Skocz do zawartości

SANSUI - moja ulubiona marka


Recommended Posts

Nie wybrzydzaj! 

Ważne, ze są dowody! 

Podałem wyżej - czarno na białym! 

Skoro takie "numery" robiła firma w latach 60-tych i 70-tych, to pewne, że robiła i później, gdy została do tego wręcz "zmuszona" przez kryzys.  A że cichcem ....?? Cóż .... Dlatego mało kto wie! 

Firma ukrywała te fakty! Nie dodając tabliczek dokumentujących, gdzie wyprodukowano dany egzemplarz. 

Nie pisali nic o produkcji - Made in ....!!! Drukowali jedynie zwyczajowo adres firmowy w Japonii. 

 

Na wyszukanie zdarzeń, którymi nigdy nie chwaliła się firma Sansui potrzeba sporo czasu.

Zajmiesz się tym? 

Pewne rzeczy można znaleźć w opisach byłych dilerów, przedstawicieli handlowych (pisałem o tym i podawałem linki!). Nie są one istotne?! 

 

🙄🙄

 

 

 

 

 

Edytowano przez san-sui
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, san-sui napisał:

...

Firma ukrywała te fakty! Nie dodając tabliczek dokumentujących, gdzie wyprodukowano dany egzemplarz. 

Nie pisali nic o produkcji - Made in ....!!! Drukowali jedynie zwyczajowo adres firmowy w Japonii. 

...

Sansui AU a907Mr/Nra

Sansui AU-07 Anniversary Model

Noszą dumny napis : „Made In Japan” , pozostałe nie mają tego napisu. 

Przypadek!?

Edytowano przez Tadżitsu
Skrót cytatu
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Zrozumiała może być produkcja na własny rynek, bez napisu „Made In Japan”.

Z racji specyfiki - zasilanie 100V - być może nie musieli tego umieszczać?  9_9 

Ale ... produkcja na rynki międzynarodowe, 120V, 220V, 230V, bez „Made In Japan”, jest co najmniej "niewłaściwa", z punktu widzenia polityki handlowej.  

Uważasz, że tego nie rozumieli??

Być może współpracowali z towarzyszami chińskimi? 

🤥

 

Edytowano przez san-sui
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co Ty merytoryki szukasz w pieprzeniu o tabliczkach na wzmacniaczach ???? Człowieku ogarnij się ! Tu ludzi interesuje co jak gra a nie kto na czym naklejki naklejał i czy to robił japończyk z krwi i kości czy rusałka Amelka "w dupę jego mać !"

Edytowano przez czubsi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kto go tam wie jak to było...to były stare czasy i nieprawda:) Nie wiemy jakie były przepisy, wymagania wewnętrzne, handlowe te 30-40 lat temu. Brak informacji "made in" może wynikać z różnych przyczyn...a być może nie ma tutaj po prostu żadnej logiki.

Jak jest teraz? Aby przejść wszystkie niezbędne audyty, certyfikaty, dopuszczenia na dany rynek z reguły każdy z producentów musi podać info "made in".

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

@ czubsi O co ci chodzi w końcu?! Ogarnij się. Wiedza to zaprzeczenie niewiedzy! 

Jeżeli, jak twierdzisz, budowa wszystkich modeli jest identyczna, to nie ma tu żadnego problemu. Ale ....  jeżeli nie??

 

@ elektron6 Wyżej patrz foto 350-tki! 

 

 

 

 

Edytowano przez san-sui
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Pisałem o tym jak co gra dla mnie i co?! Nie pasuje ..... ?! 

Moja opinia brzmienia opisywanych wzmacniaczy nie jest odosobniona.

Z uwagi panujących tu "zasad" (i natychmiastowego hejtu!), wielu sympatyków marki SANSUI nie chce tu uczestniczyć i dzielić swoimi opiniami!!! 

O tym wiecie. A co z tego wynika? 

Dla niektórych z Was istnieje tylko i wyłącznie alpha. Dla wielu także lub przede wszystkim, inne modele AU, starszych Sansui. 

Jest, była i zawsze będzie jedynie słuszna zasada doboru sprzętu: 

 

"Jaki jest najlepiej brzmiący Sansui?

Ten, który dla Ciebie brzmi najlepiej
."  

 

 

 

Edytowano przez san-sui
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy natrafiony cytat:

"mam Sansui AU 777 i AU 999, oba bez serwisu i nadal AU 777 dla mnie brzmi dobrze. AU 999 brzmi podobnie, ale wydaje się jaśniejszy. Musisz dopasować odpowiednie głośniki, aby uzyskać dźwięk AU 777, ale czystość nie do pobicia."

Zgadzam się z nim. 

Wszystko niemal zależy od tego -> co w torze dźwięku, od początku do końca i .... kto słucha. 

 

Próbuję znaleźć różnice miedzy AU-9900 i AU-11000, które (w/g mnie!) w brzmieniu mają wiele wspólnego z, tak chwalonymi, końcówkami B-  Sansui, choć to integry. 

 

 

Edytowano przez san-sui
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do tematu 350tki to nie od dziś wiadomo, iż firmy japońskie w jakimś tam stopniu współpracowały z producentami europejskimi. Daleko nie trzeba szukać polski przemysł audio współpracował z Pioneer czy też Sanyo. Być może ten model 350tki był specjalną kooperacją z rynkiem francuskim lub też w ramach kontraktu Klient zażyczył sobie znaków dystrybutora. Diora, Fonika też produkowała dla Francji pod znakami; Brandt, Marconi, Trident,...

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby nie było nudno. 

Nie mają "Made in Japan"??

Kto z WAS przypuszczał, że od 1994 produkowała, nie tylko wzmacniacze SANSUI, chińska fabryka SANSUI w mieście Shenzhen?  

W Stanach Zjednoczonych to wiadomo. Często o tym piszą na portalach w USA. 

Produkowali za granicą Japonii od lat.  

Współpraca z towarzyszami chińskimi na pewno nie zaczęła się po 2000 r lecz duuużżżooo wcześniej, jak widać niżej. 

 

Czy firma SANSUI ciągle żywa??

   Czy usłyszymy profesjonalny dźwięk SANSUI w nowych produktach? 

 

HISTORIA ROZWOJU

1944------ Założyciel, Pan Kikuchi Kosei założył Elektrownię SANSUI (prywatną) i wyprodukował transformatory;

1947------ Założenie firmy SANSUI Electric Co., Ltd. z kapitałem zakładowym 180 000 jenów;

1954------ Produkcja i sprzedaż pierwszej generacji elektronicznego wzmacniacza lampowego (high fidelity) HPR-100;

1957------Rozpoczęcie produkcji przedwzmacniaczy głównych na eksport;

1959------ Wprowadzono pierwszy w Japonii przedwzmacniacz lampowy SM-88 (przedwzmacniacz stereo;)

1961------ Notowany w drugiej sekcji Tokijskiej Giełdy Papierów Wartościowych;

1964------Wyprodukowano pierwszy odbiornik SAX-100, SAX-200;

1965------ Wprowadzenie na rynek pierwszego przedwzmacniacza głównego AU-111, znanego jako przodek czarnego panelu;

1966------ Wprowadzenie na rynek wzmacniacza sieciowego Komiko SP-100, SP-200, założenie firmy SANSUI Electronics Co., Ltd. w Stanach Zjednoczonych w tym samym roku;

1967------ Wprowadzenie na rynek nowego przedwzmacniacza półprzewodnikowego AU-777 wykorzystującego tranzystory krzemowe;

1969----- Zasób kapitału wzrósł do 1,2 miliarda jenów;

1970----- Qs4 kanałowy wzmacniacz QS-1 jest notowany na pierwszej sekcji Giełdy Papierów Wartościowych w Tokio i Osace;

1974------ Założyciel Pan KIKOSHI przeszedł na emeryturę;

1976 ------- Wprowadzenie na rynek produktów z serii 07 AV-607, AV-707;

1979------ Wprowadzono nowy obwód separacji diamentów;

1980------ Opracował obwód superfeed-forward i założył SANSUI Electronics Co., Ltd. w Niemczech w tym samym roku;

1981------ Wprowadzono nowy obwód super FF nowej technologii;

1986------ Wprowadzono nową technologię zbalansowanego obwodu Alpha X;

1987------Wprowadzenie nowego modelu marki i stworzenie wizerunku firmy;

1989------ Podpisanie umowy o współpracy joint venture z PPTOLC;

1990------ Rozpoczęcie produkcji magnetowidów i zakup serii "Capeeronic" od PPT;

1991------ Rozpoczęcie produkcji wysokiej jakości minikomputerów stacjonarnych "SANSUI club series";

1992 ------ sprzedaży wszystkich Capeeroni s  udziałów;

1993------ Semiconductor Technology (Global) Co., Ltd. uzyskała udziały od PPT i założyła SANSUI International Co., Ltd. w Hongkongu, aby obsługiwać rynek międzynarodowy;

1994 ------ Chińska fabryka SANSUI w mieście Shenzhen rozpoczęła produkcję od CD-AL707XHDCD o wysokiej wierności odtwarzania, "serię Alpha", wzmacniacz lampowy MD-Apha707X 3-29;

1995------ Siedziba główna została przeniesiona do Tokio w Japonii, w pięćdziesiątą rocznicę firmy SANSUI wypuściło wysokiej jakości kombinację CD-AL707XHDCD.

1998------ Siedziba główna przeniesiona do Shin-Yo Kohama, a Dział Marketingu Międzynarodowego przeniesiony z Hongkongu do Shin-Yo Kohama;

1999------ Zaworowy przedwzmacniacz główny AV-111 zdobył nagrodę za doskonałość w kategorii japońskich wzmacniaczy. 

W tym samym roku Grande Holding kontrolował SANSUI i AKAI;

2000------ Firma założyła NaKs Group, jej marki Asian NaKs, Japan NaKs, US Microsoft Corporation NaKs Technology i NaKs Europe utworzyły oddziały i centra badawczo-rozwojowe w ponad 80 krajach i regionach;

2001------ Wprowadzenie kilku serii produktów, takich jak Shanshui Audio, na rynek chiński w ramach joint venture;

2002------Nawiązanie wszechstronnej współpracy ze Stanami Zjednoczonymi i Kanadą. Wprowadzenie na rynek wyróżniających się flagowych produktów serii F1 i F2;

2003------ Założono SANSUI Electronics (China) Co., Ltd., co oznacza formalne wejście na pełną skalę produktów SANSUI na rynek chiński;

2004------ Marka SANSUI obchodziła swoje 60. urodziny w Chinach i z sukcesem podpisała kontrakt ze słynną trójkołową gwiazdą z Hongkongu, Louisem Koo, jako rzecznikiem wizerunku marki. W tym samym roku, SANSUI zainwestował HK $ 16 mld ustanowił świat ' s największy 46-calowy bazową PDP R & D w Shenzhen, Zhongshan i Xiamen. I założył sieć sprzedaży telewizorów PDP, LCD w Chinach kontynentalnych.

2007-----SANSUI mocno zalała dziedzinę komunikacji mobilnej, wprowadzając telefony komórkowe SANSUI;

2008 ----- Shanxi zaczęła wchodzić do branży małych urządzeń gospodarstwa domowego i tworzyć nową definicję urządzeń życiowych z koncepcją mody i wysokiej jakości;

2009----- Po kilku latach tajnego rozwoju, firma oficjalnie weszła w branżę IT i wyprodukowała laptopy SANSUI oraz powiązane produkty.

2010----- Wszedł do branży produktów elektronicznych opto, zaczął produkować SANSUI DV / DC, w tym samym roku w listopadzie zaczął wchodzić do branży elektroniki samochodowej;

2011----- Został wiceprezesem wykonawczym Chińskiej Rady ds. Promocji Gospodarki i Handlu. W tym samym roku SANSUI zostało nagrodzone przez Chińską Radę Promocji Gospodarki i Handlu tytułem „Najbardziej Potencjalne Przedsiębiorstwo Chin”;

2012----- Produkty cyfrowe SANSUI oficjalnie wprowadzone na rynek i na pierwszym miejscu na platformach Tmall, Jingdong i innych;

2014 ----- Wprowadzono najbardziej zaawansowaną linię produkcyjną SMT w celu zwiększenia konkurencyjności produktów rodziny marki SANSUI;

2016-----SANSUI wprowadził na rynek ultracienki telewizor 4K, będący liderem nowej technologii cienkiego telewizora;

2017 ----- Nawiązano długoterminową współpracę i strategiczne relacje z Guangzhou TEMEISHENG Professinoal Sound Group;

 

Ciąg dalszy nastapi .....? 

 

 

Edytowano przez san-sui
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

San sui zmień leki .... Ja twierdziłem , że wszystkie alfy z tej samej serii są zbudowane tak samo ????? Człowieku z całym szacunkiem poje...o Cię ???? Od samego początku zwracam uwagę na różnice w budowie poszczególnych egzemplarzy , trąbię , że sama 907 limited miała kilka wersji, że europejskie egzemplarze często były nieco inne niż japońskie (chyba najlepszy przykład to MR vs MRX ) .... Twierdzisz, że obelgi czy ostre sformułowania to brak argumentów ???? Na niektórych strzał w centrala to najlepszy argument ! Problem sam kreuje formę ! Tak było jest i będzie - cierpliwość ma swój kres i naprawdę szkoda czasu na bezowocne próby dotarcia do kogoś kto ma klapki na oczach. Jest taka stara prawda - każdy ma prawo być głupim ale nie ma prawa tej głupoty usilnie narzucać - pamiętaj o tym bo to często smutno się kończy ...

 

I tak między nami - gdyby to był mój wątek - wyleciałbyś na pysk za specjalne sianie fermentu, kłamstwa i upierdliwe kontynuowanie misji wkur...a wszystkich tutaj po kolei ! Merytoryką się tu nie zasłaniaj bo na takich do których ciągle powtarzane argumenty nie trafiają jest bat lub chociaż przysłowiowy "liść" i nie mów mi, że to brak argumentacji bo ze ścianą jeszcze nikt się nie dogadał - tam działa tylko młot wyburzeniowy - efekt gwarantowany ! Po raz kolejny to napiszę - to co się komu podoba jest istotne ale nie ma związku z jakością samą w sobie - (naprawdę jesteś aż tak .... żeby tego nie rozumieć  ????) Zaczynam wierzyć, że albo się nudzisz i postawiłeś sobie za cel używanie wątku do szerzenia nauk objawionych własnej produkcji albo ... komuś zależy na tym byś to robił ....

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pawle.

Wyluzuj. Niestety te forum też juz stało się klubem copy paste. Szanowny mistrz od tego, kreujący się za nowego GURU w marce Sansui błyszczy. Mech i paprocie to zniosą, może więc i Ty też .Przykład 1999------ Zaworowy przedwzmacniacz główny AV-111 zdobył nagrodę za doskonałość w kategorii japońskich wzmacniaczy. To tekst rodem od naszego nowego ZNAFCY.

Panie San-sui powinno być nie zaworowy a lampowy, ale kto by się o bzdety Kolegi czepiał. Jak ZNAFCA to się i wie, tłumacz w kompie i efekt widać. LUDZIE, czytajcie i myslcie, nie wszystko, co ktoś wyduma jest takie jak kreuje. Wiedza niestety nie zawsze idzie w parze ze znawstwem tematu. Interpretacje zaś i dumanie o tym jak i co, hm. O tym, że Chińczysy wykupują prawa do wielu marek wiemy wszyscy. Tak niestety stało się i z Sansui. Mam to gdzies czy Kolega S... ma takie czy inne zdanie. To moje zdanie, jak podejdzie pod rękę to dokładnie wytłumaczę co i jak. Bez urazy. Nie lubię oszołomów i już. 

Co do tego ,że komuś nie podchodzi MR, super , są XR, DR czy inne. 2301L, 2302 i wiele innych , jest w czym wybierać. NRA się nie podoba. Hm, ja nie słucham wyglądu, ja słucham urządzenia, konkretnego modelu i cenię za to jak gra. Jak nie, krótko, nie słucham. Mam sześć gramofonów, które słucham, kilka, których nie, ale tych nie utylizuję tylko ze względu na to, że może kiedys wnerwi mnie jakiś oszołom i mu pokażę co i jak gra, tak dla prezentacji. Miałem lub mam i to nie przez godzinę czy kika, wszystkie wzmacniacze Sansui od 907. Wcześniejszych też kilkanaście. Nie miałem na długo jedynie B 209, ale jak może kilka osób wie, to nie wzmacniacz zaprojektowany w Japonii a w Stanach. Wszystkie, ale to wszystkie Sansui miały trafa wyprodukowane w Tokyo w firmie należącej do właściciela byłej marki Sansui.  Marka Sansui,, każdy znak firmowy, zostały sprzedane. Jedynie zakłady produkujące transformatory, nadal należą do tej samej osoby. To, że jakiaś osoba, kreuje się na guru mnie nie rusza, to już nie Sansui z dawnych lat. To kupione logo, czasem coś więcej ale nie dawne Sansui. Reszta, hm, przez miesiąc miałem nawet tego CD-ka made China. Z ciekawości. Nie podziele się opinią, za to zapłciłem kilka setek USD i nie mmam zamiaru polepszać lub pogarszać komuś życia. Chcesz wiedzieć, czytaj wypociny Kolegi S...i z pwenością czytasz ZNAFCĘ. 

Panie ZNAFCA, ja nawet nie myślę o tobie jak o Sansujo-maniaku, jesteś ... sam nie mogę znaleźć określenia, nie zawracam sobię d.. tobą.  Wykluczą mnie z tego interesu, trudno.

Nie nawidzę idiotów, oszołomów i t. p.

Miłego dnia normalnym miłośnikom Sansui. Marce mało docenionej a jakże dźwięcznej.

Edytowano przez miłośnik Sansui
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz dopiero będzie na AS , że mamy Chińskie sprzęty ... Ehhh @san-sui ...

2 godziny temu, miłośnik Sansui napisał:

...

Co do tego ,że komuś nie podchodzi MR, super , są XR, DR czy inne. 2301L, 2302 i wiele innych , jest w czym wybierać. NRA się nie podoba. Hm, ja nie słucham wyglądu, ja słucham urządzenia, konkretnego modelu i cenię za to jak gra.

...

Drogi Janie , czuję się wywołany do tablicy . 


Hmmm taki już jestem , że wygląd zewnętrzny urządzeń jest dla mnie ważny . Nic nie poradzę , że lubię patrzeć na wzmacniacz kiedy słucham muzyki. Być może Nra na żywo prezentuje się lepiej. Dla mnie na zdjęciach jest zbyt „inny” od reszty .

A dlaczego o tym napisałem kilka postów wyżej , to raczej oczywiste . Ze względu na ten napis „Made in Japan” . Od 1995r był ten napis i wiemy które modele go mają.

Edytowano przez Tadżitsu
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, misiek x napisał:

Tadek 

Mirku , wiesz jak jest . Sępy czekają na byle kawałek a jak złapią to nie puszczą.

Co do Nra , mnie się podoba odkręcana i zdejmowana górna pokrywa , bez konieczności odkręcania boczków . Można by w ten sposób fajnie wyeksponować bebechy . Szkoda , że pozostałe 907mki tego nie mają .

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tadku.

Drobny błąd, zdejmowaną górę ma też 907 MOS Limited . Nie czepiam się. 

Teraz najważniejsze, co poruszyłeś. Pisanina jaką z uporem maniaka uprawia pewien oszołom. Tak, takie bzdetne pisanie to coś jak zaraza. Oczywicie, że wiele osób może teraz pisać, że mamy chińszczyznę, choć tak nie jest. Pisanie co ślina na język przyniesie, łączenie różnych opinii, wszystko to z otoczką znawcy choć jest się jedynie znafcą. Takie pisanie niesie tylko zło. Jednak jesteśmy w wolnym kraju i jak jest przyzwolenie to takie cos wypisuje co mu się tylko chce. Boleję ale mam to gdzieś. Nie będę odkrywczy, ważne jak nasze sprzęty grają. Szkoda mi Pawła, bo jest nerwowy i wiem jak mu ta pisanina zaszła za skórę. Zależy mu na dobrej marce Sansui a ten pościk dobrego nie zrobił.

Ten zaś piękny produkt chorej manii jednego z tego forum przeczytałem właśnie wypełniając papiery celne do oclenia 907NRA. Muszę pilnować Fedex-u, to cień dawnej marki. Sprzęt gotowy do odprawy a ja nawet infa od nich nie miałem, dobrze, że pilnuję i śledzę przesyłki. Dwa tygodnie temu cliłem gramofon, z powodu wartości wymagali stałego uoważnienia do reprezentowania mnie w UC. Teraz oczywiście znów chcą. Ręce opadają, pewnie jak by napiał pewien gość- chińskie korzenie maja. Temat NRA, mnie się podoba na równi z MOS Limited i 607 MOS Limited. Podobają mi się też końcówki 2103 i 2102. Podoba mi się też 2302 choć to kawał kloca. W komplecie z pre wygląda nieziemsko.

Każdy ma prawo do własnego zdania, więc ciut na wyrost poczułeś się ,,wywołany do tablicy. Ja wyraziłem swoją opinię. Właśnie zastanawiam się, czy nie kupić 907 L Extra. To jeden ze wzmacniaczy, które najmniej są znane w Polsce. Ogólnie nie widziałem go na europejskich portalach do kupienia. Może i był, ale nie widziałem. Jeden klocek w tą, jeden w tamtą. Czasem lubię posłuchać DR-kę więc jej poprzednika moża by mieć dla posłuchania. Jedyne co mnie powstrzymuje, w oddali kroi się możliwość  zakupu AU 111.

Czy szukasz Audio Qesta Gibraltar ? Zwykle występuje z markowymi bananami, widły są unikatem. Warto sprawdzić swoje kolumny z nim, bo może nie każdemu się podobać. Z nowymi kolumnami warto mu dać dwa tygodnie na zgranie się, dopiero wtedy gra na swoim poziomie. Mam i wiem  co piszę.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, miłośnik Sansui napisał:

Tadku.

Drobny błąd, zdejmowaną górę ma też 907 MOS Limited . Nie czepiam się. 

...

Drogi Janie , zgadza się ;)  907Limited , AU-07 i 907i Mos Limited mają zdejmowane górne pokrywy . Pisząc poprzedniego posta miałem na uwadze tylko modele tzw seryjne , do tych jubileuszowych jeszcze mi daleko . Aczkolwiek Pawciu @czubsi kiedyś mi napisał , że powoli , spokojnie i kiedyś i u mnie stanie 907Limited :) 

Sansui Au a907L Extra bardzo mi się podoba . Pamietam jak kiedyś (kilka lat temu) zobaczyłem ten model na HiFi.do i ten czerwony napis z lewej strony „LAPT” robi wrażenie (przynajmniej na mnie) ;) podoba mi się czarne wykończenie coś na wzór starego wzornictwa Sansui sprzed lat (oczywiście to ciut naciągane , bo do au999 ciut „brakuje” , ale ja mam takie skojarzenia) odnośnie inspiracji Firmy czarno-białym rysunkiem .


Co do AudioQuest Gibraltar , zapytałem Mirka @misiek x ponieważ kiedyś szukał dokładnie tego modelu i byłem ciekaw czy udało Mu się kupić :) 

U mnie gra AudioQuest Midnight+ i również zastanawiałem się nad Gibraltar , ale ciężko go trafić . Nie wiem czy tak stare przewody są podrabiane , ale myśle że trzeba uważać.

Co do @san-sui i rewelacji , napisałem pobieżnie co mnie „boli” jeśli mogę to tak nazwać .

W pełni się z Tobą zgadzam . Szkoda Pawcia nerwów...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...