Skocz do zawartości

SANSUI - moja ulubiona marka


Recommended Posts

α - Alpha

Skąd ta Alpha w oznaczeniach wzmacniaczy?

Wyjaśniło się wszystko. 

Wyciąg z katalogu z 1987 roku, w którym napisano, że α - Alpha X-zrównoważony (Alpha x-Balanced) jest ulepszeniem istniejącego projektu X-zrównoważonego (X-Balanced)

Mój trop był dobry. Oznaczenie X zostało zastąpione przez nowe oznaczenie α - Alpha po ulepszeniu układu X i oznaczało ten sam układ x = α 

 

Alpha X-zrównoważony.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie integry z oznaczeniem X (oraz α - Alpha) są zbudowane na układzie zbalansowanym. 

Układ zbalansowany zaczęto stosować w serii wzmacniaczy zintegrowanych od AU-X1, X11, X111 do X1111, czyli firma zastosowała ten układ już w 1979r. Wystarczy zajrzeć do podanej przez @MarekB „gazetki” reklamowej. 

Także układ zbalansowany „Typu 1” zastosowano w B-2301 z1982r.

Pierwszy raz układ o nazwie „X-Balanced” zastosowano w integrze SANSUI AU-D907X i oznaczono także jako X na końcu w 1984r. Tylko w serii AU-D907X i X Decade oznaczenie układu zbalansowanego było umieszczone na końcu. 

Oznacza to, że oznaczenie X (zamiennie α) stosowano by zaznaczyć, że wzmacniacz zbudowano na układzie zbalansowanym

Układ zbalansowany pozwolił na uzyskanie sygnału audio wolnego od zakłóceń układów uziemionych. 

Jak piszą: "W zbalansowanym zasilaczu uziemienie jest całkowicie oddzielone od sygnału i nie ma centralnego zaczepu, który byłby niezbędny w konwencjonalnym zasilaczu, a niezrównoważony prąd i prąd tętnienia nie wpływają do głośnika."

Tekst oryginalny:

バランス電源ではアースが完全に分離されており、また、従来電源では不可欠だったセンタータップもなく、スピーカーへアンバランス電流やリップル電流が流れこむことがありません。

 

 

Edytowano przez san-sui
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, jestem tu nowy :-) Będę szukał powoli nowego wzmacniacza do kolumn ( Usher Tiny Dancer Berrylium ) Mam pytanie do znawców tej marki, która wersja z Alph 607 gra najbardziej plastycznym środkiem z ładnych kolorytem i ogólnie ocieploną barwą? i czy te wzmacniacze z serii 607 alpha mają odpowiedni zapas mocy? na papierze trochę mało, a w rzeczywistości jak to wygląda? czy radzą sobie z trudniejszymi do napędzenia kolumnami.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Celuj w 607 MR - myślę,że da sobie radę a i miło Cię zaskoczy. Myślę też,że warto zainteresować się 607NRA - pod wieloma względami 607 jest bardzo fajna i zapewne też wpisze się w Twój gust oczywiście dobrze byłoby posłuchać na swoich paczkach przed zakupem no chyba, że tak jak np ja pójdziesz w ciemno 🙂 ... 607 to limited czy au07 m- kredytu brać nie musisz - ja w jednym momencie kupiłem w ciemno 907 limited i B2105MOS i przez ponad miesiąc nie miałem żadnych informacji o tym gdzie są wzmacniacze .... no ale się udało i przyszły w jednym momencie i to w takim gdzie pogodziłem się ze stratą ponad 25 tysięcy....

 

Jeszcze parę słów nt 907XR w świetle dziwnych ocen gawiedzi ...

Sansui907XR to moim zdaniem najbardziej zbliżony do wzorca dźwięku model nielimitowanej integry Sansui . Ci co uważają, że MR od XR dzieli jakaś tam istotna różnica niech się dowiedzą, że różni je dosłownie jeden kondensator o wartości 100 uF w sekcji biasu ... W XR jest a w MR nie 🙂 Szukanie wydumanych argumentów jak to bardzo się różnią jest zwykłym bajaniem z dupą w chmurach ,... Owszem - ta zmiana daje odczuwalną różnicę w strukturze dźwięku obu wzmacniaczy (!) ale nie jest to różnica czyniąca podstawę do kompletnie sprzecznych opinii - co ma miejsce w ostatnim czasie ... Jak czytam wypociny niektórych znawców to stwierdzam, że bezwzględna cenzura jest jedynym sposobem na utrzymanie porządku , prawdy i izolacji wszechobecnej potrzeby jątrzenia dyskredytowania snucia z du...y wziętych opinii ...  Ktoś kto nie cierpi na wadę słuchu bez problemu doceni natychmiast obie konstrukcje - bez względu na preferencje i własne upodobania ! Na XR jest zdecydowanie łatwiej zbudować neutralny wysokiej jakości system audio , z MR jest zdecydowanie trudniej. Na XR da się bez problemu osiągnąć system grający miękko i równie łatwo grający energicznie i żywiołowo ! Większość krytyki wiąże się z reguły z łączeniem wysokich modeli Sansui z nieodpowiednimi urządzeniami towarzyszącymi lub gustami niewiele mającymi wspólnego z prawdziwym realnym dźwiękiem . XR prawdę Wam powie o systemie ale i o jakości płyt ! Ten kto szuka winy za taki stan rzeczy we wzmacniaczu sam sobie jest winien .... Tak jak z wszystkim - Sansui nie jest dla wszystkich tak jak nie dla wszystkich rarytasem jest kawior czy Pagani Zonda ....

 

Edytowano przez czubsi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z Pawłem w całej rozciągłości!  

52 minuty temu, Dune napisał:

Witam, jestem tu nowy :-) Będę szukał powoli nowego wzmacniacza do kolumn ( Usher Tiny Dancer Berrylium ) Mam pytanie do znawców tej marki, która wersja z Alph 607 gra najbardziej plastycznym środkiem z ładnych kolorytem i ogólnie ocieploną barwą? i czy te wzmacniacze z serii 607 alpha mają odpowiedni zapas mocy? na papierze trochę mało, a w rzeczywistości jak to wygląda? czy radzą sobie z trudniejszymi do napędzenia kolumnami.

Co do mocy , możesz być spokojny. Kolega posiada a607Dr . Pędzi kolumny Kef r700 w salonie ponad 30m2 i daje radę!  Można się zdziwić ile potrafi watów wpakować w głośniki. Słuchaliśmy grubo ponad 5godz z potkiem na 11:30 i ani raz się nie wyłączyła (wiem głupi test ale kolega lubi bardzo słuchać głośno a metraż spory) .

Co do pewnego wzmacniacza , kolega z forum ma do oddania a607Mr, jest z Lublina. 

Nick @Yasica

Pozdrawiam serdecznie , 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, czah666 napisał:

Witajcie, chciałbym zapytać o opinie na  temat sansui ax-501? 

Podoba mi sie i zawsze chciałem mieć wzmacniacz sansui ale nie wiem czy napędzi dobrze elac fs247? 

Jakie Wasze zdanie?

Jeżeli podoba Ci się ten wygląd, to sugeruję nie bawić się niżej niż 911DG. 

Z zawiązujących designem - czarne szukaj może   607DR,  607XR lub 607MR.

Będziesz miał na długo spokój ze wzmacniaczem, natomiast zaczniesz myśleć, co by tu zrobić z kolumnami :) Ale akie życie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostałem do odsłuchu Sony CDP-X555ES. Planuję by zastąpił niższy model w sypialni. Teraz porównuję dwa CD-ki, mój (ulubiony w systemie) Sansui CD-X711 i ten Sony CDP-X555ES. Wszystko pozostałe w systemie to samo i jak wyżej. 

Płyta testowana:   FAITHLESS "ISOMANIA: The Best of" 2 x CD.

Na pierwszy rzut wydaje się, że Sony gra bardziej szczegółowo. Wyraznie słychać, że podbija wysoką średnicę i górę pasma, pogłębia (podbija) również bass. Szczegóły są bardzo ostre! Podbite i nadmiernie wyrazne! Po pewnym czasie (jednak!) staje się to bardzo męczące. Kłuje w uszy! Nie można słuchać przy dużej głośności. Muzyka razi. W uszach szum ..... 

CD-X711 gra, przy X555ES, bardzo muzykalnie, bardzo delikatnie. Jednak ma to "COŚ" i muzykalność Sansui. To wygląda tak, jakbym porównywał CD-A917XR do -X711 ale na XR-ce. CD-X711 gra przy X555ES płynie i chce się jej słuchać i słuchać .... Słuchanie jest przyjemne. Nie razi. Szczegóły zachowane ale nie kłują w uszy, jak w Sony-m, jakby delikatniej brzmią, przyjemniejsze dla ucha. 

Sony CDP-X555ES zagra jeszcze (wg planu) ze starszymi klockami z serii AU-9.... i/lub ewentualnie z Alpha 907i (jak dotrze). Kalkuluję, że tam będzie lepiej dopasowany.

Jak to mówią: (prawie) "Darowanemu koniowi się w zęby nie zagląda." 

😁

Przypuszczam, że Sansui CD-X711 gra na wyższym poziomie niż X555ES. Pewnie gra tak jak np. zagra Sony CDP-X777ES - w moim systemie, oczywiście. Poza tym nie wiem, czy Sony X777ES jest tak samo delikatny, jak Sansui X711, czy tak ostry jak X555ES? Warto by było porównać "nausznie" - jedno obok drugiego. 

Ważną rzeczą (i nie bez kozery) jest to, że do Sansui dostanie się (jeszcze!) lasery, gdyby (co nie daj Boże) coś z nim nie tak było. 

Do Sony tylko z dawcy. Co warto wiedzieć! 

 

 

 

 

 

 

 

Edytowano przez san-sui
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejne porównanie CD-ków w moim systemie.

Tym razem Sansui CD-X701 i CD-X711.  Płyty testowe: Bliss "So Many Of Us", Faithless "To All New Arrivals", "Reverence", "Irreverence" oraz Yello "Zebra".

Płyt więcej, gdyż różnice mniej zauważalne.  

CD-X701 gra jakby lekko niżej, a raczej jakby płynniej dołem. Trochę podobnie do 711 ale słyszę lekko podbity dół, który to w Sonym CD-X555ES, jest b. mocno soczysty. X701 jednak nie tak mocno podbija dół, jak to robi Sony. Robi to bardzo delikatnie. Góra i średnica jest podobna do 711. Szczegółowa, "krystaliczna" ale nie tak mocna. Przestrzeń. - Sony, przez podbicie sygnału górą i dołem, w tym miejscu traci - prawie robi się "hałas".  X701 może? ... ale tylko lekko. 

X711 ma zdecydowanie bardziej "kontrolowany" dół niż X701, a przy Sony X555ES, to jednak spora różnica. X711 wyróżnia niesamowita przestrzeń, głębia i szerokość przekazu.

CD-X711 jednak jest niesamowita - w moim zestawie, choć to tylko odpowiednik japońskiej CD-α717D Extra. CD-X701 (odpowiednik japońskiej CD-α707) gra bardzo dobrze, szczególnie na tle Sony (w moim systemie!). 

Podsumuję: CD-ki  X701 i X711 grają bardzo podobnie ale .... lepiej, jak dla mnie, gra jednak 711-ka, co szczególnie jest słyszalne przy głośnym słuchaniu. 

Czy ktoś słuchał te zestawy CD-ków? Może potwierdzić, że różnica między CD-kami 711 i 701 jest podobna do różnicy między wzmacniaczami AU-X711 i AU-X701? Sądzę, że nie aż tak duża, delikatniejsza. 

Ciekawe jak zagrałaby wyższy model CD-X901?

Szkoda, że nie ma CD-X911 .... 

 

 

 

 

Edytowano przez san-sui
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 29.05.2020 o 14:02, san-sui napisał:

Porównanie CD-ków w moim systemie.

Tym razem Sansui CD-X701 i i CD-X711.

...

Podsumuję: CD-ki  X701 i X711 grają bardzo podobnie ale .... lepiej, jak dla mnie, gra jednak 711-ka, co szczególnie jest słyszalne przy głośnym słuchaniu.

Przez ostatnie miesiące nie słyszałem różnic między moim Sansui CD-X701 a JVC XL-Z552

CD-X701_912.thumb.jpg.fc17a42f88cba77ba273519c5a28e3b7.jpg

Od dzisiaj jest już inaczej - niech żyje wolność, bez maski ...

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...