Skocz do zawartości

Tani (2000-2500 zł) zestaw stereo na początek


SosnowyPatyk

Recommended Posts

Witajcie

Zarejestrowałem się tutaj, gdyż pomimo poszukiwań dość taniego zestawu stereo, nie chciałbym tych pieniędzy utopić, a wolę podpytać ekspertów na forum niż sprzedawców w ME/MM/Euro, którzy pewnie mają wiedzę zbliżoną do mojej :)

Do tej pory nie posiadałem żadnego zestawu stereo, więc jestem kompletnym laikiem. Gdzieś tam w latach 90 używałem jamnika, a potem wieży Panasonic, później w domu muzyki słuchałem z głośników komputerowych. Ostatnio na kinie domowym, do którego podłączałem stary gramofon Unitry. Chciałbym wreszcie trochę poprawić sobie jakość słuchania muzyki w domu, więc zwracam się do Was z prośbą o pomoc w zakupie sprzętu.

1) Ile pieniędzy możemy przeznaczyć na sprzęt?

- 2000 do 2500 zł na wzmacniacz plus kolumny

2) Czy sprzęt ma być nowy, czy używany.

Wolałbym oczywiście nowy, bo używany to jednak loteria, choć z drugiej strony nowy to pewne ograniczenia jakościowe w stosunku do używanego

3) Czy chcemy sprzęt stereo, kino domowe czy sprzęt analogowy

zestaw stereo

4) Jaki jest sprzęt towarzyszący

Chciałbym dokupić jakiś gramofon (już poza przeznaczonym budżetem) np. Marantz TT5005. CD na razie podłączone byłoby z otwarzacza od kina domowego. Jeśli kupiłbym wzmacniacz, to z czasem doszedłby jakiś tuner, jeśli Amplituner zamiast wzmacniacza to sprawa się rozwiązuje.

5) Jaka jest powierzchnia pokoju?

Kolumny stałyby na ścianie o szer. 4 m w salonie. Salon łączy się z aneksem kuchennym, więc przeciwległa ściana do tej, przy której stałyby kolumny to odległość 8m.  Czyli mamy w sumie jakieś 32 m2. Kanapa, na której słucham muzyki byłaby oddalona od ściany z kolumnami o jakieś 4m.

6) Jakiej muzyki słuchamy

Dire Straits, Clapton, Gary Moore - generalnie gitarówki w tych klimatach. Dodatkowo dochodzi okazjonalnie Frank Sinatra.

7) Czy to ma być jednorazowy zakup na kilka lat, czy też będziemy stopniowo rozbudowywali zestaw?

Wzmak + kolumny na pewno byłyby zakupem na dobre kilka lat

8 ) Jakich funkcji oczekujemy od sprzętu, pod co będzie podłączony

Nie potrzebuję USB, Bluetooth, etc. - mogą być, ale to żaden warunek. Najważniejsze, by do sprzętu podpiąć gramofon i CD.

 

I teraz przechodząc do meritum.  Kolega audiofil podpowiadał mi sprzęty używane. 

Z zakupu sprzętów używanych biorę pod uwagę wzmacniacz Cyrus (800-900 zł na OLX się trafiają) plus kolumny Mission (do 1500 zł można kupić bez problemu). Boję się jednak trochę tych wzmacniaczy, że to wiekowy sprzęt i może być to kasa wywalona w błoto.

Z zakupu sprzętów nowych  w zasadzie zbyt wielkiego wyboru nie mam.

Wzmacniacz Yamaha A-S201, bądź amplituner Yamaha R-S202D. To tego sprzętu dobrałbym kolumny Pylon Audio Pearl 20 i zmieściłbym się spokojnie w budżecie. Tylko co sądzicie o takim zestawie?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Myślę, że w tym budżecie rozsądnym rozwiązaniem będzie pójście w sprzęt używany (jeśli masz sprawdzone źródło). Powierzchnia do nagłośnienia jest wielka i pewnie akustyka też nienajlepsza czyli pusto i żywo. Co do w/w zestawu szału nie ma, a trzeba zaznaczyć iż ten wzmacniacz nie obsługuje kolumn o impedancji od 4Ω tylko od 8Ω. Przy bardzo głośnym graniu wzmacniacz może (choć nie musi) się wyłączać i warto wybrać taki, że będzie obsługiwał kolumny od niższej wartości.

Pozdrawiam!

Edytowano przez lysyrafal
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, a jest gdzieś lista na forum sprawdzonych i polecanych sprzedawców na Allegro bądź OLX?

Przeglądam używane sprzęty i niektóre wyglądają jak wyciągnięte ze śmietnika, niektórym brakuje pilota. Nie wiem gdzie uderzać. Mógłbym nawet zwiększyć budżet do 3000, ale wiem, że i tak nowy wzmacniacz za 1500 (A-S301, PM5005, C316BEEV2) vs używany wzmacniacz za 1500 to będzie przepaść jakościowa.

Z używanych wzmacniaczy upatrzyłem sobie u jednego sprzedającego 3 sztuki:

- CA Azur 651A

- Marantz 6005

- NAD C370

Kupując coś takiego, mógłbym potem wziąć wzmacniacz pod pachę i pojechać do jakiegoś salonu potestować z nowymi kolumnami - o ile jakieś podłogówki z którymś z nich zagrają sensownie, które nie będą droższe niż 1500 zł za parę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję zdecydowanie sprzęt używany napisz do @Pumpurek zajmuje się używanym sprzętem audio masz gwarancję i możesz oddać masz tu przykłady kolumn i wzmacniaczy co sprzedaje. 

https://allegro.pl/uzytkownik/Pumpurek/kolumny-glosnikowe-stereo-302997 

https://allegro.pl/uzytkownik/Pumpurek/wzmacniacze-i-pokrewne-wzmacniacze-257182

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@RLC właśnie u niego znalazłem te wzmacniacze, o których pisałem wcześniej.

Z kolumn dobrą opinię czytałem o AE Aegis Neo THREE. Fajnie też przezentują się CA SX-80, ale tutaj już sumaryczny budżet to 3100 (w połączeniu z CA 651A). No ale jeśli by to miało zagrać zdecydowanie lepiej?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,
Jeśli chciałbyś postawić na nowy zestaw to polecam NAD C316bee + Pylon Audio Pearl 25. Wyjdziesz nieco poza zakładany budżet ale uzyskasz przestrzenne brzmienie z mocnym i dobrze kontrolowanym basem oraz bliską średnicę. NAD dodatkowo posiada wbudowany przedwzmacniacz gramofonowy w związku z czym nie będzie problemu z podłączeniem gramofonu. 

Zapraszam do kontaktu w sprawie wyceny. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@1Ender na razie około 20, ale pewnie przy dobrym sprzęcie będę rozbudowywał kolekcję kosztem CD.

 

Jeszcze nie wybrałem. Myślałem o Marantz TT5005, ale naczytałem się opinii, że badziewny. Myślałem o Pro-Ject Primary E, ale znów nie ma przedzwmacniacza, a nie chcę miliona urządzeń rozstawiać w salonie. Wszystkie "kultowe" używane gramofony też bez przedwzmacniacza, więc myślę dalej, co kupić i sam nie wiem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem dlaczego każdy zadaje pytanie , a ile masz płyt. kiedyś trzeba zacząć i nikt nie kupi 100szt naraz, niektórzy zbierają od lat i nie mają jeszcze 100szt.

Ceną się nie sugeruj, każdy nowy gramofon ma wkładkę średniej klasy.

Ważne żeby miał możliwość ustawienia ramienia /mechanikę/ i możliwość wymiany wkładki /Headshell/.

Edytowano przez Karol64208
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karol , no dobra :)

11 minut temu, SosnowyPatyk napisał:

chciałbym uniknąć zestawu gramofon + pre, a kupić coś z wbudowanym przedwzmacniaczem.

Zrobisz jak chcesz , ja stawiam na zewnętrzny nawet najtańszy przedwzmacniacz. Im mniej elektroniki w samym gramofonie to lepiej dla niego i dla dźwięku. Sam gramofon jak będzie co jakiś czas konserwowany / smar ramienia , łożysk / to jest wieczny. Wszystkie liczące się gramofony nie miały wbudowanego pre.

Podaje przykład ciekawego gramofonu:

https://allegro.pl/oferta/audiofilski-gramofon-kenwood-kd-3100-direct-drive-8531821148

Cenę możesz negocjować , znam sprzedawcę , porządny facet , jest to komis , więc masz gwarancję. Poszukam jeszcze czegoś na Allegro.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, tomek4446 napisał:

Zrobisz jak chcesz , ja stawiam na zewnętrzny nawet najtańszy przedwzmacniacz. Im mniej elektroniki w samym gramofonie to lepiej dla niego i dla dźwięku. Sam gramofon jak będzie co jakiś czas konserwowany / smar ramienia , łożysk / to jest wieczny. Wszystkie liczące się gramofony nie miały wbudowanego pre.

Może inaczej do tego podejdę:35_thinking: , czym mniej połączeń pomiędzy gramofon - wzmacniacz tym lepiej, a do tego należy dodać długość przesyłu sygnału / przewodów połączeniowych/.

Są dwie szkoły jazdyB|, lepszy preamp. w budowany przez producenta niż kombinować z zewnętrznym preampem.

Dawniej nie było gramofonów z wbudowanym preampem nie dlatego bo to dobra firma, prawie każdy wzmacniacz miał wbudowany przedwzmacniacz.

To nie świadczy o klasie producenta i gramofonu - brak preampa czy też z wbudowanym preampem,

a tylko jego mechanika i wkładka zastosowana.

 

@tomek4446 nie chodzi o to kto ma racjꬬ, ale co ma faktycznie wpływ na dźwięk.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karol ,a widziałeś jakiś porządny współczesny gramofon / nie mówię o obecnych odpowiednikach Bambino dla mas/ z pre phono pod plintą ?

Ale zostawmy ten temat :) Masz rację , ma znaczenie długość przewodu gramofon - pre / przyjmuje się do ok.70 cm/, oraz co ważniejsze pojemność samego przewodu / 40-75 pF/m/. Kabel od samego pre do wzmacniacza o długości w ramach rozsądku.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 21.12.2020 o 14:19, SosnowyPatyk napisał:

Przeglądam używane sprzęty i niektóre wyglądają jak wyciągnięte ze śmietnika, niektórym brakuje pilota

To logiczne ze omijamy takie ewenementy. Jesli sprzęt wyglada kak z smietnika to jak moze grać? Jesli brakuje pilota to co wlasciciel z nim zrobił..? Pies mu zjadł?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Dzięki Panowie za porady. Sprzęt przyszedł przed świętami, niestety dopadł mnie covid i przez 8 dni nie mogłem powiek podnieść, nie mówiąc już o podłączaniu sprzętu. Jakoś zaczynam funkcjonować, spiąłem wszystko do siebie i jestem mega zachwycony efektem. W życiu nic tak dobrze w moim domu nie grało :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, SosnowyPatyk napisał:

Dzięki Panowie za porady. Sprzęt przyszedł przed świętami, niestety dopadł mnie covid i przez 8 dni nie mogłem powiek podnieść, nie mówiąc już o podłączaniu sprzętu. Jakoś zaczynam funkcjonować, spiąłem wszystko do siebie i jestem mega zachwycony efektem. W życiu nic tak dobrze w moim domu nie grało :)

No swoje trzeba "w łóżku" spędzić podobnie jak z grypą...  najwazniejsze ze juz odpusciło i mozesz wrócić do sprzetu. 

Zawsze miło sie czyta opisy zadowolonych użytkowników tym bardziej gdy opis brzmi "W życiu nic tak dobrze w moim domu nie grało"... 👍 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...