Skocz do zawartości

Brak basu w dużym pokoju (~37m2), z małe głośniki czy zła akustyka?


pawelcz

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 92
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

6 godzin temu, Fafniak napisał:

Zajrzyj tutaj:

https://www.mega-acoustic.pl/poradnik-akustyczny/kalkulator-akustyczny/

To proste narzędzie pozwoli ci w pewnym uproszczeniu zobaczyć co dzieje się w twoim pomieszczeniu z częstotliwościami

Moim zdaniem, to za cholere nie pomaga. Po pierwsze, mało kto słucha w idealnym pudelku bez niczego. Po drugie, trudno chyba na tym poziomie wgryzienia w temat nie uznac tego za nadmiar informacji.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Fafniak napisał:

w pewnym uproszczeniu zobaczyć co dzieje się w twoim pomieszczeniu z częstotliwościami

u mnie zgadza się w dużym stopniu

tak czy inaczej pozwala poszukać  stref z niskimi tonami lub uniknąć "dołków" a i poobserwować co dzieje się z dźwiękiem

Edytowano przez Fafniak
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie miałem już okazji sprawdzić kolumn na innym wzmacniaczu, musiałem już je oddać. Z resztą nie miałem za bardzo od kogo na szybko pożyczyć wzmacniacza, co do którego wiedziałbym że jest wydajny i poradzi sobie z kolumnami. Przyjmijmy że te zestawy po prostu są trudne i tyle. Tak wnioskuje po tym że większy model 70 został bez problemu napędzony przez mojego lampowca. Czy dobry wniosek - nie wiem, za dużo niewiadomych. Problemu akustyki pomieszczenia również jeszcze nie wykluczam.

Sprawdziłem to narzędzie https://www.mega-acoustic.pl/poradnik-akustyczny/kalkulator-akustyczny/ i część częstotliwości niskich (tzn miejsc, w których są one wzmocnione), tak do 60Hz, faktycznie znajduje się poza moim miejscem odsłuchu, ale część wręcz przeciwnie ma tam swoje wzmocnienia (np. 60-70Hz)). No niestety jest to jedyne możliwe ustawienie jakie mogę mieć.

Co do modelu 70 to nie decyduje się na nie jeszcze, głównie ze względu na wygląd. Posłucham jeszcze kilku zestawów, myślę że da się znaleźć coś podobnie brzmiącego i przy okazji wyglądającego lepiej. Być może napiszę tutaj jeszcze osobny temat odnośnie doboru sprzętu (wzmacniacz + kolumny). W między czasie może uda mi się odwiedzić jakiś komis (np w Myślenicach) z dużą ilością sprzętu tak żeby móc sobie porównać w jednym miejscu kilka zestawów. 

Także dzięki za wszystkie rady, jeśli ktoś ma jeszcze jakieś to chętnie posłucham, póki co sprawa otwarta, będę szukać dalej sprzętu który da sobie radę w moim pomieszczeniu.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten komis w myslenicach, to prywanty domek. Coś tam ma, ale pamiętam jak u niego byłem ze swoimi plikami, to nie miał problem DACa znaleźć i słuchaliśmy w końcu jego płyt. Jeśli to ten co myślę. 

Tak czy siak, kombinujesz na około jak koń pod górę. Widać, że problem jest w mocy i akustyce, a Ty zmieniasz kolumny. Ok, bardziej efektywne zagrają lepiej - ale muszą być DUŻO bardziej efektywne do tego wzmaka. A to oznacza spore pieniądze.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@pawelcz, żeby wiedzieć czego szukać, to musisz znać czy te wzmacniacze spełniają określone parametry.

Powinieneś pierwszej kolejności przetestować wzmacniacze.

 Kolumny nie są trudne jak piszesz, pokazują swoją moc/dynamikę przy minimalnym wysterowaniu, ale wzmacniacz musi spełniać podstawowe parametry.

3 godziny temu, Tenfilip napisał:

Tak czy siak, kombinujesz na około jak koń pod górę.

i z tym się @Tenfilip zgadzam, ale to zmartwienie @pawelcz

Pozdr.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego tak czy siak coś muszę zmienić, albo kolumny, albo wzmacniacz. Albo jedno i drugie. Akustyki raczej nie zmienię a na pewno nie w dużym stopniu. Wszelkie przeróbki typu dostawienie ścianki działowej odpadają. Jedynie mogę jeszcze dołożyć zasłony (te i tak będą), większy dywan czy coś w tym stylu. Ustawienia kolumn też nie mogę za bardzo zmienić, ew. kilkanaście cm w każdą stronę.

Kolumn już i tak się pozbyłem, tak jak pisałem. Wzmacniacz lampowy mam wystawiony na sprzedaż, jeśli się sprzeda to ok, jeśli nie to też ok, zostanie ale nie upieram się żeby pod niego dobierać kolumny. Domyślam się że lampa potrzebuje efektywniejszych kolumn, szczególnie żeby nagłośnić duże pomieszczenie. Chociaż z 70 nie miała problemu, ale załóżmy że 60 są trudniejsze plus akustyka mojego pomieszczenia gorsza. Ale tak jak pisałem 70 niespecjalnie mi odpowiadają, fakt bas miały niezły ale to w sumie koniec zalet. Dlatego będę raczej szukał wydajnego wzmacniacza tranzystorowego (ew. mocniejszą lampę) plus do tego kolumny które sprawdzą się na takiej powierzchni.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

postaraj się stworzyć trójkąt równoboczny tak żebyś siedział wewnątrz tego trójkąta, ok 30cm przed przecięciem się boków za głową.

Czym większy odległość pomiędzy kolumnami tym lepiej.

Oczywiście kolumny obrócone zgodnie z bokami trójkąta.

Jaszcze jedno pytanie, jak daleko masz głowę od tylnej ściany.

Edytowano przez Karol64208
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzedałem dzisiaj swoje kolumny (Pylony) a T+A oddałem więc nie mam już na czym próbować. Ale wiem zmiana np. miejsca odsłuchowego (bliżej, dalej kolumn) w zasadzie nie wiele pomagała. Bas stawał się mocniejszy dopiero praktycznie między samymi kolumnami. Głowę mam dość blisko ściany, pewnie za blisko. Z tego co zdążyłem zauważyć jednak to zwykle wzmacnia odbiór niskich tonów (tak było w moim poprzednim mieszkaniu ale tam pomieszczenie było sporo mniejsze), ale nie u mnie.

Myślę że nie ma sensu na razie ciągnąć tego wątku. Chyba że tutaj zastanowimy się jakie kolumny sprawdzą się w moim pomieszczeniu i ew. jaki wzmacniacz do nich dobrać, ale nie wiem czy nie lepiej stworzyć nowego wątku. Oprócz wcześniej wspomnianych kolumn, do tej pory słuchałem T+A Criterion TMR 70, Dali Mentor 6, Mission MX5. Z tej trójki najlepiej wypadły T+A. Były dość szczegółowe, miały sporo góry i dobrej jakości obfity bas. Co do Dali to w sumie musiałbym posłuchać jeszcze raz ponieważ właściciel zaprezentował mi je w pokoiku maks. 2,5m x 2,5m, kolumny stały jakieś max 1,5m od siebie a ja 1,5m od nich, więc trudno cokolwiek powiedzieć, bo kolumny wyraźnie dusiły się w tym pomieszczeniu. Mission - nic specjalnego, grały poprawnie, brakowało mi szczegółów i ogólnie góra była dość oszczędna, bas słaby w sensie jakościowym, niższe tony mocno buczały (chyba znów pomieszczenie zrobiło swoje oraz brak podstawek - czasem wyraźnie było czuć drgania na podłodze). Także szukam dalej. Zastanawiam się jeszcze nad Dali 700, dokładnie tymi https://www.olx.pl/oferta/kolumny-podlogowe-dali-700-CID99-IDH1Zvj.html#cc6077ea33, pewnie wybiorę się posłuchać. Brałem pod uwagę również Klipsch rf62 mk2 i pewnie też z ciekawości sprawdzę, ale słyszałem już dużo opinii że to po prostu efektowne kolumny z dużą ilością basu i ostrą górą i nic poza tym, więc raczej nie wiąże z nimi dużych nadziei.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, pawelcz napisał:

Oprócz wcześniej wspomnianych kolumn, do tej pory słuchałem T+A Criterion TMR 70, Dali Mentor 6, Mission MX5. Z tej trójki najlepiej wypadły T+A.

Jesli były odsluchane w roznych warunkach to porownanie bez sensu. I dobrze o tym wiesz bo sam piszesz  jak duze roznice sa w obecnym i poprzednim pomieszczeniu z 60-kami

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Karol64208 napisał:

Testuj kolumny powyżej 93dB, zobaczysz czy będzie poprawa.

Dalej zalecam przetestowanie wzmacniaczy.

Moim zdaniem, faktycznie przy mocnym (200-400w), neutralnym wzmacniaczu dowolna większa kolumna powinna dać radę - gdzieś w pomieszczeniu, niekoniecznie w miejscu odsluchowym, ale to się modyfikuje przesunięciem sprzętu/tyłka.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postanowiłem nie sprawdzać już więcej jakichś randomowych kolumn bo tak jak @Chyba Miro 84 stwierdził nie ma sensu takie porównywanie w różnych pomieszczeniach. A nie mam możliwości wozić wszystkich kolumn do siebie i ich porównywać. Raz że brak czasu i no i mało kto ze sprzedających poszedł by na coś takiego.

Stwierdziłem że trzeba po prostu zaryzykować i kupić jakieś starsze sprawdzone i polecane kolumny, oczywiście wielkościowo odpowiadające mojemu pomieszczeniu. Jako że blisko mnie Pan miał do sprzedania kolumny Infinity Kappa 8.2i, pojechałem, posłuchałem dla porządku no i kupiłem. Naczytałem się dużo pozytywnych opinii o nich, to też mnie przekonało. Poza tym kolumny są w super stanie, pierwszy właściciel, same głośniki w stanie idealnym, średniotonowy Polydome też. Jedynie w jednej kolumnie wymieniony wysokotonowy ale na oryginalny ten sam. 

No i nie żałuję bo kolumny grają fantastycznie, ciepło, ale wcale nie brakuje im góry. W zasadzie chyba niczego im nie brakuje zarówno dół, środek jak i góra pasma brzmią bardzo dobrze, pod warunkiem oczywiście dobrego źródła i dobrze zrealizowanych płyt. Nie będę się rozpisywał bo o tych kolumnach można sporo poczytać i pewnie wiele osób tutaj je zna.

Co do basu, jest go więcej na pewno niż z T+A 60 ale też jest dużo lepszej jakości. Mam wrażenie że gra bardzo równo, zarówno wyższe partie jak i niższe są dobrze zaznaczone i niczego nie brakuje, ale też niczego nie ma w nadmiarze. Nie ma mowy o żadnym buczeniu (za które chyba często właśnie odpowiedzialne jest za małe pomieszczenie, u mnie mają sporo miejsca), zbytnim wyeksponowaniu jakiejś partii. Jeśli chodzi o ilość basu i moc, to oczywiście zdaję sobie sprawę że te kolumny wymagają mocnego i wydajnego wzmacniacza żeby w pełni pokazać co potrafią. Na mojej lampie grają bardzo dobrze barwowo, muzyka jazzowa brzmi dla mnie fenomenalnie i w takiej muzyce nawet ilość basu jaką produkuje mój lampowiec jest zadowalająca. Natomiast do bardziej dynamicznej muzyki to już przydało by się coś mocniejszego. 

Dlatego teraz będę szukał do nich odpowiedniego wzmacniacza. Zastanawiałem się też na podłączeniu w bi-ampingu i zostawić lampę na górze a na bas dać jakiś mocniejszy wzmacniacz np. coś w klasie D. Co myślicie o takim rozwiązaniu? Oczywiście to jedna z opcji. Mogę również pójść w pojedynczy mocny wzmacniacz tranzystorowy tylko musiałbym najpierw go wypróbować jak będzie brzmiał, bo na moim tranzystorze kolumny grają fatalnie, jest ogromna przepaść w stosunku do lampy.

Edytowano przez pawelcz
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Inferno napisał:

@Tenfilip wszystko mam spięte po szynie MC BUS, końcówki podpięte pod wyjście PRE OUT więc i włączaniem i głośnością steruje jednym pilotem

Nie wiem co to MC Bus prawde mowiac, a google daje dziwne efekty :)  Jasne, mozna to zrobic jednym pilotem, ale musisz dobrze dobrac wzmocnienia w obu, i opoznienia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, Tenfilip napisał:

Nie wiem co to MC Bus

Szyna komunikacyjna dla urządzeń Cyrus. Opóźnień nie mam jak ustawić - to samo co idzie z sekcji przedwzmacniacza na końcówkę wewnątrz samego wzmacniacza idzie na PRE OUT i tutaj po RCA do dwóch końcówek ustawionych w tryb mono z podłączonymi zasilaczami PSXR. Cyrus sobie wszystkim steruje. Wychodzi około 300W na kanał.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, Inferno napisał:

Szyna komunikacyjna dla urządzeń Cyrus. Opóźnień nie mam jak ustawić - to samo co idzie z sekcji przedwzmacniacza na końcówkę wewnątrz samego wzmacniacza idzie na PRE OUT i tutaj po RCA do dwóch końcówek ustawionych w tryb mono z podłączonymi zasilaczami PSXR. Cyrus sobie wszystkim steruje. Wychodzi około 300W na kanał.

No to masz luksusową sytuację;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...