Skocz do zawartości

Rav-X

Recommended Posts

Witam.

Na wstępie chciałbym przedstawić co obecnie posiadam i w jakich warunkach. A więc sprzęt audio to DENON AVR-X2600H + Magnat Monitor Supreme 202/102/C252/202A, w pokoju 9m2 (dokładnie 3m x 3m) który jest specjalnie wydzielony do korzystania z "multimediów" (audio, TV, komputer, konsola), w bloku.

Chodzi o to, że od samego początku od kiedy mam sprzęt audio, celowałem w nagłośnienie surround, zaczynając od głośników komputerowych 5.1 kończąc na amplitunerze kina domowego i zestawie kolumn. Po mimo bardzo małego pokoju i przeciętnych warunków, względnie nawet jestem zadowolony z tego układu. Zestawy stereo zazwyczaj pomijałem uznając je za gorsze rozwiązanie z powodu braków wszelkich bajerów i braku dźwięku przestrzennego. Z biegiem czasu zacząłem dostrzegać, że pomimo dźwięków z filmów w każdej kolumnie, nie ma jakiegoś oszałamiającego efektu, rzadko kiedy słyszy się coś ciekawego z tylnych głośników. W gry gram coraz rzadziej i jest podobnie jak z filmami, dźwięk przestrzenny nie zawsze jest efektowny. A finalnie i tak słucham najwięcej muzyki (Tidal Hi-Fi, YT Music, FLAC, CD), więc doszedłem do wniosku, że może warto cały ten system przestrzenny porzucić na rzecz stereo, gdzie może uzyskam lepsze brzmienie niż z kina domowego.

Na razie chciałem zostawić przednie kolumny Supreme 202 i ewentualnie subwoofer 202A (z czasem zmienię na coś innego) i dokupić sam wzmacniacz lub amplituner stereo. Chciałbym was prosić o kilka porad oraz o pomoc w ewentualnym wyborze sprzętu.

Poniżej chciałbym przedstawić kilka kwestii o których myślę i mnie nurtują:

  1. Co będzie lepsze w mocy i brzmieniu, wzmacniacz stereo czy amplituner stereo? Na wbudowanym radiu mi nie zależy, może być, ale nie musi, nie jest to dla mnie konieczność.
  2. Wolałbym nowy sprzęt, ale używany również mogę wziąć pod uwagę. Powiedzmy, że z założenia w trafię w sprawny używany sprzęt z lat 80/90-tych, ale czy pomimo tego nadaje się od razu do użytku? Czy choćby sam wiek, około 30/40 lat nie wpływa na jego sprawność? Czy nie musiałbym dać taki sprzęt do jakiegoś serwisu na jego rewitalizację co generowało by dodatkowe koszty?
  3. Czy możecie polecić jakiś nowy budżetowy (do około 1000 zł) sprzęt stereo który będzie lepszy od posiadanego przeze mnie amplitunera? Oczywiście chodzi o sygnał stereo.
  4. Co do oczekiwań, to zależy mi żeby zagrał w stereo lepiej niż mój obecny amplituner, miło by było gdy było wejście optyczne  do podłączenia TV (ale nie jest to wymóg), może być to "egzotyk", mało popularny w Polsce, ale z wieloletnią historią i znany na innych krajach (UK, USA, Japonia, itp.). Wiem, że jest sporo "rodzynków" u nas nieznanych i z tego powodu pomijanych, a w rzeczywistości dobrze grających i w dobrej cenie.
  5. Wstępnie upatrzyłem sobie takie "wynalazki" jak: Sherwood RX-4109 i AMC X7i. W innych krajach, przede wszystkim w USA maja całkiem dobre opinie w Internecie. Jeżeli mieliście do czynienia z tymi modelami lub chociaż firmami to proszę o jakiś komentarz na ich temat.
  6. Jeżeli macie jakieś swoje sugestie to chętnie też się z nimi zapoznam.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,
Jeśli większość czasu spędzasz na słuchaniu muzyki to zmiana kina domowego na system stereo przyniesie wiele korzyści. W kwocie około 1000zł niestety nie kupisz nic sensownego i musiałbyś nieco dołożyć. Z ciekawszych propozycji masz NADa C316bee lub Yamahę AS501 jeśli chciałbyś postawić na dynamikę i szczegółowość. Możesz spokojnie zostawić sobie w chwili obecnej kolumny frontowe i subwoofer, a w przyszłości pomyśleć o dalszym udoskonalaniu systemu. Używane sprzęty nie są straszne tylko należy dokładnie je sprawdzić przed zakupem czy nie były naprawiane i czy wszystko jest z nimi w porządku.  Odnośnie podłączenia do TV to masz jeszcze coś takiego jak Fiio D03k, który umożliwi Ci podłączenie każdego wzmacniacza do TV. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 26.12.2020 o 22:23, Rav-X napisał:

Na razie chciałem zostawić przednie kolumny Supreme 202 i ewentualnie subwoofer 202A (z czasem zmienię na coś innego) i dokupić sam wzmacniacz lub amplituner stereo. 

 

Dnia 26.12.2020 o 22:23, Rav-X napisał:
  • Co będzie lepsze w mocy i brzmieniu, wzmacniacz stereo czy amplituner stereo? Na wbudowanym radiu mi nie zależy, może być, ale nie musi, nie jest to dla mnie konieczność.

Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie wzmacniacz stereo. Masz kolumny podstawkowe i w zakładanym budżecie masz dwa małe wzmacniacze:

Topping PA3

Topping TP60

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Q21 i @lysyrafal Dziękuje wam za odpowiedzi, nie powiem ciekawe rozwiązania.

Przemyślałem trochę moje podejście do tematu i mam dwie koncepcje, pytanie tylko, która koncepcja lepiej "zagra":

1. Pierwsze założenie budżetowe, to zostawić cały zestaw kina domowego i jedynie wymienić dwie przednie kolumny na jakieś lepszej klasy, powiedzmy z przedziału 2000 zł - 2500 zł. Oczywiście byłyby do słuchania w stereo i do oglądania filmów uzupełnione o kolumny tylne, centralne i suba Magnata. Kwestia czy taki "mieszany" zestaw kolumn zagra dobrze jako całość w filmach? I ważne pytanie, czy w ten sposób jestem wstanie uzyskać zadowalający dźwięk stereo, który może konkurować z dźwiękiem ze wzmacniacza stereo?

2. Drugie założenie, to kupić wzmacniacz do około 2500 zł, mam tutaj na myśli coś takiego jak Denon PMA-800NE, Yamaha A-S701 lub Onkyo A-9130. Wzmacniacz chwilę pograłby z Magnatami, ale po sprzedaniu całego zestawu kina domowego wraz z kolumnami, zainwestowałbym kolejne 2500zł w nowe, wydajniejsze kolumny.

Jeżeli miałoby paść na drugą opcję, to co byście zaproponowali ze wzmacniacza + kolumny w łącznym budżecie do 5000 zł. Chociaż chciałbym, nie potrafię "profesjonalnie" określić czego oczekuję od dźwięku, więc opiszę jak potrafię. Zależy mi na głębokim miękkim basie, wyraźnym wokalu, szerokiej scenie, szczegółowości, żeby wyłapać każdy instrument. Jeżeli chodzi o rodzaj muzyki, to łatwiej mi powiedzieć czego nie słucham niż słucham, a na pewno nie słucham disco polo, polskiego rapu/hip-hopu, większości współczesnego popu. Mój przedział twórczości to lata około 50-te do 90-tych, ale też niektóre współczesne utwory, chociaż nawiązujące brzmieniem do muzyki XX wieku. Muzyka ewidentnie zróżnicowana od rocka po etniczną, ale też nie stronie od muzyki klubowej jak Tomorrowland.

Chciałbym też, żeby wzmacniacz dobrze współgrał ze słuchawkami Ultrasone Pro 580i.

Z góry uprzedzam, że jestem skazany na waszą opinię, doświadczenie i słuch. Nie mam dostępu do sklepu muzycznego, i nie mam czasu (z powodu pracy) żeby dojechać do większego miasta na odsłuchy. Więc jeżeli wy byście byli zadowoleni z dobranego sprzętu, to i ja będę.

Edytowano przez Rav-X
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Założenie 1 i 2 okej, ale sprzęty używane. Zyskasz kilka klas, stracisz bardzo mało przy ewentualnej sprzedaży potem.

I bardzo ważna informacja, w kolumnach z rynku wtórnego nie ma się co zepsuć! 

Po 3 budżet 2,5 k to za mało na nowy sprzęt audio! Można, ale jeżeli chcesz mieć spokój na dłuższy czas z wymianą to zainteresuj się sprzętem używanym.

Przy wymianie wzmacniacza z rynku wtórnego zalecany jest przegląd. Zwłaszcza jeżeli chcesz coś z lat 80 - 90.

Przy kupnie używanych kolumn głośnikowych zwróć uwagę na stan przetworników, czy są bez wgniotek. Druga sprawa to zobacz czy skrzynki są całe bez pęknięć, czy są szczelne. Ma to wpływ na dźwięk. Lekkie obicia obudowy to kwestia estetyki.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, S4Home napisał:

Opcja 1 jak najbardziej. Poprawisz zarówno kino jak i stereo. Nawet na amplitunerze kinowym Denona.

Opcja 2 ma sens ale w przypadku innych kolumn niż Magnat 202. Nic od nich nie mam ale to podstawowy model. Znaczącej przewagi rozdzielczości nie uzyskasz.

Piotr

Dziękuję za odpowiedź. Nadal mam dylemat w którym kierunku iść i zdaję sobie sprawę, że to już ode mnie zależy co wybiorę, Jeżeli zdecydowałbym się na pierwszą opcję, to jakie kolumny warto dobrać do tego Denona, żeby chociaż zbliżyć się do oczekiwanego powyżej brzmienia? Mówimy o parze do 2500 zł.

Jeżeli chodzi o drugą opcję, to jeżeli zakupię wzmacniacz stereo, z automatu będę chciał sprzedać cały zestaw kina domowego wraz z kolumnami, wtedy też zakupię coś lepszego z nagłośnienia. Pytanie i prośba, w jaki zestaw (wzmacniacz + kolumny) celować żeby było dobrze?

5 godzin temu, 1Ender napisał:

Założenie 1 i 2 okej, ale sprzęty używane. Zyskasz kilka klas, stracisz bardzo mało przy ewentualnej sprzedaży potem.

I bardzo ważna informacja, w kolumnach z rynku wtórnego nie ma się co zepsuć! 

Po 3 budżet 2,5 k to za mało na nowy sprzęt audio! Można, ale jeżeli chcesz mieć spokój na dłuższy czas z wymianą to zainteresuj się sprzętem używanym.

Przy wymianie wzmacniacza z rynku wtórnego zalecany jest przegląd. Zwłaszcza jeżeli chcesz coś z lat 80 - 90.

Przy kupnie używanych kolumn głośnikowych zwróć uwagę na stan przetworników, czy są bez wgniotek. Druga sprawa to zobacz czy skrzynki są całe bez pęknięć, czy są szczelne. Ma to wpływ na dźwięk. Lekkie obicia obudowy to kwestia estetyki.

Pozdrawiam

Realnie biorę pod uwagę sprzęt używany, ale mam z nim dużo dylematów. Zastanawiam się:

  • Czy kupić od tzw. "handlarza" co sprzedaje masowo taki sprzęt, czy szukać osoby prywatnej?
  • Większość używanego sprzętu to lata 80/90-te lub nawet starsze, kupując przez internet, jak mam sprawdzić czy sprzęt jest aby na pewno sprawny? W dużym mieście jeszcze można sobie jakoś z tym poradzić, ale mieszkając na wsi, gdzie dookoła same małe miasteczka, bez profesjonalistów w tej dziedzinie, to już robią się "schody".
  • Często widzę, ogłoszenia, że wzmacniacze są po serwisie, i teraz pytanie czy brać taki sprzęt pod uwagę, zakładając że jest ok i posłuży, czy też będzie to większe ryzyko jakiejś "papraniny" i lepiej szukać urządzenia gdzie sprzedawca zapewnia, że nie było nic grzebane?
4 godziny temu, lysyrafal napisał:

@Rav-X Postaw na drugą opcję ponieważ kino i tak nie ma sensu w tak małym pokoju.

Te słuchawki nadają się raczej do telefonu a nie do wzmacniacza.

No niby nie ma sensu, ale jednak jak oglądam filmy to jakieś tam dodatkowe efekty słychać. Oczywiście jakbym był w pełni zachwycony, to nie miałbym dylematu pomiędzy dźwiękiem 5.1 a stereo. Lubię filmy z efektami, ale realnie więcej słucham muzyki w ciągu całej doby niż oglądam filmów i gram w gry razem wziętych. I najbardziej zależy mi na jakości odtwarzania/brzmienia słuchanej muzyki. Sam najbardziej nastawiam się na opcję drugą bo wydaje się ciekawsza, tylko co wybrać? Jak masz jakieś sugestie chętnie skorzystam.

Co do słuchawek, nie powiedziałbym, że nadają się do telefonów. Osobiście nie słucham muzyki na telefonie, a słuchawek używam tylko do słuchania z amplitunera. Nie wiem czy miałeś z nimi do czynienia, ale jeżeli chodzi o dźwięk są świetne i akurat uważam, że to jeden z moich bardziej udanych zakupów audio ;).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Rav-X napisał:

Dziękuję za odpowiedź. Nadal mam dylemat w którym kierunku iść i zdaję sobie sprawę, że to już ode mnie zależy co wybiorę, Jeżeli zdecydowałbym się na pierwszą opcję, to jakie kolumny warto dobrać do tego Denona, żeby chociaż zbliżyć się do oczekiwanego powyżej brzmienia? Mówimy o parze do 2500 zł.

Monitor audio Bronze 6 albo starsze RX6, Coś z Magnata serii Quantum od 6 w górę. Heco Metas XT seria5. Jest na prawdę kilka ciekawych konstrukcji w tej cenie na rynku używanym.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Rav-X napisał:

Co do słuchawek, nie powiedziałbym, że nadają się do telefonów. Osobiście nie słucham muzyki na telefonie, a słuchawek używam tylko do słuchania z amplitunera. Nie wiem czy miałeś z nimi do czynienia, ale jeżeli chodzi o dźwięk są świetne i akurat uważam, że to jeden z moich bardziej udanych zakupów audio ;).

Nie w tym sensie, że słabo brzmią ale wiem iż same wejścia we wzmacniaczach i amplitunerach nie są najwyższej próby. Impedancja tych słuchawek raczej też nie sprzyja takiemu połączeniu dlatego tak napisałem.

Dnia 28.12.2020 o 19:39, Rav-X napisał:

Z góry uprzedzam, że jestem skazany na waszą opinię, doświadczenie i słuch. Nie mam dostępu do sklepu muzycznego, i nie mam czasu (z powodu pracy) żeby dojechać do większego miasta na odsłuchy. Więc jeżeli wy byście byli zadowoleni z dobranego sprzętu, to i ja będę.

Zawsze możesz wypożyczyć sprzęt do domu i posłuchać ponieważ każdy ma inny gust. Ewentualny kierunek co do wyżej opisanego brzmienia w budżecie do 5K:

Denon PMA-800NE + Q Acoustics 3030i

Yamaha A-S701 + Dali Oberon 3

Edytowano przez lysyrafal
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@S4Home Dzięki, to już daje mi zarys czego mniej więcej szukać.

@lysyrafal Spoko, wiem o co chodzi w przypadku słuchawek. Fakt impedancja nie jest wysoka, kupując wiedziałem o tym i mogłem kupić coś "mocniejszego" w omach, ale czasami lubię eksperymentować i te słuchawki okazały się dla mnie strzałem w 10kę ;). Dzięki za przykłady zestawów, tego właśnie potrzebowałem. Wiem, że to twoje typy, ale poczytam recenzję, opinie i zobaczę czy to będzie pokrywać się z moimi oczekiwaniami. Z wypożyczeniem ciekawa sprawa, wiedziałem o tej możliwości, ale nie wiem czy takie coś będzie możliwe u mnie. Obdzwonię kilka sklepów, zobaczę czy coś da się w ten sposób załatwić.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...