Skocz do zawartości

Rozmieszczenie mebli w pokoju - prośba o radę.


Gwiazdoor

Recommended Posts

 

Witam użytkowników forum!

Potrzebuje waszej pomocy, rady.

Planuje zaadoptować pokój który będę również na co dzień wykorzystywał w różnych celach. Obecnie pokój jest w stanie surowym, będę robił umeblowanie na zamówienie i chciałbym dowiedzieć się gdzie najlepiej będzie je rozmieścić, oraz czy jakieś otwarte półki mogą pozytywnie wpłynąć na akustykę.

 

Chciałbym też się dowiedzieć czy wiele problemów narobię sobie ustawiając biurko z monitorami na dłuższej ścianie?

Z tego co dowiedziałem się najlepiej byłoby ustawić je na tej ścianie z oknem, ale jeśli byłaby inna opcja to chciałbym z niej skorzystać.

 

Pokój będzie głównie przeznaczony do odsłuchu aranżacji, czasami do jakiś nagrań wokalu i instrumentów, wszystko dla własnych potrzeb.

 

Z góry dziękuję wszystkim którzy zechcą coś doradzić. Pozdrawiam.

18b4e88d94b89eed9a1c4c8b8dca31ad.jpg&key=e02a9bc2f4c6a3c5baa8025f536029993e718bcc3f414446fed165563fc7039b

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja bym ustawiał na tej ścianie z oknem, tam będziesz mógł zagospodarować boczne i tylne przednie odbicia, a przednie i tak będą trochę osłabione od okna i ew. zasłon

na tym etapie jedyne co możesz zrobić to w zasadzie tak rozmieścić meble, żeby nie zająć istotnych punktów tj. punktów pierwszego odbicia, meble same w sobie to nie da się powiedzieć czy są negatywne czy nie... przecież muszą być. Rozmieść meble, nie zajmij za dużo miejsca, a potem ogarniaj akustykę. Dobrze by było jeszcze zostawić ze dwa rogi pomieszczenia, mogą być te z przodu koło okna

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



Rozmieść meble, nie zajmij za dużo miejsca, a potem ogarniaj akustykę. Dobrze by było jeszcze zostawić ze dwa rogi pomieszczenia, mogą być te z przodu koło okna


Jeśli zostawię obok okna po jednej i drugiej stronie w rogu po 30-40cm będzie ok?

Pokój jest "prawie kwadratowy" z tego co się dowiedziałem nie wpływa to pozytywnie na akustykę, dlatego chciałbym jeszcze zapytać, czy jeśli postawie na tylnej ścianie za sobą ( zakładając że monitory będą na tej co okno) szafę powiedzmy szer 1,8m x wys 2m. to nie będzie problematyczne? Zmniejszy się wtedy droga jaką pokonuje dźwięk mam rację?

Te rogi na tylnej ścianie też dobrze byłoby zostawić puste? Za drzwiami w sumie żadna duża pułapka się nie zmieści....

Chciałbym dopytać jeszcze o to pierwsze odbicie - z tego co czytam w tym miejscu zazwyczaj warto wstawić jakieś ustroje pytanie tylko czy je się daje od ziemi do sufitu czy na określonej wysokości?
Pytam bo mógłbym zamiast szafy z tyłu postawić dwie po bokach ale takie na wysokość np. 1,0m tylko wtedy byłby one w linii pierwszego odbicia dźwięku.

Dziekuję za odzew i chce pomocy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka szafa raczej nie pomoże za bardzo, tak jak mówiłem jak chcesz meble to je rób bo przecież trzeba... ale nie da się nimi naprawić akustyki albo złych proporcji

Jakieś rogi warto by zostawić żeby było tam ze 45 cm miejsca, właśnie na pułapki basowe, minimum 2 rogi powinny zostać , a im więcej tym lepiej

Ustroje na pierwsze odbicia zazwyczaj wystarczy jak są od ok. 20-30 cm od ziemi do wysokości 150-180 cm max

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz rozumiem. Zastanawiałem się jeszcze nad dwoma mniejszymi komodami po lewej i prawej stronie na wysokość ok 80-100cm ale wypadały by one na linii pierwszych odbić a z tego co piszesz ustroje muszę być ustawione już od 20-30cm więc to nie będzie dobry pomysł... 

Myślałem że taki ustrój montuje się mniej więcej od wysokości umiejscowienia kolumn więc wypadały by nad komoda ale to było Jednak źle myślenie. 

 

Mam jeszcze takie pytanie do Ciebie - jak z obliczenia punkt odsłuchowy 37,5% długości ściany dłuższej tej z boku  wychodzi na 1,26m to monitory muszą być ustawione też 1,26m od siebie? 

Wiem, że miejsce odsłuch można trochę wydłużyć, byle nie siedzieć w połowie pomieszczenia ale czy wtedy automatycznie monitory należy rozstawić szerzej?  Wiem, że to teoria, w praktyce i tak pewnie wszystko wyjdzie ale pytam, bo jeśli jest opcja rozstawienia szerzej to albo zrobię szersze biurko albo węższe i kupię statywy. 

P.S. Wszystkiego dobrego w Nowym Roku :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...