Skocz do zawartości

Zestaw stereo do salonu na przykładzie R-N303D + Nova 8


pablo83gt

Recommended Posts

Witam. Poszukując zestawu stereo do salonu 50m2 zakupiłem w jednym z elektro marketów sprzęt Yamaha R-N303D + Pure Acoustic Nova 8. Dotychczas muzyki słuchałem na wieżach stereo a ostatnio na soundbarach + subwoofer, jednak brakowało mi dobrego stereo i wybór padł na powyższy zestaw. Wszystko było ok, wygląd, funkcjonalność, dźwięk spełniał moje oczekiwania (nie jestem melomanem), kiedy chciałem głośniej posłuchać muzyki (kawałek z ostrzejszym techno i basem) odkręciłem sprzęt na 70% głośności i fajnie to "łupało", podobało mi się, niestety po 5 sekundach ampli się wyłączył. Zaskoczony sytuacją włączyłem go ponownie, odpalił i pojawiła się informacja "check sp wire" ale na mniejszej głośności grał. Zgodnie z informacją sprawdziłem przewody głośnikowe miernikiem elektrycznym, wszystko z nimi ok, sprawdzałem zestaw na przewodach 2x2.5mm i 2x4mm, niestety włączając ten kawałek na 70% głośności ampli nadal się wyłączał. Doczytałem na necie, że to niby jakieś zabezpieczenie przeciążeniowe, jestem trochę zawiedziony bo na soundbarze za 600zł odkręcam ten kawałek na max, uzyskuję podobną głośność (niestety jakościowo wypada gorzej) ale soundbar gra bez zająknięcia na max i się nie wyłącza. Myslałem, że sprzęt tego typu pozwoli na więcej a tu taka niespodzianka, na szczęście mam możliwość zwrotu sprzętu. Jeśli możecie to doradźcie coś, czy to może wina tego konkretnego egzemplarza czy one już tak mają? Czy jest możliwość kupna podobnego zestawu, który nie będzie "wymiękał", jeśli tak to jakiego? Czy pozostaje mi niestety pozostać przy soundbarach. Liczyłem, że kupując zestaw jest on tak dobrany, że będzie to grało bez niespodzianek, bez względu na to jaki poziom głośności ustawię.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Zabezpieczenia się włączają i dlatego się wyłącza bo do tego amplitunera można podłączyć kolumny tylko o impedancji 8Ω. Kolumny które posiadasz mają 4Ω i tu jest problem tego zestawu przynajmniej przy głośnym graniu. Jeżeli kolumny zostawisz to trzeba dobrać do niego amplituner stereo lub wzmacniacz stereo obsługujący niższą impedancję. Masz możliwość to oddaj amplituner i dobierzemy coś lepszego do Twoich kolumn, ale zostaje kwestia ile możesz przeznaczyć na ten cel.

Pozdrawiam!

image.thumb.png.90a657cff52c1967ecc9f7bb2fc31c45.pngimage.thumb.png.fcff6cde1e5c0c2ef9429b1616d7aeac.png

Edytowano przez lysyrafal
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za zainteresowanie tematem. Oddałem już ampli i kolumny bo było to kupione jako zestaw. lysyrafal piszesz o nieodpowiednim doborze impedancji (trochę słabo jeśli sprzedają źle dobrane zestawy jako "zestaw"). Jednak moje kolumny nie wyglądały tak jak te na foto (nie miały czterech złącz głośnikowych tylko dwa), wyglądały bardziej tak: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3688303.html#gallery-1, szkoda że nie zrobiłem zdjęcia naklejki informacyjnej, dołączona była do nich dokładnie ta instrukcja: https://www.instrukcjaobslugipdf.pl/pure-acoustics/super-nova-8/instrukcja i był to model Supernova 8F (w instrukcji podane 8/4ohm). Czyli rozumiem, że to nadal nieodpowiednie kolumny do tego ampli?

Jeśli chodzi o kupno to znowu muszę szukać całego zestawu, tylko teraz nie chciałbym niespodzianek więc liczę na waszą pomoc. Tamten zestaw kosztował mnie 2400zł, Yamaha spodobała mi się ze względu na jej funkcjonalność i coś podobnego chciałbym zakupić, kolumny chcę podłogowe no i aby to grało co najmniej jak tamten zestaw tylko bez wyłączania się :) Jeśli chodzi o budżet to mogę go trochę naciągnąć.

Może kupić ponownie R-N303D tylko odpowiednie kolumny do tego, może modele wyższe R-N602 lub R-N803D (ten już trochę drogi) lub RX-S602 (fajny wygląd ale to już 5.1 wiec nie wiem jak sprawdzi się w stereo). Mogę też kupić ponownie te kolumny Nova 8 ale trzeba dobrać odpowiedni ampli do nich. Proszę o jakieś porady.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko jasne bo na zdjęciu kolumn z linku, które przesłałeś jest podana impedancja od 4Ω do 8Ω czyli jest na pewno ta niższa wartość. Jeżeli zostaje amplituner stereo to warto wybrać jak najmocniejszy model czyli pewnie najwyższy. Obydwa modele R-N602 i R-N803D obsługują tą niższą wartość impedancji także można brać pod uwagę jeden i drugi w zależności od budżetu. Zapomniałem napisać o impedancji kolumn 8Ω praktycznie nie ma bo to co jest napisane na tabliczce jest oszustwem. W takim razie ten amplituner R-N303D trzeba odpuścić ze względu na impedancję obsługiwanych kolumn od 8Ω bo będą działy się takie rzeczy jak chcesz głośno słuchać. Amplituner AV model RX-S602 będzie najsłabszym rozwiązaniem nie warto się w to pchać.

Edytowano przez lysyrafal
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki lysyrafal za rozjaśnienie sytuacji. Nasuwa mi się pytanie skoro są tylko kolumny 4ohm to po co produkują amplitunery dla kolumn od 8ohm, potem markety sprzedają to jako zestawy, wiele ludzi to kupuje a nawet pozytywnie opiniuje, pewnie nie odkręcając zbyt głośno nie wiedzą nawet, że gdyby chcieli zrobić dyskotekę w domu to będzie niespodzianka w postaci wyłączenia się sprzętu.

Rozglądałem się na szybko za amplitunerami i mam trzy na oku: Yamaha R-N602, Denon DRA-800H, Denon RCD-N10. Który byłby najlepszym wyborem?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Inferno napisał:

Do 30 się sam przymierzam 

A co z Cyrusami 🙄

 

19 minut temu, Inferno napisał:

A co jest z nim nie tak, 50W na 8 ohm, wbudowany DAC na Sabre 9016 fajna propozycja 

Nie twierdzę, że nie fajna bo go po prostu nie znam 🙂. Ciekaw tylko jestem jakie walory dźwiękowe prezentuje. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi najbardziej chodzi o to abym nie mial takich niespodzianek jakie opisalem w pierwszym poscie. Czyli mam rozumiec, ze Denon 800H i Yamaha R-N602 nie wylacza mi sie przy glosnym sluchaniu, jednak R-N602 jest mocniejszy i bedzie gral glosniej a Denon spokojniej ale lepiej pod wzgledem jakościowym?

Oczywiście jeśli macie jakieś ciekawsze propozycje amplitunerów to chętnie wezmę je pod uwagę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli z tego co piszesz to dla mnie bedzie bardziej odpowiednia R-N602 bo lubie czasem "dać do pieca". Doczytałem, że ona domyślnie też jest na 8ohm ustawiona ale można w opcjach przestawic na 4ohm, czyli będę musiał ją ustawić na 4ohm bo w przeciwnym razie głośne granie zakończy się jak w przypadku R-N303D?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, lysyrafal napisał:

@pablo83gt Jest jeszcze jeden ciekawy i najmocniejszy amplituner z nich to Onkyo TX-8390. Z tym, że ciężko go gdzieś dostać bo są problemy z dostawami z tego co pisze branża.

Z tego co orientował się znajomy dzwoniąc do kilku salonów, ten amplituner na chwilę obecną jest nie do dostania. Być może po nowym roku coś się ruszy. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@pablo83gt dokładnie tak lepszy będzie R-N602 i w opcjach trzeba ustawić na niższą impedancję. Jeszcze kilka informacji pamiętaj, że przy bardzo głośnym graniu możesz spalić głośniki odpowiadające za wysokie tony. Także jakbyś usłyszał jakieś zniekształcenia tudzież charczenie z kolumn to lepiej troszkę ściszyć. Warto też, aby amplituner nie stał w jakiejś zabudowanej szafce tylko na szafce bo musi mieć dobrą wentylację szczególnie przy głośnym graniu. Poniżej wrzucam testy obu amplitunerów i sam zobacz jak z tą mocą jest naprawdę. Ciebie interesuje moc na tej niższej wartości impedancji.

R-N602

DRA-800H

@seba3002 Dzięki za info przynajmniej autor wie, że na razie nie ma co szukać.

@S4Home Piotrek to jest bardzo ciekawe co piszesz bo jakiś czas temu pisałeś mi, że Denon DRA-800H jest słabszy nawet od Onkyo TX-8270. Pytałem o to bo ja nie miałem okazji słuchać ich w tych samych warunkach akustycznych. To ja się pytam jak ten amplituner ma napędzić te kolumny, które poleciłeś bo one są ok do tego pomieszczenia?

Edytowano przez lysyrafal
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że jak Ci się podobało ich brzmienie to warto je wypróbować z tym amplitunerem może w zestawie będzie taniej. Kwestia doboru mocy amplitunera do mocy kolumn nie jest taka prosta bo jak mówię przy głośnym graniu mogą się takie rzeczy wydarzyć choć wcale nie muszą. Tutaj bardziej chodzi o te nie wyłączanie się przy takim graniu i tyle. Dużo osób tutaj nie słucha na takich poziomach bardziej chodzi o delektowanie się muzyką.

Edytowano przez lysyrafal
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety w zestawie nie mogę znaleźć tego sprzętu więc pozostanie mi poszukać go oddzielnie. Jeśli chodzi o słuchanie to ja też słucham przeważnie na "normalnych poziomach głośności" ale lubię mieć zapas aby okazjonalnie (jakaś domówka, itp.) pozwolić sobie na głośne "łupnięcie" muzyką (bez niespodzianek z pierwszego postu).

Poczytałem o dra-800h i podoba mi się w nim jego funkcjonalność, np. niby potrafi podłączony po optyku z TV włączać i wyłączać się razem z TV, większa ilość złącz, wygląda też fajnie. Ale rozumiem, że nie zagra on tak mocno i głośno jak r-n602 więc jednak rezygnując z funkcjonalności denona wybiorę yamahę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...