Skocz do zawartości

Brak basu w dużym pokoju (~37m2), z małe głośniki czy zła akustyka?


pawelcz

Recommended Posts

Dnia 15.01.2021 o 19:22, HQ150 napisał:

Przecież wygląd tutaj będzie taki jaki sobie zrobisz.

To można powiedzieć o każdym wzmaku. Zresztą, ja swoje crowny schowalem do szafy z customowym frontem (MOCNO customowym) i tam się ukrywają:) 

Edytowano przez Tenfilip
Cos sie wiele razy zrobilo
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 92
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

10 minut temu, HQ150 napisał:

No o sklepowym nie, bo dostajesz to co zaprojektował producent. Jak kupujesz samą gołą elektronikę i sam dorabiasz do niej budę to sytuacja jest inna.

Ja też do Crowna XTI dorobiłem  klapkę z ciemnej pleksy, żeby przyciemnić wyświetlacz i diody.

No ja mam obecnie front z chrobotkiem :D:D:D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Udało mi się zamówić 1200as2 na olx, zmontowaną w obudowie za 2k czyli uważam że okazja, gdybym sam to robił to wyszłoby podobnie. Jak przyjdzie to zdam relację czy jest lepiej czy nie. Jeśli będzie dużo lepiej niż z SMSL A8 to sprzedaje A8, daca mam dobrego osobnego, może udałoby mi się wpakować do tej samej obudowy, do tego może jakiś preamp na lampie i temat zamknięty (ta, zamknięty, pewnie tylko na jakiś czas :P ). 
Jeśli nie będzie znaczącej różnicy to sprzedaję wszystko włącznie z kolumnami, kupuję jakieś małe monitory, do tego jakiś dobry subwoofer aktywny (możliwe że diy), bo chyba innego rozwiązania nie będzie żeby uzyskać zadowalający bas i to też przy cichym graniu ;)

W weekend słuchałem u taty jakichś głośników szerokopasmowych na słabej lampie. Dynamika basu, uderzenie, punktowość była lepsza niż u mnie. Możliwe że głębia nieco lepsza u mnie i trochę niższe zejście ale ogólna kontrola basu lepsza u taty. Jak to usłyszałem to stwierdziłem że nie może tak być żebym ja na swoich kolumnach nie był w stanie uzyskać takiej dynamiki basu. Oczywiście, fakt... salon rodziców jest jednak mniejszy plus inne ustawienie kolumn, pewnie znów miało to niemałe znaczenie, no ale tego już nie zmienie.

Także póki co czekam na 1200as2 i zobaczymy...

Edytowano przez pawelcz
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem po odsłuchu 1200as2 i niestety muszę stwierdzić, że nie słyszę żadnej różnicy między nią a A8. Przepinałem się kilkukrotnie i oba moduły grają identycznie. Przynajmniej na moim źródle i na moich kolumnach. Bas jest dokładnie taki sam, nie ma go ani więcej ani nie jest lepiej kontrolowany, tzn. jest bardzo dobrze kontrolowany ale A8 radzi sobie tutaj tak samo dobrze. Być może większa różnica byłaby przy bardzo głośnym słuchaniu gdzie A8 faktycznie już mógłby mieć za mało mocy, jednak do poziomu gdzie dla mnie i tak już jest za głośno sytuacja jest identyczna na obu wzmacniaczach. 

Może powiem czego mi brakuje. Sytuacja wygląda tak że gdy słucham jakiejś spokojniejszej muzyki np. jazzu, gdzie jest nisko schodzący kontrabas albo np niskie dźwięki fortepianu no to muszę przyznać że jest bardzo dobrze, na prawdę dobrze go słychać, jest mocny, nisko schodzi, nie dudni, nie buczy, generalnie czuć potęgę. Ale jak słucham np. rocka czy popu ogólnie czegoś bardziej dynamicznego to czasem brakuje takiego mocnego, punktowego uderzenia. Np. stopa perkusji w niektórych utworach jest dla mnie za słaba, zbyt płytka, no i linia gitary basowej w takiej muzyce też czasem się traci gdzieś w tle. To jest tak że jak spodziewam się mocnego, głębokiego i szybkiego uderzenia no to niestety zwykle jest ono za słabe :( Po wielu pochlebnych recenzjach tych kolumn na prawdę spodziewałem się czegoś więcej w tym zakresie. Jeśli klasa D o mocy 600 W na kanał nie daje rady no to widocznie tak po prostu te kolumny grają (albo znów akustyka gra tutaj pierwsze skrzypce).

Także albo zostanę przy A8 bo tak jak wcześniej wspominałem, źle nie jest (idealnie też nie) albo sprzedaje wszystko i kombinuje dalej tylko już nie bardzo wiem co. Czy iść w jeszcze większe kolumny, czy np. monitory + sub? Nie wiem co lepsze. Tym bardziej że nie zależy mi na bardzo głośnym słuchaniu, więc raczej nie potrzebuję setek W nawet jak na tak duże pomieszczenie.

No i jeśli jest ktoś zainteresowany to sprzedam moduł 1200as2 zmontowany w obudowie, jak coś to zapraszam na pw :)  

Edytowano przez pawelcz
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie był podobny problem z basem. Kolumny duże 3 drożne, monobloki 600w, Salon 50m2 i kompletny brak basu, przynajmniej według mnie :) Jeździłem po całym salonie po 2m w kazda stronę, bas pojawiał się w jednym zakresie w innym ginął. A najgorsze ze tam gdzie bas był satysfakcjonujący (pod ścianami) to kolumny staly tak daleko ze „scena” znikała. Rozwiązaniem okazał sie subwoofer.

Kolumny ustawiłem w miejscu gdzie mam najlepszą scenę a bas dociągam subami w zaleznosci od repertuaru. Obecnie używam dwóch subow zamknietych po jednym na kanał i jestem bardzo zadowolony z efektu.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Greg Mort napisał:

Kolumny ustawiłem w miejscu gdzie mam najlepszą scenę a bas dociągam subami w zaleznosci od repertuaru. Obecnie używam dwóch subow zamknietych po jednym na kanał i jestem bardzo zadowolony z efektu.

Zgadzam sie z  Twoją opinią! Kolumny np. 3-way maja wlasnie te wadę ze istnieje kompromis bas vs scena i wlasnie zastosowanie 2xsub w stereo jest w stanie sprostać wymaganiom. Dziekuje ze utwierdziłeś mnie w przekonaniu ze tak wlasnie jest. Pozdr.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem po kolejnych odsłuchach z różnymi wzmacniaczami. Tym razem mocna lampa na KT88 w push pullu w klasie A (ok. 30W na kanał) oraz końcówka mocy Yamaha M4 + preamp C4. Wnioski mam 3:

1. Oba wzmacniacze zagrały lepiej od SMSL zarówno jeśli chodzi o bas jaki i o całą resztę pasma - Yamaha bardziej szczegółowo, bas podobny ale chyba jednak trochę mocniejszy, z drugiej strony mniej kontrolowany, uwydatnione skraje pasma, miejscami trochę za ostra. Lampa - z początku słabo brak szczegółów, jakby trochę przymulony dźwięk, ale po wygrzaniu fajne ciepłe lampowe brzmienie plus duża moc i bas najlepszy jaki słyszałem na tych kolumnach. Mocny, nisko schodzący, równy w całym paśmie, z mocnym uderzeniem.

2. Nie uzyskam tego co bym chciał czyli mocnego basu przy stosunkowo cichym słuchaniu. Te kolumny jednak potrzebują mocy (ale znowu nie setek W tylko po prostu odkręcenia volume trochę bardziej i stosunkowo dużego zapasu prądu) żeby pokazały na co je stać. Najlepiej tutaj znowu poradziła sobie lampa, nawet przy cichym słuchaniu bas jest wyraźnie zaznaczony i słychać go bardzo dobrze, przy czym reszta pasma również zachowuje dalej swoje lampowe brzmienie a nie jak to bywa czasem że przy cichym słuchaniu dźwięk mocno się pogarsza, tutaj tego nie zauważyłem (a raczej nie usłyszałem :) )

3. Klasa D sama w sobie może nie jest zła, ale jednak nie ma tego czegoś w brzmieniu. Jest do bólu poprawna i z jednej strony to dobrze ale z drugiej jednak czegoś brakuje w tym brzmieniu. Z drugiej strony to ich zaleta bo pewnie można ich brzmienie dostosowywać np. odpowiednim preampem, źródłem itp., są przez to uniwersalne. Na pewno dobrze sprawdzą się na bas, do wymagających głośników.

Także póki co Infinity się nie pozbywam bo z lampą brzmią na prawdę nieźle. Szukam mocnej lampowej integry najlepiej na KT88 bo już wiem jak to brzmi :)

PS. Sprzedam SMSL A8 oraz 1200as2, chętnych zapraszam na PW :)

 

Edytowano przez pawelcz
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 31.01.2021 o 11:19, Greg Mort napisał:

U mnie był podobny problem z basem. Kolumny duże 3 drożne, monobloki 600w, Salon 50m2 i kompletny brak basu, przynajmniej według mnie :) Jeździłem po całym salonie po 2m w kazda stronę, bas pojawiał się w jednym zakresie w innym ginął. A najgorsze ze tam gdzie bas był satysfakcjonujący (pod ścianami) to kolumny staly tak daleko ze „scena” znikała. Rozwiązaniem okazał sie subwoofer.

Kolumny ustawiłem w miejscu gdzie mam najlepszą scenę a bas dociągam subami w zaleznosci od repertuaru. Obecnie używam dwóch subow zamknietych po jednym na kanał i jestem bardzo zadowolony z efektu.

 

A nie łatwiej postawić kolumnę w miejscu odsłuchowym i samemu sobie pochodzić ? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, pawelcz napisał:

Jestem po kolejnych odsłuchach z różnymi wzmacniaczami. Tym razem mocna lampa na KT88 w push pullu w klasie A (ok. 30W na kanał) oraz końcówka mocy Yamaha M4 + preamp C4. Wnioski mam 3:

1. Oba wzmacniacze zagrały lepiej od SMSL zarówno jeśli chodzi o bas jaki i o całą resztę pasma - Yamaha bardziej szczegółowo, bas podobny ale chyba jednak trochę mocniejszy, z drugiej strony mniej kontrolowany, uwydatnione skraje pasma, miejscami trochę za ostra. Lampa - z początku słabo brak szczegółów, jakby trochę przymulony dźwięk, ale po wygrzaniu fajne ciepłe lampowe brzmienie plus duża moc i bas najlepszy jaki słyszałem na tych kolumnach. Mocny, nisko schodzący, równy w całym paśmie, z mocnym uderzeniem.

2. Nie uzyskam tego co bym chciał czyli mocnego basu przy stosunkowo cichym słuchaniu. Te kolumny jednak potrzebują mocy (ale znowu nie setek W tylko po prostu odkręcenia volume trochę bardziej i stosunkowo dużego zapasu prądu) żeby pokazały na co je stać. Najlepiej tutaj znowu poradziła sobie lampa, nawet przy cichym słuchaniu bas jest wyraźnie zaznaczony i słychać go bardzo dobrze, przy czym reszta pasma również zachowuje dalej swoje lampowe brzmienie a nie jak to bywa czasem że przy cichym słuchaniu dźwięk mocno się pogarsza, tutaj tego nie zauważyłem (a raczej nie usłyszałem :) )

3. Klasa D sama w sobie może nie jest zła, ale jednak nie ma tego czegoś w brzmieniu. Jest do bólu poprawna i z jednej strony to dobrze ale z drugiej jednak czegoś brakuje w tym brzmieniu. Z drugiej strony to ich zaleta bo pewnie można ich brzmienie dostosowywać np. odpowiednim preampem, źródłem itp., są przez to uniwersalne. Na pewno dobrze sprawdzą się na bas, do wymagających głośników.

Także póki co Infinity się nie pozbywam bo z lampą brzmią na prawdę nieźle. Szukam mocnej lampowej integry najlepiej na KT88 bo już wiem jak to brzmi :)

PS. Sprzedam SMSL A8 oraz 1200as2, chętnych zapraszam na PW :)

 

Tzn. w biamp to podpiąłeś? Bo mówisz o 2 wzmakach.

AD2:Jest coś takiego w AVR Denona: EQ w zależności od głośności. Może czegoś takiego potrzebujesz? W ogóle gadamy i gadamy, a Ty jeszcze nie spróbowałeś chyba (sorki, jeśli mi uciekło) korekcji pomieszczenia przez DIRAC, Audyssey czy cos opartego o REW/EQ w kompie (jest na forum, nie pamiętam nazwy). 

AD3: Chyba tak ma być. Można sobie dodać jakiś zamulacz 2gimi harmonicznymi i będzie. Ostatnio wypiałem sobie crowna i słuchalem na lampie. Ma to swój urok do zrobienia spokojnego klimatu, relaksu, grania w tle etc., ale do żywego, porywającego grania jakoś mi nie siadło. No i kich przy filmach;) 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Tenfilip napisał:

A nie łatwiej postawić kolumnę w miejscu odsłuchowym i samemu sobie pochodzić ? 

Dostałem od żony pół salonu do dyspozycji :) chodziłem, mierzyłem ale nigdzie nie znalazłem równego basu. Poniżej 100hz górki i dołki +/- 20dB. Mam kilka pułapek basowych z wełny, które praktycznie nie dotykały tego zakresu. Jakiś czas uzywałem DSP, Dirac Live i korekcja pomaga ale tez zabierała coś z neutralnosci. Może to moje pomieszczenie jest wyjątkowo trudne ale po tym co czytam to wiekszosc ma te same problemy.

Pierwszy subwoofer to był chyba mój najtańszy i najlepszy upgrade. Zaden kabel ani 3x drozszy wzmacniacz. Oczywiscie musi byc dobrze zgrany z kolumnami bo mozna wiecej zepsuc niz poprawić. Daje mi to większa elestycznosc w ustawieniu kolumn. Pozycje odsuchowa i kolumn dobralem tak żeby uzyskac najlepsza scene stereo a zakres ponizej 80hz mial jak najmniej wzbudzonych rezonansow. Na kolumny wypada to w miejscu ok 1/4 odleglosci od scian. Autor watku tez widze ma kolumny oddalone ok 1/2i 1/4 od bocznych scian. Suby ustawiłem w miejscu gdzie był najrowniejszy subbas 30-80hz i dobre zgranie fazowe z kolumnami. Nie mozna go postawic poprostu gdzies w rogu.

To aktualnie najlepsze co udało mi sie osiagnąc, co bedzie dalej zobaczymy :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Tenfilip napisał:

Tzn. w biamp to podpiąłeś? Bo mówisz o 2 wzmakach.

AD2:Jest coś takiego w AVR Denona: EQ w zależności od głośności. Może czegoś takiego potrzebujesz? W ogóle gadamy i gadamy, a Ty jeszcze nie spróbowałeś chyba (sorki, jeśli mi uciekło) korekcji pomieszczenia przez DIRAC, Audyssey czy cos opartego o REW/EQ w kompie (jest na forum, nie pamiętam nazwy). 

AD3: Chyba tak ma być. Można sobie dodać jakiś zamulacz 2gimi harmonicznymi i będzie. Ostatnio wypiałem sobie crowna i słuchalem na lampie. Ma to swój urok do zrobienia spokojnego klimatu, relaksu, grania w tle etc., ale do żywego, porywającego grania jakoś mi nie siadło. No i kich przy filmach;) 

 

Nie biamp, raz jeden raz drugi (raz trzeci włącznie z SMLS, w pozostałych przypadkach SMSL robił za DACa + preamp ponieważ ma taką funkcje).

Wspomnianych narzędzi nie próbowałem, w wolnej chwili sprawdzę i zobaczę co można za ich pomocą zrobić. 

Tak najczęściej słucham, przyznam że lubię kiedy muzyka leci w tle nie jakoś bardzo głośno, ale chce żeby dalej brzmiało to dobrze. Na tej lampie jak na razie jest najlepiej. Oczywiście czasem lubię posłuchać głośniej i dynamiczniej, jednak przeważa spokojne granie. Nie mam potrzeby nagłaśniać dodatkowo filmów, więc jeden problem mniej :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...