Skocz do zawartości

Quadral Aurum Sedan 9 - Kraftest


Kraft

Recommended Posts

KT01.png.3ee1499c8e4ad0106e60a0421a260da5.png.3d4ba76fafad00b1501496dc589cf65c.png

Kolejny test czas zacząć. I to test wyjątkowy, bo po raz pierwszy zagości u mnie kolumna z najwyższej półki. Może nie cenowo, bo okolice 10 000 zł za monitor nie są jeszcze uważane jest hi-end, ale reprezentująca na pewno techniczny i konstrukcyjny top. Sedan 9 przynależy bowiem do najlepszej serii kolumn Quadrala zwanej Aurum. Nie tylko przynależy formalnie, ale i praktycznie, bo wykorzystuje te same podzespoły, których użyto w najdroższych modelach tej serii Titan i Montan (Titan kosztuje prawie 60 000 zł, więc już zdecydowanie hi-endowo). 

5a6581d74cfa8f2a697b3405af0d.jpg.f2113d8adb7a66eeb0207a00aa5beb77.jpg

Dlaczego w ogóle Quadral? Wyroby tej firmy od dawna mnie ciekawiły. Dokładniej od 2008 roku, gdy buchnąłem ze sklepu katalog* dystrybutora i zobaczyłem w nim niecodzienne kolumny przynależące do 7. generacji serii Aurum. Nie dosyć, że wyglądały odlotowo, to jeszcze nosiły tajemnicze starożytne imiona. Jak nic muszą grać mistycznie - pomyślałem. Serii Aurum przyglądałem się także w kolejnych odsłonach, aż do aktualnej 9-tej, ale nigdy nie traktowałem ich jako potencjalnych kolumn dla siebie. Raz - cena, dwa - gabaryty. Tak myślałem, aż poszedłem po rozum do głowy i stwierdziłem, że jak nie podłogówek, to może spróbuję chociaż monitorów. Cena (prawie) znośna. Gabaryty OK. No to do dzieła. Spełnijmy młodzieńcze marzenie! I sprawdźmy przy okazji, jakiej klasy dźwięk potrafią wygenerować hi-endowe podzespoły. 

Q01.png.55ccd20ecd1f0ec3201db9408ee5b3c7.png

* mam go nadal.

CDN

 

 

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 269
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Quadral świetny jest to fakt 😊 długo szukałem kolumn w miejsce B&W Preference 5 i w każdej mi coś brakowało. Albo było szczegółowo, albo było brzmienie wokali i gitary, albo w ogóle nic nie było 😂. Quadral Ascent 90 Le dał mi zarówno detale jak i ładne brzmienie 👍 Mam jeszcze monitorki z serii Rhodium, które jak na półke cenową wymiatają. 

Edytowano przez marcinmarcin
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś deklarowałem, że kolumny z głośnikami wstęgowymi sobie odpuszczam. Miałem już okazję słuchać trzech modeli kolumn wyposażonych w takie przetworniki: Dali Opticon 6 i Elac BS 244.3 (w domu) oraz Audiovector QR3 (w sklepie) i coś nie było to moje granie. Doceniając zalety, np. rewelacyjną mikrodynamikę Elac-ów, najlepszą, jaką dotąd słyszałem, brakowało mi w nich plastyczności stereofonii - prezentacja wydawała mi się jakaś płaska. Dali plastycznością przegrały z Diamondami 25, a QR3 na tle sklepowych rywali, m.in. AP Classic 8, też nie rzuciły mnie na kolana.

 

Q02.png.6ecf230de5666a960d14e6bd1ae9f189.png

 

Wstęga nie - powiedziałem sobie. Z drugiej strony nie mogę nie zauważyć, jak wielu producentów preferuje wstęgę w swoich najlepszych modelach. ProAc, Audiovector, Monitor Audio itd. Wstęgę wybrał też dla swoich Borgów K. H. Fink, a gość raczej zna się na rzeczy. Nie był też związany żadną tradycją - mógł zastosować dowolny tweeter jaki przeszedł mu do głowy, a wybrał własnie wstęgę (AMT). Tak więc po ponownej analizie postanowiłem dać wstędze jeszcze jedną szansę. Szczególnie, że "czystej" wstęgi dotąd nie słuchałem. Elac i Audiovector mają przetworniki AMT, a Dali zespół hybrydowy, gdzie wstęga odtwarza jedynie sam skraj pasma. No i wstęga Quadrali wygląda konstrukcyjnie na wyjątkowo zaawansowaną. Jak ona mnie nie przekona, to już chyba żadna.

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolumny dojechały. Jednak paka. Kurier po raz kolejny zaczął rozmowę słowami "kamienie panu przywiozłem". Potem dodał "dobrze, że ma pan windę, bo inaczej to przej.....". Mimo, że to monitory, to paka chyba nawet cięższa niż ostatnia z podłogowymi Classic 5. Zważyłem - 33 kg! Opery - 45 kg, Classic - ponad 30 kg, Quadrale - 33 kg. Zlitujcie się nad biednymi kurierami, którzy muszą te kartony bladym świtem pakować. Może takie mega paki dobrze wyglądają w tabelkach logistyków, ale ortopedycznie - porażka.

Q03.png.f116883e92dcee6b232e49d184418ffa.png

No nic. Jakoś wtachałem. Rozpakowuję, a tu okazuje się, że producent przewidział jednak dwa kartony. Akurat w tym przypadku, to sklep sobie uprościł sprawę.

Q04.png.f96e388b506544228bc6a6814ffacfdc.png

 

 

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten filmik jest dobry do przetestowania artykulacji na naszym sprzęcie audio :) Ps. Fajnie, że paczki zrobione w Niemczech, zawsze to gwarancja wysokiej jakości wykonania.

Dostałeś czarny czy biały lakier na testy? Czarne fajnie wyglądają. Spodziewałem się, że EIC wyśle Ci po AP coś całkiem innego a tu mega zaskoczenie, i dobrze. Mało się u nas pisze i mówi o Quadralu. Będzie ciekawy test. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez lata cisza na forum, a od wczoraj już cztery osoby się dobrze wypowiedziały o Quadralu, Ciekawe, ile jest jeszcze takich marek o ukrytej przed światem popularności.

Aha. I nikt mi nic nie wysyła. Wręcz przeciwnie. Mało kto chce mi coś pożyczyć. Większość sklepów już nie odpowiada na moje maile;). S4Home chyba nawet oficjalnie zdeklarował na forum, że mi już nic nie wyśle. Nie żebym się skarżył. Co pożyłem, to moje;)

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Kraft napisał:

Przez lata cisza na forum, a od wczoraj już cztery osoby się dobrze wypowiedziały o Quadralu, Ciekawe, ile jest jeszcze takich marek o ukrytej przed światem popularności.

Jest mnóstwo dobrych kolumn na świecie. Nie wszystkie firmy godnie czy w ogóle reprezentowane w Polsce: ze znaczących marek np. Totem Acoustic, Vandersreen czy Zu Audio. Jest jeszcze multum małych niemalże lokalnych manufaktur. Quadral jest przykładem firmy słabiej promowanej w naszym kraju. Ich kolumny nie są wszędzie dostępne. A firma ciekawa i z tradycją.

Quadral jest wyłącznym dystrybutorem sprzętu Advance Acoustic w Niemczech. Znając charakter brzmienia Advance, sądzę zatem (nie słuchałem kolumn Quadrala), że ich kolumny mogą brzmieć jasno, lekko, żywo, i detalicznie.

Edytowano przez sonique
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, audiowit napisał:

AMT nie jest wstęgą!

Tutaj nawet profesjonaliści nie są zgodni. ADAM oznacza swoje przetworniki AMT jako Accelerating Ribbon Technology (ART).

adam-audio-t-series-u-art-tweeter-with-hps-waveguide-768x512.jpg.6ae3dc3ac89b6d2aec300a007379121b.jpg

Z kolei GoldenEar nazywa stosowane przez siebie AMT High Velocity Folded Ribbon (HVFR)

goldenear-triton-5-close-up-small-speaker-2-800x533-c-505382.jpg.c1ff031dab2e4ad9d96a71ea691fc965.jpg

Nawet tak na zdrowy rozum. Z jakim materiałem kojarzy się słowo "wstążka"? Z metalową folią, czy paskiem poliestrowego materiału? A AMT wykonuje się m.in. właśnie z poliestru.

928.jpg.e40446ee62f47f116459beda4a8da92a.jpg

 

 

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, audiowit napisał:

Adam sobie może nazywać jak chce. 

"Mistrzowsko" zbiłeś mój argument. Napisz do nich, że się ośmieszają w towarzystwie. Na pewno będą Ci wdzięczni.

A do jakich materiałów zaliczamy mylar, to już Ci wyjaśnił Seba.

Moja rada. Jak chcesz się do czegoś przyczepić, to się najpierw lepiej przygotuj;)

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślicie wogóle technologię. To że coś jest podobne, to nie oznacza, ze to jest to samo. Nie będę powtarzał rzeczy, które znam od 20 lat, bo Ty się teraz uczysz.

Mam kolumny na Amt i miałem na w wstedze. Kraft, poczytaj o różnicach i nie wprowadzam w błąd.

Seba, bycie klakierem jest ponizajace.

Adam musiał zmienić nazwę bo nie mógł stosować takiej samej jak Ess, które jest pionierem. Ot i cała zagadka.

Kuźwa, jak coś pisze, to nie dyskutujcie. Uczcie się lub lepiej nic nie piszcie.

20201017_195851.jpg

Forum początkujących...

Edytowano przez audiowit
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim drogi Panie doczytaj czym jest "klakier". To po pierwsze. Po drugie - nie obrażam Ciebie, więc i Ty nie obrażaj mnie. Doceniam Twoja wiedzę w zakresie audio i sam zapewne nigdy takowej nie zdobędę, co nie upoważnia Cię do obrażania innych. Wiem, że na tym forum jesteś traktowany przez moderację i kilku innych użytkowników jako osoba nietykalna, ale mi to akurat - mówiąc brzydko - wisi. Fora powstają po to by dzielić się swoimi spostrzeżeniami, nawet jeśli nasza wiedza nie jest enceklopedeczna i być może mamy braki. Wg mnie teksty "kuźwa, jak coś piszę, to nie dyskutujcie" świadczą o megalomanii a być może nawet o zwykłym braku kultury autora. Pozdrawiam i życzę miłej reszty dnia, bo zdaje się, że poranek nie był zbyt udany 🤪

I jeszcze dwa slowa: nie wiem po co czytasz testy kolegi @Krafta, skoro kosztują Cię tyle zdrowia. Mi akurat bardzo one odpiwiadaja, nawet jeśli nie są podparte tak szeroką wiedzą w dziedzinie audio jaką posiadasz Ty, Panie kolego @audiowit

Edytowano przez seba3002
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwróciłem grzecznie Kraftowi uwagę, ze myli technologię Amt z przetwornikami wstęgowymi. Tym bardziej, ze robi juz to po raz kolejny. Oczywiście mnie zaatakował, Ty dolozyles do pieca. Seba, co z tego, że mylar to polipropylen. Popelniacie błąd rzeczowy.

Zrozumcie, ze to podstawy i to razi. Może nie Was, ale skoro jesteśmy już na forum audio, to trzymajmy poziom. W zwykłej rozmowie. Nie chcę tu artykułów z Internetu. Najpierw sobie poczytajcie, później podyskutujemy, a nie ktoś, kto ma pierwszy system w życiu zarzuca mi, ze przecież mylar to polipropylen.

Seba, wiesz o co mi chodzi? Jeśli Cię obraziłem, to przepraszam. Ale spojz z mojej perspektywy

Panowie, nie rozpowszechniajcie bzdur. O to mi chodzi. 

 

Czemu czytam Krafta?

Czytam wszystko, nie licząc porad dotyczących yamahy 803, porad branży itd. Kraft nie jest jakoś uprzywilejowany ;)

Edytowano przez audiowit
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem, jesteśmy na forum audio, co nie znaczy, że osoby posiadające swój pierwszy system w życiu nie mają prawa zabierać głosu. Są fora krawieckie, budowlane czy stolarskie, na których ludzie dzielą się swoją wiedzą zdobytą w praktyce a nie zawsze są mistrzami w jakiejś dziedzinie. Dopóki nie stwarza to zagrożenia w postaci utraty zdrowia czy też wyrzucenia ciężko zarobionych pieniędzy w błoto, nie uważam tego za coś nagannego. 

Panowie, audio to piękna pasja, więc zamiast kłócić się o bzdury dzielmy się nią, nawet jeśli nasza wiedza i doświadczenie są skromne. 

Ps. Kończę rozmowę w tym wątku i pędzę tam, gdzie rozmawia się o poczciwej yamaszce 803 😛.

Edytowano przez seba3002
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, audiowit napisał:

Myślicie wogóle technologię.

Czyżby? Przecież napisałem:

Dnia 11.12.2020 o 20:45, Kraft napisał:

Szczególnie, że "czystej" wstęgi dotąd nie słuchałem. Elac i Audiovector mają przetworniki AMT, a Dali zespół hybrydowy, gdzie wstęga odtwarza jedynie sam skraj pasma. 

To chyba dowodzi, że zdaję sobie sprawę, że typowa wstęga i AMT różnią się od siebie konstrukcyjnie. Bo do tego, że w obu konstrukcjach kluczowym elementem jest wstążka, to chyba nikt nie ma wątpliwości, nawet Ty.

Co więcej, pokazałem Ci na konkretnych przykładach, że nazewnictwo w tym względzie wcale nie jest tak jednoznaczne, jak Ci się wydaje. Ale Ty dalej uważasz, że Twoje rozumienie sprawy jest jedynym słusznym, a reszta (włączając Adama i GoldenEar) to nieuki. 

53 minuty temu, audiowit napisał:

Najpierw sobie poczytajcie, później podyskutujemy, a nie ktoś, kto ma pierwszy system w życiu zarzuca mi, ze przecież mylar to polipropylen.

To może doprecyzuj, który system w życiu trzeba mieć, żeby móc Ci zwrócić uwagę, że np. nie wiesz do jakiej grupy materiałów zalicza się mylar? 

 

1 godzinę temu, audiowit napisał:

Kuźwa, jak coś pisze, to nie dyskutujcie. Uczcie się lub lepiej nic nie piszcie.

Znowu mnie Seba ubiegł w komentarzu. Ja chciałem użyć zwrotu "mania wielkości".

 

53 minuty temu, audiowit napisał:

Oczywiście mnie zaatakował,

Ojej, przepraszam. Z dotychczasowej lektury Twoich postów, szczególnie tych skierowanych pod moim adresem, nie wnosiłem, że jesteś taki wrażliwy. Mój błąd. Na przyszłość będę się starał być delikatniejszy.

Wiesz co jest najzabawniejsze w Twoich wpisach (albo najbardziej irytujące, zależy jak patrzeć)? To, że w ogóle nie zdajesz sobie sprawy z nielogiczności argumentacji którą stosujesz. Fenomenalna umiejętność. Co by się nie stało, zawsze jesteś niezbicie przekonany, że masz rację i że swoim wpisem zmiażdżyłeś interlokutora. 

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...