Skocz do zawartości

Exclusive Mode w Tidal


Tenfilip

Recommended Posts

Hej, 

Słucham sobie muzyki z Tidala na Windows 10, z DACiem USB (Focusrite Scarlett 2i2). Zawsze regulowałem głośność z klawiatury (mam dedykowane klawisze - glosniej/ciszej/mute), co jest mega wygodne. Dzis jednak stwierdzilem, ze poslucham sobie w trybie Exclusive Mode, gdzie te opcje nie działają. I tego trybu dotyczy moje pytanie:

 

Czy możliwe, że w tym trybie urządzenie gra lepiej? A może po prostu mój interfejs lepiej brzmi, kiedy pokrętło glośności nie jest na maksa (jak reguluje z poziomu systemu operacyjnego, to tutaj mam zawór "rozkręcony")? W tym trybie muszę mieć pokrętło na godzinie 9 przy cichym i powiedzmy 13 do nieco głośniejszego (mówimy o biurku i bliskim polu). 

Nie wiem, czy to kwestia tego, ze interfejs działa lepiej przy takim ustawieniu pokrętła, czy ten tryb robi coś niesamowitego, czy ja jestem podatny na autosugestie. Co o tym myslicie? 

 

image.png.33a27a495d926b16e08d4f5e6c83ffaa.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli regulujesz siłe głosu przez Win? to przepuszczasz sygnał przez systemowy mikser, co zawsze wydłuża ścieżkę sygnału, a taka regulacja volume może powodować degradacje sygnału. Nie wiem też czy słusznie przełączyłeś kodek MQA na DAC zewnętrzny, czy Twój DAC obsługuje taki sygnał? ja na stronie nie widzę takiej informacji.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, kiedyś tak było i .... jest nadal. To, dlatego do DAC dodaje się własny sterownik, który omija mixer systemowy.

Z tym MQA idziesz za daleko. Pierwsza warstwa do 96k jest dekompresowana systemowo, czyli w procesorze PC, a nawet LG 30 już to potrafił, co do powyżej 96k .. jest specjalny kawałek krzemu, mają go takie DACi jak Mytek, czy Lumin, ale tym się nie przejmuj, bo gdy używałem ów Tidal, pomimo ich bogatej reklamy co do samego bez "stratnego" MQA i próbkowania do duże wartości, nie spotkałem tam dużo materiału powyżej 96k.

Jeśli Twój DAC nie posiada dekodera MQA to dostajesz "tylko" zwykły flac 44,1 i nic ponad to, nie wiem tylko jak jest w bitach, czy 16, czy 24bit.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Bogusław Kożyczkowski napisał:

No, kiedyś tak było i .... jest nadal. To, dlatego do DAC dodaje się własny sterownik, który omija mixer systemowy.

Z tym MQA idziesz za daleko. Pierwsza warstwa do 96k jest dekompresowana systemowo, czyli w procesorze PC, a nawet LG 30 już to potrafił, co do powyżej 96k .. jest specjalny kawałek krzemu, mają go takie DACi jak Mytek, czy Lumin, ale tym się nie przejmuj, bo gdy używałem ów Tidal, pomimo ich bogatej reklamy co do samego bez "stratnego" MQA i próbkowania do duże wartości, nie spotkałem tam dużo materiału powyżej 96k.

Jeśli Twój DAC nie posiada dekodera MQA to dostajesz "tylko" zwykły flac 44,1 i nic ponad to, nie wiem tylko jak jest w bitach, czy 16, czy 24bit.

Tak zakładam ze to 44/48 kHz, spoko dla mnie. Mi to wystarczy:) Tidal często ma jakies inne mixy do MQA i przez to już inaczej brzmią. 

Natomiast z Windowsem muszę się grubiej zastanowić, co zrobić. Strasznie to wygodne, zeby klawiaturą wszystko obslugiwać, i mieć mikser systemowy czy wyciszanie jak mam konferencję, ale kosztem jakości dźwięku to już niechętnie. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyłącz to passthrough MQA. U mnie również regulacja głośności w Windows źle się sprawdza. Exclusive brzmi najlepiej bo masz natywna głębie i częstotliwość pliku. Ja używam dodatkowo Apo Equalizer który nie działa z Exclusive Mode więc aktualnie mam ustawione na sztywno 24/96 w Windows. Brzmi dobrze. Gdyby nie chce używania EQ byłby exclusive

Bez zaznaczonego passthrogh MQA w Tidal masz gęste pliki master do 24/96, czy Tidal dekoduje softwareo MQA, nie zastanawiałem się. Na pewno wyłączenie dekodowania i przerzucenie go na DACa który tego nie zrobi nie ma sensu... 

Edytowano przez marcinmarcin
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, marcinmarcin napisał:

Wyłącz to passthrough MQA. U mnie również regulacja głośności w Windows źle się sprawdza. Exclusive brzmi najlepiej bo masz natywna głębie i częstotliwość pliku. Ja używam dodatkowo Apo Equalizer który nie działa z Exclusive Mode więc aktualnie mam ustawione na sztywno 24/96 w Windows. Brzmi dobrze. Gdyby nie chce używania EQ byłby exclusive

Bez zaznaczonego passthrogh MQA w Tidal masz gęste pliki master do 24/96, czy Tidal dekoduje softwareo MQA, nie zastanawiałem się. Na pewno wyłączenie dekodowania i przerzucenie go na DACa który tego nie zrobi nie ma sensu... 

Wiecie co, raczej ten MQA passthrough, jak jest włączony, to działa w ten sposób, że aktywuje się tylko jeśli DAC obsługuje. Inaczej by nie było dźwięku, moim zdaniem. Tak czy siak, nie słychać różnicy, ale mogę wyłaczyć dla świętego spokoju.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Tenfilip napisał:

Wiecie co, raczej ten MQA passthrough, jak jest włączony, to działa w ten sposób, że aktywuje się tylko jeśli DAC obsługuje. Inaczej by nie było dźwięku, moim zdaniem. Tak czy siak, nie słychać różnicy, ale mogę wyłaczyć dla świętego spokoju.

No nie całkiem. Tą opcje zaznaczamy, gdy nasz DAC rozpoznaje sygnał MQA i potrafi go dekodować, ale chyba Twój nie potrafi, więc odhacz tą opcje i pozwól procesorowi PC dekodować sygnał MQA do sygnału natywnego pierwszej warstwy, czyli do 96k.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

14 godzin temu, Bogusław Kożyczkowski napisał:

Pierwsza warstwa do 96k jest dekompresowana systemowo, czyli w procesorze PC, a nawet LG 30 już to potrafił, co do powyżej 96k .. jest specjalny kawałek krzemu, mają go takie DACi jak Mytek, czy Lumin

Nie jestem fanem MQA, ale tak dla uzupełnienia to na LG V30 można zdekodować pliki MQA do poziomu 192kHz przy korzystaniu z odtwarzacza USB Audio Player Pro. Załączam zrzut ekranu z LG V30.

 

 

Capture+_2020-12-23-11-27-29.png

Edytowano przez marecki
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, marecki napisał:

 

Nie jestem fanem MQA, ale tak dla uzupełnienia to na LG V30 można zdekodować pliki MQA do poziomu 192kHz przy korzystaniu z odtwarzacza USB Audio Player Pro. Załączam zrzut ekranu z LG V30.

 

 

Capture+_2020-12-23-11-27-29.png

Wlasnie niedawno sie o tym dowiedzialem, a mialem G6 i V30+, oba z Quad DAC, i nie wiedzialem o tym. Czemu apka tidala sama tego nie robi?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...