Skocz do zawartości

Yamaha RX-A880 - czy to dobry ampli na początek do stereo i KD?


Arek_B

Recommended Posts

Witajcie,

Na początku złożę Wszystkim życzenia, w końcu wciąż są święta ;-)
Mam pytanie: chcę złożyć zestaw KD do nowego mieszkania, który pozwoli mi słuchać muzyki w dobrej jakości, ale i pooglądać filmu z efektami specjalnymi, w zestawie 5.1. No i szukam takiego amplitunera, który zapewni dobrą jakość dźwięku, to priorytet. Natrafiłem na yamahę serii aventage, która to yamaha ma 2 dobre cechy, tak mi się wydaje: dobrą (wg opinii i testów) jakość dźwięku oraz możliwość bezprzewodowego podłączenia tylnych kolumn. Ale ponieważ nigdy nie miałem zestawu KD, chcę Was zapytać, czy mój pomysł ma sens, i jeśli tak, z jakimi przednimi kolumnami mogę go zastosować (przednie kolumny mają pierwszeństwo, resztę traktuję jako dodatek). Chciałbym dobrać dobre kolumny, a potem dołożyć głośnik centralny, sub i tylne kolumny yahama music cast 20.

Możecie mi pomóc w doborze takich kolumn do przodu, z bassreflexem z przodu (mogą być używki jeśli w dobrym stanie), i w ogóle ocenić ten pomysł w sensie amplituner? Trochę kosztuje, więc wolałbym wiedzieć, co kupić, potem pomyślę gdzie :-) Pokój ok. 30 m2.

Pozdrawiam serdecznie i z góry dziękuję za rady. To dla mnie spora rzecz skompletowanie tego sprzętu.

Arek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Arek_B napisał:

dobrą (wg opinii i testów) jakość dźwięku

przykro mi ale te nie do końca oddają stan faktyczny. RX-A880 jest niższym modelem względem RX-A1080 i sporo tańszym. Niestety Nawet A1080 nie oferuje wysokiej jakości dźwięku. Można sobie zobaczyć pomiary na stronie ASR: https://www.audiosciencereview.com/forum/index.php?threads/review-and-measurements-of-yamaha-rx-a1080-avr.9090/

Należy jednak dodać, że dobra jakość dźwięku może nie iść w parze z tym czego oczekujemy od sprzętu. Skupiając się jednak na samej A880 jej zakup o ile cena nie jest niższa niż 3000,- jest mocno dyskusyjny. Ciężko stwierdzić za co się płaci zwłaszcza u nas w kraju.

Przechodząc do bezprzewodowych kolumn surround, tylko yamaha pozwoli na takie coś, ale możesz kupić model tańszy np rx-v685 o ile go w ogóle dostaniesz jeszcze. Jednak ja bym się zastanowił czy jest sens gdyż ostatecznie i tak musisz doprowadzić zasilanie do kolumn zatem i tak "kabel będzie wisiał" a skoro tak to może lepiej odpuścić tę zaletę i pociągnąć bezpośrednio z amplitunera sygnał?

6 godzin temu, Arek_B napisał:

Chciałbym dobrać dobre kolumny, a potem dołożyć głośnik centralny

fronty plus centralny staraj się kupić z jednej serii za jednym zamachem.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, lolekdrugi napisał:

przykro mi ale te nie do końca oddają stan faktyczny. RX-A880 jest niższym modelem względem RX-A1080 i sporo tańszym. Niestety Nawet A1080 nie oferuje wysokiej jakości dźwięku. Można sobie zobaczyć pomiary na stronie ASR: https://www.audiosciencereview.com/forum/index.php?threads/review-and-measurements-of-yamaha-rx-a1080-avr.9090/

Należy jednak dodać, że dobra jakość dźwięku może nie iść w parze z tym czego oczekujemy od sprzętu. Skupiając się jednak na samej A880 jej zakup o ile cena nie jest niższa niż 3000,- jest mocno dyskusyjny. Ciężko stwierdzić za co się płaci zwłaszcza u nas w kraju.

Przechodząc do bezprzewodowych kolumn surround, tylko yamaha pozwoli na takie coś, ale możesz kupić model tańszy np rx-v685 o ile go w ogóle dostaniesz jeszcze. Jednak ja bym się zastanowił czy jest sens gdyż ostatecznie i tak musisz doprowadzić zasilanie do kolumn zatem i tak "kabel będzie wisiał" a skoro tak to może lepiej odpuścić tę zaletę i pociągnąć bezpośrednio z amplitunera sygnał?

fronty plus centralny staraj się kupić z jednej serii za jednym zamachem.

 

Jakie fronty plus centralny byś proponował?

47 minut temu, lolekdrugi napisał:

Należy jednak dodać, że dobra jakość dźwięku może nie iść w parze z tym czego oczekujemy od sprzętu. Skupiając się jednak na samej A880 jej zakup o ile cena nie jest niższa niż 3000,- jest mocno dyskusyjny. Ciężko stwierdzić za co się płaci zwłaszcza u nas w kraju

Swoją drogą, nie widziałem możliwości zakupu w tej cenie o której piszesz, wszędzie dobrze powyżej 4000... 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, Arek_B napisał:

Jakie fronty plus centralny byś proponował?

to już pytanie nie do mnie.

51 minut temu, Arek_B napisał:

Swoją drogą, nie widziałem możliwości zakupu w tej cenie o której piszesz, wszędzie dobrze powyżej 4000... 

nie znajdziesz, według mnie po prostu ten amplituner nie powinien kosztować więcej niż 3k pln. W cenie A880 miałbyś normalnie Denona x3600 który jest dużo dużo lepszym sprzętem pod względem technicznym ale ze względu na obecną sytuację na rynku cena strasznie wywindowała.

Jeżeli mnie pytasz o zdanie, odpuść zakup i poczekaj do marca, jest szansa, że pojawią się nowe modele i rynek się troszkę ustabilizuje.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@lolekdrugi, a jak te pomiary mają się do jakości dźwięku? Już napisałeś, że wg Ciebie ceny produktów Yamahy są nieadekwatne do ich jakości ale to dalej nijak się ma do tego jak grają 😐. Równie dobrze mógłbyś zacząć wojenkę z każdym innym sprzętem, gdyż np wzmacniacz x nie ma daca, nie ma przedwzmacniacza gramofonowego, a kosztuje więcej niż taki, który te rzeczy posiada. Są tematy ogólne dotyczące określonych marek, otwórz swój wątek, w którym będziesz podawał za i przeciw. Znam model, o którym mowa w temacie. Też uważam, że jego cena jest być może trochę "na wyrost". Ale gdybym miał wybrać Denona 3700 a tę yamahe, wybrałbym właśnie ją.

Inna sprawą jest, że amplitunery AV średnio nadają się do odsłuchu stereo. Być może warto zacząć budować system od wzmacniacza stereo, który w późniejszym czasie będzie mógł pracować w KD w trybie końcówki mocy, a z zakupem amplitunera wstrzymać się - tak jak radzi kolega @lolekdrugi-do momentu, kiedy na rynku pojawi się więcej modeli. 

Warto by było, żebyś też kolego @Arek_B określił budżet, jaki chcesz przeznaczyć na poszczególne elementy. 

Edytowano przez seba3002
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, seba3002 napisał:

a jak te pomiary mają się do jakości dźwięku?

widzę nie czytałeś dokładnie mojej wypowiedzi prawda? Pozwól, że wrzucę istotny fragment:

2 godziny temu, lolekdrugi napisał:

Należy jednak dodać, że dobra jakość dźwięku może nie iść w parze z tym czego oczekujemy od sprzętu.

Zauważ również, że ampli Denona spokojnie mogą robić za przedwzmacniacz bo mają taką funkcję a wyniki pomiarów tylko pokazują, że sprzęt daje nam czysty ładny sygnał z którym potem wzmacniacz może zrobić coś więcej.

 

Edytowano przez lolekdrugi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@lolekdrugi

Nie masz prawa wypowiadać się na temat czegoś czego nie miałeś, pisanie z dupy tekstów że ten w pomiarach wypada lepiej a drugi gorzej można sobie wsadzić głęboko...

A już kompromitacją jest pisanie że denon będzie lepszy.. tak lepszym w wszystkim tylko nie jakość i bezpośrednich odczuciach podczas odsłuchu.

Tyle z twoich pomiarów.

A denon za mini piecyk może robić a nie przedwzmacniacz, chłopie przetestuj! potem pisz czy coś się nadaje.

Edytowano przez tadekk55
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, seba3002 napisał:

Yamaha też może służyć jako przedwzmacniacz. I marantz. I Onkyo

niby tak ale w przypadku Yamahy od dawna była informacja, że ma niski poziom na wyjściu. Onkyo nie wiem jak w tej kwestii wygląda. Pozwolę sobie jednak zapytać czy u Yamahy da się włączyć tryb pracy przedwzmacniacza gdzie są wyłączone końcówki?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, seba3002 napisał:

Inna sprawą jest, że amplitunery AV średnio nadają się do odsłuchu stereo. Być może warto zacząć budować system od wzmacniacza stereo, który w późniejszym czasie będzie mógł pracować w KD w trybie końcówki mocy, a z zakupem amplitunera wstrzymać się - tak jak radzi kolega @lolekdrugi-do momentu, kiedy na rynku pojawi się więcej modeli. 

Warto by było, żebyś też kolego @Arek_B określił budżet, jaki chcesz przeznaczyć na poszczególne elementy. 

1. Wiem, że amplitunery AV średnio nadają się do stereo, stąd moja skłonność do tej właśnie Yamahy o której słyszałem, że jako ampli już "daje radę". Jeśli dobrze rozumiem, radzisz kupić wzmacniacz, ale nie wiem, co masz na myśli mówiąc, że potem będzie końcówką mocy. Czyli w przyszłości po zakupie AV będzie napędzał tylko frontowe kolumny? Czyli TV do AV, a AV do wzmacniacza?

2. Budżet będzie trochę wypadkową Waszych rad, generalnie planowałem ampli plus 2 kolumny do stereo plus centralny plus 2 bezprzewodowe tyły do 10 tys. Przy czym centralny (i sub) jest dla mnie mniej mniej istotny, ma dawać swoje w filmach. Później napęd BR w przyszłości. Może wcześniej CD, mam sporo płyt. Ale na początek własnie planowałem ampli i głośniki. Kupiłem TV samsung QE55Q77TAT, on nie ma tak jak niektóre sony możliwości działać jako centralny. A generalnie jak sami widzicie po pytaniach, nie mam doświadczenia w budowie takich systemów, ale nie chcę definitywnie mieć kina domowego , na którym nie będę mógł słuchać muzyki w dobrej jakości. Za 3 czy 4 tys z groszem mogę oczekiwać dobrego dżwięku 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Arek_B napisał:

1. Wiem, że amplitunery AV średnio nadają się do stereo, stąd moja skłonność do tej właśnie Yamahy o której słyszałem, że jako ampli już "daje radę". Jeśli dobrze rozumiem, radzisz kupić wzmacniacz, ale nie wiem, co masz na myśli mówiąc, że potem będzie końcówką mocy. Czyli w przyszłości po zakupie AV będzie napędzał tylko frontowe kolumny? Czyli TV do AV, a AV do wzmacniacza?

kupujesz wzmacniacz który potem możesz podpiąć do amplitunera KD pod pre-outy i to on robi za wzmacniacz dla frontów.

12 minut temu, Arek_B napisał:

A generalnie jak sami widzicie po pytaniach, nie mam doświadczenia w budowie takich systemów, ale nie chcę definitywnie mieć kina domowego , na którym nie będę mógł słuchać muzyki w dobrej jakości

Powiem Ci tak, idź do jakiegoś salonu hi-fi i zrób sobie odsłuch muzyki na amplitunerze, wbrew temu co tutaj można poczytać może się ostatecznie okazać, że wcale Ci żadnego wzmacniacza nie potrzeba i sam amplituner KD wystarczy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim rozumieniu żaden amplituner kinowy nie daje dobrego dzwieku w stereo.

Poczytaj to:

https://www.facebook.com/S4Home/posts/1396908623754447

Bo to co dla jednego jest dobre dla innego jest słabe i na odwrót.

Musisz odnaleźć swoj złoty środek.

Zacznijmy od kolumn. Czy jakieś już słuchałeś? Jakieś masz wybrane? Wtedy skupimy się na elektronice.

Zapraszam do naszego salonu w celu prezentacji kilku rozwiązań kinowo stereofonicznych.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,
Przede wszystkim umów się na odsłuch kilku zestawów aby określić jakiego brzmienia oczekujesz. Yamaha to połączenie dynamiki i precyzji, Denon natomiast to większy spokój, muzykalność. Są to dwa odmienne brzmienia skierowane dla 2 różnych odbiorców. Możesz posłuchać Heco Aurora 700, Q Acoustic 3050i, z jaśniejszych Monitor Audio Bronze 500 czy Klipsch RP6000f. 

Jeśli byłaby taka możliwość to oczywiście zapraszam do naszego salonu w Pabianicach. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, S4Home napisał:

Zacznijmy od kolumn. Czy jakieś już słuchałeś? Jakieś masz wybrane? Wtedy skupimy się na elektronice.

Zapraszam do naszego salonu w celu prezentacji kilku rozwiązań kinowo stereofonicznych.

Piotr

Nie, nie mam wybranych kolumn, wydawało mi się, że powinienem rozpocząć od ampli i dobrać fronty. Myślałem o Melodika BL30 MK3, ale też na podstawie recenzji a nie własnych odsłuchów. Ok, wpadnę do Was w tym tygodniu, jeśli macie otwarte.

Pozdrawiam,
Arek

9 godzin temu, Q21 napisał:

Cześć,
Przede wszystkim umów się na odsłuch kilku zestawów aby określić jakiego brzmienia oczekujesz. Yamaha to połączenie dynamiki i precyzji, Denon natomiast to większy spokój, muzykalność. Są to dwa odmienne brzmienia skierowane dla 2 różnych odbiorców. Możesz posłuchać Heco Aurora 700, Q Acoustic 3050i, z jaśniejszych Monitor Audio Bronze 500 czy Klipsch RP6000f.

NIe mam nic do dynamiki i precyzji, ale spokój i muzykalność bardziej mnie przekonuje 😉 Tylko ta cena za Denona... No bo fajnie byłoby miec dostawiane tylne bezprzewodowe. A do Pabianic mam z Katowic trochę daleko, ale dziękuję za zaproszenie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to musisz zacząć wybór od kolumn.

BL 30 MKIII to bardzo małe kolumny. Nie złe. Ale małe jak na 30 metrów. Tu celował bym jednak w coś znacznie większego BL 40 MKIII to minimum. ELAC F6.2, Aurora 700 czy Oberon 7. Takie klasyczne, nie mikrusy.

Wybór amplitunera i czy też wzmacniacza i porównanie czy takowy sprzęt kinowy da rade w stereo zaczniesz dopiero po wyborze kolumn.

Na razie jesteś daleki od wszelkiego wyboru.

Kiedy udasz się na odsłuch? Chcesz wypożyczyć sprzet do domu?

Piotr

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, S4Home napisał:

No to musisz zacząć wybór od kolumn.

BL 30 MKIII to bardzo małe kolumny. Nie złe. Ale małe jak na 30 metrów. Tu celował bym jednak w coś znacznie większego BL 40 MKIII to minimum. ELAC F6.2, Aurora 700 czy Oberon 7. Takie klasyczne, nie mikrusy. [...]

Kiedy udasz się na odsłuch? Chcesz wypożyczyć sprzet do domu?

Zadzwonię do Was jutro, może rzeczywiście kolumny będą ważniejsze niż sam ampli. Uparłem się na te tyły bezprzewodowe ale czy słusznie? I tak kabel musi być i tak, czy to prądowy czy sygnałowy... więc może rzeczywiście posłuchać najpierw kolumn przednich. Wypożyczyć na razie nie mam do czego, dopiero za miesiąc będę po przeprowadzce.

Pozdrawiam,
Arek

Przed chwilą, Arek_B napisał:

Zadzwonię do Was jutro, może rzeczywiście kolumny będą ważniejsze niż sam ampli. Uparłem się na te tyły bezprzewodowe ale czy słusznie? I tak kabel musi być i tak, czy to prądowy czy sygnałowy... więc może rzeczywiście posłuchać najpierw kolumn przednich. Wypożyczyć na razie nie mam do czego, dopiero za miesiąc będę po przeprowadzce.

Pozdrawiam,
Arek

 

7 godzin temu, S4Home napisał:

No to musisz zacząć wybór od kolumn.

BL 30 MKIII to bardzo małe kolumny. Nie złe. Ale małe jak na 30 metrów. Tu celował bym jednak w coś znacznie większego BL 40 MKIII to minimum. ELAC F6.2, Aurora 700 czy Oberon 7. Takie klasyczne, nie mikrusy.

 

 

Przy okazji, czy głośnik centralny powinien być tego samego producenta/tej samej linii co fronty? Pytam, bo upatrzyłem sobie taki niski Polk Audio S35CE ale nie wiem, czy da się to dobrac do innych frontów.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz bezprzewodowe tyły to tylko Yamaha wchodzi w gre. No i pewne ograniczenia związane z ceną tych tyłów.

17 godzin temu, Arek_B napisał:

Przy okazji, czy głośnik centralny powinien być tego samego producenta/tej samej linii co fronty? Pytam, bo upatrzyłem sobie taki niski Polk Audio S35CE ale nie wiem, czy da się to dobrac do innych frontów.

Ja nie jestem wyznawcą tego trendu. Ale należę do około 30% użytkowników którzy to akceptują.

Jeśli jest lepszy od tego z serii to ja jestem po prostu na TAK.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, S4Home napisał:

Ja nie jestem wyznawcą tego trendu. Ale należę do około 30% użytkowników 

To ja też zaliczam się do tych 30%🙂. Z tym, że w moim przypadku nie ma po prostu kolumny centralnej z tej samej linii co fronty. A najtańszy central od audio physic kosztuje zdaje się ponad 4 tyś, więc byłby to lekki przerost formy nad treścią. Zresztą jakoś nie czuję dysonansu. A i wizualnie też jest ok. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba już wiem, od czego rozpocznę. Po oglądaniu, słuchaniu NAD 4700 i Yamaha 1080... podzielę zakupy na etapy, zacznę od AV z preout z dobrymi frontami, do których dostawię potem wzmacniacz. Tym samym cena takiego ampli + wzmacniacz będzie pewnie na podobnym poziomie cenowym co słuchane dzisiaj przeze mnie amplitunery, a  jakość dźwięku stereo będzie chyba wyższa. Jak sądzicie?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, S4Home napisał:

Ja nie jestem wyznawcą tego trendu. Ale należę do około 30% użytkowników którzy to akceptują

I ja chyba dolacze do tych 30% 😁 Ekonomicznie sie nie kalkuluje brac central do kompletu z frontami jesli sa on higher end niz reszte by sie chcialo....

5 godzin temu, JaZz napisał:

ja raczej  będę szukać dobrze rozdzielczego ale w miarę neutralnego centralnego

To jak juz znajdziesz to sie pochwal, bedzie z pozytkiem dla innych:)

2 godziny temu, Arek_B napisał:

podzielę zakupy na etapy, zacznę od AV z preout z dobrymi frontami, do których dostawię potem wzmacniacz

Nie jestes odosobniony w takiej strategii @Arek_B ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Arek_B napisał:

Chyba już wiem, od czego rozpocznę. Po oglądaniu, słuchaniu NAD 4700 i Yamaha 1080... podzielę zakupy na etapy, zacznę od AV z preout z dobrymi frontami, do których dostawię potem wzmacniacz. Tym samym cena takiego ampli + wzmacniacz będzie pewnie na podobnym poziomie cenowym co słuchane dzisiaj przeze mnie amplitunery, a  jakość dźwięku stereo będzie chyba wyższa. Jak sądzicie?

NAD 4700? Czy denon X 4700?

Żaden Ci nie spasował?

Ja jestem zwolennikiem stosowania AV z PRE OUT i podłączaniu końcówek / integr

Jak najbardziej za

Który?

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...