Skocz do zawartości

Przygotowanie salonu pod KD pod kątem przyszłej rozbudowy


SzeregowySchabowy

Recommended Posts

Witam wszystkich,

Bardzo proszę o porady odnośnie instalacji pod kino domowe w wykańczanym mieszkaniu. Jestem na etapie zamykania sufitu podwieszanego oraz przeprowadzania wszystkich potencjalnych instalacji w ścianach, dlatego jest to idealny moment, żeby zaprojektować nagłośnienie Szkoda, że tak późno na to wpadłem i teraz muszę podjąć decyzję na łapu capu :( 

W załączeniu plan pomieszczenia, jest to półotwarty salon, z sufitem podwieszanym oraz wnęką z GK na ścianie tylnej.. TV planuję umieścić centralnie na ścianie na wysokości około 1,2m od podłogi. Domyślnie planuję wyposażyć się w podstawowy sprzęt stereo (dwa frontowe + sub) (głównie ze względów ekonomicznych), natomiast chciałbym zostawić sobie wygodną furtkę do przyszłej potencjalnej rozbudowy systemu do przestrzennego. Lepiej to zrobić teraz, niż później demolować mieszkanie :)

Na rysunku poglądowym Sub, głośniki frontowe oraz centralny wolnostojące, natomiast głośniki tylne zabudowane w ściance g-k ok 20 cm głębokości tuż pod sufitem, a w suficie jakieś płytkie (ok 10cm) głośniki sufitowe. Ewentualnie jeśli będzie potrzeba pogłębienia to mógłbym podkuć ze 2 cm strop w tych miejscach.

Niestety nie mam możliwości umiejscowienia tylnych głośników na podstawkach tuż za kanapą i zależy mi na ich zamaskowaniu. 

i teraz garść pytań od laika:

1. Czy taki układ będzie miał sens? Czy może jednak coś zmienić, dodać, odjąć?

2. Czy głośniki zabudowane w suficie oraz ścianie tylnej zdadzą egzamin? Czy ktoś ma podobny układ i rozwiązania i może się podzielić wrażeniami oraz modelami swoich głośników?

3. Czy oprócz przewodów głośnikowych pociągniętych do wybranych miejsc, powinienem uwzględnić coś jeszcze? Może niektóre głośniki będą wymagały dodatkowego zasilania i powinienem dorzucić jakiś dodatkowy przewód?

4. Macie dla mnie jakieś sugestie czy porady, które przydadzą mi się na tym etapie remontu, gdzie mam jeszcze wszystko na wierzchu i mogę swobodnie pociągnąć przewody, dołożyć jakieś wygłuszenie itd?

Niestety jestem laikiem, a nie mam zbyt wiele czasu na samodzielną edukację bo, lada dzień zamykamy wszystkie sufity i będzie już za późno :/ 

Przeglądam na szybko artykuły, wątki na forum i wstępnie zainteresował mnie system atmos, z racji że mam możliwość wrzucenia przewodów w sufity na przyszłość. Tylko czy to będzie miało sens i jak to zaplanować...

Wszelkie porady mile widziane!


abbb.JPG.b5684242f2b9d3f3eb61895a585bce0e.JPG

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, SzeregowySchabowy napisał:

1. Czy taki układ będzie miał sens? Czy może jednak coś zmienić, dodać, odjąć?

sens ma ale jeden sub to może być za mało. Zobacz na stronie dolby czy dasz radę jeszcze poprawić lokalizację głośników.

 

19 godzin temu, SzeregowySchabowy napisał:

2. Czy głośniki zabudowane w suficie oraz ścianie tylnej zdadzą egzamin? Czy ktoś ma podobny układ i rozwiązania i może się podzielić wrażeniami oraz modelami swoich głośników?

Atmos powinien być w suficie, wersja z czterema głośnikami jest określana jako premium.

19 godzin temu, SzeregowySchabowy napisał:

3. Czy oprócz przewodów głośnikowych pociągniętych do wybranych miejsc, powinienem uwzględnić coś jeszcze? Może niektóre głośniki będą wymagały dodatkowego zasilania i powinienem dorzucić jakiś dodatkowy przewód?

wystarczą tylko przewody głośnikowe, miedź OFC, przy tych odległościach wydaje się, że 1.5mm2 powinien wystarczyć, jeżeli jednak możesz daj 2.0mm2

19 godzin temu, SzeregowySchabowy napisał:

Macie dla mnie jakieś sugestie czy porady, które przydadzą mi się na tym etapie remontu, gdzie mam jeszcze wszystko na wierzchu i mogę swobodnie pociągnąć przewody, dołożyć jakieś wygłuszenie itd?

na sufit proponuje wrzucić sobie płyty akustyczne, są specjalne karton gipsy, chyba nida coś takiego oferuje.

19 godzin temu, SzeregowySchabowy napisał:

wstępnie zainteresował mnie system atmos, z racji że mam możliwość wrzucenia przewodów w sufity na przyszłość. Tylko czy to będzie miało sens i jak to zaplanować

ja rozumiem, że te okrągłe głośniki to właśnie atmos sufitowy. Jak najbardziej dobry kierunek wybrałeś. Można y się pokusić jeszcze o dodatkowe boczne głośniki mniej więcej tam gdzie jest napis "5.2" zrobić taki słupek pionowy by było na czym głośnik zawiesić. Wtedy można zrobić system 7.2.4 tylko ten salon trochę mały na to.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...