Skocz do zawartości

Quadral Aurum Sedan 9 - Kraftest


Kraft

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 269
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Rozumiem jednak kula! Mówiąc wprost skąd to wiesz? Co u kogo zagra lepiej a co gorzej. Jakie masz źródła, słuchałeś z Marantzem obu konstrukcji? To co napisałem to dokładnie to co słyszałem i podałem gdzie i z jaką marką wzmocnienia. Zupełnie nie odniosłem się do tego co zagra lepiej u Krafta bo on dokładnie wie jak samodzielnie podjąć decyzję, mało tego kolumny jakie wybiera są raczej mało popularne na forum. Elac, PMC, itd..Zwyczajnie rzuciłem pomysł który jest gdzieś w okolicach wysokotonowca o jaki się ocieramy w wątku. 

O studio tez można napisać że przetworniki niskotonowe to przerobione wersje przetworników z Platinium II itd... 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście , no wiesz wszystko ja zupełnie nie jestem pewien tak jak ty a też ich słuchałem. Jak na ten moment to ty wartościujesz to co pisze nawet gdy się nie odnoszę do tego co lepiej co gorzej 😏

7 minut temu, Felix1 napisał:

Skoro Kraft czuł braki na KEFach R3

Rozumiem że serie R KEF’a znasz także jak własną kieszeń 😏

7 minut temu, Felix1 napisał:

one jeszcze bardziej ewidentne.

A Goldy to załatwią ?

Przepraszam Kraft 👍 

Edytowano przez Inferno
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, S4Home napisał:

O tych kolumnach mówiło się od samego początku ale tutaj problemem jest wzmacniacz. Pmc moim zdaniem nie zagrają z tym Marantzem.

Piotr

Z czego wynika problem o ktorym wszedzie glosno czyli ze  PMC potrzebuja specjalny wzmacniacz? Czy to niska impedancja kolumn stoi za tym?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, S4Home napisał:

Pmc moim zdaniem nie zagrają z tym Marantzem.

 

3 godziny temu, Chyba Miro 84 napisał:

Z czego wynika problem o ktorym wszedzie glosno czyli ze  PMC potrzebuja specjalny wzmacniacz? Czy to niska impedancja kolumn stoi za tym?

Irytują mnie już te niestworzone historie o słabowitości Maranza, więc zerknąłem do parametrów. Sprawdziłem przykładowo PMC twenty.5 24. No więc tak. Są rzeczywiście wymagające pod względem napięcia, które powinien im dostarczyć wzmacniacz. Jednak 19,2 V to nie jest znowu kosmos. Tym bardziej, że ich impedancja jest komfortowa - nie schodzą poniżej 6,9 Ω. Przy takiej impedancji mój Marantz jest w stanie dostarczyć ponad 25 V, i to niezależnie od wielkości kątów fazowych. Pod względem natężenia prądu PMC są znacznie mniej wymagające niż testowane już przeze mnie KEF Q750 i Bowers 603 (PMC - 2,8 A, KEF - 3,7 A, B&W - 4,9 A). Bowersy z impedancją schodzącą do 2,8 Ω są moim zdaniem znacznie bardziej wymagające, a przecież łączy się je często z amplitunerami wielokanałowymi, które zazwyczaj wydajnością nie grzeszą.

Tyle suche fakty. Jak ktoś ma inne dane, to chętnie się zapoznam.

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Kraft napisał:

Tym bardziej, że ich impedancja jest komfortowa - nie schodzą poniżej 6,9 Ω.

To juz moje tannoy-e potrafia zejsc w okolice 3ohm z hakiem... nie pamietam dokladnie. A trzeba wziąść pod uwagę ze moj marantz to model o wiele niżej w hierarchii niz Krafta!

Ps: oczywiscie jak dam w palnik to potrafi sie wzmacniacz wylaczyc na kilka chwil :)

 

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wszystko nie jest takie proste. Różne parametry są z sobą powiązane i nie można ich rozpatrywać w oderwaniu od siebie. Jest impedancja przy danej częstotliwości, ale są też kąty fazowe tejże, które mogą z nią różnie korelować (najgorszy przypadek, gdy niskiej impedancji towarzyszy duży kąt fazowy i to wszystko przy niskiej częstotliwości). Podobnie ze wzmacniaczami. Tu też liczy się korelacja impedancji kolumny i jej kątów fazowych. Różne wzmacniacze różnie na te parametry reagują. Jeden może być bardzo wydajny przy wysokiej impedancji, ale dużo tracić przy niskiej (lub dużych kątach fazowych). Inny może być słabszy od tego pierwszego przy wysokiej impedancji, ale utrzymywać wydajność mimo jej spadku (gdzie prześciga wydajnością pierwszy). Na szczęście, jak ktoś się postara, to może sobie te wszystkie parametry posprawdzać i dobrać taki wzmacniacz i kolumny, by nie ryzykować, że "zabraknie prądu".

Oczywiście ważna jest też skuteczność kolumn, to jak głośno lubimy słuchać i to, jak daleko siedzimy od głośników. Dopiero zbierając to wszystko razem możemy uzyskać odpowiedź, czy dany wzmacniacz i kolumny są do siebie właściwie dobrane. Dlatego tak często głoszone na forum mądrości ludowe, co z czym zagra, a co z czym nie, traktuję z przymrużeniem oka.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oto co rekomenduje firma jl audio o swoim produkcie:

"We recommend the use of this speaker in a bi-amplified system. (...) We do not recommend the use of this subwoofer with a passive crossover (coil), as this type of device will adversely affect performance."

Chodzi tu o głośnik do subwoofera. Co jest tego przyczyną? Czy tylko niska impedancja? Tu nie ma kątów fazowych no bo nie ma zwrotnicy pasywnej. @Kraft...? Chyba ze to zle rozumiem?? 

Myślę że to spowodowane jest tym iz w tego rodzaju glosniku mamy solidna cewke, ciężka membrane na bardzo sztywnym zawieszeniu ale o dalekim wychyleniu oraz przepotężny magnes neodymowy! Myślę ze to jest powodem rekomendacji aplikacji aktywnej. Moze glosniki pcm to w lekkim pomniejszeniu takie właśnie potwory, ktore trudno okiełznać! Nie wiem ale po ruszeniu przez wzmacniacz tego ustroju, uklad musi wrócić do wyjsciowego stanu produkujac wsteczna SEM. Podejrzewam ze tu bardziej potrzeba wysokiego wspolczynnika DF w wzmacniaczu (ktory ma pociągnąć np. PMC lub jl-a).

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, seba3002 napisał:

Ja słuchałem 3 modeli PMC z teoretycznie chyba jednak słabszym Cyrusem one cast. Wg mnie grało to przyzwoicie. 

No to nie jest to potencjał.

Z dzielonymi monoblokami to predzej.

23 godziny temu, Chyba Miro 84 napisał:

Z czego wynika problem o ktorym wszedzie glosno czyli ze  PMC potrzebuja specjalny wzmacniacz? Czy to niska impedancja kolumn stoi za tym?

Tak impedancja momentami spada dość nisko. I muszą to być mocne wzmacniacze.

Nie sztucznie napompowane ale takie które mają dużą rezerwę prądową. Które realnie są wydajne.

 

Twenty 24 czy też Twenty5 24 faktycznie napędzić łatwiej. Ale 26tki to już inna bajka. Z tego co przeczytałem w którymś z Angielskich testów lab to tam impedancja spadała do 2 omów w momentach.

 

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, S4Home napisał:

enty 24 czy też Twenty5 24 faktycznie napędzić łatwiej. Ale 26tki to już inna bajka. Z tego co przeczytałem w którymś z Angielskich testów lab to tam impedancja spadała do 2 omów w momentach.

Według pomiaru w Stereo 26-tki mają minimum impedancji 4,5 Ω przy 120 Hz. Są za to faktycznie prądożerne (dość mała skuteczność - 85 dB (2,83 V/1m)). Żeby osiągnąć 94 dB (1m) potrzebują aż 17 W. Dla porównania Vienna Beethoven Baby Grand Reference - 10 W, ELAC Vela 407 - 5,7 W, a Fyne Audio F1-10 tylko - 2 W. Ale czy to takie halo? Dynaudio Evoke 10 żeby tak głośno zagrać potrzebują aż 47W!

Raz, że 94 dB (z metra) to jednak bardzo głośno. Dwa, że 17W to chyba każdy tranzystor dostarczyć potrafi. No nie widać w pomiarach, żeby te PMC to miałby być jakiś amplifikacyjny kosmos. Sorry. Moim zdaniem mogę się do PMC spokojnie przymierzyć.

Ale dość już OT. Uporałem się z nawałem pracy, więc mogę teraz poświęcić się testowaniu. W najbliższych dniach nadgonię zaległości. Sam jestem ciekaw.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pmc to by mozna bylo bi/tri-ampingiem załatwić tylko Kraft musiałby sie postarac o kolejnego marantza. Moze byc nizszy model np. Taki jak moj :) zapewniam ze na srednie/wysokie wystarczy z nawiązką a doły bedzie trzymac za pysk..... eee membranę wzmacniacz Krafta pm8xxx! Any questions @kaczadupa????

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...