Skocz do zawartości

Utwory do odsluchu


mrasin

Recommended Posts

Witam forumowiczow

jesli byl juz taki temat to przepraszam za dubel, ale do rzeczy.

Chodzi mi po glowie watek w ktorym moznabyloby wrzucac ciekawe utwory ktory w dobry sposob sa w stanie "przetestowac" stereo.

Wiadomo ze kazdy robi odsluch swoich kawalkow i swojej muzyki - to jasne. System musi grac dobrze to czego sluchamy. Tutaj jednak mysle o troche bardziej miarodajnej ocenie systemu, np w odsluchu domowym gdzie jest troche wiecej czasu na testowanie.  Byloby to takze pomoce przy wyborze sprzetu wypozyczonego do domu. Szczegolnie przy porownaniu wzmacniaczy czy kolumn. Chodzi mi o utwory w ktorych mozna sprawdzic jakosc systemu np pod kontem basu, sceny itp. Wiele osob testuje tutaj sprzet na forum i na pewno ma swoje utwory w ktorych slychac rozne detale. Mysle o liscie, najlepiej z krotkim komentarzem na co w danym jest istotne, na co zwrocic uwage przy odsluchu. Byloby to bardzo pomocne dla poczatkujachych (ze mna na czele).

Ja niestety nie mam co wrzucic, dopiero czekam na swoj pierwszy sprzet ktory utknal w dostawie.

Pozdrawiam.

Marcin

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajny temat. Szkoda, że się nie rozwinął. 

Ja ze swojego doświadczenia uważam, że na odsłuch trzeba wziąć ze sobą ulubione utwory zespolow/gatunków muzycznych, których słuchamy na codzień. 

Oczywistym jest, że takie Dire Straits, Diana Krall czy inny Marcus Miller na przyzwoitym sprzęcie zagra świetnie. Ale już np starsze "metalowe" płyty, niekoniecznie. Ja akurat ekstremalnego metalu nie słucham, ale wiem, że na takim repertuarze sprzęt potrafi się wyłożyć. 

Warto też - tak jak tu podpowiedział kolega @Infernowziąć kilka utworów z dobrym a nawet potężnym basem. Takim albumem, gdzie bas może zalać pozostałe pasma i mogą z nim być problemy, jest pierwszy album Eryki Badu "Baduizm". 

Są też tacy artyści jak Yosi Horikawa, na którego utworach można sprawdzać super stereofonię. 

Także ogólnie uważam, że warto mieć pod ręką utwory ulubione, ale też takie, na których możemy testować poszczególne pasma, czy też stereofonię. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z mojej strony wstawiam tutaj dwu-płytowy album Petera Gabriela pt. New Blood. Ale....! Jak dla mnie to Tylko druga płyta czyli instrumental! Na pierwszej wokal za bardzo przesłania orkiestrę ktora jest naprawde 1-sza klasa! 

Dodam jeszcze ze do płyty dołączony był "kupon" dzieki któremu wchodzac na strone Petera Gabriela i wpisujac specjalny kod który był wewnatrz opakowania, mozna było pobrać ten album w 24-bitowej rozdzielczosci!!!! Bravo.... oby wiecej takich niespodzianek w opakowaniach CD.

Wracając.... druga płyta (instrumental), wedruje zawsze ze mna wszedzie gdzie zawitam w celu odsłuchu.

Co mozna o niej powiedzieć. Na pewno jest nagrana wedlug mnie odrobinkę ciemniej (bardziej basowo), niż większość orkiestr symfonicznych, ma to swoje dobre jak i złe strony. Jednak dla samego pierwszego utworu (The Rhythm of the Heat ) warto nabyc ten krążek (cd2-instrumental), ktory swietnie ukazuje mikro/makro-dynamike i uderzenie. Reszta oczywiscie nie gorsza. Polecam.

Pierwszy utwór otwierajacy wersję instrumentalna...

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Chyba Miro 84 napisał:

Na pierwszej wokal za bardzo przesłania orkiestrę ktora jest naprawde 1-sza klasa! 

dlatego też pierwsza weryfikacja dźwięku w kolumnach powinna polegać na minimalnej ilości dźwięków / instrumentów / odtwarzanych, wtedy wyłapać można niedoskonałości. Organy mają tą przewagę że grają na poszczególnych oktawach i nie są zagłuszane czy maskowane przez inne instrumenty. Przy grających wielu instrumentach nasze ucho nie wyłapie niedoskonałości kolumn czy też sprzętu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, seba3002 napisał:

Bardzo fajny temat. Szkoda, że się nie rozwinął. 

Ja ze swojego doświadczenia uważam, że na odsłuch trzeba wziąć ze sobą ulubione utwory zespolow/gatunków muzycznych, których słuchamy na codzień. 

Oczywistym jest, że takie Dire Straits, Diana Krall czy inny Marcus Miller na przyzwoitym sprzęcie zagra świetnie. Ale już np starsze "metalowe" płyty, niekoniecznie. Ja akurat ekstremalnego metalu nie słucham, ale wiem, że na takim repertuarze sprzęt potrafi się wyłożyć. 

Warto też - tak jak tu podpowiedział kolega @Infernowziąć kilka utworów z dobrym a nawet potężnym basem. Takim albumem, gdzie bas może zalać pozostałe pasma i mogą z nim być problemy, jest pierwszy album Eryki Badu "Baduizm". 

Są też tacy artyści jak Yosi Horikawa, na którego utworach można sprawdzać super stereofonię. 

Także ogólnie uważam, że warto mieć pod ręką utwory ulubione, ale też takie, na których możemy testować poszczególne pasma, czy też stereofonię. 

Osobiście nie jestem fanem sztucznie generowanych efektów dźwiękowych, czy to basu jak u E.Badu czy spektakularnej stereofonii od Horikawy. Dobry, naturalny bas jest niezastąpiony w ocenie brzmienia, proponuję płytę Briana Bromberga "Wood II", szczególnie utwór Blue Bossa, ąż dziw co można zagrać na kontrabasie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko, z czym jesteśmy osłuchani do bólu. Każdy ma takie swoje ulubione Płyty, Dźwięki. To po to aby odszukać swoje brzmienie :)

Co do efektywności, prezentacji wydajności, jakości wykonania, coś na pokaz: Yello, Kraftwerk, dobry mastering jazzu, popu, coś z Korei, ot wszystko wyczyszczone i synergiczne :)

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, MarekBydzia napisał:

Wszystko, z czym jesteśmy osłuchani do bólu

Zdecydowanie podpisuje się pod tym! A listę jaką zlinkowalem wyżej to zbiór utworów jakie przeszukując biblioteki TIDAL I Spotify oznaczyłem jako ciekawe. Ja osobiście nigdy nie słuchałem muzyki poważnej do oceny zestawu bo jej zwyczajnie nie słucham więc nie ma to sensu włączać żeby coś sprawdzić co nie wiem jak brzmi... Co innego jakieś akustyczne czy wykonywane przez orkiestrę kawałki które znam - ale przyznam się nie mam tego wiele  🙂

Edytowano przez Inferno
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...