Skocz do zawartości

Z stereo na kino domowe


Krzysiek Kiewel

Recommended Posts

W zasadzie to nie wiele, bo jest to amplituner stereofoniczny, więc nic powyżej dwóch kolumn w niego nie podepniesz. Na ile się orientuje, ta Yamaha nie ma też trybu pracy, jako końcówka mocy, więc nie wykorzystasz jej podłączając do pre zakupionego oddzielnie amplitunera KD. Pozostaje chyba jedynie rzeźba w postaci dzielnika napięcia. Może któryś z kolegów będzie miał jakiś pomysł

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, każda sprzedaż sprzętu audio wiąże się raczej ze stratą. Takie są prawa rynku 😉.

Są amplitunery angielskich firm, które podobno (bo w życiu ich nie słyszałem) grają dobrze w stereo, z tym że one kosztują parę ładnych tysięcy. 

Myślę, że na tej yamaszce dużo nie stracisz. A innej drogi niż wzmacniacz i amplituner z wyjściem pre out nie widzę, jeśli chcesz zachować dobre stereo i cieszyć się kinem domowym. 

Edytowano przez seba3002
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ma być w 5000 to Marantz nr1510 plus Cyrus one. Jeśli możesz przekroczyć budżet to Yamaha 685 plus Cyrus one. Yamaha zagra lepiej w KD ale jest droższa i mogą być problemy z jej dostępnością. Marantz jest słabszy w kinie ale jest sporo tańszy. 

Chociaż ja sam użytkuję Marantza nr1509 i nie narzekam. 

A sam Cyrus z Twoim kolumnami powinien zagrać dobrze. 

Pozostanie tylko kwestia streamer, ale tu możesz używać chromecasta. 

Wybór należy do Ciebie. 

Warto byłoby wypożyczyć jakiś wzmacniacz, żeby sprawdzić jak gra z Twoim kolumnami. 

Edytowano przez seba3002
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Ja miałem podobny problem. Do stereo posiadam Yamaha R-N803D z Audio Physic Classic 8. Kolumny mam rozstawione dosyć szeroko (ok. 4 m). Oglądając filmy, TV potrzebny mi był kanał centralny dla lepszego powiązania z ekranem. Chciałem wydać jak najmniej za przyzwoitą jakość i nie chciałem zmieniać stereo. Dokupiłem Yamaha RX-V485 (bez Pre Out na fronty), kolumnę centralną, 2 surroundy, subwoofer i dzielnik napięcia. Zwracam szczególną uwagę na dzielnik napięcia, musi być z dodatkową masą. Najpierw kupiłem taki najtańszy za 20 zł i walczyłem miesiąc z pętlą masy w R-N803, która powodowała zakłócenia nawet przy wyłączonym z sieci RX-V485. Po dokupieniu trochę droższego dzielnika z dodatkową masą, która przykręciłem do obudowy RX-V485, problem zniknął. Nie mam żadnych zakłóceń. Gdybym kupił RX-V685 z Pre Out, pewnie miałbym dalej wielki problem z pętlą masy, która częściowo pochodziła z anteny TV i połączenia HDMI z RX-V485. W kinie nie zauważyłem żadnej utraty jakości, a dodatkowo wykorzystuję kolumny frontowe i wzmacniacz z R-N803. Kiedy słucham stereo korzystam tylko z R-N803, kiedy włączam TV zazwyczaj tylko RX-V485. Wtedy nie potrzebuję kolumn frontowych, ponieważ przy sygnale stereo z TV konwertowanym przez np. DTS NEO 6 lub DD PL II i tak jest praktycznie taki sam na frontach i surroundach. Kiedy sygnał ma więcej kanałów dyskretnych  (np. DD 5.1, DTS) dodatkowo załączam R-N803 i przez Line 1 mam dodatkowo kanały frontowe. A teraz najważniejsze. Forumowicze często zgłaszali problem wygody korzystania z łączonego systemu stereo i kina domowego. Wskazywali jako rozwiązanie przełącznik kolumn albo właśnie amplituner kina z Pre Out lub dzielnik napięcia. I tu powstawał problem wygody i poniesienia dodatkowych kosztów. Najlepiej, żeby wzmacniacz był z funkcją końcówki mocy, żeby za każdym razem, gdy chce się korzystać z kina i wzmacniacza nie zmieniać ręcznie głośności na wzmacniaczu na określoną wcześniej w kalibracji kina. I tu przychodzi z pomocą aplikacja Musiccast na telefonie. Za pomocą presetów pokoju można ustawić Line 1 z predefiniowaną głośnością np. -20 dB. Wciskając 1 przycisk na widżecie włączam R-N803 od razu na Line 1 wraz ustawionym dla kina poziomem głośności. Dodatkowo mam ustawione +10 dB na Volume Trim,  a poziom głośności zmniejszony na -30 dB, w razie czego, żeby nie puścić przez gapiostwo muzyki na poziomie -20 dB. Działa to razem bardzo dobrze, jest wygodniejsze niż przełącznik  i tańsze niż wymiana na wzmacniacz do którego trzeba dokupić DAC, streamer itp. A najważniejsze nie musiałem pozbywać się R-N803 z której jestem zadowolony w stereo i mogę wykorzystać świetne kolumny, bez zagracania pokoju kolejnymi głośnikami.

Z opinii w jednym z salonów audio dowiedziałem się, że topowa Yamaha RX-A1080 w stereo gra gorzej niż R-N803. Więc sprzedaż amplitunera stereo i kupno lepszego amplitunera kina dla stereo nie jest w tym przypadku najlepszym rozwiązaniem. 

Screenshot_20201206-141656_Samsung Experience Home.jpg

Edytowano przez Wojtek M
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,
Jeśli lubisz dynamiczne brzmienie to polecam w kinie domowym zastosować Marantz 1510, który posiada wyjście PRE out. Podłączysz do niego wzmacniacz stereo, który lepiej poradzi sobie z napędzeniem kolumn frontowych. Tutaj rozwiązaniem może być Audiolab 6000a, który zapewni muzykalne i przestrzenne brzmienie z mnóstwem szczegółów lub Cyrus One, który zagra dynamiczniej z szybszym basem. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Wojtek M napisał:

Z opinii w jednym z salonów audio dowiedziałem się, że topowa Yamaha RX-A1080 w stereo gra gorzej niż R-N803

Bo N803 jest amplitunerem stereo, który jednak jest blisko wzmacniacza stereo, a nie pełni roli wykastrowanego w kanały ampli KD. Więc może w tym być dużo prawdy. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, seba3002 napisał:

Pytanie tylko czy autor ma możliwość przepinania kabli. U mnie takie coś nie miałoby szans. Raz, z racji słabego dostępu do kabli, dwa - syn i żona (najważniejszy argument) 🙂

A u mnie tylko taka opcja wchodzi w grę.

Jak testuje sprzęt w domu.

I to jedyna opcją gdzie po prostu nie musisz się martwić o kompromis

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...