Skocz do zawartości

SANSUI - moja ulubiona marka


Recommended Posts

Każda jest conajmniej dobra. Zależy od preferencji słuchacza.
Jak ma być pazur w rocku czy metalu to Xr, a i jazz świetnie gra.

Muzyka elektroniczna podobnie.

W zasadzie Xr to najbardziej uniwersalny model z tego co Koledzy odsłuchiwali w bezpośrednich porównaniach i byli uprzejmi się podzielić wnioskami przez tyle lat na łamach klubu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Darku_F

907XR jest wzmacniaczem nowszym.  Jest bardzo szczegółowa w przekazie, bardzo dynamiczna i z mocnym basem. Ten bas jest mocny, szybki i dobrze kontrolowany, schodzi nisko. Jeżeli porównać ją do 907 DR to bas w DR-ce wydaje się potężniejszy, ale tylko z powodu tego, że jest bardziej wypełniony ale nie tak szybki i detaliczny. Taki ciut bardziej ,,rozlazły,, Powiedzmy obrazowo - DR to bum a XR to łup, średnica przy basie DR-ki jest więc ciut przykryta ale jest dobra, to samo z górą, średnica w XR-ce jest bardziej czytelna. Średnie w XR-ce sa ciut ostrzejsze jak w DR-ce. Przy jasnych kolumnach potrafią zaboleć. Ogólnie DR-ka jest po ciemniejszej stronie muzy a XR-ka po jaśniejszej.  Wyglądem DR ma starszy dizajn a XR nowszy. DR-ki były tylko czarne a XR-ki miodowo złote. XR-ka nie posiada w wersji 907 regulacji tonów, ani niskich ani wysokich. Modele niższe 707 i 607  posiadają. Nie mam już kilka lat XR-k ale był to jeden z moich ulubionych modeli. Co ciekawe DR-kę też lubię. Ją posiadam, choć aktualnie ma ją mój kolega do słuchania.  Następca DR-ki KX już mi tak nie pasował. 

Ogólnie jeden i drugi wzmacniacz jest świetny ale w systemie nie tylko wzmacniacz decyduje o brzmieniu. Gra cały system , łącznie z kablami i suma tego daje efekt końcowy. Tak więc system gra tak, jak jego najsłabszy element.  Zarówno DR jak i XR są popularne wśród urzytkowników Sansui w naszym kraju. Warto więc popytać kto ma w okolicy Ciebie i posłuchać. Zawsze to sensowniej jak opierać się na zdaniu innych. Owszem , może być pomocne w wyborze ale to Ty i Twoje uszy są ostatecznym odbiorca a nie inni. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie, Witek ma rację, trzeba mieć szczęście i znać ludzi zakochanych w sprzęcie, to odnośnie FSM. Na temat Sansui nie mam wiedzy o dostępności, ale pewne jest że sprzętu nie przybędzie i trzeba szanować to co się ma w kolekcji. 

Edytowano przez Wuwuzela
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Dzień dobry,

w zeszły weekend stałem się posiadaczem Sansui AU-X11. Na razie nie gra u mnie - zawiozłem go na przegląd do zaufanego spacjalisty. Mam do niego transformator 100V i tak planowałem go podłączyć, a wspomniany specjalista zapytał czy nie chciałbym go przerobić na 220/230V. Podobno w niektórych wzmacniaczach wystarczy w środku przestawić jakąś zworkę i wtedy przestawiamy napięcie. Jak to jest rozwiązane w Sansui? Czy ktoś z Was przerabiał swoje wzmacniacze? Nie znam się na tym, ale wydaje mi się, że lepiej dołożyć zewnętrzny transformator, który przy okazji będzie ładnie stabilizował napięcie, niż ingerować w bebechy i przerabiać na 230V.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten model powinien dać się przepiąć na 230 lub 240V.

Lepszym rozwiązaniem i bezpieczniejszym jest przepięcie trafa na 240V.

Użycie drugie trafa na 100V zawsze jest gorszym rozwiązaniem a i podejrzewam, że na takim trafie to możeś mieć i te 110V...zmierz pod obciążeniem.

Zaufany specjalista bez problemy powinien ogarnąć temat i powinien wiedzieć jak to sprawdzić i jak to przełączyć.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W modelach na cały świat były montowane transformatory z wieloma oczepami na wszystkie standardy napięć na świecie . Na płycie przy przewodach podłączeniowych od transformatora są zaznaczone warianty konfiguracji napięcia wejściowego . Wystarczy podłączyć wg. schematu i gotowe. To nie jest przerabianie tylko rekonfiguracja . W wersjach na Japonię są transformatory tylko z jednym napięciem wejściowym . 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym bywa różnie - spotkałem się z wieloma wzmacniaczami ( również na rynek japoński) gdzie przełącznik napiec nie był wyprowadzony fabrycznie ale trafo miało odczepy na napięcia europejskie i wtedy też wymagane jest "przerobienie" trafa...

Ale fakt w przypadku Sansui jest mała szansa, iż wstawili trafo uniwersalne. Ten producent był konsekwentny co do standaryzacji.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 weeks later...
Dnia 5.05.2020 o 12:17, czubsi napisał:

Wzmacniacz AU-X1111MOS ma niemal identyczny schemat jak 907/907i/907iMOS limited/B2102mos a w dodatku podwójny desymetryzator jak w modelu DR

Witam . Przeczytałem wszystko z tego forum i zaraziłem się Sansuidozą. Zaryzykowałem i sprowadziłem z  Japonii 907 i Mos L.. Gra nienajgorzej  ale jest trochę rozjechana trzeba by ją przeczyścić i wyregulować.

Mam pytanie czy  posługując się danymi z serwisówki  AU -X1111MOS  można dokonać regulacji AU a 907i Mos limited ? Skoro schemat ma prawie identyczny jak AU -X1111 Mos.

Pozdrawiam .

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, w AU-X1 i X11 mamy dwa pokrętła Power Amp Level na prawy i lewy kanał. Jakie jest ich praktyczne zastosowanie? Czy to jest jakieś usprawnienie w stosunku do jednego pokrętła Volume?

Jak powinno się je ustawić? Czy warto je przekręcić w maksymalną pozycję? U mnie są ustawione gdzieś pomiędzy 1/4-tą a połową. Wtedy jestem bezpieczny że jak jakieś dziecko w domu przekręci Volume na maksa to nie dostanę zawału :) Ale wątpię, że taki właśnie cel przyświecał konstruktorom Sansui ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Topen

Odpowiedź jest trudna ...

To są dwa inaczej zbudowane wzmacniacze i nie odniesiesz instrukcji strojenia jeden do jeden niestety ...

Procedura jest trudna i upierdliwa - w zasadzie nie do opisania na forum ...

Po pierwsze : X 1111 ustawiasz na 27 mV natomiast 907imos limited na 26 mV

Na Twoim miejscu raczej ograniczyłbym się do strojenia samej końcówki mocy czyli skupił się na pr-kach KV 1,2,3,4.

To ogarniesz bo jest to podobne do strojenia każdej alfy. Pr-ki JV sobie póki co odpuść - rzadko są rozjechane chyba, że ktoś tam grzebał... Ja to nazywam strojeniem krzyżowym . Kiedyś jeden koleś się na mnie obraził bo mu niedostatecznie pomogłem w strojeniu 907 (tam robi się to tak samo) skończylo sie to sprzedaniem wzmacniacza na części chyba ... Podobnie stroi się końcówkę B2301L ale tam płyta z j-kami jest z tyłu i łatwiej dostępna , istnieje też trik żeby to sobie bardziej jeszcze ułatwić natomiast w 907i mos limited musisz się dobrać do przedniego panelu . Najlepiej ściągnąć cały panel przedni bo musisz mieć dojście do TP1 i TP2.

Jak się jednak uprzesz na strojenie  j-ek to :

1) odnajdź płytę 5668. (jest pod przednim panelem) i punkty kontrolne TP1 i TP2.  Multimetr podpinasz pod TP1 i GND i stroisz jvr1L (czyli lewy kanał) . Następnie podpinasz multimetr pod TP2 i GND i stroisz jvr1P  (czyli prawy kanał) i już w zasadzie mógłbyś olać ale zapewne się dalej uprzesz ... więc odnajdź płyty 5659 (moduły końcówek mocy) i na nich piny HOT i COLD i analogicznie multimetr pod H/C i stroisz do 0 jvr2L i jvr2R czyli lewy i prawy kanał.

Niby jest sposób by pierwsze z tych strojeń zrobić przy użyciu płytki 5664 (chyba z dołu jest) Odnajdź tam piny we wtyczkach oznaczone 53 (lewy kanał) 56 (prawy kanał). Do pinu 53 i gnd multimetr i kręcisz do 0 pr-ką jvr1l i analogicznie do pinu 56 i gnd i kreciś do 0 pr-ką jvr1r . Ustawienie końcówki to już znasz 🙂

 

Poniał ???

 

 

Edytowano przez czubsi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...

Jeżeli tylko do tego wzmacniacza, to kup o mocy min. 600W max. 1000W. Spokojnie wystarczy. Oczywiście zmniejszające napięcie z 230V do 100V.

Jakie, to już zależy od budżetu. Najtańsze gotowe na toroidy.pl lub allegro np: 

https://allegro.pl/oferta/transformator-230-100v-tsa-600-1-2-1-usa-polska-11361369302

lub

https://allegro.pl/oferta/autotransformator-tsa-1000-1-2-1-230-100v-usa-pl-11563699011

Droższe, subiektywnie także lepsze znajdziesz na ebay, portalach japońskich oraz na https://airlinktransformers.com

Można także zbudować taki transformator samemu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj. Sprzętem audio zainteresowałem się około roku temu. Także jestem laikiem w tych sprawach. Około roku temu kupiłem gramofon Technics SL 1300 po serwisie od człowieka polecanego na jednym z forów gramofonowych. Podłączyłem to do starej wieży Technicsa. Wczoraj kupiłem wzmacniacz (jak się okazuje poprzedni właściciele też są tu na forum i mogłem trochę popytac o ten konkretny egzemplarz, za co przy okazji dziękuję). I to w zasadzie tylko tyle na początek. Teraz dokupię trafo i podłącze to tych byle jakich kolumn Technicsa od wieży. Trochę kasy odłożę i będę dopiero myślał o kolumnach. Niestety ale nie mam kasy na wszystko na raz a wolę kupić w miarę sensowne rzeczy. Od wczoraj czytam o trafach i myślę czy przez eBay nie ściągnąć Kashimura. Powierzchnia salonu to 45m. Dodatkowo jeszcze otwarty jest na korytarz i jadalnie. 

Edytowano przez ralfs269
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieszę się że trafiłem na to forum bo tutaj widzę że są osoby które miło się odnoszą do początkujących. Zapytałem się o podstawy na forum Sansui Polska na Facebooku to najpierw administrator dal mi ostrzeżenie że niby się nabijam nie znając podstaw a jak mu opisałem co i jak to mnie usunął i zablokował dostęp do forum.  Nigdy jeszcze z czymś takim się nie spotkałem. Dobrze że na tym forum są przyjaźnie nastawione osoby do początkujących użytkowników. 

Edytowano przez ralfs269
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...