Skocz do zawartości

Kino domowe do wysokiego półotwartego salonu


Recommended Posts

Witam!

Poszukuje zestawu audio do salonu (w końcu zakończyłem remonty...).

Wiem, że odsłuchu nie zastąpię ale proszę o pomoc w zawężeniu poszukiwań gdyż oferta audio jest kosmicznie rozległa. A koledzy i koleżanki specjaliści wiedzą co jest dobre do tego rozmiaru salonu do tego rodzaju muzyki itp:)

Budżet do około 4 tys. PLN;)

Myślałem o sprzęcie nowym ale nie wykluczam używek.

Nie posiadam żadnego sprzętu aktualnie jedynie tv LG 55SM8600

Salon półotwarty na kuchnie o rozmiarach 5,6m x 5,34 m + kuchnia 4 x 2,7m. Salon wysoki od 3,7 m do 3 m. (patrz. rysunek)

Użytkowanie sprzętu

Filmy 60% (Kryminały, sensacyjne, historyczne, wojenne, komedie + jakieś babskie z żoną:D   Muzyka 40 % ( 60% Trance, edm, 40% Rock, klasyka, jazz, pop)

Filmy netflix/hbo go. Muzyka spotify + cd ( o odtwarzaczu pomyśle później tymczasowo mogę dostać od kolegi jakiegoś ONYKO)

I tak zostają dwie ścieżki:

ze względu na nie zbyt wysoką kwota jak dysponuje

ścieżka 1) Amplituner + kolumny 2.0 reszta do zestawu 5.0 i 5.1 w ciągu przyszłego roku dokupywane.

LUB

ścieżka 2) Aplituner + zestaw 5.0 + ewentualny sub w nowym roku.

W związku z tym że kolumny muszą być blisko ściany preferowany bass reflex z przodu.

Kolory czarne/ciemne. Lepsze węższe niż szersze:)

Teraz podam kilka modeli sprzętów które po przeczytaniu wielu wątków na forach audio wstępnie wybrałem do dalszej analizy:

Aplituner Denon avr X1600h lub x2500h (nie wykluczam innych firm oczywiście)

Kolumny 2.0 - Magnat Shadow 207 ( jak gdzies jeszcze dostane), melodika BL40 mkIII , heco aureora 700, wilson rapotor 7 (nie wiem czy budżet te kolumny by wytrzymał..) Jamo s809, Indian line nota 550x

Zestawy 5.0

Polk audio T531, Quadral Quintas 6650, STX 150, Jamo S807 HCS

Co do Rysunku :

Żółtymi pięciokątami zaznaczone są miejsca gniazd do głośników (kable pociągnięte za szafkę po TV oczywiście)

Gniazda bardzo przyszłościowo do ewentualnych zestawów 7.0/1

Gniazda ze względu na okno i wysokość salonu na wysokości 2,55 cm (35 cm nad oknem gdzie jeszcze będzie jakiś karnisz..)- oczywiście głośniki prawo lewo można o trochę przesunąć ale nie żeby kabel przez pół salonu wisiał.:D

Po wyborze tylnych głośników będę prosił o polecenie wieszaków do nich:)

Rysunek może za dokładny ale mam teraz na HO dużo nudnych konferencji:)

 

 

salononn.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, SpecjalistąToNieJestem napisał:

Żółtymi pięciokątami zaznaczone są miejsca gniazd do głośników (kable pociągnięte za szafkę po TV oczywiście)

Zerknij proszę najpierw na to:

https://www.dolby.com/about/support/guide/speaker-setup-guides/5.1-virtual-speakers-setup-guide/

oraz na to:

https://www.dolby.com/about/support/guide/speaker-setup-guides/7.1-virtual-speakers-setup-guide/

Bo według mnie należałoby najpierw poprawić rozmieszczenie głośników.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, lolekdrugi napisał:

Wiem że za wysoko... Wyjscia nie bylo;/ A rozmieszczenie robilem zgodnie wlasnie z jakas taka stroną (nie dokładnie tą gdzie kąty maksymalne ustawialem. Oczywiscie jak dokladnie to wyszlo to nie powiem xD (lewy tyl w zwiazku ze tv bardziej przy lewej scianie stoi powinien byc na lewej scianie a nie na tylnej to wiem ale dzownie by to wygladalo a powiesic na lewej glosnik moge i i tak lekko zaslonie gniazdo;)w kazdym razie ostatecznie moge glosniki poprzesuwac. prawo lewo jak bedzie zupelny dramat. Zalatwie jakis laser z katami i sie okaze jaka jest roznica. To sa tylko gniazda - wiadomo im blizej tym ładniej..

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@SpecjalistąToNieJestem nie zrozum mnie źle podrzucam Ci to bo według mnie wysokości to jedno, powiedzmy trudno. Ale to gdzie stoi obecnie kanapa i gdzie są głośniki SL, SR oraz SBL, SRL to trochę się nie składa. tak naprawdę to te SL/SR powinny być troszkę bardziej na równi z kanapą według mnie o ile oczywiście mowa o systemie 7.1.

Dodatkowe pytanie to skoro masz taki duży salon i planujesz kolumny, nie zastanawiałeś się nad systemem Dolby Atmos? Głośniki sufitowe nie są super drogie. Taki system .4 tylko amplituner trochę szarpnie. Zobacz sobie sam:

https://www.dolby.com/about/support/guide/speaker-setup-guides/5.1.4-overhead-speaker-setup-guide/

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, lolekdrugi napisał:

@SpecjalistąToNieJestem nie zrozum mnie źle podrzucam Ci to bo według mnie wysokości to jedno, powiedzmy trudno. Ale to gdzie stoi obecnie kanapa i gdzie są głośniki SL, SR oraz SBL, SRL to trochę się nie składa. tak naprawdę to te SL/SR powinny być troszkę bardziej na równi z kanapą według mnie o ile oczywiście mowa o systemie 7.1.

Dodatkowe pytanie to skoro masz taki duży salon i planujesz kolumny, nie zastanawiałeś się nad systemem Dolby Atmos? Głośniki sufitowe nie są super drogie. Taki system .4 tylko amplituner trochę szarpnie. Zobacz sobie sam:

https://www.dolby.com/about/support/guide/speaker-setup-guides/5.1.4-overhead-speaker-setup-guide/

Budżet 4 tys... na amplituner mu starczy do .4. Bez sensu.

Ja proponuję wydać prawie wszystko na fronty (lewy und prawy). Do tego kupić jakaś końcówkę mocy używaną za ok 600 zł (mi się sprawdził Crown XLS 1500 za taką kasę, ale są chyba już ciekawsze konstrukcje) i tani DAC Fiio za ok 100 zł (niby opcjonalnie, ale u mnie slychac roznice pomiedzy nim a TV), kable około 150 zł. Dlatego, że: 

- wymiana dużych frontów (a musisz mieć duże) jest mega upierdliwa. Weź teraz to komuś wyślij, znajdź kogos kto się będzie z tym fatygował etc. 
- przyzwoite stereo to już naprawdę dużo - do muzyki będziesz miał nieźle już na starcie, a filmy można fajnie oglądać też w stereo
- masz dużą przestrzeń, więc tańsze amplitunery mogą mieć mocy i będziesz nam tu później jojczał, że ukradli Ci bas.

Odłożyć rok, kupić subwoofer za 2 tys. Kolejny rok, kupić ampli (czy 5.1, czy 7.1, czy 5.1.2 to już inna sprawa) z preout (czyli nie x2500h ale już x3500h już tak) i podpiąć końcówkę i resztę. A potem jescze rok i pasujący centralny (dobrej jakości - jak masz kupić gówno to nie kupuj w ogole) i jakies gówniane surroundy do 5.1/7.1 czy co tam sobie wymyślisz. Po kolejnym roku wymienisz surroundy. 

Długi tekst ale wierzę, że pomoże :) BTW  w ogóle nie widzę, gdzie Ty chcesz postawić fronty, czy subwoofer na tym Twoim rysie sytuacynym.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem sprzęt używany. Salon jest spory a sprzęty nowe w tej cenie do niego po prostu kiepskie.

Kolumny Klipsch ze starszej wersji Synergy. Dalej Mission ze swoimi M34 lub M35i

Zakup na razie amplituner i dwa fronty żeby coś grało.

Ustawienie masz takie sobie. Na pewno czeka Cie  batalia o ustawienie.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,
Jeśli chciałbyś zmieścić się w zakładanym budżecie z całym zestawem kina domowego to zostaje rynek wtórny. Możesz ewentualnie wybrać opcję nr1 czyli zakupić w chwili obecnej amplituner + kolumny frontowe, a w przyszłości powoli dokupować resztę zestawu. Dobrym rozwiązaniem byłaby Yamaha RX V4a + Heco Aurora 700 lub Denon 2700h + Q Acoustic 3050i. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

8 godzin temu, Tenfilip napisał:

kable około 150 zł.

te kable to rozumiem do wszystkich kolumn włącznie z bananami?

8 godzin temu, Tenfilip napisał:

i tani DAC Fiio za ok 100 zł

nie ma sensu skoro docelowo będzie kino.

8 godzin temu, Tenfilip napisał:

a filmy można fajnie oglądać też w stereo

bez suba ciężko.

30 minut temu, S4Home napisał:

Dalej Mission ze swoimi M34 lub M35i

Zakup na razie amplituner i dwa fronty żeby coś grało.

@SpecjalistąToNieJestem jeżeli tak to można się tym zestawem z forum zainteresować. Jest kompletny i może wystarczyłoby trochę dołożyć to i na ampka starczy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, lolekdrugi napisał:

@SpecjalistąToNieJestem nie zrozum mnie źle podrzucam Ci to bo według mnie wysokości to jedno, powiedzmy trudno. Ale to gdzie stoi obecnie kanapa i gdzie są głośniki SL, SR oraz SBL, SRL to trochę się nie składa. tak naprawdę to te SL/SR powinny być troszkę bardziej na równi z kanapą według mnie o ile oczywiście mowa o systemie 7.1.

Dodatkowe pytanie to skoro masz taki duży salon i planujesz kolumny, nie zastanawiałeś się nad systemem Dolby Atmos? Głośniki sufitowe nie są super drogie. Taki system .4 tylko amplituner trochę szarpnie. Zobacz sobie sam:

https://www.dolby.com/about/support/guide/speaker-setup-guides/5.1.4-overhead-speaker-setup-guide/

Te boczne głosniki mogę troche w kierunku kanapy powiesic ponadto ta kanapa jest jezdzaca przód tył (teraz jest blizej bo w dolnym lewym rogu stoi choina:D Zgodnie z tym dolby co wysyłałes delikatnie z tyłu boczne mogą byc do 110st tylne do 150 sto i w zwiazku z tym ze kanapa jest blizej lewej strony wyszło mi tak jak widac co moze okazac sie błędne tak jak mówisz. Nie myślałem o athmosie ze wzgledu własnie na to ze dosyć swiezy temat = drogi amp. do tego sufit skosny z belkami 15x15cm co około metr..

8 godzin temu, Tenfilip napisał:

Budżet 4 tys... na amplituner mu starczy do .4. Bez sensu.

Ja proponuję wydać prawie wszystko na fronty (lewy und prawy). Do tego kupić jakaś końcówkę mocy używaną za ok 600 zł (mi się sprawdził Crown XLS 1500 za taką kasę, ale są chyba już ciekawsze konstrukcje) i tani DAC Fiio za ok 100 zł (niby opcjonalnie, ale u mnie slychac roznice pomiedzy nim a TV), kable około 150 zł. Dlatego, że: 

- wymiana dużych frontów (a musisz mieć duże) jest mega upierdliwa. Weź teraz to komuś wyślij, znajdź kogos kto się będzie z tym fatygował etc. 
- przyzwoite stereo to już naprawdę dużo - do muzyki będziesz miał nieźle już na starcie, a filmy można fajnie oglądać też w stereo
- masz dużą przestrzeń, więc tańsze amplitunery mogą mieć mocy i będziesz nam tu później jojczał, że ukradli Ci bas.

Odłożyć rok, kupić subwoofer za 2 tys. Kolejny rok, kupić ampli (czy 5.1, czy 7.1, czy 5.1.2 to już inna sprawa) z preout (czyli nie x2500h ale już x3500h już tak) i podpiąć końcówkę i resztę. A potem jescze rok i pasujący centralny (dobrej jakości - jak masz kupić gówno to nie kupuj w ogole) i jakies gówniane surroundy do 5.1/7.1 czy co tam sobie wymyślisz. Po kolejnym roku wymienisz surroundy. 

Długi tekst ale wierzę, że pomoże :) BTW  w ogóle nie widzę, gdzie Ty chcesz postawić fronty, czy subwoofer na tym Twoim rysie sytuacynym.

no po wypowiedziach kolegów widzę własnie ze taniej będzie ścianki działowe postawić żeby zmiejszyc salon niż wypełnic tą hale dzwiękiem:D fronty wejdą prawo lewo gorzej z subem ale prawa kanape spoko można odsunąc jeszcze w kierunku kuchni do bardziej filmowych doznan:d 

1 godzinę temu, S4Home napisał:

Moim zdaniem sprzęt używany. Salon jest spory a sprzęty nowe w tej cenie do niego po prostu kiepskie.

Kolumny Klipsch ze starszej wersji Synergy. Dalej Mission ze swoimi M34 lub M35i

Zakup na razie amplituner i dwa fronty żeby coś grało.

Ustawienie masz takie sobie. Na pewno czeka Cie  batalia o ustawienie.

Piotr

Klipschy rozumiem synegrgy F3 i potem B2 i C2 (widze aktualnie taki zestaw na olx za 2300 niedaleko mnie w sumie:)  jaki apli do takich klipschów?

1 godzinę temu, Q21 napisał:

Cześć,
Jeśli chciałbyś zmieścić się w zakładanym budżecie z całym zestawem kina domowego to zostaje rynek wtórny. Możesz ewentualnie wybrać opcję nr1 czyli zakupić w chwili obecnej amplituner + kolumny frontowe, a w przyszłości powoli dokupować resztę zestawu. Dobrym rozwiązaniem byłaby Yamaha RX V4a + Heco Aurora 700 lub Denon 2700h + Q Acoustic 3050i. 

tu juz o tysiak do 2 przkraczam budżet(może poczekac...hmm) bo to nowe konstrukcje i na wtórnym ciężko coś dorwać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, lolekdrugi napisał:

 

te kable to rozumiem do wszystkich kolumn włącznie z bananami?

nie ma sensu skoro docelowo będzie kino.

bez suba ciężko.

@SpecjalistąToNieJestem jeżeli tak to można się tym zestawem z forum zainteresować. Jest kompletny i może wystarczyłoby trochę dołożyć to i na ampka starczy.

misiony fajniejsze z wyglądu ale bass reflex z tyłu;/

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, lolekdrugi napisał:

 

te kable to rozumiem do wszystkich kolumn włącznie z bananami?

nie ma sensu skoro docelowo będzie kino.

bez suba ciężko.

 

Po co mu banany na budżecie? I jak kupi 2 kolumny, to tak, do wszyskich. 8 zł z metra ma świetny kabel z ofc 2,5 mm^2, do tego jakiś optyk/coax i rca od klotza. 

Fiio jest sens, po co ma sie przez rok meczyc z daciem w tv? Przez ten rok czy dwa straci na wartosci moze 20-30 zł, a będzie można go sobie użyć do innego systemu.

A bez suba sie da, bez jaj. Zwlaszcza, jesli kupi kolumny schodzace do 32/34 Hz i kupi końcówkę mocy - vide https://www.monitoraudio.com/pl/wsparcie/starsze-produkty/bronze-5g/bronze-6/. Heco Aurora 700 tez powinny nisko zejsc, i nadac sie tutaj. 

 Dla mnie to najlepsze podejście, zwlaszcza ze ma dużą przestrzeń, a ampli bardzo szybko się starzeją i za rok czy dwa taniej kupi taki sam, albo i lepszy. 

 

Edytowano przez Tenfilip
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, SpecjalistąToNieJestem napisał:

Nie myślałem o athmosie ze wzgledu własnie na to ze dosyć swiezy temat = drogi amp.

do atmosa 5.1.2 nie potrzebujesz drogiego ampa ale do 5.1.4 lub 7.1.4 już tak.

9 godzin temu, SpecjalistąToNieJestem napisał:

Denon avr-x3200w aktualnie wisi na olx za 2,5k

nie w tej cenie, sprzęt z 2015 roku. Maks 1.5k

3 godziny temu, Tenfilip napisał:

Po co mu banany na budżecie? I

ponieważ jest wygodniej? Względne banany kupuje za 5,- sztuka.

3 godziny temu, Tenfilip napisał:

8 zł z metra ma świetny kabel z ofc 2,5 mm^2

trochę drogo, kabel OFC 2*2.5mm2 kosztuje około 2,5/mb.

3 godziny temu, Tenfilip napisał:

do tego jakiś optyk/coax i rca od klotza. 

po co mu optyk? Do czego przepraszam? Z TV sygnał pójdzie HDMI tak samo z BD jeżeli ma czy jakieś Apple TV lub Nvidia Shield. RCA można kupić dopiero z CD. Ewentualnie jak CD będzie miało optyka lub coaxa to lepiej kupić właśnie optyka lub coaxa zamiast RCA, wyjdzie taniej.

3 godziny temu, Tenfilip napisał:

Fiio jest sens, po co ma sie przez rok meczyc z daciem w tv? Przez ten rok czy dwa straci na wartosci moze 20-30 zł, a będzie można go sobie użyć do innego systemu.

męczyć się? Skoro ogląda netflixa to będzie to jego źródło sygnału filmowego. A potem z tego co zrozumiałem CD. Tidal pewnie poleci z amplitunera. Zatem zakup DAC jest całkowicie nieuzasadniony.

3 godziny temu, Tenfilip napisał:

A bez suba sie da, bez jaj

do kina nie.

3 godziny temu, Tenfilip napisał:

i kupi końcówkę mocy

dodatkowa kasa i to nie mała, lepiej to dołożyć do suba a nawet dwóch w tym pomieszczeniu.

3 godziny temu, Tenfilip napisał:

a ampli bardzo szybko się starzeją i za rok czy dwa taniej kupi taki sam, albo i lepszy. 

zgadzam się z tym w 100%. Tylko w Polsce sprzedający tego nie rozumieją niestety.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, lolekdrugi napisał:

po co mu optyk? Do czego przepraszam? Z TV sygnał pójdzie HDMI tak samo z BD jeżeli ma czy jakieś Apple TV lub Nvidia Shield. RCA można kupić dopiero z CD. Ewentualnie jak CD będzie miało optyka lub coaxa to lepiej kupić właśnie optyka lub coaxa zamiast RCA, wyjdzie taniej.

męczyć się? Skoro ogląda netflixa to będzie to jego źródło sygnału filmowego. A potem z tego co zrozumiałem CD. Tidal pewnie poleci z amplitunera. Zatem zakup DAC jest całkowicie nieuzasadniony.

do kina nie.

dodatkowa kasa i to nie mała, lepiej to dołożyć do suba a nawet dwóch w tym pomieszczeniu.

zgadzam się z tym w 100%. Tylko w Polsce sprzedający tego nie rozumieją niestety.

Nie wiem, czy jak tak piszę, czy Ty tak czytasz. Ja sugeruję, żeby NIE kupował ampli dopóki nie będzie potrzebował. Po to DAC. A stówka za Fiio, ktory od biedy mozna odsprzedac albo czy uzyc przy innym zestawie nie boli. Koncowka mocy zagra lepiej, niż ampli, a potem można ją wykorzystać do tego ampli.  

3 godziny temu, lolekdrugi napisał:

 

zgadzam się z tym w 100%. Tylko w Polsce sprzedający tego nie rozumieją niestety.

Nie jesteśmy ograniczeni do lokalnego rynku na szczęście:)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, SpecjalistąToNieJestem napisał:

Klipschy rozumiem synegrgy F3 i potem B2 i C2 (widze aktualnie taki zestaw na olx za 2300 niedaleko mnie w sumie:)  jaki apli do takich klipschów?

Tak, na przykład. A do tego Denon albo Yamaha. Bo te starsze Klipsche grały dużo cieplej od nowych.

No w nowe na pewno nie idź. Nie do takiego pomieszczenia.

Propozycja branży musiała się pojawić ale wiesz.

Trzeba mieć swój rozum.

 

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za zainteresowanie tematem:) Po złożeniu wszystkiego takie rozwiązania widzę:

Albo kolumny + apli, oczywiście używki i tu mamy takie propozycje: 

Klipsh Synergy (jak one z wyglądu mi sie nie podobają;/)

Mission M34 lub M35i  (były przez moment za 1700 zika i do tego apli np. avr x2500h za około 2k ?  Chyba że do tego jakiś apli używka ale jaki? bo ten 2500h ciężko o używkę jeszcze. ale basssreflex z tyłu;/

Po dorwaniu jakiegoś apli używanego  wtedy można pomyśleć o jakimś subwooferze np Monitor Supreme Sub 302A ?

 

coś jeszcze z używek szukać  do ok. 2k powiedzmy?

 

droższe bo w sumie tylko nowe = albo one albo apli ewentualnie one plus końcówka mocy (jaka?) do napędzenia tego tymczasowo:

 

Monitor audio 6 + jaki apli? (używke juz idzie znależć juz za 2,6k + cena apli

Q Acoustic 3050i.  +Denon 2700h  (3,3 k + 3,1 k ewentual  za denona 2600h -300zł czyli razem  ok.6k) -czyli juz troche za dużo na teraz/ na raz:)

Heco 700 + Yamaha RX V4a ale basssreflex z tyłu;/   ok. 5,5 k

 

Z zestawów niedaleko mnie takie coś wisi za 5,5k :

2 x Klipsch RP-260 F
1 x Jamo S 60 CEN
2 x Jamo s502
1 x Denon AVR-X2000. Amplituner

Co wy na to? Apli chyba stary nie?

Edytowano przez SpecjalistąToNieJestem
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, lolekdrugi napisał:

@Tenfilip dobrze, ponawiam pytanie zatem, w jakim sposób chcesz to do TV podpiąć by można było poziomem głośności sterować przy pomocy pilota od TV? Chyba tylko opcja podpięcia pod wyjście słuchawkowe ale ten Fiio nie ma High Level Input.

A ja ponawiam odpowiedź, że optykiem:) Z TV wychodzi pcm, a nie żaden passthrough, i nie powinno być problemu. 

Aha, ampli jest jedyna rzecza, ktora warto miec na gwarancji - lubia siadac hdmi, i wtedy jest droga wymiana tego elementu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Tenfilip napisał:

Nie pamietam, czy pilotem, czy telefonem, ale moglem.

no to Ci powiem, że raczej telefonem. Po optyku dostajesz goły sygnał, pcm albo coś podobnego. Nie jest on regulowany. Zatem nie możesz sterować takim wzmacniaczem przy pomocy pilota od TV, do tego jest wymagane HDMI-CEC.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...