Skocz do zawartości

Stereo (amplituner+zestawy głośnikowe) do salonu - budżet 6000PLN


Godsend

Recommended Posts

Witam wszystkich,

Na forum jestem nowy, choć przeglądam je już od jakiegoś czasu.

Zakładam nowy temat, gdyż nie znalazłem takiego, który  odpowiedziałby na moje wątpliwości.

Zaczne od tego, że nie jestem audiofilem w pełnym znaczeniu tego słowa i nie będę szukał brzmienia w kablu za 12k.

Budzet określiłem w tytule tematu-6000k

Pomieszczenie 25m²

Przeznaczenie: 70%TV, konsola; 30% muzyka najprawdopodobniej głównie Spotify czy coś w tym stylu.

Z muzyki to przekrój przez wszystko poza Disco Polo, ale z przewagą w cięższe klimaty rockowe. 

Amplituner w sumie został wybrany  DENON DRA 800H wymiary pasujące do szafki itp. Teraz pozostaje dobór odpowiednich zestawów głośnikowych, więc cEkam na propozycje. Dodam że muszą być białe;) a z akustycznego punktu widzenia BassReflex z przodu.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad 1 szafka ma 38cm głębokości - trochę za mało np na Yamahy

Ad 2. BR z przodu z powodów czysto przestrzennych, na 99% nie przekonam żony na postawienie tego dalej nie 10cm od ściany. 

 

Jeśli oczywiście jest możliwość znalezienia czegoś z innym układem rezonansowym pozwalającym na maksymalne zbliżenie się do ściany, oczywiście w założonym budżecie jestem otwarty na propozycje.

Po prostu nie chcę   kupić czegoś co postawie i zmienię charakterystykę grania na gorsze, poprzez brak możliwości dobrego ustawienia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To iż będą miały BR z przodu nie zagwarantuje Ci tego, że będzie lepsza stereofonia i przestrzeń przy takim ustawieniu. Jeszcze nie wiadomo jaka odległość od ścian bocznych?

Głębokość można powiedzieć jest na styk, wysokość oraz szerokość też jest ważna, aby była dobra wentylacja a tym samym amplituner posłużył wiele lat.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Godsend napisał:

Ad 1 szafka ma 38cm głębokości - trochę za mało np na Yamahy

Ale głębokość nie jest jedyną istotną rzeczą. Bardzo ważna jest wentylacja. Jeśli wciśniesz amplituner w wąską szczelinę, to tak jak pisze @lysyrafal, nie zagwarantujesz mu odpowiednich warunków i tym samym "długiego życia". 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze sprzętem elektronicznym(audio, video i multimedia) mam już trochę do czynienia. Wiem że bez odpowiedniej wentylacji wzmacniacz nie pociągnie. Bo się zagotuje i szlag go trafi. To że chce kolumny do 3000 nie znaczy że jestem kompletnym laikiem. Rozważałem różne sprzęty i ze względu na szafkę stanęło na tym ampli.

Będę i tak wycinał w szafce otwory na kable, więc mogę również dociąć  coś do wentylacji. Jeśli chodzi o boki i miejsce nad to będzie miał w tej szafce wystarczająco miejsca na spotkania z innymi gratami jak kiedyś zajdzie potrzeba.

Co do ustawienia kolumn i stereofoniczne, to w tym pomieszczeniu nie poszaleję.

I od razu dodam, że znam wady i zalety różnych ustawień a ostatecznie i tak będę musiał iść na kompromis. Potrzebuję czegoś co fajnie zagra z tym amplitunerem i nie trzeba tego ustawiać z kontomierzem bo inaczej wybuchnie 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, lysyrafal napisał:

@Godsend Przepraszam jeżeli tak odebrałeś nasze uwagi, ale nie każdy o tym wie a cena kolumn o niczym nie świadczy. 

Nie obrażam się tak od razu, raczej wyjaśniam. Zwłaszcza, że 2 osoby wspominają o wentylacji, a nie do końca temat miał iść w stronę cyrkulacji powietrza 😉. Bardziej chciałbym go skierować w stronę  urządzeń powodujących cykliczne rozrzedzanie i zagęszczanie powietrza.

Edytowano przez Godsend
Błędy interpunkcyjne
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,
Przede wszystkim umiejscowienie bas refleksu nie ma znaczenia i nie oznacza, że jak mamy BR z przodu to możemy z kolumną pojechać pod ścianę, wiele zależy tak na prawdę od konstrukcji kolumn. 
Jeśli wybór padł na Denona DRA800h to warto postawić na precyzję oraz dynamikę. Polk Audio S55e sprawdziłyby się bardzo dobrze. Alternatywą mogą być Monitor Audio Bronze 500, które zagrają zdecydowanie szerzej oraz zapewnią bardziej szczegółowe brzmienie. 

Zapraszam do kontaktu w sprawie wyceny. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

Takich tematów jest cała masa u nas na forum. Także pod kątem tego że coś się gdzieś nie mieści.

I przeważnie nie jest to dobry znak. Czy wysokośc też jest w jakiś sposób ograniczona?

Jeśli tylko DRA 800 wchodzi w gre to proponuję jaśniejsze mocniejsze kolumny jak Magnat Signature 507 czy Monitor audio Silver 200/500. Ewentualnie QA 3050 też dobrze pasują.

Zapraszam na odsłuch i po wyceny.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi, teraz kiedy ostatecznie się zalogowałem widzę więcej tematów o podobnych do mojego problemach, wcześniej ciężko mi było znaleźć takie pokrewne do mojego.

Co do ampli, myślałem też o tej 803 Yamahy, jednak musiałbym inne meble kupić, a 2 raz przez to przechodzić nie będę. Kto nie ma żony niech pierwszy kamienuje. 😉

Muszę poprzeglądać co mi na razie podesłaliście.

Dodam też, że wiem iż  samo umiejscowienie BR z przodu a nie z tyłu nie załatwi sprawy tak w skrócie to ujmując. Jednak moja wiedza na temat konstrukcji kolumny mówi mi, że jeśli nie zapewni się otworowi odpowiedniej przestrzeni od przeszkody to nie będzie spełniać swojego przeznaczenia. Mając wiec na względzie średnią możliwość zapewnienia działania BR na tyle konstrukcji, prosiłem o propozycję takich z przednim. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, S4Home napisał:

Takich tematów jest cała masa u nas na forum. Także pod kątem tego że coś się gdzieś nie mieści.

To ja spytam odnosnie wentylacji - mam nadzieje ze autor watku mnie nie zbanuje ;) Jesli wneka na ampli jest tylko 3cm wyzsza ale szeroka na 94cm i gleboka na 43cm (glebokosc ampl to 37cm) to taka 6A posluzy bez przegrzania?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Godsend napisał:

Mając wiec na względzie średnią możliwość zapewnienia działania BR na tyle konstrukcji, prosiłem o propozycję takich z przednim. 

A takie z br od spodu??? 

Wogóle to staram sie  rozumieć co to znaczy słowo małżonki. Jednak wybor audio który cechuje tylko rozmiar wneki na ampli/wzmacniacz i kolor obudów dla kolumn nie wróży nic dobrego. Kolejny aspekt to wcisniecie kolumn prawie ze pod sciane! Ok. Mozna i tak. Ale czy małżonka obrazi sie jesli na czas newralgicznego odsłuchu (nie mam na mysli jakiegos ogladania filmu na netflixie gdzie nie zalezy nam tak bardzo na jakosci dzwieku), odsuniemy troche owe kolumny w głąb pomieszczenia? Chyba ze nie zalezy Ci tak bardzo na dzwieku tylko na estetyce.

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, Chyba Miro 84 napisał:

A takie z br od spodu??? 

Wogóle to staram sie  rozumieć co to znaczy słowo małżonki. Jednak wybor audio który cechuje tylko rozmiar wneki na ampli/wzmacniacz i kolor obudów dla kolumn nie wróży nic dobrego. Kolejny aspekt to wcisniecie kolumn prawie ze pod sciane! Ok. Mozna i tak. Ale czy małżonka obrazi sie jesli na czas newralgicznego odsłuchu (nie mam na mysli jakiegos ogladania filmu na netflixie gdzie nie zalezy nam tak bardzo na jakosci dzwieku), odsuniemy troche owe kolumny w głąb pomieszczenia? Chyba ze nie zalezy Ci tak bardzo na dzwieku tylko na estetyce.

OK, poddaje się i zamykam temat, jeśli zamiast propozycji zostaje obsztorcowany. Wykaż mi proszę te wielkie różnice pomiędzy amplitunerami za ok 3000,- , abym musiał przemeblować cały pokój bo nie.mam na czym/ w czym postawić tego o niebo lepszego. 

Mówimy o sprzęcie w zasadzie budżetowym. Spinanie się że wybrałem ampli który akurat wielkościowe mi podchodzi to tak jakby kazać komuś do ogródka przy bliźniaku kupić kosiarkę traktor, bo przecież kosi lepiej niż taka standardowa.

Dziękuję za propozycje i miłe przyjęcie na forum. 

Pozdrawiam serdecznie. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Godsend napisał:

Wykaż mi proszę te wielkie różnice pomiędzy amplitunerami za ok 3000,- , abym musiał przemeblować cały pokój bo nie.mam na czym/ w czym postawić tego o niebo lepszego. 

Nie wykaże Ci wiekszych różnić w tym aspekcie, ale każdy audiofil/meloman bez problemu wykaże roznice w dosuwaniu kolumn mocno pod sciane!

Tak wiec nie obrażaj sie tylko zwróć uwage na dobre rady.... tyle!

14 minut temu, Godsend napisał:

to tak jakby kazać komuś do ogródka przy bliźniaku kupić kosiarkę traktor, bo przecież kosi lepiej niż taka standardowa.

Złe porównanie!

Powinno brzmieć raczej.....

To tak jakby kazac komuś do ogródka przy blizniaku kupić zwykłą kosiarke i owinąć ją szczelnie folią (przed np. Deszczem), i miec nadzieje ze ta nie przegrzeje sie z powodu słabej wetylacji co spowoduje problemy z praca urzadzenia a nawet uszkodzenie.

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatecznie zamykając temat

Szanowny lysyrafal, Twoja propozycja jest w rozważaniu, dziękuję.

co do mojego, waszym zdaniem uporu fo br z przodu, to napisałem również, że jeśli ktoś zaproponuje jakoś układ rezonansowy inny niż ten o jaki poprosiłem, to go rozważę.

Chyba że tak nie napisałem i tylko mi się wydawało.

Widzę jednak, że wasze  wspólne poklepywania się i patrzenie z wyższością na innych wygrywa i pod płaszczykiem szlachetnej pomocy lubicie ponasmiewać się trochę z biednych laików.

Nie będę cytował sam siebie, wystarczy poczytać ze zrozumieniem moje wcześniejsze wypowiedzi by zrozumieć o co mi chodzi. Tłumaczyłem wątek szafki. Tłumaczyłem wątek br i napisałem też już że bardzo wam dziękuję. 

Jak ktoś zna moderatora forum to poproszę o dożywotni ban i usunięcie konta bo niemoge znaleźć takiej opcji

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim przypadku na codzień kolumny stoja bardzo blisko tylnej sciany by nie wadziły plus biegajace dzieci.... wiadomo. Jednak na czas odsluchu "wychodza" w pokój. Jak sam widzisz moje rady to nie nasmiewanie sie z laika tylko ukazanie dobrego rozwiazania. Zanim "zdetonujesz" sie tu na forum na własne życzenie zgadnij gdzie ma wylot br moja kolumna. Jesli sie jeszcze nie zbanowałes dobrowolnie odpisze szybko.... "z tyłu"!!!!!!

Przemyśl zatem czy tu jest jakiś atak czy tez Dobra Rada i nakierowanie na odpowiednie tory oraz obalenie mitów krążących po sieci.... na temat br-u. Dodam że mimo bliskosci sciany i br z tyłu filmy i "muzyke do kotleta w tle" slucham nie ruszając sprzetu spod sciany i br jakos nie przeszkadza...

Położenie Br nie ma tak duzego znaczenia co mody pomieszczenia ktore to potrafia "współpracować badz nie" z kolumnami dajac rozne efekty na basie.

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, rafalsz76 napisał:

To ja spytam odnosnie wentylacji - mam nadzieje ze autor watku mnie nie zbanuje ;) Jesli wneka na ampli jest tylko 3cm wyzsza ale szeroka na 94cm i gleboka na 43cm (glebokosc ampl to 37cm) to taka 6A posluzy bez przegrzania?

Niestety nie. Podstawa to wentylacja w górę. Ta na boki jest wazna ale podstawa to góra. Zostanie bankowo przegrzany.

Jest różnica pomiedzy DRA 800 a RN 803 i to znaczna.

W DRA 800 zamykasz się mocno w kierunku wybory kolumn. Ok on ma dodatkowo HDMI jest mniejszy. Ale gra mniej dynamicznie, mniej rozdzielczo z specyficznym denonowskim dołem.

Dlatego to dobrze brzmi z konkretnymi kolumnami. W Przypadku RN 803 jest on bardziej rozdzielczy. Swobodniejszy.

Co do BR. Podstawowe założenie miałeś dobre. Nic nie może zakłócać prawidłowej pracy portu. Ale prawda jest taka że musiał byś coś praktycznie do niego włożyć lub przyłożyć żeby to zrobić. Juz parę centymetrów ściany od niego powoduje że jego praca (wentylacja, dmuchanie) nie wpływa na dziwne dzwięki.

 

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Godsend napisał:

Szanowny lysyrafal, Twoja propozycja jest w rozważaniu, dziękuję.

Miałem kolumny z przednim BR jak i tylnym ustawione w tym samym miejscu (próbowałem różnych ustawień) i te same warunki akustyczne. Pomieszczenie dość małe i na logikę te z przednim BR powinny grać lepiej, a jest dokładnie na odwrót. Jeżeli obserwujesz rynek audio to zwróć uwagę, że coraz więcej producentów stosuje rozwiązanie z tylnym BR (przypadek chyba nie).

14 godzin temu, lysyrafal napisał:

Można mieć dobre kolumny, ale ich ustawień wszystko zepsuć.

Mój błąd: "Można mieć dobre kolumny, ale wszystko można też zepsuć fatalnym ich ustawieniem.

Edytowano przez lysyrafal
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...