Skocz do zawartości

Wybór kolumn


Michaiu_86

Recommended Posts

1 godzinę temu, tomek4446 napisał:

Moim skromnym zdaniem albo trafiasz w Swój dźwięk albo nie. Dzięki tannoyom będziesz miał skale porównawczą, a to już cenne. Zawsze możesz do nich wrócić. 

Cenna spostrzeżenie :)

nie nusze mieć kolumn teraz, już. Jestem cierpliwy. Ale nie lubie kabinowac z zwrotami. Mam wrażenie że zawsze robie komuś problem. Do tego jeszcze ten wzmacniacz, moze to od daje ciała...

1 godzinę temu, 1Ender napisał:

Oddaj kolumny.

Może coś z używanych Dali poszukaj. Kolega @Pumpurek ma dużo używanych kolumn. Skontaktuj się z nim.

Pozdrawiam 

 

Jeżeli chodzi o dali to lata temu miałem na oku ikon 6 mkII. Ale nie ma białych a niestety muszę mieć taki kolor. Nie mam problemu z używanymi kolumnami ale jednak jest mocno ograniczona mozliwosc odsłuchu. Bo używanych raczej się nie zwróci.

1 godzinę temu, tomek4446 napisał:

I jeszcze jedno , jak chcesz sprawdzić czy dasz radę wytrzymać z Tannoyami to proponuje włączyć jakiś kawałek muzyki klasycznej z dużą dynamiką np. Beethovena czy Strawinskiego , zobacz ,czy nie jest płasko , czy fragmenty utworu gdy mamy forte lub forissimo mają zaakcentowane uderzenie. Następnie przejdź na metal , posłuchaj czy nie robi się papka , czy mimo ściany dźwięku jesteśmy w stanie wyodrębnić instrumenty. Na pewno wytestuje :D

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, tomek4446 napisał:

I jeszcze jedno , jak chcesz sprawdzić czy dasz radę wytrzymać z Tannoyami to proponuje włączyć jakiś kawałek muzyki klasycznej z dużą dynamiką np. Beethovena czy Strawinskiego , zobacz ,czy nie jest płasko , czy fragmenty utworu gdy mamy forte lub forissimo mają zaakcentowane uderzenie. Następnie przejdź na metal , posłuchaj czy nie robi się papka , czy mimo ściany dźwięku jesteśmy w stanie wyodrębnić instrumenty. To o czym piszę to co prawda nie tylko kolumny , ale też elektronika lecz kolumny w dużo większej mierze odpowiadają za prawidłową prezentację , więc czegoś się o nich dowiesz.  

W punkt, robię zawsze dokładnie to samo. Metal i klasyka są najbardziej wymagające jak chodzi o sprzęt 👍

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mecza bo:

- jest slaba elektronika która nie daje możliwości zagrać średnicy i basowi

- sa nie wygrzane. to się może nieco zmienić. Ale jesli już cie denerwują to moim zdaniem nie tedy droga. Bo nawet jak się poprawi to z czasem to do Ciebie wróci.

Masz je u siebie?

Moze to dobry trop żeby sprawdzić inne kolumny także w domowych warunkach i mieć porównanie? Dlaczego początkowo wybrałeś tylko te 2 warianty?

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, S4Home napisał:

Masz je u siebie?

Moze to dobry trop żeby sprawdzić inne kolumny także w domowych warunkach i mieć porównanie? Dlaczego początkowo wybrałeś tylko te 2 warianty?

Piotr

Mam je w domu, do poniedziałku mam czas na oddanie. Duzo o nich czytałem a do tego była promocja i kupiłem je za 5998 w białym kolorze.

Dla tego szkoda oddawać. 

Słyszałem że fyne 502 zagrają mocniej i mniej jaskrawo. Tylko problem w tym ze potrzebuje kolor biały i są droższe. A te 6 tys to max jaki moge dać. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Michaiu_86 @Michał Flis

Propozycje białych kolumn, wybrane na podstawie koloru. Zadzwoń i zapytaj, które będą dla Ciebie dobre. Możesz je wypożyczyć. 

Nie sugeruj się ceną! Niektóre tanie konstrukcje mogą zaskoczyć! Nowe kosztowały wielokrotnie więcej! 

https://allegro.pl/oferta/kolumny-stereo-glosniki-monitor-audio-bronze-6-9950119916

https://allegro.pl/oferta/potezne-kolumny-stereo-xtz-95-44-white-wstega-8393568508

https://allegro.pl/oferta/kolumny-podlogowe-glosniki-stereo-argon-6344fs-9877396285

Pozdrawiam 

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Michał Flis napisał:

Cenna spostrzeżenie :)

nie nusze mieć kolumn teraz, już. Jestem cierpliwy. Ale nie lubie kabinowac z zwrotami. Mam wrażenie że zawsze robie komuś problem. Do tego jeszcze ten wzmacniacz, moze to od daje ciała...

Jedyne rozwiązanie to umówić się na odsłuch 3-4 par kolumn w salonie. Innego dnia umówić się na 2-3 kolejne pary. Z tych pary wybrać 1-2 na testy w domu i tyle.

Jak będziesz wypożyczać, odsyłać itd, to będziesz rok wybierać zestaw.

Z Gliwic do S4Home masz rzut beretem. Ja na odsłuchy z Poznania jechałem 200km w jedną stronę i opłaciło się. 

W ciemno kolumn się nie bierze, tym bardziej za takie siano. Odsłuch, eliminacja tego, co Ci nie siedzi.

I moja metoda jest taka, że przy odsłuchu kolumn albo Ci się podoba max, albo myślisz sobie, że mogłoby coś być lepiej. Jeśli mogłoby być lepiej, dajesz info do sprzedawcy, który będzie wiedział co z tym fantem zrobić i zamienić poszczególny element.

U mnie odsłuch Tannoya trwał chyba 3-4 minuty, Fyne f501 może z 10-15 minut i od razu widziałem, że potrzebuję czegoś innego, cieplejszego, ale nie zamulonego.

Ostatecznie wylądowałem z przekroczonym budżetem, ale przynajmniej jestem dziś happy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, Michał Flis napisał:

A co kupiłeś?

Pylon Diamond 28 w zestawieniu z Audiolabem 6000a. Zagrały zdecydowanie pod mój gust i są mocno uniwersalne.

Odsłuchiwałem także xt6f, f501, Saxo 60, Heco Aurory (z tej czwórki o dziwo najbardziej podeszły mi Heco, ale totalnie bez takiego efektu wow, jakiego się spodziewałem, po kolumnach wyższej klasy niż moje ówczesne Tesi 561).

Na koniec dostałem Diamond 25, które zagrały zdecydowanie najlepiej, z fajnym dociążonym basem, którego brakowało mi w poprzednich kolumnach. Czas się skończył, a po namyśle, zdecydowałem się na większe D28 i uważam, że to była dobra decyzja.

Do tego dokupiłem ostatnio Bluesound Node2i w dobrej cenie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, kacper.kaps napisał:

Pylon Diamond 28 w zestawieniu z Audiolabem 6000a. Zagrały zdecydowanie pod mój gust i są mocno uniwersalne.

Odsłuchiwałem także xt6f, f501, Saxo 60, Heco Aurory (z tej czwórki o dziwo najbardziej podeszły mi Heco, ale totalnie bez takiego efektu wow, jakiego się spodziewałem, po kolumnach wyższej klasy niż moje ówczesne Tesi 561).

Na koniec dostałem Diamond 25, które zagrały zdecydowanie najlepiej, z fajnym dociążonym basem, którego brakowało mi w poprzednich kolumnach. Czas się skończył, a po namyśle, zdecydowałem się na większe D28 i uważam, że to była dobra decyzja.

Do tego dokupiłem ostatnio Bluesound Node2i w dobrej cenie.

Myślałem nad tymi diamond 28 ale cena niestety za wysoka ... :(

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Michał Flis napisał:

a jaki amplituner pasuje do tych kolumn? Tak do 3 tys?

Poszedłbym w hybrydę Synthesis Soprano. Bardzo fajne połączenie z tymi kolumnami, wzmacniacz złagodzi trochę górę pasma.

Pozdrawiam,

Michał

4 godziny temu, Michał Flis napisał:

Słyszałem że fyne 502 zagrają mocniej i mniej jaskrawo. Tylko problem w tym ze potrzebuje kolor biały i są droższe. A te 6 tys to max jaki moge dać. 

Myślę, ze spokojnie zmieścisz się z Fyne F502 w bieli w zakładanej kwocie. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, marcinmarcin napisał:

Znaczy mniej szczegółowo i dudniąc? 😁

Ja mam inne odczucia. Słuchając f502 mam wrażenie że jestem w klubie przed sceną i słyszę każdego muzyka gdzie stoi  i jak gra - w detalach ,a perkusja.... miód ,słyszę każdy element zestawu perkusyjnego. Bardzo wciągające granie.

Edytowano przez hyde
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To podziele sie moimi ostatnimi spostrzeżeniami. Jezeli chodzi o odsluch gdzie skupiam się na muzyce daje troszeczkę głosniej jest dobrze. Dalej za jasno ale takie granie ma też swoje plusy. Gorzej jest w momencie kiedy kolumny "po prostu" graja w tle. Są troche wyciszone i w tym momencie gora najbardziej przeszkadza. Jak by dołu było za mało. To pewnie przez to ze jak kolumny graja ciszej to i mniej dołu jest.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Michał Flis napisał:

To pewnie przez to ze jak kolumny graja ciszej to i mniej dołu jest.

Dołu jest ok. To my slyszymy mniej basu, a wynika to z "krzywej słuchu".

https://audio.com.pl/vademecum/faq/akustyka/18321-co-to-sa-krzywe-izofoniczne-i-charakterystyka-fizjologiczna

"Dysproporcje te są największe dla niskich poziomów głośności (wtedy najtrudniej nam usłyszeć częstotliwości ze skraju pasma), i nieco zmniejszają się wraz ze wzrostem poziomu głośności."

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 9.12.2020 o 14:03, Michaiu_86 napisał:

Cześć, nastąpiła nagła zmiana planów i wypożyczyłem nowe tannoy xt8f.

Grają z onkyo 8130 (kiedys nastapi zmiana)

Mam 2 pytania.

1) Głosniki grają bardzo wysoko i często męcząco. Bas jest ok ale wysokie dzwięki "syczą"

Rozumie żę głosniki muszą się wygrzać ale czy to akurat zmien ten aspekt? Czy to raczej źle dobrana elektronika? Narazie grały ok 4 godzin.

2) Bas reflex jest od spodu. Jest tam jakaś wkładka. Czy można ją też wyciągnąć aby uzyskać mocniejszy dzwięk czy musi tak być? Nie chce czegoś uszkodzić.

 

Czemu nie wybrać starych Tannoy HPD? Nie są krzykliwe i męczące, wysokie nie syczą.... magnesy alnico.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie elementy w audio są ważne, ale najważniejsze są kolumny głośnikowe i źródła dźwięku. I zawsze powinno się zaczynać od kolumn. Cena kolumn powinna być podobna ( lub wyższa) do ceny całej reszty zestawu razem ze źródłami włącznie. Nawet najlepszy i najdroższy sprzęt nie zagra dobrze z kiepskimi kolumnami, natomiast dobre kolumny “podciągną” jakość zestawu. Proponuje wybrać dobre kolumny i zrobić biały fornir😂

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...