Skocz do zawartości

SANSUI - moja ulubiona marka


Recommended Posts

Można przyjąć, że Alpha 707 bez problemu napędzi większość kolumn obecnych na rynku w zdrowych cenach, a 907 - zdecydowaną większość.

Jeśli chodzi o odtwarzacz CD AVM - to zapewne widzieli go i słuchali  Audiowit oraz Samcro B| Co do cen używanych CD to nie ma tragedii (porównywalne z Alfami Sansui), - nie znam nikogo wśród znajomych kto by kupił nowy produkt tej firmy. A z poprzednim dystrybutorem dawało się jakoś dogadać - jak jest teraz to przemilczę, bo może ktoś jednak miał dobre doświadczenia.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mniemam Roro, że Audiowit i Samcro słuchali u Ciebie tego sprzętu, a Ty nie byłeś zbyt wylewny... :D Prawda to, dobrze pamiętam?

Naprawdę nie muszę mieć AVM, ale skoro pasjonat Sansui używa innego producenta czyt. AVM, to coś w tym musi być. Dobra droga dedukcji? Naczytałem się trochę Waszych postów i staram się wyciągać wnioski. Czubsi wymienił chyba w swoim zestawie Kenwood LD-1, przypadek? Samcro ma komplet Sansui. Z tego co czytam, wielu z Was ma dużo sprzętu i cały czas szuka nowych doświadczeń. Prawdę mówiąc Sansui, Kenwood również, mają tak ładne klocki vintage, że po prostu człowiek ma ochotę z nimi obcować podczas słuchania muzyki, nawet, jeśli jakościowo nie gwarantują najwyższych lotów. Sansui QRX-9001, czyż on nie jest kapitalny?

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego wlaśnie mówię. Gdyby to było takie proste...

Moc, wydajność, przebieg impedancji to bardzo zlozony problem. Dla kogoś podlączenie mojego mosa do Kapp moze i dawalo satysfakcjonujacy dźwięk. Dla mnie połączenie z Vandersteenami zagrał rewewlacyjnie. Czyli kolumny 90db, dwie drogi.

707 i 907 to jeśli chodzi o moc to inna liga. Odpowiednio 130 i 160W. Wysterują prawidlowo większość kolumn.

Z drugiej strony jakie znasz integry, ktore podlączylbys pod illuminatory 5? Sansui mają bardzo dobrą sekcję zasilania.

Smoothtron, a Ty myslisz, ze mamy po jednym wzmacniaczyku i jednym cdku? ;). Myslisz, ze nie jesteśmy ciekawi audio?

Qrx to przecież kwadrofonia...:)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Audiowit

Myślałem, że pytanie o integrę było skierowane do RoRo... Ja nie mam pojęcia, która integra może napędzić Illuminatory 5. Gdybym wiedział, to prawdopodobnie nie zadawałbym tylu pytań. Zdziwiłem się tylko, że elektronik proponuje zestawić Pioneer'a A-30 (z teoretycznie słabym wyjściem) z kolumnami, o których Ty mówisz, że 607 mos premium będzie miał problem z dobrym ich napędzeniem.

Nie napisałem, że sprzęt vintage nie gwarantuje najwyższej jakości. Napisałem, iż prawdopodobnie receivery (Sansui QRX-9001 do nich należy) vintage mogą generować gorszą jakość względem integr z tamtego okresu (Sansui wysokie modele). Jeżeli są receivery, które zagrają lepiej, niż Sansui z serii 700 wzwyż, to proszę mi taki model podać. Sam chciałem skupić się na receiverach, ale mam wrażenie, że analogicznie do kin domowych, a co za tym idzie znacznie większej ilości elektroniki wewnątrz ich jakość może być słabsza od integr ze względu na tuner radiowy. Jeżeli się mylę, proszę o sprostowanie. Tylko w takim kontekście pisałem o jakości. Nie było mowy o gorszej jakości sprzętu vintage jako takiego... Doczytaj proszę.

Dnia 2.03.2018 o 13:54, Smoothtone napisał:

Wszechobecna tandeta i naciąganie ludzi na "super" cacka, które jakością nie przystają do urządzeń z dawnych lat. Dotyczy to wielu dziedzin życia. Jeżeli coś jest bardzo dobre, to osiąga niebotyczne ceny, co nie znaczy oczywiście, że cena zawsze jest wyznacznikiem jakości.

Na potwierdzenie moich słów.

Edytowano przez Smoothtone
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Smoothtone napisał:

Każdy kolejny post, to nauka dla mnie. Vandersteen - raczej nigdy nie słyszałem o tej firmie. Czy ktokolwiek z Was Panowie miał okazję posłuchać kolumn Omega Tonsilu? 

Jest wątek klubowy o Vanderseenach -poczytaj :-)

Omega-nie słuchałem tego modelu z Tonsilu.

Co zaś do CD AVMa to dedukcja prawidłowa ? To jedno z niewielu urządzeń które bardzo podoba się wizualnie mojej żonie i (podobnie jak kolumny Thiel) mam zakaz jego sprzedaży, więc łaskawie się z tym zgadzam.

Odnośnie "monsterów" Sansui to pamiętaj, że (wszystkie albo prawie wszystkie) wymagają one kolumn 8omowych.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Audiowit

1 godzinę temu, audiowit napisał:

Ja jestem zwolennikiem zestawienia wzmacniacza z kolumnami na miarę, a nie bo moze da radę z malymi skladami przy plumkaniu.

Spotkałem się już z opinią, iż dobrze, gdy integra jest słabsza względem kolumn głośnikowych ze względu na jakość dźwięku. Ile w tym prawdy, nie mam pojęcia. Choć po Waszych wypowiedziach nijak się to ma do rzeczywistości. Pewnie chodziło o plumkanie.

RoRo

Mógłbyś podać model swojego AVM-a i kolumn głośnikowych?

Możecie Panowie napisać lub podać link z informacją, na czym polega różnica charakterystyki grania (poza fizyką) kolumn głośnikowych o różnych impedancjach?

Pozdrawiam

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Smoothtone

Jak Audiowit mówi, że będzie ciężko lub coś nie da rady to właśnie tak będzie.

Patrząc na parametry tego Pionka A-30 to pan elektronik się myli i to bardzo.

Masz rację, QRX-9001 i generalnie monster receivery z tamtego okresu to inna szkoła grania. I jak pisze RoRo większość jedzie na 8 ohm. Z jednej strony każdy z monsterów ma wystarczający zapas mocy, żeby zagrać z każdymi kolumnami - i chyba nie będziesz nagłaśniaj hali albo stadionu - ale po co sobie utrudniać życie? Sprzęt z tamtych czasów (70's) jest na ohmy bardzo wrażliwy.

Seria Alpha to klasa sama w sobie. Jakość dźwięku, wykonania, ilość szczegółów, barwa...wszystko.

Monster receivery, w tym QRX-9001 to  inny sposób przekazywania dźwięku. Jest bardziej kolorowo, bardziej "okrągło". Przy dobrze dobranych kolumnach potrafią zagrać pięknie, ale takiej ilości detali i szczegółów jak w Alpha nie będziesz miał. Będzie po prostu inaczej, tak bym to nazwał. Monstery czarują nie tylko dźwiękiem, lecz także wyglądem - te podświetlane skale itp itp. Wiem, bo miałem G-9700. Piękny, gdyby nie ewidentny brak miejsca (lub gdyby był mniejszy) miałbym go cały czas. Mimo tego, że pod względem jakość dźwięku nie stał nawet obok serii 907.

Co do tego, dlaczego receivery grają gorzej - to nie jest kwestia ilości elektroniki w środku. Jest jej więcej niż w integrze, ale np. G-9700 była wyższa  o kilka ładnych cm od integr Alpha i co najmniej o połowę szersza. Inne lata produkcji = inne zapotrzebowanie rynku. W przypadku monster receiverów miało być kolorowo, pięknie i...musiało mieć olbrzymi zapas mocy, żeby mogło zagrać głośno, naprawdę GŁOŚNO. Ale bez dwóch zdań możesz znaleźć swój dźwięk właśnie w jakimś ampli.

Są też inne serie, starsze integry, np AU-555 - koniec lat '60. (słuchałem, pięknie gra) czy serie AU-xx00, topowe w swoich latach. Ale też nie grają tak naturalnie, jak Alphy, a najwyższe modele potrafią naprawdę sporo kosztować.  Najlepiej jest słuchać, szukać, pojechać do kogoś posłuchać jak i co gra. Jak będziesz chciał kupić jakiś amplituner, to mogę dać Ci namiary (pw) na miejsce, gdzie są naprawdę dobrze odnawiane ( nie do końca to miejsce o którym niektórzy Koledzy myślicie) .

Najważniejsze : odwiedź jakiś jeden, dwa sklepy ze sprzętem vintage. Ale nie daj się namówić na coś od razu. Pojedź raz dwa, w kilka miejsc, posłuchaj różnych sprzętów... na pewno znajdziesz coś, co będzie dla Ciebie najlepsze.

Bo najfajniejsze w zabawie ze sprzętem vintage - i w ogóle ze sprzętem - jest to, że każdy ma swoje preferencje i każdemu może się podobać co innego. I ta zabawa generalnie nie ma końca , przekonasz się sam :)

 

Edytowano przez Samcro
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Smoothtone napisał:
5 godzin temu, Smoothtone napisał:

Spotkałem się już z opinią, iż dobrze, gdy integra jest słabsza względem kolumn głośnikowych ze względu na jakość dźwięku. Ile w tym prawdy, nie mam pojęcia. Choć po Waszych wypowiedziach nijak się to ma do rzeczywistości. Pewnie chodziło o plumkanie.

RoRo

Mógłbyś podać model swojego AVM-a i kolumn głośnikowych?

Pytasz o modele sprzętu ze względu na współczynnik WAF (Wife Acceptance Factor)?
Proszę bardzo - najwyższe noty u mojej pani uzyskały w poszczególnych kategoriach:

Odtwarzacz CD: AVM w chromie model CD-3

Kolumny podłogowe: Thiel CS1.5 (małe i ładne), na drugim miejscu seria "beczek" JAMO (D570/D590 i starsze 507/707 )

Kolumny podstawkowe: Xavian seria XN (a na drugim miejscu Koda Harmony K2000B).

Lampa, wzmacniacz, tuner, amplituner, deck, gramofon, zestawy dzielone - jakoś nic szczególnego nie rzuciło jej się w oczy. Choć integra Sansui w złotym kolorze na szczęście w miarę się jej podoba xD a przynajmniej nie mówi by wymienić Alfę na coś innego.

Kompletny zestaw stereo lub kina domowego: brak takiego, bo każdy jest za duży (choć spodobał się jej "naleśnik"  Samsunga BluRay 2.1 - który z oczywistych względów w moim mieszkaniu nie zagrał zbyt długo - a po jednym dniu i opracowaniu skróconej instrukcji oraz zaprogramowaniu stacji radiowych trafił w miejsce docelowe czyli do rodziny, więc był jedynie podłączony w celu sprawdzenia). Dodam wyjaśniająco, że żona tylko raz spytała czy taki zestaw nie mógłby zostać u nas i po usłyszeniu również tylko raz powiedzianej mojej bardzo krótkiej i spokojnej odpowiedzi "nie" nawet nie była tym faktem zdziwiona.
Swoją drogą to parę lat temu mnie zaskoczyła, gdy po iluś tam latach słuchania męża słuchającego muzyki i sprzętu -  na  nowe czterogłośnikowe  kolumny podłogowe JBL (wysokie na 93cm) powiedziała "jakie fajne małe i zgrabne kolumny". Po prostu byłem z niej dumny  :D

Zaś co do wyboru niezbyt mocne kolumny i mocny wzmacniacz albo odwrotnie - to zdecydowanie preferuje to pierwsze rozwiązanie. Wystarczy zachować umiar i grać inteligentnie, ale nie sprawdzać jak głośno dany sprzęt może zagrać  - co jest szkodliwe zarówno dla naszego słuchu jak i sprzętu. Podłączałem pod monobloki 150W/8ohm (240W dla 4 omów) nieduże kolumny podstawkowe (warte jakieś 15% ceny tych monobloków) i o niebo lepiej to zagrało niż podłogówki podłączone pod jakąś miniwieżę.
Zdecydowanie wolę, gdy sprzęt ma "kopa", mimo że nie przekręcam potencjometru dalej niż na godzinę 11 (a zazwyczaj gra między godziną 9 a 10). Po prostu podobnie jak w motoryzacji - rezerwa mocy to jest to :-)

Pozdrawiam

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samcro.

Wcale nie twierdzę, iż Audiowit nie ma racji, daleki od tego jestem. Na chłopski rozum porównując parametry Pioneer'a i kolumn głośnikowych T+A można dojść do wniosku, że coś tu "nie gra", a przecież 607 wg parametrów jest mocniejszy od wspomnianego Pioneer'a, więc to mówi samo za siebie. Do tego pewne modele kolumn są trudniejsze do napędzenia i okazuje się wg Waszej (Audiowita) wiedzy, że właśnie T+A Criterion też do nich należą. To jest kolejny dowód na to, że warto pytać i czerpać wiedzę od ludzi znających temat czyt. Was Panowie. Dziękuję za sugestie i pomoc, może kiedyś skorzystam z miejsca, o którym wspomniałeś przy okazji ampli ;)

RoRo.

WAF - dobre, dobre :D Dziękuję za uprzejmość. Mniemam, że na pewno Ty i Koledzy korzystacie z dobrych "klocków", dlatego poprosiłem o przytoczenie konkretnych modeli. Zgadzam się w 100% odnośnie zapasu potencjału. Nie chodzi o robienie hałasu, ale rezerwę, którą można wykorzystać w razie potrzeby. Mój kolega miał kiedyś i pewnie nadal ma w biurze Wharfdale Diamond 10.1, podpięte chyba do starszego ONKYO. Byłem pod dużym wrażeniem tego zestawu, a przecież to maleństwa.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Smoothtoone, zbyt słabym wzmacniaczem mozesz popalić przetworniki.

Miałem 7070 sansui i też pięknie grał. Musisz zdecydować się na coś. Amplitunery z lat 70,80,90 czy alfy, to zupelnie inne urządzenia inaczej grające. Jak pisal Ci Samcro. Jedź do komisu i posłuchaj.

607mos  zagrala by z tmr 100. Tylko, ze ja np slucham dynamicznej muzyki. Czasem potrzebuję wiekszą niż przeciętna kontrolę.

Edytowano przez audiowit
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

607 Mos Premium jest modelem wydanym w 1991 r. na 15 lecie premiery AU-607 (AU-717) - 1976 r., którego brzmienie było dla japończyków odniesieniem. MOS Premium zaraz po włączeniu gra dźwiękiem zbliżonym do AU 717 a swoje możliwości pokazuje w miarę rozgrzewania, 1-2 godz. Wg mnie bliżej 2h. Jest przestrzenniej, z lepszą lokalizacją instrumentów, większym powietrzem dla wybrzmień i lampowym ciepłem. MOS ma też sekcję cyfrową, bo AU-717 jest z innej epoki, był robiony pod gramofony i najlepiej sprawdza się w torze analogowym.

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten kto nie sluchał tego wzmacniacza to mysli sobie, ze to 607. A to jest wzmacniacz, ktorego zadaniem jest maxymalnie uprzyjemnić odsłuch. Dobre wysycenie instrumentow, dźwięczne wysokie tony, podgrzana, kolorowa średnica i głęboki bas. Faktem jest, że mos ma doskonały przedwzmacniacz gramofonowy. Te mosy żeczywiscie byly jubileuszowymi i w limitowanej serii.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Audiowit.
Ja również chciałbym mieć zapas mocy na ewentualny "wykop". Jak w kontekście 607 MOS PREMIUM przedstawia się seria 907 MR, XR, NRA? Samcro polecał mi 907 MR ze względu na moje preferencje muzyczne i rezerwę na "kopnięcie". Jak do tych egzemplarzy ma się np. B2302? Czubsi najwyżej klasyfikuje tę końcówkę pod względem jakości dźwięku, następnie B2105 MOS Vintage, 907XR-MOD, 907MR-MOD. Czy MOD oznacza indywidualne modyfikacje przeprowadzone przez Czubskiego? Na 3 miejscu klocki: 907 LIMITED, AU-07, B-2103 MOS Vintage, AU-111 i dopiero 907 MR, 907 XR, B2102 MOS Vintage. 

Dziękuję Pboczek za kilka technicznych wyjaśnień.

Samcro

7 godzin temu, Samcro napisał:

Wszystkie premium, limited lub anniversary mają to dodatkowe "coś" , co odróżnia je od std 607 czy 907.

Rozumiem, że w domyśle odróżnia (mają przewagę) od 907 MR, XR, NRA... Sansui AU - alpha 907 NRA Czubsi plasuje na 4 miejscu w kontekście jakości dźwięku..., a 907 DR na 5, aż takie są różnice między MR, XR, a NRA? Chciałbym poznać tę nomenklaturę, na podstawie czego tworzono nazwy.

Pozdrawiam

Edytowano przez Smoothtone
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Pboczek napisał:

607 Mos Premium jest modelem wydanym w 1991 r. na 15 lecie premiery AU-607 ... MOS ma też sekcję cyfrową, bo AU-717 jest z innej epoki, był robiony pod gramofony i najlepiej sprawdza się w torze analogowym.

Pboczek,
Sformułowanie "ma sekcję cyfrową" może być mylące - bo raczej kojarzy się z obecnością DACa na pokładzie. A przecież ten model nie miał DACa (tylko kilka modeli SANSUI go miało - najłatwiej go spotkać w AU-911DG).

Smoothtoone,

ponawiam propozycję byś na spokojnie poczytał cały ten wątek (albo również na sąsiednim forum). Bardzo wiele tu już napisano (m.in. o różnicach między modelami), masz też linki do informacji w jakich latach były produkowane poszczególne modele, a Ty zmuszasz Kolegów by napisali to jeszcze raz...

Pozdrawiam
PS. Wracając jeszcze do WAF - mojej żonie dawno temu (teraz również) nie podobały się czarne skrzynki Altonów 110 (czyli podłogówek Tonsilu), ale to historia sprzed ponad 20 lat.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mkk, Dali Grand Diva to kawał kolumn. Jaką mają specyfikację i jak sobie radzi z nimi MOS? A jakie masz zasilanie?

U mnie gra z Kenwood Trio KL 7070D (98dB, 8 ohm) i oczywiście spisuje się świetnie, to bardzo łatwe do wysterowania kolumny. Za źródło robią: Sansui Cd X711 i Tu 717 oraz Thorens 318.

Edytowano przez Pboczek
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dali Grand Diva to nie kawał kolumn :) To takie zgrabne podłogówki do 25m kw :) Mylisz pewnie ze "zwykłymi" Grandami , bo to rzeczywiście kawał kolumn i z 607 bym nawet do Grandów nie podchodził .

Ja tam wkładam wtyczkę do gniazdka i gra. A poważnie , w środku jest eksportowe oryginalne trafo Sansui , więc normalne 220 :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...