Skocz do zawartości

Jak skonfigurować zestaw


Alfredella

Recommended Posts

Cześć,

jestem na początku swojej drogi w romantycznym związku ze sprzętem „audiofilskim” dla amatorów (z ograniczeniami budżetowymi).

Zamierzam kupić zestaw: odtwarzacz sieciowy/strumieniowy + wzmacniacz (końcówka mocy) + głośniki podstawkowe. Mieszkam w bloku, a sprzęt będzie stał w salonie 25 m2. Najczęściej słucham radia (muzyka smooth jazz, rock, trochę pop, trochę klasyka XIX w.). 

Zastanawiam się nad głośnikami Focal Aria 906 lub ? (raczej neutralne brzmienie o szerokiej scenie lub bardzo delikatnie ciemniejsze brzmienie) - W&B 706 S2 dlatego wyeliminowałam (są faktycznie jasne - niby brzmi OK, ale czy na dłużej będzie OK?);

odtwarzacze sieciowe/strumieniowe, którymi jestem zainteresowana: Cambridge Audio Azur 851Nlub NAD C658; swoją drogą zastanawia mnie klasyfikacja tych urządzeń (NAD bywa klasyfikowany jako DAC..., ale przecież każde urządzenie cyfrowe - odtwarzacz sieciowy ma DAC?).

No i wzmacniacz... teoretycznie: CA Azur 851A lub Rotel RB-1552 MkII lub....? 
 

Proszę o pomoc w propozycjach konfiguracji zestawu... No i co sądzicie o ww.odtwarzaczach? Ostatnio czytałam o CA, że po 2-3 latach pada prawy kanał (trzeba restart zestawu robić - a z czasem chyba na własny koszt wymienić DAĆ - ale czy to prawda? czy konkurencja coś wciska? Macie jakieś złe doświadczenia z CA Azur?)Oczywiście głośniki i wzmacniacz - tu wskazówki i polecenia poszukiwane! 😊 Przedział cenowy... - cóż, głośniki ok.2500/szt., a wzmacniacz pewnie do 7000... (więcej to już wielki ból kieszeni), a mniej... (pewnie da za słabą jakość?)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Pozwolę sobie napisać kilka słów w temacie :) . Swego czasu dane mi było słuchac połączenia Focali z cambridge - co prawda cxa 80. Focale aria to wg mnie nie są w rzadnym wypadku ciepłe kolumny. To kolumny grające bardzo jasną i dość ostrą górą a także mocnym i raczej twardym basem. Cambridge do ciepłych wzmacniaczy też się nie zalicza :) . Nada słuchałem w innej konfiguracji (psb i indiana) wiec na jego temat nie będę się wypowiadał. Bowersów słuchałem jedynie na AVS i moim zdaniem to też nie są ciepłe kolumny :) . Jeżeli szukasz brzmienia ciepłego to raczej proponuje patrzeć w stronę takich marek jak np Dali, Dynaudio czy może np Opera. Poza tym masz dość spore pomieszczenie i kolumny podstawkowe mogą się w nim nie sprawdzić ( chociaż to już kwestia indywidualna) . Kolejna rzecz to dobór elektroniki. Może warto jednak więcej pieniążków przeznaczyć na kolumny (np połowa planowanego budzetu) a resztę na wzmacniacz i odtwarzacz sieciowy. Pozdrawiam :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,
Przede wszystkim nie ma sensu rozdzielać systemu na przedwzmacniacz + końcówkę mocy tym bardziej w przypadku Focal Aria 906. Streamery niestety nie mają za dobrych preampów więc lepiej odrzucić ten pomysł i skupić się na dobrym wzmacniaczu zintegrowanym + streamerze lub wzmacniaczu z opcjami sieciowymi ( nie amplitunerze).
Dobrym rozwiązaniem w Twoim przypadku byłby Cambridge Audio CXA81 + CXN V2 + Audio Physic Classic 3. Zyskasz przestrzenne brzmienie z mocniejszym basem i soczystą średnicą. 
Alternatywą może być wzmacniacz stereo z opcjami sieciowymi taki jak Audiolab 6000a Play w połączeniu z Focal Aria 906 dzięki któremu uzyskasz dynamiczny charakter brzmienia z czystą i szczegółową górą oraz szeroką prezentację sceny. 
Oczko wyżej byłby zestaw CA 851a + 851n + kolumny Jean Marie Reynauld Lucia. 

Zapraszam do kontaktu w sprawie umówienia odsłuchu oraz wyceny. 
 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznijmy od kolumn.

Pod nie dobierzemy resztę elektroniki. Do 25m musisz szukać sporych monitorów o mocnym ale nie przesadzonym dzwieku. Aby mozna było swobodnie dawać głośniej.

W tym przypadku Aria 906 jest dobrym pomysłem.

Ewentualnie polecam sprawdzić i odsłuchać. Ewentualnie Monitor audio Gold 100 czy KEF R 300

I do takich KEFów czy Monitor audio dobra oferta to Cambridge 851A + CXN V2

Do Ari natomiast fajna opcja to Atoll IN 200 + wspomniany DAC od NADA. On ma od razu w sobie sieć.

 

Czy słuchałeś już jakiegoś zestawu?

Ile masz do nas? Możesz podjechać na odsłuch?

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Czytając Twoje wymagania proponowałbym posłuchać zestawu Atoll In200 Signature z odtwarzaczem Atoll MS120. Do tego kolumny Audio Physic 3 lub jeśli wolisz bardziej analogowo brzmiące kolumny to Opera Prima. Chociaż moim zdaniem w takim pomieszczeniu idealnie mógłby wypaść zestaw Unison Research Simply Italy ( obecnie jeszcze do kupienia z okazji BF za 6499 zł ) i do tego kolumny Unison Research Max Mini. To trochę ponad budżet ale myślę, że zarówno skala dźwięku miło zaskoczy jak również barwa będzie rewelacyjna. 

Pozdrawiam,

Michał

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Na Temat Audio napisał:

Cześć,

Czytając Twoje wymagania proponowałbym posłuchać zestawu Atoll In200 Signature z odtwarzaczem Atoll MS120. Do tego kolumny Audio Physic 3 lub jeśli wolisz bardziej analogowo brzmiące kolumny to Opera Prima. Chociaż moim zdaniem w takim pomieszczeniu idealnie mógłby wypaść zestaw Unison Research Simply Italy ( obecnie jeszcze do kupienia z okazji BF za 6499 zł ) i do tego kolumny Unison Research Max Mini. To trochę ponad budżet ale myślę, że zarówno skala dźwięku miło zaskoczy jak również barwa będzie rewelacyjna. 

Pozdrawiam,

Michał

Michale,

ale jak to jest z tymi wzmacniaczami, że Unison Research Simply Italy ma jedynie 12W na kanał, a kolumny do tego oczekują wzmacniacza od 10 do 100 W. Czy te 12 W to nie za mało? Atoll in200 ma 120 W na kanał...(przy 8 ohmach) Mówimy cały czas o pomieszczeniu 25 m2. Gdzieś z kolei czytałam o zestawieniu wzmacniacza 2x200 W z kolumnami oczekującymi 40-120 W. 
 

Im więcej czytam Waszych komentarzy, tym bardziej zaczynam się gubić. Choć wiem już jedno: najprawdopodobniej myliłam się w ocenie barwy Focali. I chyba rzeczywiście zrewiduję proporcje wydatków na korzyść kolumn (ale nie podłogowych, bo akurat (wiem, że przy 25 metrach to brzmi dziwnie) nie mam gdzie bezpiecznie i efektywnie dla dźwięku postawić drugiej kolumny (takie meble i otwór drzwi wejściowych do pokoju. 😩

Z tego, co czytam, właściwie większość łączy odtwarzacz ze wzmacniaczem tej samej marki lub po prostu poleca integrę (tylko, czy aplikacje nie zawodzą przy strumieniowaniu? Zamierzam uwspółcześnić się nieco i korzystać ze Spotify, Deezera, Qobuz, może Tidal) 😊 
Odtwarzacz jest tak jakby najmniej istotny, z tego, co czytam z Waszych wskazówek/porad. A co z Atollem i niegdyś słynną francuską awaryjnością elektroniki? Na którymś forum czytałam mało pochlebne opinie o Atollach. Czy to już zamierzchła przeszłość?

Mieszkam w Poznaniu i pewnie podjechać na odsłuch do Q21 czy S4Home może być mocno utrudnione 😉 Ale oczywiście nie wykluczam.

16 godzin temu, S4Home napisał:

Zacznijmy od kolumn.

Pod nie dobierzemy resztę elektroniki. Do 25m musisz szukać sporych monitorów o mocnym ale nie przesadzonym dzwieku. Aby mozna było swobodnie dawać głośniej.

W tym przypadku Aria 906 jest dobrym pomysłem.

Ewentualnie polecam sprawdzić i odsłuchać. Ewentualnie Monitor audio Gold 100 czy KEF R 300

I do takich KEFów czy Monitor audio dobra oferta to Cambridge 851A + CXN V2

Do Ari natomiast fajna opcja to Atoll IN 200 + wspomniany DAC od NADA. On ma od razu w sobie sieć.

 

Czy słuchałeś już jakiegoś zestawu?

Ile masz do nas? Możesz podjechać na odsłuch?

Piotr

Piotrze, słuchałam zestawu, ale w opcji już nie interesującej mnie, bo B&W 706 s2 + Yamaha R-N803D oraz Focal Aria z Yamahą. Yamaha odpadła po tym, co naczytałam się nt. wyższości osobnych komponentów nad combo oraz nie potrzebuję FM/DAB w dobie radia internetowego (takie mam wrażenie). Poza tym Yamaha daje jednak chłodne brzmienie - takie odniosłam wrażenie. A może pamięć mnie już myli. Słuchałam też podłogówek Indiana Line, ale to zdecydowanie nie było to (uwięziony dźwięk). Słuchałam też Rotela z B&W - ładnie, ale za jasno, za mało głębi (mroku 😉). 
Mieszkam w Poznaniu - czyli do Was jest  kawał drogi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 30.11.2020 o 22:07, Q21 napisał:

Cześć,
Przede wszystkim nie ma sensu rozdzielać systemu na przedwzmacniacz + końcówkę mocy tym bardziej w przypadku Focal Aria 906. Streamery niestety nie mają za dobrych preampów więc lepiej odrzucić ten pomysł i skupić się na dobrym wzmacniaczu zintegrowanym + streamerze lub wzmacniaczu z opcjami sieciowymi ( nie amplitunerze).
Dobrym rozwiązaniem w Twoim przypadku byłby Cambridge Audio CXA81 + CXN V2 + Audio Physic Classic 3. Zyskasz przestrzenne brzmienie z mocniejszym basem i soczystą średnicą. 
Alternatywą może być wzmacniacz stereo z opcjami sieciowymi taki jak Audiolab 6000a Play w połączeniu z Focal Aria 906 dzięki któremu uzyskasz dynamiczny charakter brzmienia z czystą i szczegółową górą oraz szeroką prezentację sceny. 
Oczko wyżej byłby zestaw CA 851a + 851n + kolumny Jean Marie Reynauld Lucia. 

Zapraszam do kontaktu w sprawie umówienia odsłuchu oraz wyceny. 
 

Oj, wybacz, ale te Jean Marie Reynaud Lucia nie podobają mi się - a i parametry mają takie sobie... w porównaniu do Unison Research Max Mini (lub Audio Physic).

Faktycznie, wielu z Was zwraca na forach uwagę na słaby preamp. Rozumiem, że integra załatwia sprawę?

Jest tak wiele opcji... Jedni z Was (tak, jak Ty Q21) chwalą CA i Focale, inni w odpowiedzi na moje oczekiwania/założenia muzyczne i przestrzeń odsłuchową odradzają lub sugerują inne opcje. Chyba sporo umawiania się na odsłuchy mnie czeka. I co gorsza, jeżdżenia po różnych miejscach, gdzie te różne marki i sprzęty są... 
Rozumiem, że do każdego wzmacniacza podepnę TV? A co, niechaj i kino domowe będzie w dobrym stereo! 😉 Bo wzmacniacz AV nie interesuje mnie - nie zależy mi na otaczaniu się głośnikami w pokoju, ani na projektorach dźwięku/soundbarze.

Edytowano przez Alfredella
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Alfredella napisał:

Im więcej czytam Waszych komentarzy, tym bardziej zaczynam się gubić.

Żadna niespodzianka, nie można dużej gałęzi wiedzy przyswoić sobie w parę dni. Powtarzam, zacznij od kolumn. Wybierz jedne, czy zawęź do dwóch modeli poszukiwania. Potem będzie już z górki.

Tymczasem, Droga Alfredo, żądasz niemożliwego. Jakbyś miała tylko parę jogurtów w lodówce i chciała zaprosić zaraz dwie rodziny na obiad. Nie da się. Generalnie podstawkowych kolumn nie wstawia się do 25 metrów. Można, ale wydasz pieniądze i całymi latami będziesz słuchała nie w pełni tego co jest w nagraniu. Dużych zespołów to na pewno. Czyli związek będzie może i romantyczny, ale nie do końca udany. Pomyśl czy na pewno nie możesz wstawić podłogowych. Bo jeśli nie, to wybór będzie bardzo ograniczony.  Arie np. to wyjątek który da radę w takim wnętrzu technicznie, no ale charakter dźwięku nie dla Ciebie. Zresztą podstawkowe też nie są tak łatwe w ustawieniu jakby się wydawało. Muszą być na określonej wysokości i (czasem) dość daleko od ścian.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, A.N. napisał:

Tymczasem, Droga Alfredo, żądasz niemożliwego. Jakbyś miała tylko parę jogurtów w lodówce i chciała zaprosić zaraz dwie rodziny na obiad. Nie da się. Generalnie podstawkowych kolumn nie wstawia się do 25 metrów. Można, ale wydasz pieniądze i całymi latami będziesz słuchała nie w pełni tego co jest w nagraniu. 

A które kolumny prezentują DOKŁADNIE to co jest w nagraniu 🙂?  Jedne kolumny grają rozdzielczą góra, inne punktowym basem, jeszcze inne ten bas mają bardziej "rozlazły". Które z nich nie dodają bądź nie odejmują niczego? 25 metrów to nie jest znowu aż tak wielki metraż. Słuchałem ostatnio w większej salce monitorów i moim zdaniem dawały radę. To oczywiście tylko moja subiektywna opinia aczkolwiek nie stawiał bym od razu tezy, że monitory nie poradzą sobie w takim pomieszczeniu.

Poza Ariami są jeszcze wymieniane tutaj chyba opery prima, które grają moim zdaniem przyjemnie - jak to określiła branża - analogowo. Z tańszych kolumn są jeszcze przecież wychwalane dynaudio emit m20, które też powinny podołać. Nie znam kef R3 ale słuchałem ls50 w sporym pomieszczeniu i skoro te maluchy dawały radę to pewnie ich więksi bracia też dadzą. 

Zgodzę się co do jednego - jeśli autorka ma miejsce na podłogowe - warto przy jej budżecie i takich konstrukcji odsłuchach 🙂.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Alfredella napisał:

Michale,

ale jak to jest z tymi wzmacniaczami, że Unison Research Simply Italy ma jedynie 12W na kanał, a kolumny do tego oczekują wzmacniacza od 10 do 100 W. Czy te 12 W to nie za mało? Atoll in200 ma 120 W na kanał...(przy 8 ohmach) Mówimy cały czas o pomieszczeniu 25 m2. Gdzieś z kolei czytałam o zestawieniu wzmacniacza 2x200 W z kolumnami oczekującymi 40-120 W. 

Wzmacniacz Unisona pracuje w klasie A, która ma dużo mniejszą sprawność niż klasa AB. W dużym uproszczeniu klasa A oddaje cały swój prąd do kolumn niezależnie od tego jak głośno gramy. Sporo mocy idzie w ciepło ( straty ), plusem jest wydajność i charakter dźwięku. W przypadku wzmacniacza takiego jak Atoll te 120W to moc maksymalna. Grając wzmacniaczem na godzinie powiedzmy 9 uzyskasz dużo mniejszą moc, będzie ona rosła wraz z zwiększaniem głośności. Niestety będą rosły również zniekształcenia. W praktyce często takie 12W w klasie A ma większą wartość niż 120W w klasie AB. Nie jest to jednak zasadą, trzeba to indywidualnie zweryfikować. Osobiście uważam, że wzmacniacze w klasie A są świetnie, niestety nie są na wskroś uniwersalne i nie dla każdego użytkownika będą dobrym wyborem. Jeśli natomiast nasze preferencje odsłuchowe wpisują się w sposób pracy takiego wzmacniacza, nie znajdziemy niczego dla nas lepszego.

18 godzin temu, Alfredella napisał:

Z tego, co czytam, właściwie większość łączy odtwarzacz ze wzmacniaczem tej samej marki lub po prostu poleca integrę (tylko, czy aplikacje nie zawodzą przy strumieniowaniu? Zamierzam uwspółcześnić się nieco i korzystać ze Spotify, Deezera, Qobuz, może Tidal) 😊 
Odtwarzacz jest tak jakby najmniej istotny, z tego, co czytam z Waszych wskazówek/porad. A co z Atollem i niegdyś słynną francuską awaryjnością elektroniki? Na którymś forum czytałam mało pochlebne opinie o Atollach. Czy to już zamierzchła przeszłość?

Łączenie tej samej marki jest jedynie wygodne. Nie ma tu przeciwskazań do łączenia urządzeń różnych producentów. Niestety wybór dobrze grających i dobrze działających urządzeń w tym przedziale wcale nie jest jakiś ogromny, nie każdy producent ma w swojej ofercie takie urządzenie, u jednych działają one lepiej, u innych gorzej. Wspomniane przez Ciebie serwisy są raczej standardem. Nie bagatelizuj roli odtwarzacza, jest on bardzo istotnym elementem toru. Jednak rzeczywiście nie powinien być moim zdaniem droższy od kolumn.

18 godzin temu, Alfredella napisał:

Mieszkam w Poznaniu i pewnie podjechać na odsłuch do Q21 czy S4Home może być mocno utrudnione 😉 Ale oczywiście nie wykluczam.

Raczej nie będziesz miał problemu ze znalezieniem miejsca do odsłuchu. Poznań ma dość mocną reprezentację w tym temacie.

Pozdrawiam,

Michał

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 30.11.2020 o 10:48, Alfredella napisał:

Przedział cenowy... - cóż, głośniki ok.2500/szt., a wzmacniacz pewnie do 7000... (więcej to już wielki ból kieszeni), a mniej... (pewnie da za słabą jakość?)

Droga Alfredello,  ja bym Ci zaproponował coś z kolumn ostatnio przez mnie odsłuchiwanych (własnie w 25 m2): Audio Physic Classic 5 lub KEF R3. Pierwsze bardzo uniwersalne i grające radośnie. Drugie bardziej audiofilskie, z rewelacyjnymi wokalami, ale takie grające jakby smutniej. Z odsłuchem obu konstrukcji w Poznaniu nie powinnaś mieć problemu (np. w salonie Audioplaza na Krzyżowej). Do tego jakiś all-in-one, np. Audiolab 6000A Play (czy coś podobnego) i masz porządny sprzęt do cieszenia się muzyką w cenie ok 10 000 zł. Jakbyś jeszcze coś wydała na aranżację akustyczną, to już w ogóle byłoby bosko. Może wrzucisz zdjęcie swojego pomieszczenia i napiszesz, gdzie sprzęt będzie stał. Zobaczymy, jak to rokuje.

Pozdrawiam

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja do wspomnianych audio physic classic mogę polecić Cyrusa one. Sam mam taki zestaw (od dziś - aczkolwiek słuchałem już wcześniej), z tym że oparty o physic 3. Podpisuje się pod tym co pisze @Kraft. Kolumny grające radośnie, ale nie natarczywie. Kefów r3 nie znam ale słuchałem ls50. Też bardzo fajne granie. Wg mnie odrobinę ciemniejsze. Testuj, słuchaj, wypożyczaj. Szukaj własnego brzmienia a jak już je znajdziesz to ciesz się muzyką 🙂. Pozdrawiam. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...