Skocz do zawartości

Rozbudowa zestawu KD pod kątem stereo


Arthur

Recommended Posts

Witam forumowiczów,

Jako, że święta tuż tuż zacząłem nosić się z zamiarem małego ulepszenia swojego zestawu audio. Posiadam amplituner Yamaha RX-V685 z zestawem 5.1 Polk Audio (S55e + S30e + S10e + HTS12). W kinie zestaw w pełni mnie satysfakcjonuje, natomiast trochę gorzej jest w przypadku odsłuchu stereo. Dźwięk jest mało angażujący, pozbawiony energii, nie do końca wiem jak to opisać. Przeglądając tematy na forum zacząłem się zastanawiać czy dołożenie wzmacniacza na wyjściu pre-out Yamahy nie poprawiłoby sytuacji. Pamiętam, że na odsłuchach przedzakupowych faktycznie kolumny lepiej grały pod amplitunerem stereo. Wtedy jednak priorytetem było kino. Czy w budżecie ok. 2500 tyś. można już znaleźć jakiś sensowny wzmacniacz który poprawiłby odbiór muzyki? I czy po takim rozwiązaniu można spodziewać się solidnej poprawy brzmienia? Z góry dziękuję za wszelkie rady  ;)

Edytowano przez Arthur
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakup wzmacniacza za 2,5k, zwłaszcza używanego, to będzie zupełnie inne granie w stereo, niż ta Yamaha. Ale najważniejszym w tym wykorzystaniu  wzmacniacza stereo do pre out amplitunera KD jest to, żeby źródła zasilające odsłuch stereo były wpięte bezpośrednio właśnie pod wzmacniacz stereo, z pominięciem amplitunera KD. I jeszcze jedno małe niebezpieczeństwo, w praniu może okazać się, że kolumny staną się najsłabszym ogniwem i zacznie się sławetna pogoń za króliczkiem ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Markcox napisał:

I jeszcze jedno małe niebezpieczeństwo, w praniu może okazać się, że kolumny staną się najsłabszym ogniwem i zacznie się sławetna pogoń za króliczkiem ;) 

Oby nie 😉. A mówiąc poważnie, to te Polki - o ile ktoś lubi takie granie - to całkiem fajne kolumny. 

Jeśli chodzi zaś o sam wzmacniacz - tutaj może wypowiedzieć się kolega @maverick2005, który chyba też ma polki i testował z nimi kilka wzmacniaczy. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Markcox napisał:

Żeby była jasność, nie neguję kolumn. Ale mając na uwadze, że kolega ma budżet na wzmacniacz wartości swoich frontów, to wyjdzie w praniu, że tymi kolumnami nie wykorzysta w znacznej części potencjału wzmacniacza, zwłaszcza wybierając w używkach - i lawina ruszy ;) 

Tak, a kiedy okaże się, że kolumny nie wykorzystują potencjału wzmacniacza trzeba będzie kupić droższe kolumny. I tu może okazać się, że kolejne kolumny są "za dobre" dla wzmacniacza 🙂. Dlatego może warto postawić sobie jakąś górna granice w budżecie i określić jakiego dźwięku szukamy. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Haha może nie będzie tak źle z tą pogonią króliczka :) wychodzi na to, że lubię takie granie, przed zakupem porównywałem jeszcze dali sensor, melodiki, Indiany serii tesi, klipsch i parę tańszych alternatyw. Również co do ampli przesłuchałem zarówno denona, onkyo i yamahe, przy której zostałem. W stereo z kolei najbardziej pasował mi zestaw również z Yamaha, tyle że 602 albo 802, nie pamiętam dokładnie modelu. I właśnie stąd pomysł na wzmacniacz. Z tego co radzicie, widzę że to dobry kierunek do usprawnień. Tu zastanawiam się czy by nie pójść w kierunku również Yamahy ale już wzmacniacza. Wydaje mi się że warto spróbować, tylko niestety nie posiada on wejścia main in, co trochę studzi zapał przez konieczność przepinania przewodów. Czy może ktoś z Was polecić wzmacniacz o podobnym brzmieniu, który posiada możliwość pracy jako końcówka mocy?

Druga rzecz tyczy się źródła, bo poruszyliście ten temat. Co w takim razie mogłoby polepszyć sprawę? Jakiś dac + chromecast? Czy coś innego? Do tej pory jako źródło używam tidala przez Yamahe i flac na USB. 

Dziękuję za zainteresowanie tematem i z niecierpliwością wyczekuje wszelkich sugestii :)

Edytowano przez Arthur
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na olx masz Yamahę AS 1000 za 2800. To dość wysoki model, posiadający wejście main in. Skoro podobało Ci się zestawienie Yamahy z Polkiem to może warto pomyśleć o czymś takim. Jeśli natomiast chcesz nówkę, to może coś takiego jak Cyrus one, który może też zagrać dobrze z Polkami i też ma wejście main in. No i nie będzie to mezalians bo wzmacniacz nie odbiega cenowo od Twoich paczek. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta Yamaha prezentuje się ciekawie, niestety trochę daleko mam po nią, a używki w ciemno wolę nie brać. Nad tym Cyrusem też się zastanawiałem, a widziałem @seba3002 że sam używałeś tego wzmacniacza. Będę musiał sprawdzić na ile by współpracował z polkami. Masz może porównanie jak on brzmi w porównaniu do Yamahy? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, bezpośredniego porównania nie robiłem. Yamahy słuchałem w top hi fi i był to amplituner stereo 603 z kolumnami psb i Indiana line. U kolegi natomiast słuchałem amplitunera AV Yamaha 880 z kolumnami mission. Moim zdaniem Cyrus jest trochę delikatniejszy od Yamahy. Gra raczej neutralnie moim zdaniem. Świetnie kontroluje bas. Polki słuchałem z marantzem. Ja nie przepadam za tego typu graniem, bo to takie "amerykańskie" z twardym basem i jasna górą. Ale ogólnie uważam, że kolumny są ok. I takie granie też może mieć zwolenników. Możesz bez problemu przetestować Cyrusa, wypożyczając go od branży. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Arthur napisał:

Wydaje mi się że warto spróbować, tylko niestety nie posiada on wejścia main in, co trochę studzi zapał przez konieczność przepinania przewodów.

Wzmacniacz nie musi posiadać wejścia main in i żadnych kabli nie trzeba przepinać.

Fakt, main in jest poprostu wygodniejsze w użytkowaniu, najważniejsze żebyś dobrał wzmacniacz,który będzie ci pasował dźwiękowo oraz  źródło na którym będziesz słuchał muzyki (np.Chromecast audio)  i podpiął pod wzmaka, ponieważ moim zdaniem amplituner kina domowego nie jest najlepszym do tego urządzeniem.

Edytowano przez maverick2005
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 18.12.2020 o 16:47, Arthur napisał:

Witam forumowiczów,

Jako, że święta tuż tuż zacząłem nosić się z zamiarem małego ulepszenia swojego zestawu audio. Posiadam amplituner Yamaha RX-V685 z zestawem 5.1 Polk Audio (S55e + S30e + S10e + HTS12). W kinie zestaw w pełni mnie satysfakcjonuje, natomiast trochę gorzej jest w przypadku odsłuchu stereo. Dźwięk jest mało angażujący, pozbawiony energii, nie do końca wiem jak to opisać. Przeglądając tematy na forum zacząłem się zastanawiać czy dołożenie wzmacniacza na wyjściu pre-out Yamahy nie poprawiłoby sytuacji. Pamiętam, że na odsłuchach przedzakupowych faktycznie kolumny lepiej grały pod amplitunerem stereo. Wtedy jednak priorytetem było kino. Czy w budżecie ok. 2500 tyś. można już znaleźć jakiś sensowny wzmacniacz który poprawiłby odbiór muzyki? I czy po takim rozwiązaniu można spodziewać się solidnej poprawy brzmienia? Z góry dziękuję za wszelkie rady  ;)

A ja polecę Ci wzmacniacz Pioneer A-40AE. Może pracować w trybie końcówki mocy, ma wejścia cyfrowe i daca. Sam miałem go spiętego z Yamahą RX-V685. Do wzmacniacza podpięte fronty a źródłem był Chromecast audio po optyku. Gdy słuchasz muzyki włączasz tylko wzmacniacz. Uważam, że A-40AE w cenie ok. 1500 pln to super wzmacniacz i nie bez powodu otrzymał nagrodę Eisa. Mi w A-40AE brakowało tylko przełączania z tryb końcówki mocy z pilota (trzeba dusić przycisk na panelu) i dlatego zmieniłem na Pioneera A-50DA, który już ma wszystko czego potrzebuję i potrafi wydobyć więcej z głośników vs A-40AE no ale niestety cena x2. A-40AE jest do sprzedania.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@maverick2005 Faktycznie coś namieszałem, bo rozbija się o regulację głośności. Może głupie pytanie, ale wolę się upewnić czy dobrze rozumiem. Przy wzmacniaczu z main in i osobnym źródle podczas słuchania muzyki głośność reguluje na wzmacniaczu. Natomiast przy kinie wracam do głośności przy której kalibrowałem a wszystkim steruje amplituner?

Co do dobrania wzmacniacza mam świadomość, że bez odsłuchów się nie obejdzie. Po prostu staram się zawęzić krąg poszukiwań :)

I jeszcze w kwestii źródła. Wystarczy sam chromecast czy lepiej dokupić od razu zewnętrzny dac? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie, rozbija się o regulację głośności. Dla jednych brak wejścia main in będzie problemem, dla innych nie. Kwestia sprawdzenia we własnym systemie. U mnie akurat byłby to problem ze względu na żonę i dziecko. U kogoś innego taki problem nie istnieje. Wypożycz magnata, wypożycz Cyrusa, sprawdź który bardziej Ci odpowiada dźwiękowo i funkcjonalnie i dopiero wtedy podejmij decyzję 🙂

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie to nie problem, ale faktycznie ze względu na narzeczoną wolałbym uprościć obsługę. Masz na myśli jakiś konkretny model magnata? Bo w ich sprzęcie nie bardzo się orientuję. 

Wychodzi na to, że muszę namierzyć salon w którym mają moje polki. Odsłucham kilka wzmaków a dwa najlepsze pożyczę do domu :)

I jak to jest z tym dacem? Przy wzmaku za ok. 2,5 tyś warto się nim zainteresować? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałem o tym magnacie, gdyż kolega @maverick2005 ma go połączonego z Polkami. Jest tutaj o nim osobny temat więc możesz poczytać. Z tym że on akurat main in nie posiada. 

Natomiast jeśli chodzi o daca, to niektóre wzmacniacze je mają, inne nie 🙂. Cyrus one nie ma, ma go Cyrus one HD. Czy lepszy będzie ten zaimplementowany we wzmacniacz czy ten zewnętrzny, to kwestia wielu czynników. Ja w tym przedziale cenowym nie szukałbym zewnętrznego Daca, jeśli miałbym go we wzmacniaczu. 

Edytowano przez seba3002
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Arthur napisał:

Przy wzmacniaczu z main in i osobnym źródle podczas słuchania muzyki głośność reguluje na wzmacniaczu. Natomiast przy kinie wracam do głośności przy której kalibrowałem a wszystkim steruje amplituner?

Zgadza się.

 

1 godzinę temu, seba3002 napisał:

Napisałem o tym magnacie, gdyż kolega @maverick2005 ma go połączonego z Polkami.

Mała aktualizacja,już go nie mam.

6 godzin temu, Arthur napisał:

Masz na myśli jakiś konkretny model magnata?

Chodzi o Magnata MR 780.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może źle się wyraziłem z tym mało angażującym dźwiękiem. Sam charakter grania mi odpowiada, ale wydaje mi się, że przy amplitunerze stereo brzmiało to jakoś bardziej żywo i szczegółowo. Do tego niskie tony brzmiały jakoś inaczej. Coś jakby porównać odsłuch średniej jakości mp3 do flac. Mam nadzieję, że nie zaraziłem się pogonią za króliczkiem ;) ale będę musiał porównać czy Integra to właśnie to coś czego mi brakuje. @S4Home w związku z tym mam pytanie, czy z nowych sprzętów moglibyście polecić coś wartego odsłuchu? Z tego co widze to w tym przedziale cenowym ciężko o wejście main in. W przypadku Cyrus one trzeba dokupić dac, więc cena z automatu idzie w górę. Używki póki co odpadają, bo ciężko je będzie przesłuchać przed zakupem. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jesli chodzi o niskie tony to tak. To się zgadzam. Wypełnienie będzie na dużo słabszym poziomie.

Ale masz PRE OUT w amplitunerze, Zostaw go. Rozszerz po prostu system o integre.

Cyrusa możesz podłączyć i sprawdzić. Każde cyfrowe źródło wepniesz do Yamahy.

Warto to sprawdzić. Nie rezygnujesz z kina w tym przypadku.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, S4Home napisał:

Ale masz PRE OUT w amplitunerze, Zostaw go. Rozszerz po prostu system o integre.

I właśnie o takie rozwiązanie mi chodziło :) W takim razie na pierwszy ogień do testów pójdzie właśnie cyrus one. Pytanko, czy macie go może na stanie? No i pozostała kwestia źródła, bo tu już się zamotałem. Czy połączenie cyrusa z yamahą będzie wystarczające czy może lepiej dokupić chromecast? Albo w opcji na bogato chromecast + dac? Nie mam pojęcia czy i jeśli tak to jakiej różnicy się spodziewać, a jeśli to gra nie warta świeczki to wolę nie bawić się w odsyłanie zbędnych sprzętów :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Arthur napisał:

 Albo w opcji na bogato chromecast + dac? Nie mam pojęcia czy i jeśli tak to jakiej różnicy się spodziewać, a jeśli to gra nie warta świeczki to wolę nie bawić się w odsyłanie zbędnych sprzętów :)

Spróbuj podłączyć chromecast najpierw analogowo. Jeśli masz jakiś przyzwoity dac to dobrze byłoby go użyć. Ja akurat mam jako źródło blusound i używam połączenia analogowego. Z tym że domyslam się, że node 2i może mieć lepszy dac niż chromecast. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...