

szukam brzmienia ciepłego ale z dobra precyzja sceny - ja slucham muzyki analitycznie - słyszę instrumenty osobno co nieustannie wywołuje emocjonalne dyskusje z moja żona które ma dokładnie odwrotnie i na moje uwagi pt "super bas pracuje" albo "posłuchaj tej partii perkusji" nieodmiennie patrzy na mnie jak na wariata (ja dla odmiany nie słucham prawie w ogóle słów ;D)

z góry proszę o wyrozumiałość jeśli coś jest niejasne... - docenię każdą wskazówkę bo lekko się pogubiłem w mnogości opcji

To co słabo wchodzi w rachubę to wypożyczanie sprzętu do domu w celu odsłuchu - głównie przez brak czasu i słaba znajomość rynku HiFi w DE (gdzie obecnie mieszkam)...

Edytowano przez lotnik1976
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego @lotnik1976, pomimo tego że też jestem zwolennikiem kolumn podstawkowych, to jednak do 40 m2 szukałbym raczej czegoś większego (czytaj - podłogówek). Ale jeśli jedyna opcją są monitory to kefy, o których piszesz (chociaż ich nie słuchałem) będą chyba jednak mimo wszystko za małe 🙂. Nie bardzo rozumiem też potrzebę posiadania w Twoim systemie osobnego DACa. Część integr ma wbudowany przetwornik c/a i kupowanie kolejnego może wnieść niewiele do poprawy dźwięku. Rodzi się też pytanie najważniejsze. Jaki budżet 🙂? Patrząc na wymienione przez Ciebie klocki, wnoszę że ok 15000 PLN (?). No i warto byłoby wkleić jakiś plan pomieszczenia. Pozdrawiam. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,
Pomieszczenie do nagłośnienia masz bardzo duże w związku z czym kolumny podstawkowe nie zagrają tak jak byś tego oczekiwał. Tutaj powinny stanąć masywne kolumny podłogowe. 
Jeśli chciałbyś uzyskać detaliczne brzmienie z dobrze zaznaczonym dołem i szeroką prezentacją sceny dźwiękowej to Audiolab 6000A Play + 6000CDT + Pylon Audio Diamond 28 byłyby idealnym rozwiązaniem. Jest to muzykalne brzmienie z soczystą średnicą. 
Jesli chciałbyś pójść w kierunku większej rozdzielczości to Focal Aria 936 + Atoll IN200 Signature + CD50 byłby dobrym wyborem ale cenowo pewnie przekroczymy zakładany budżet, który miał być „rozsądny”. Pytanie ile to dokładnie jest, ponieważ dla każdego będzie oznaczało coś innego? 

Zapraszam do kontaktu. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bardzo dziekuje za odpowiedzi. pomieszczenie jest tak jak napisalem 5 x 8 - prostokat. bez zadnych skosow, wykuszy itp. sa dwa duze okna tarasowe. prosilbym o wyrozumialosc - to bedzie pierwsze "powazne" stereo i nie chcialbym od razu wsiadac do bolidu formuly 1 wczesniej jezdzac miejskim autobusem :). Wiem ze powinienem rozwazyc kolumny podlogowe ale tak jak pisalem Zona raczej tego nie widzi ale przede wszystkim mam 3 malych dzieci - nie chcialbym z takich Focali za 2,5k Euro wydlubywac klocka lego czy ludzika paw patrol (do zabudowanego sub'a Bose juz pare rzeczy probowano upchnac bo "swietna baza" ale na szczescie okazalo sie ze sprzet jest dobrze obudowany :). W salonie punkt odsluchu bylby umieszczony mniej wiecej w jednej trzeciej dlugosci - tam mam kanape czyli odleglosc od kolumny bylaby w okolicy 2 - 3 metrow)

Rozwazam jeszcze alternatywny scenariusz czyli ustawienie tego stereo w sypialni dopoki dzieci nie beda dostatecznie ogarniete :) - w tym przypadku mowimy o niemal kwadratowym pomieszczeniu (16m2) z dosc glebokim skosem. Sypialnia jest zasadniczo malo dostepna dla Hordy. czyli moglbym zaczac od sensownych bookshelf'ow a po paru latach pracy nad Zona i wyrastaniem latorosli podmienic lokalizacje i postawic podloge.

Co do budzetu - chcialbym sie sensownie pomiescic - moje zalozenie jest takie, ze kolumny powinny lokowac sie w okolicach 1k+, wzmacniacz rowniez a przystawki juz "ciut" nizej - jesli DAC faktycznie nic nie wniesie to nie bede go stawial... do tej pory strumieniowalem audio tylko z NAS'a ale ten zestaw ma grac glownie pod winyle i CD... - mysle ze 3 - 3,5k Euro to "rozsadna" granica dla mnie - mimo wszystko lepiej zainwestowac pieniadze w dzieci niz w "klocki" :).

Czyli Audiolab to dobry trop do tego rodzaju muzyki? a wspomniany M3si? zalezy mi zeby odbior nie byl zbyt "syntetyczny" - biorac pod uwage ze nie slucham heavy metalu ani techno szukam dzwieku, ktory pozwoli mi sie "przeniesc" do klubu jazzowego - zdecydowanie blizej mi do Blue Note niz do open'era (chociaz pare dobrych koncertow tamze zobaczylem bo o porzadnym odsluchaniu raczej bym nie napisal ;)).

czy te Kef'y w ogole sa sensowne czy np isc w B&W?

jeszcze raz dziekuje za wsparcie :)

pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musical Fidelity M3si zagra cieplej ale mniej dynamicznie. Dodatkowo nie posiada opcji sieciowych, chyba że na nich Ci nie zależy to jest jeszcze Audiolab 6000a (bez play). MF w połączeniu z Diamond 28 byłoby za ciepło dlatego nie bez powodu został zaproponowany zestaw Audiolab. 
W przypadku M3si polecam zwrócić uwagę na Kef q950, które poprawią dynamikę i szczegółowość. Bas jest mocny i dobrze kontrolowany. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja po dzisiejszym odsłuchu w salonie @Na Temat Audio - i tu uwaga będzie reklama - fantastyczny salon, przemiła i ogromnie wyrozumiała obsługa, spełniająca wszelkie zachcianki, gotowa do rozmowy z klientem a nie wciskania tego co chce wcisnąć - koniec reklamy - polecam duo Cyrus one i audio phisic classic 3. Zbieraliśmy z kolegą szczęki z podłogi, bo porównywaliśmy te kolumny z owiele droższymi pmc i WEDŁUG NAS( podkreślam - według nas) - zestaw mega. Grający równo, nie wyróżniający żadnego pasma. Po prostu coś pięknego. Synergia w czystej postaci 🙂. Do 16 metrów wg mnie w tej cenie zestaw idealny 🙂

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
9 minut temu, seba3002 napisał:

To może wrzuć jakieś zdjęcia da działu "wasze systemy". 

Ps. Te kefy bardzo fajne paczki. Słuchałem i bardzo mi się podobały. 

Jak dojedzie caly komplet i uda mi sie to jakos sensownie postawic to wrzuce... na razie obawiam sie ze kolumny stana na polce a nie na stojaku ale docelowo beda stojaki...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, lotnik1976 napisał:

Bardzo dziekuje wszystkim odpowiadajacym - padlo na zestaw Audiolab 6000a play + 6000 CDT + KEF LS50Meta. Wszystko pojdzie albo do sypialni albo do hobby room'u (16 m2 - kwadrat). w kolejce poczeka gramofon...

 

Sam dodam z doświadczenia, że w przypadku dzieci trzeba uważać bardzo zwłaszcza na otwory bass releksu...

 

Edytowano przez maxredaktor
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...