Skocz do zawartości

Wybór kolumn


Michaiu_86

Recommended Posts

Witam, 

Zastanawiam się nad kupnem kolumn audio academy hyperion IV (bez plusa) albo tannoy revolution xf8t.

Może być problem z odsłuchem bo kolumny są używane.

Które lepsze ? :)

Aktualnie posiadam amplituner Onkyo tx8130.

Słucham różnej muzyki. 

Zależy mi na dobrej stereofoni, ładnej przestrzeni i detalach. 

Bas dający o sobie znać ale nie dominujący i dobrze kontrolowany :) 

Co polecacie?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, nastąpiła nagła zmiana planów i wypożyczyłem nowe tannoy xt8f.

Grają z onkyo 8130 (kiedys nastapi zmiana)

Mam 2 pytania.

1) Głosniki grają bardzo wysoko i często męcząco. Bas jest ok ale wysokie dzwięki "syczą"

Rozumie żę głosniki muszą się wygrzać ale czy to akurat zmien ten aspekt? Czy to raczej źle dobrana elektronika? Narazie grały ok 4 godzin.

2) Bas reflex jest od spodu. Jest tam jakaś wkładka. Czy można ją też wyciągnąć aby uzyskać mocniejszy dzwięk czy musi tak być? Nie chce czegoś uszkodzić.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Tannoy już tak ma, że gra bardziej otwartym, jaśniejszym dźwiękiem. Dla niektórych będzie to ok, dla innych może być męczące. Tu dodatkowo swoje dokłada jeszcze Twój wzmacniacz, więc przy dłuższym słuchaniu góra pasma może dawać się we znaki. 

Jeśli mówisz o wkładce w otworze BR to wytłumienie obudowy, nie wyciągałbym go.

Pozdrawiam,

Michał

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, Michaiu_86 napisał:

Rozumie żę głosniki muszą się wygrzać ale czy to akurat zmien ten aspekt? Czy to raczej źle dobrana elektronika? Narazie grały ok 4 godzin.

Minimum 60 godzin pograj. Wtedy napiszesz co Ci brakuje w dźwięku. 

Po 4 godzinach to nie ma o czym gadać 😋

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, hyde napisał:

Minimum 60 godzin pograj. Wtedy napiszesz co Ci brakuje w dźwięku. 

Po 4 godzinach to nie ma o czym gadać 😋

Nie czego brakuje ale czego narazie jest za dużo. Jest za dużo wysoki dźwięków. 

Co myślicie o amplitunerze magnat mr780? Można go kupić w dobrej cenie. 

Albo inny który ociepli brzmienie może np yamaha rn 803d albo onkyo 8390?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, hyde napisał:

Czas na wygrzanie nie tylko owocuje w nadrabianie braków ale też w ułożenie czegoś co jest w nadmiarze 

Ale pytanie czy tych wysokich dźwięków jest w nadmiarze sie sie ułoża czy po prostu kolumny tak graja? Mam jeszcze kilka dni na decyzje :) a jaki amplituner pasuje do tych kolumn? Tak do 3 tys?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym nie kupił amplitunera. Wzmacniacz zdecydowanie.

Elektronika i kable wybrane z rozwagą powinny zrównoważyć dźwięk. 

Jeśli jesteś innego zdania lub nie chcesz czekać czy coś się zmieni po wygrzaniu to poprostu zmień głośniki. Fyne nie mają nadmiaru wysokich dźwięków a mówi się że to bliźniacza konstrukcja zrobiona przez tych samych konstruktorów...

Edytowano przez hyde
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po prostu musisz wypożyczyć jakiś cieplejszy wzmacniacz do tych Tannoyów i tyle. Który jakkolwiek będzie do nich przystawał. A nie jakieś oczekiwania na wygrzanie.

Bo połączenie kolumn z wysokiej półki z raczej słabym wzmacniaczem nie może się udać.

Pytanie też skąd pomysł, że chcesz detali, a już RX2 Cię męczył.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, hyde napisał:

Uważasz że wygrzanie głośników jest bez znaczenia na dźwięk ??

Nie wiem, skąd wywnioskowałeś to, ale spoko.

Na wypożyczonym sprzęcie raczej nie będzie grał kilkuset godzin, to jest oczywiste.

Tyle tylko się zmieni, że jak będziesz już kilka dni słuchał, to ucho Ci się "wprawi" do tej za dużej góry i stwierdzisz, że: W sumie nie jest tak źle.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuje postawic kolumny przodem do siebie (membranami), wlaczyc np. Z yt "szum różowy", jedna kolumnę włączyć w "przeciwfazie" (zamieniasz w jednej plus na minus a minus na plus ps. Poczytaj o odwracaniu fazy), i zostawic to zapetlone na chociaz srednim poziomie glosnosci na dluzszy czas! Mowa o wielu godzinach pracy np. 2-3 doby! To nawet 72godziny. (mozesz co drugi dzien zmieniac np. Faze w glosnikach by przez dluzszy czas jedna nie pracowala jako "push" a druga jako "pull" ale to juz jest troche czepialstwo), A poniewaz masz jeszcze kilka dni to może troche wygrzejesz ten system.

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli chodzi o fyne to można wytestować ale musial bym dopłacić. Te tannoue kupiłem w promocji za 5998 w kolorze białym. A fyne są droższe i nie widziałem białego koloru.

Kolumny rx 2 grały jasno. Ale te tannoye az syczą. Jest ładny bas. Jak trzeba to mocny ale nie rozlewa się. Są utwory które brzmią bardzo dobrze. Ale są takie ktore po prostu mecza. Nie wiem czy to jest wina najwyższego pasma czy raczej wszystkich wysokich dźwięków. Nie slucham glosnio muzyki a czesto musze przyciszac bo denerwują. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, DudasDudek napisał:

wiem, skąd wywnioskowałeś to, ale spoko.

Z poprzedniej wypowiedzi

 

45 minut temu, DudasDudek napisał:

wypożyczonym sprzęcie raczej nie będzie grał kilkuset godzin, to jest oczywiste.

Mówiłem o ok 60 godzinach

 

45 minut temu, DudasDudek napisał:

Tyle tylko się zmieni, że jak będziesz już kilka dni słuchał, to ucho Ci się "wprawi" do tej za dużej góry i stwierdzisz, że: W sumie nie jest tak źle.

Chyba chodzi o to by się podobało?

7 minut temu, Michał Flis napisał:

Kolumny rx 2 grały jasno. Ale te tannoye az syczą. Jest ładny bas. Jak trzeba to mocny ale nie rozlewa się. Są utwory które brzmią bardzo dobrze. Ale są takie ktore po prostu mecza. Nie wiem czy to jest wina najwyższego pasma czy raczej wszystkich wysokich dźwięków. Nie slucham glosnio muzyki a czesto musze przyciszac bo denerwują. 

Realizacja dźwięku się kłania 😁😋.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, hyde napisał:

Chyba chodzi o to by się podobało?

Ale to jest pozorne. Jak od początku Ci coś nie pasuje, to jest coś nie tak. I potem to wyjdzie, jak będziesz chciał zmienić sprzęt ;)

Miałem na myśli to, że dużo zależy też czego się cały czas słuchało i dlatego możesz różnie odbierać dany sprzęt.

Pamiętam jak kilka lat słucham bardzo jasnego zestawu (wtedy o tym nie wiedziałem), dla mnie było spoko. Potem miałem na jakiś dłuższy czas cieplejszy sprzęt, i mimo że na początku brakowało mi góry, to się przyzwyczaiłem. I było spoko naprawdę. Po jakimś czasie wróciłem posłuchać pierwszego zestawu. Po prostu nie dało się tego słuchać, tak mocno syczało. Chodzi o to mi tylko, że ucho "przyzwyczaja się" do jakiegoś brzmienia, tyle.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, hyde napisał:

Realizacja dźwięku się kłania 😁😋.

Hehe a dokładniej? 😛

15 minut temu, kacper.kaps napisał:

Tannoye to najjaśniejsze kolumny jakich słuchałem (aczkolwiek ja miałem bodajże XT6f) na drodze do wyboru aktualnych, więc jeśli Ci przeszkadza ich charakter, to na 99% to się nie zmieni i po 60h.

Na odsłuchu odpiąłem je po kilku minutach, bo nie wytrzymałem.

Trochę mnie zmartwiłeś bo wiązałem z nimi duzo nadziei ... 

Moze cieplejszy wzmacniac? 

 

Szukam kolumn grających dobrze w stereo, czysto ale tez takich ktore dadzą wrażenie np słuchając koncertu. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze jedno , jak chcesz sprawdzić czy dasz radę wytrzymać z Tannoyami to proponuje włączyć jakiś kawałek muzyki klasycznej z dużą dynamiką np. Beethovena czy Strawinskiego , zobacz ,czy nie jest płasko , czy fragmenty utworu gdy mamy forte lub forissimo mają zaakcentowane uderzenie. Następnie przejdź na metal , posłuchaj czy nie robi się papka , czy mimo ściany dźwięku jesteśmy w stanie wyodrębnić instrumenty. To o czym piszę to co prawda nie tylko kolumny , ale też elektronika lecz kolumny w dużo większej mierze odpowiadają za prawidłową prezentację , więc czegoś się o nich dowiesz.  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Michał Flis napisał:

Trochę mnie zmartwiłeś bo wiązałem z nimi duzo nadziei ... 

Moze cieplejszy wzmacniac? 

Czasem gdy jest problem z opisem brzmiemia jak widzi to dana osoba, pewnym rozwiazaniem jest posiłkowanie sie słuchawkami. Np. Dobrze znajac jakies słuchawki np. Koss porta pro (tanie jak barszcz plus dozywotnia gwarancja i nie wymagaja specjalistycznego osprzetu), pytamy kogos jak odbiera dzwiek. 

Np. Dla mnie graja z fajnym basem jak na takie maleństwa, bardzo muzykalnie ale odrobinke lepiej można by bylo na wysokich! 

Jesli ktos mi mowi ze po odsłuchu koss na górze jest duzo wysokich to juz np. Wiem iz trzeba szukac dla niego coś ala dynaudio lub jeszcze ciemniejsze kolumny. Bo takie akurat ma postrzeganie dzwieku, ze jest bardzo "czuły" na wysokie i syczenie tego zakresu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...