Skocz do zawartości

Atmos.. czy tylko wydmuszka... dywagacje.


MarekBydzia

Recommended Posts

A tak, posiadam na stanie oprócz stereo, tzw kino domowe, albo raczej kino w domu.

Z sentymentu od dawna Yamahę DSP-AX 763, stare Jamo406, złożone z 3 kompletów 2 wofery, BR CA, i gra, nawet głośno :)

Oprócz tego kablówke, kolekcje ulubionych filmów SF.

Jaki jest sens posiadania Atmosa skoro i tak większość filmów wydawana jest w Dolby? Sukcesem jest jak coś się znajdzie w DTS-ie, o kablówce nie wspomnę.

Z ciekawości sprawdziłem ile filmów posiada tą ścieżkę dźwiękową. Na Ale... wyskoczyło około 15. Ceny wiadomo jak za BR. Wiem wydań bez PL dużo, ale czy nie jest to tak trochę na pokaz?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ściągaj, ale nie mów że nie ma.

I btw w itunes masz wypożyczalnie 5-15zł każda nowość, masę tytułów z atmos z tym że jest to dd+atmos nie to co na płytach truehd+atmos.

Dobry amplituner z atmos, głośniki, odtwarzacz uhd to nie są tanie rzeczy aktualne żeby cieszysz się w miarę dobrym poziomem trzeba duża na prawdę duże pieniądze.

Edytowano przez tadekk55
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, tadekk55 napisał:

To ściągaj, ale nie mów że nie ma.

I btw w itunes masz wypożyczalnie 5-15zł każda nowość, masę tytułów z atmos z tym że jest to dd+atmos nie to co na płytach truehd+atmos.

Dobry amplituner z atmos, głośniki, odtwarzacz uhd to nie są tanie rzeczy aktualne żeby cieszysz się w miarę dobrym poziomem trzeba duża na prawdę duże pieniądze.

nie używam jabłuszek, i zawsze to wypożyczenie i jak to włożyć do tv i amplitunera? Przecież to zawsze streaming a z tym bywa różnie. 150 zł za płytę to przegięcie. 80 to dużo.

Szkoda, że zlikwidowali wypożyczalnie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 16.12.2020 o 12:41, S4Home napisał:

No i przy prawidłowym ustawieniu a nie przy suficie

niby dlaczego nie przy suficie?

https://www.techhive.com/article/3137409/svs-prime-elevation-speaker-review-an-incredibly-versatile-audio-solution-for-the-home-theater.html

Na zagranicznych forach sporo ludzi tak montuje i są bardzo zadowoleni.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, lolekdrugi napisał:

niby dlaczego nie przy suficie?

https://www.techhive.com/article/3137409/svs-prime-elevation-speaker-review-an-incredibly-versatile-audio-solution-for-the-home-theater.html

Na zagranicznych forach sporo ludzi tak montuje i są bardzo zadowoleni.

To są żarty.

Ale Ty jako doświadczony uzytkownik powinieneś wiedzieć że to jest Dolby Pro logic IIZ.

Prosze Was mam już dośc prowadzenia krucjaty przeciwko temu. W każdym watku to jest.

Każdy jest zadowolony ze swojego zakupu. Taka mentalność ludzi. Na forum to "kupiłem nowy sprzet wczoraj, Szcze polecam, rewelacja" to opis 80% wątków na koniec.

Wyznacznikiem jest co jest po poł roku czy po roku.

 

Które to ustawienie Atmos jest?

https://www.dolby.com/about/support/guide/speaker-setup-guides/

 

Piotr

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 16.12.2020 o 12:41, S4Home napisał:

Moim zdaniem atmos jak najbardziej ma sens. Ale nie przy Jamo 406 z całym szacunkiem :P

No i przy prawidłowym ustawieniu a nie przy suficie albo na przednich frontach. Wtedy to słychać i ma to sens.

Wiele osób próbuje wpakować Atmosa na siłe i dlatego jest jak jest.

Piotr

Bez przesady, 18 lat temu to były tanie dobre zestawy :) Mam takie 3, w planach budowa własnych zestawów głośników na bazie tych 406, jeszcze nie teraz, w planach przeprowadzka. Podoba mi się brzmienie tego papieru, itd.

Do amplitunera jestem przywiązany sentymentalnie :) Co do filmów z Atmosem, cóż jeszcze nie teraz, może za kolejną dekadę.

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, S4Home napisał:

To są żarty.

nie, to nie są żarty.

9 godzin temu, S4Home napisał:

Ale Ty jako doświadczony uzytkownik powinieneś wiedzieć że to jest Dolby Pro logic IIZ.

chyba nie sprawdziłeś dokładnie materiału który podlinkowałem. Tam są głośniki zamontowane pod sufitem ale po bokach mniej więcej w tej odległości co Atmosowe.

9 godzin temu, S4Home napisał:

Które to ustawienie Atmos jest?

jeżeli chcemy się trzymać książki to żadne.

Napiszę Ci jednak że mam porównanie prawidłowo ustawionego Atmosa 5.1.2 czyli Top middle oraz takiego dziwnego miksu z 5.1.2 jako Top front i powiem Ci, że owszem jest różnica ale efekt również jest, nie powiem, że jest idealny bo mu daleko do ideału ale nie powiem by go nie było w ogóle. Muszę jeszcze gdzieś posłuchać głośników Dolby odbijających od sufitu i wtedy będę mógł wypozycjonować.

W załączeniu zdjęcie z tematu avsforum, mam nadzieję, że mnie nikt nie zlinczuje.

Źródło: https://www.avforums.com/threads/what-atmos-speakers-would-suit-my-system.2154553/

jak widać głośniki SVS zostały zamontowane pod sufitem na ścianie bocznej. I o taki układ mi chodzi.

avsforum.jpeg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobrze ale znowu pokazujesz linkujesz rzeczy innych.

Ktoś tak zrobił i powiedział że jest super i przesyłasz dalej.

Podobnie jak z nasza , zresztą bardzo rozbudowaną i potrzebną dyskusją, o 3700 vs 1080. Tam tez amplitunerów nie znasz a się o nich wypowiadasz.

Mam taką małą sugestię abyśmy doradzali to co mamy na własne uszy sprawdzone 

Jesli ktoś jest zadowolony z takiego układu to ok. Ale to nie jest Atmos.

Tylko boczne górne czy zwał jak zwał. I to może fajnie grac. :)

Lolku lubię te dyskusję z tobą :) Na prawdę

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, S4Home napisał:

No dobrze ale znowu pokazujesz linkujesz rzeczy innych.

Ktoś tak zrobił i powiedział że jest super i przesyłasz dalej

moment moment. Nie ktoś tylko SVS. Sami takie głośniki wypuścili właśnie do takich celów.

54 minuty temu, S4Home napisał:

Podobnie jak z nasza , zresztą bardzo rozbudowaną i potrzebną dyskusją, o 3700 vs 1080. Tam tez amplitunerów nie znasz a się o nich wypowiadasz.

Są twarde dane techniczne i pomiarowe, tutaj nie ma miejsca na dyskusję o wyższości jednego nad drugim w aspekcie techniki, można jedynie polemizować w zakresie tego co się komuś podoba i nic poza to.

55 minut temu, S4Home napisał:

Mam taką małą sugestię abyśmy doradzali to co mamy na własne uszy sprawdzone 

no to Ci napisałem, słyszałem oba i mam porównanie oba w pokojach zwykłych, nie dedykowanych odsłuchowych. Zatem mam obraz tego jak to powinno grać i jak może grać z kombinacjami poza wersją z głośnikami odbijającymi, do tego dojdę z czasem.

56 minut temu, S4Home napisał:

Tylko boczne górne czy zwał jak zwał. I to może fajnie grac. :)

według specyfikacji którą wcześniej podałeś mamy: Top Front, Top Middle, Top Back. Z tego co znalazłem w dokumentacjach to przy 5.1.2 używany Top Middle natomiast przy 5.1.4 robimy Top Front oraz Top Back. Chyba tylko 5.1.6 wykorzystuje wszystkie trzy ale według mnie jeżeli ktoś robi 5.1.6 to ma pokój na tyle duży, że powinien już iść w 7.2.6

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, S4Home napisał:

A no to co innego. To że producent reklamuje coś pod siebie. No to nie zwróciłem uwagi

żeby to nie zabrzmiało jakby producent był wyrocznią. Skoro wpadli na ten pomysł to może nie jest taki głupi, jakieś badania i testy na pewno robili.

A jak już wspomniałem, mam odniesienie do książkowego 5.1.2 oraz takiego dziwnego 5.1.2 któremu nawet daleko od tego co SVS proponuje. Ten drugi nie jest idealny ale efekt jest słyszalny zatem nie skreślam różnych odstępstw od normy, kwestia pokombinowania bo można się zdziwić.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, lolekdrugi napisał:

Skoro wpadli na ten pomysł to może nie jest taki głupi, jakieś badania i testy na pewno robili.

Ci co wykombinowali wąskie plastikowe kolumienki z głośniczkami fi. 50 mm. do kina , kolumienki do Atmos stawiane na frontach / ostatnio słuchałem i nawet się nie wypowiadam :) / też pewnie robili badania i testy i też znajdą się ludzie zadowoleni :) Jak czytam niektóre osoby zbudowały KINO na 2.1 , ba , niektórzy wstawili wyłącznie fronty i tyły bez centralnego i jak czytałem są szczęśliwi, a dźwięk jest lepszy niż w " o wiele droższych systemach " . Po prostu każdego co innego zadowala.

Piszesz negatywnie o Yamasze , pomagałem niedawno koledze podłączyć i skalibrować Onkyo 686 / kolumny , pełen set JBL es 90 + atmos na fronty /, po całym dniu mierzenia rozstawów , wysokości i kątów umieszczenia kolumn , korektach na żywo , kolejnych kalibracjach , to co uzyskaliśmy można uznać za poprawne. I nawet kolega się cieszył , dopóki nie przyjechał do mnie i nie usłyszał jak gra RX - A 3030 i to bez Atmos i z kolumnami , każda z "innej parafii ":) Nie to bym się chwalił , słuchałem znacznie lepszych od mojego zestawów kinowych :) Gdyby nie przyjechał , i się sam nie przekonał jak może brzmieć kino , to zapewne już by pisał na forum , że jest prze szczęśliwy i nie ma lepszego sprzętu jak jego. W każdej opinii powinno być podane z czym porównujemy, i dopiero wówczas taka opinia jest miarodajna. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, tomek4446 napisał:

ba , niektórzy wstawili wyłącznie fronty i tyły bez centralnego i jak czytałem są szczęśliwi, a dźwięk jest lepszy niż w

Ja ta teraz słucham, strasznie nie lubię dźwięku pochodzącego poniżej ekranu i czym starsze wydanie filmu lub gorzej zrealizowane to tak wyczuwalne jest że ło matko... tylko warunkiem koniecznym jest siedzenie na środku.

Edytowano przez Jasiek88
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Jasiek88 , nie wiem jaki masz amplituner. Są dwa rozwiązania tego by dźwięk był ze środka a nie poniżej. Zobacz czy nie masz w ustawieniach możliwości sztucznego podniesienia poziomu dialogów. U mnie jest trzystopniowy i to naprawdę działa . Druga sprawa to kalibracja. Znowu nie wiem ilu punktowy pomiar możesz wykonać . Ja mam max. 8 punktów i taki stosuje w obydwu trybach , czyli pierwszy jak oglądam sam na kanapie i drugi jak wraz z rodziną. Zupełnie inaczej ustawiam mikrofon do pierwszego i do drugiego. Przetestowałem wszystkie sugerowane ustawienia jakie znalazłem w sieci .  Mnie najbardziej odpowiada nieco zmodyfikowany tryb lokalizacji mikrofonu jaki podaje Dirac Live. Ten na zdjęciu to do odsłuchu w kilka osób . Kąt rozchodzenia dźwięku jaki powstaje , po pomiarze z tak ustawionym mikrofonem , jest tak szeroki ,/ przy jednoczesnym zachowaniu spójności /, że nawet siedząc z boku przy stole, nadal słyszę dialogi ze środka, a nie najbliższą kolumnę . Trzeba poeksperymentować.

8 p..PNG

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...