Skocz do zawartości

DOLBY ATMOS z "Magnat Interior IC 62".


soulfly777kris

Recommended Posts

Witam forumowiczów "audio.com.pl".

Na wstępie od razu powiem że jestem turbo laikiem i z góry przepraszam za ewentualne błędy w moich pytaniach.

Tak jak w tytule kupiłem głośniki "Magnat Interior IC 62" do DOLBY ATMOS 5.1.2 i mam z tego powodu kilka do Was pytań.

Po pierwsze pomyślałem że zanim zrobię podwieszany sufit to te głośniki najpierw osadzę w skrzyniach ale mam mały dylemat bo w komentarzach na Amazonie gdzie je kupiłem pewien Niemiec napisał coś takiego:

"Ich habe sie als Deckenlautsprecher für Dolby Atmos verwendet. Ich war erstaunt, was da für ein Wumms im Raum entsteht. Die Einbautiefe könnte ein Problem sein. Mindestens 8,5 cm einhalten.'

Po użyciu translatora 

‎"Użyłem ich jako głośnika sufitowego dla Dolby Atmos. Byłem zdumiony dudnieniem w pokoju. Problemem może być głębokość montażu. Zachowaj co najmniej 8,5 cm‎"

Nie do końca rozumiem co Niemiec miał na myśli pisząc ten komentarz. Na pewno po instalacji głośniki zaczęły nieprzyjemnie dudnić. Dalej translator tłumaczy: "Zachowaj co najmniej 8,5 cm‎".

I właśnie o te 8,5 cm mi chodzi, czy Niemiec miał na myśli żeby przy montażu tych głośników zostawić dodatkowe 8.5 cm odstępu od sufitu ?

Oczywiście nie pytam się Was czy wiecie co Niemiec miał na myśli tylko czy może się domyślacie posiadając sporą wiedzę na ten temat.

Jeśli chodzi o mój sprzęt to na razie jest dosyć biednie ale od czegoś trzeba zacząć.

Głośniki z subwooferem to "JBL SCS 140"

Pomieszczenie to 13.3 m2 a wysokość do sufitu to 2.5 m.

Amplituner to "Onkyo TX-SR494"

Tak mniej więcej wygląda układ głośników w moim pomieszczeniu:

MAGNATT.thumb.jpg.367fa92ef8c0e0ce403d6a2b124ef0ae.jpg

Jak myślicie czy przednie głośniki 1,2  które jak widać są oddalone od bocznych ścian 60 cm i przedniej regipsy również 60 cm mogę cofnąć do tyłu w stronę przedniej ściany i ustawić je na zaznaczonych półkach ?

Czy tylne głośniki 3,4 powinny byś bardziej szerzej ustawione jak to jest na opisie DOLBY ?

MAGNAT1.jpg.9fe5b37ccbcb260404e4005197e6f499.jpg

Jak widać u nie wszystkie głośniki razem z sufitowymi i tylnymi są w linii prostej, czy to nie jest znaczący błąd ?

I ostatnie pytanie czy głośniki sufitowe lepiej jak są w linii prostej nad głową a może jak widać na instrukcji DOLBY lekko z przodu ?

Z góry dziękuje za pomoc

A i jeszcze czy powinienem dać jakąś izolację w podwieszany sufit którego głębokość planuję na 15 cm o ile powinno się zostawić znaczący odstęp od głośnika do sufitu.

 

 

 

 

Edytowano przez soulfly777kris
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki "S4Home" za odpowiedz.

Jak myślisz czy powinienem dodatkowo zrobić dla tych kolumn skrzynie ?

Co to znaczy odfiltrować kolumnę ?

I czy robiąc podwieszany sufit powinienem zostawić dodatkową przestrzeń dla tych kolumn miedzy sufitem a nimi, albo zrobić sufit na 10 cm i kolumny będą wchodzić na styk.

Z góry dziękuję za pomoc.

 

Edytowano przez soulfly777kris
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak robisz kalibrację tych kolumn to w pewnym momencie amplituner możecie ustawić na nich coś takiego jak full band. Czyli po prostu puścić pełne pasmo także to basowe. A jeżeli masz prawidłowe kino czyli takie wyposażone także w subwoofer to nie powinno tak być kropka i tego typu kolumny powinny być odfiltrowane. 

To czy 80 czy 120 Hz to już powiedzmy jest kwestia dyskusji i indywidualnego podejścia. ale w takim przypadku no raczej nic nie powinno tam dudnić no nie ma prawa.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zwykle wielkie dzięki "S4Home" za pomoc.

Twoja odpowiedz wygląda całkiem mądrze i sensownie ale niestety nic a nic z niej nie zrozumiałem chociaż się starałem. Pisałem ze jestem laikiem.

Jeśli chodzi o subwoofer to napisałem w opisie: Głośniki z subwooferem to "JBL SCS 140".

Co do funkcji "full band" to pierwsze o niej słyszę ale znalazłem na jej temat taki materiał na YouTube. i juz rozumiem o co chodzi.

Co to znaczy puścić pełne pasmo ?

Czy chodzi o to żeby grały wszystkie głośniki ?

Czy kalibracja AccuEQ w Onkyo  nie powinna się tym zająć ?

I o co chodzi z tym "80 czy 120 Hz", czy powinienem znaleźć jakiś materiał dźwiękowy 80 albo 120 Hz i go puścić na tym pełnym paśmie i wtedy kolumny się skalibrują ?

I ważne dla mnie pytanie czy powinienem te głośniki wsadzać w skrzynie przed montażem na suficie i czy w suficie podwieszanym zostawić kilka centymetrów dystansu między głośnikiem a sufitem ?

Z góry dziękuje za pomoc.

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, maciek72 napisał:

Dystans i wata . 

Sprawdź , czy połączyłeś  plus z plusem i minus z minusem .

Dzięki "maciek72" za odpowiedz.

Zanim będę łączył plus z plusem i minus z minusem to czeka mnie jeszcze wiele pracy bo musze zrobić sufit podwieszany i może skrzynie do głośników jak ktoś mi je tu doradzi.

Obiecuje że jak to wszystko skończę i będę łączył plus z plusem i minus z minusem to przypomnę sobie Twoja radę.

Jeszcze raz dziękuję.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...