Skocz do zawartości

Różnice w dźwięku - wyjście optyczne


gottagetaway

Recommended Posts

Hej

Mam takie pytanie, na razie z ciekawości: czy podłączając do wzmacniacza CD poprzez wyjście optyczne (dajmy na to Yamaha cd300 i cd700), usłyszę różnicę? Przez analogi jasna sprawa, ale czy przez optyczne albo koaksjal będzie jakakolwiek różnica? Bo teoretycznie powinno jej nie być, prawda?

Z góry dzięki za odpowiedzi!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,
Różnica w samym transporcie powinna być słyszalna i warto byłoby samemu sprawdzić. Niby w obu przypadkach system 0-1 ale jak szukałem prywatnie transportu do zewnętrznego DACa zaczęła się żonglerka, ponieważ każdy transport CD bądź odtwarzacz CD z wyjściem cyfrowym brzmiał inaczej. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, gottagetaway napisał:

Hej

Mam takie pytanie, na razie z ciekawości: czy podłączając do wzmacniacza CD poprzez wyjście optyczne (dajmy na to Yamaha cd300 i cd700), usłyszę różnicę? Przez analogi jasna sprawa, ale czy przez optyczne albo koaksjal będzie jakakolwiek różnica? Bo teoretycznie powinno jej nie być, prawda?

Z góry dzięki za odpowiedzi!

Teoretycznie jeżeli mamy dobre warunki to nie powinno być różnicy alllle ... mogą się pojawić. Musimy pamiętać, że dalej w środku są elementy takie jak sam napęd, zegar, niekiedy dostepny jest upsampling czy DSP z jakimiś efektami, nie są bitperfect. Jak duży wpływ mogą mieć na dźwięk ? Nie wiem. Ja tam jestem zwolennikiem plików ( póki co ) więc wszystkie takie płyty bym po prostu RIP-ował :)

Te odtwarzacze mogą różnić się poza dźwiękiem np jak szybko możesz zmieniać utwory,przewijać,  jak głośna jest ich praca, jak z ich trwałością, wygodą obsługi itd.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Q21 napisał:

Cześć,
Różnica w samym transporcie powinna być słyszalna i warto byłoby samemu sprawdzić. Niby w obu przypadkach system 0-1 ale jak szukałem prywatnie transportu do zewnętrznego DACa zaczęła się żonglerka, ponieważ każdy transport CD bądź odtwarzacz CD z wyjściem cyfrowym brzmiał inaczej. 

OK, zgoda, ale ten sam sprzęt, ten sam odtwarzacz brzmi tak samo czy to po optyku, czy po koncentryku.

Nie wiem skąd kiedyś wynikała różnica, może inne układy logiczne były na torach, może kwestia optyki, nie wiem co tam było.

Co do różnicy w DAC- ach bezsprzecznie bywa ogromna.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

Dzięki wielkie wszystkim za odpowiedzi :)

Dajmy na przykład Marantza Pm6006 (może być też inny), DAC ma chyba całkiem ok jak na ta kasę. Natomiast podłączmy go do CD5005 oraz np. ND8006. Analogicznie np Yamaha a-s801 (bo ma lepszy dac niż s701) i podłączenie jej do odtwarzacza S300 oraz S700.

Podłączamy COAXIAL. 

Czy dźwięk tutaj będzie się różnić? I jeśli tak to jakim cudem (absolutnie nie mówię że tak nie jest, chciałbym się tylko dowiedzieć "jak"), skoro DAC w wzmacniaczu jest ciągle ten sam, i to on odpowiada za dźwięk, a odtwarzacze tylko przekazują do niego dane?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak pisałem parę dni temu w innym wątku, ostatnio porównywałem na swoim wzmacniaczu dźwięk z tego samego źródła (odtwarzacz sieciowy) poprzez analogowe złącza RCA oraz poprzez cyfrowe złącza Toslink (optyczne) i koaksjalne. Na złączach cyfrowych, różnica była bardzo mało zauważalna, w porównaniu z optycznym na koksjalu była nieco lepsza dynamika. Najgorzej wypadło analogowe połączenie po RCA, tu dźwięk był zdecydowanie bardziej płaski z mniej zarysowanymi skrajnymi pasmami, mniej dynamiczny i sporo cichszy. Być może przy równorzędnych DAC-ach w odtwarzaczu i wzmacniaczu, różnica na analogu byłaby zdecydowanie mniejsza albo żadna. U mnie wzmacniacz ma zdecydowanie lepszego DAC-a niż odtwarzacz sieciowy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnice są, choć być nie powinny. Za generowanie sygnału cyfrowego odpowiada jednak jakiś mikroprocesor, a są one różne. Sama konstrukcja układu do generowania sygnału cyfrowego też jest inna.

Najprościej różnice zobaczyć słuchając muzyki przez TV optyk, a jakiś streamer czy odtwarzacz. Mimo używania tylko sygnału cyfrowego różnica jest znacząca.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, gottagetaway napisał:

Hej

Dzięki wielkie wszystkim za odpowiedzi :)

Dajmy na przykład Marantza Pm6006 (może być też inny), DAC ma chyba całkiem ok jak na ta kasę. Natomiast podłączmy go do CD5005 oraz np. ND8006. Analogicznie np Yamaha a-s801 (bo ma lepszy dac niż s701) i podłączenie jej do odtwarzacza S300 oraz S700.

Podłączamy COAXIAL. 

Czy dźwięk tutaj będzie się różnić? I jeśli tak to jakim cudem (absolutnie nie mówię że tak nie jest, chciałbym się tylko dowiedzieć "jak"), skoro DAC w wzmacniaczu jest ciągle ten sam, i to on odpowiada za dźwięk, a odtwarzacze tylko przekazują do niego dane?

Nie rozumiem chyba pytania.

Przy tym samym wzmacniaczu będzie różnica na różnych transportach. Jeśli cyfrowo (dajmy na to coaxial) podłączysz ND8006 a S300 to różnica jest. Mimo że we wzmaku obrabia to ten sam DAC. Transport ma znaczenie. Toteż są takie za 100 zł jak i 100 000 zł.

Podobnie ma się gdy ND 8006 podłączasz do dwóch rożnych DACów.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie, dokładnie o to mi chodziło ;)

Właśnie zastanawia mnie dlaczego tak jest - napęd odczytuje dane z płyty i przesyła je do wzmacniacza, niema przecież lepszych bądź gorszych danych, są albo nie. Odtwarzacz teoretycznie w żadnej chwili nie powinien wpływać na dźwięk, bo każdy, ten za 300 i 6000 zł dostarcza te same dane do wzmacniacza. Chodzi mi o kwestie, dlaczego odtwarzacz ma w takim wypadku wpływ na dźwięk
 

Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post poprzednika - nie ma sensu cytować całej wypowiedzi...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To oczywiste akurat. Odczyt optyczny płyty przez laser jest taki sam. Różnicę robi potem sposób/jakość przetwarzania cyfrowego odczytanych z płyty danych. Z inną szczegółowością i dynamiką będzie brzmiała muzyka przetwarzana z większą częstotliwością i głębią bitową np. 384kHz/24bit, a inaczej przy 44.1kHz/16bit. Jeśli ma się odpowiedniej jakości sprzęt to łatwo taką różnicę usłyszeć biorąc np. plik dźwiękowy w formacie bezstratnym np. wav i skonwertować go np. do mp3, który jest formatem z kompresją stratną zapisując właśnie w różnej jakości i porównać w odsłuchu.
 

Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post poprzednika - nie ma sensu cytować całej wypowiedzi...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 16.12.2020 o 12:09, gottagetaway napisał:

Właśnie zastanawia mnie dlaczego tak jest - napęd odczytuje dane z płyty i przesyła je do wzmacniacza, niema przecież lepszych bądź gorszych danych, są albo nie.

Bo tp wbrew pozorom nie wygląda dokładnie tak że jest odczyt i leci na wyjście 0-1

Jednak tej elektroniki jest tam trochę.

Transporty moga się różnić dynamiką, głośnością, przestrzennością. Zapewne nie w sposób tak jakrawy jak to bywa w przypadku DAC. No ale różnica jest.

Piotr

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...