Skocz do zawartości

Konwersja D/A - zegary, walka z jitter'em


Gość

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 58
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Odmienne zdanie to już trollowanie? Ja potestuje ten DAC z wielką chęcią i jeśli będzie lepszy oczywiście zostanie u mnie. Czemu nie. Dobrze że ma się jeszcze we mnie co wypalać bo inni widzę już wszystko wiedzą, słyszeli, zdobyli wiedzę tajemną. Dopiero co wszyscy psioczuli że pliki są feee dziś wszyscy mają je w jednym palcu :). Ehhh jakże ten świat zmienny. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Audiowit, zachęcam Cię do merytorycznej dyskusji  🙂🙂🙂  głowa do góry, to ma być frajda - sam tak powtarzasz. Kumplujemy się dalej 😉

 

Z tymi gąbkami, myślałem, że to może być do mnie bo kiedyś na zdjęciu była gąbka w piramidki 😉  / pakowałem wtedy pliniusa i to było od walizki 😎

 

Nieładnie Audiowit tak atakować kolegów gąbkami 😉

7 minut temu, Sanwing napisał:

Dopiero co wszyscy psioczuli że pliki są feee dziś wszyscy mają je w jednym palcu :). Ehhh jakże ten świat zmienny.

👍👍👍

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, audiowit napisał:

Opisywanie takich urządzeń z niskiego pułapu cenowego jako porównywalne z ... czy testy w periodykach mają swój cel. Złapać na wędkę takich, którzy mają nadzieję, ze nie trzeba więcej $ bo to co mam to mistrzostwo świata. A skąd to się bierze. Z niewiedzy, czytania banialukow na forach i nadziei, że jest dobrze.

Prawda jest bardziej brutalna.

Dlatego kilka razy zdawałem pytanie na tym forum.

Czy ktoś z Was słyszał dobrze dobrany tor audio u jakiegoś osluchanego audiofila!

Okazuje się, że nie. I to wśród najbardziej aktywnej na tym forum grupie. Grupie, która testuję, a nie potrafi odróżnić rozdzielczości od cech wstęgę, która w życiu dobrych kolumn nie miała w domu, lub wykłada sobie gabkami pokój.

Nie mam nic przeciwko temu. Każdemu może to sprawiać frajdę. Ważne, ze jest hobby, jest radość i co najważniejsze muzyka. Ale troszkę pokory. Audio to bardzo trudne zagadnienie. Czytanie internetow nie pomoże, trzeba dotknąć, posłuchać osobiście. Czasem zrobić krok w bok i zapłacić frycowe. Ale bogatsi w doświadczenie.

 

20201229_175907.jpg

Ok no to jiiter mamy wyjasniony. Teraz nastepne pytanie. Co w takim razie przemawia za lepszym dzwiekiem droższych urządzeń jesli obecnie wszystkie produkowane dac-i nie maja problemu z zegarem?

Ps; i o co chodzi z ta fotografia? Czyli ze mamy wybór pomiedzy async lub sync??? 

2 godziny temu, Sanwing napisał:

Dopiero co wszyscy psioczuli że pliki są feee dziś wszyscy mają je w jednym palcu :). Ehhh jakże ten świat zmienny. 

Ale vinyl i tak przetrwa, tak jak lampa 😎 wiesz dlaczego??? Bo sie obronią dzwiekiem! Szkoda ze nie wszystko w Audio.! A w sumie to nie jest szkoda bo.... co ma wisieć - nie utonie.

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie rozkminiam o co chodzi z tymi parametrami i czas nadszedł przedstawić co to jest tak czesto wymieniane przez producentow okreslenie "I²S".

Magistrala I²s:

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/I²S

A tutaj nieco łopatologicznie i rozbudowane tłumaczenie:

https://hackaday.com/2019/04/18/all-you-need-to-know-about-i2s/

Kolejna ciekawa informacja podawana w specyfikacji to tzw. Phase Locked Loop (PLL).:

https://www.allaboutcircuits.com/technical-articles/what-exactly-is-a-phase-locked-loop-anyways/

Czy też:

https://www.electronics-notes.com/articles/radio/pll-phase-locked-loop/tutorial-primer-basics.php

 

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszyscy się już dowiedzieli - słyszący i nie, o zegarach i jitterach. Dzięki za otwartą i merytoryczną wymianę zdań.

A jakby się jednak komuś dalej chciało porównań, to jaką apką można w miarę wiarygodnie, równo, ustawić poziom głośności dwóch zestawianych urządzeń? Macie coś w telefonach? Oczywiście do ślepych testów, jakby kto pytał, inne się nie liczą... 😁

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mogę jeszcze porozmawiać. Tylko temat drażni niektórych nie wiadomo czemu?

W moim przypadku, (mam dobry DAC z femtozegarem + technologia SteadyClock) żadne dodatkowe zegary mi nie potrzebne bo jitter jest naprawiony do minimum i nie usłyszę nawet że tam jest.

Poczytaj tu o "SteadyClock" jeśli chcesz: https://archiv.rme-audio.de/en/support/techinfo/steadyclock.php

 

Być może te zegary komuś potrzebne jeśli ma słaby DAC albo słyszy to co poza granicami słuchu przeciętnego człowieka?

 

 

Wydaje mi się (zgaduję bo jeszcze o tym nie czytałem), że zewnętrzne zegary mogą mieć większe zastosowanie w segmencie PRO - w studiach nagraniowych gdzie jest kilka lub kilkanaście urządzeń cyfrowych spiętych w jednym łańcuchu i wymagane jest taktowanie ich wszystkich wspólnym zegarem dla zachowania najwyższej jakości. 

 

@Pboczek   co tam testujesz, że chcesz mierzyć głośność telefonem?  Masz tam zegary? 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasami sobie porównam jakieś cd z winylem. Czarny placek z epoki i AT-OC09 II, rozwalają moje biedne Cd - Sansui alpha 607 - ze współczesnymi remasterami i nie muszę się silić na wyrównywanie głośności by to stwierdzić. Jednak, bez prawidłowej metodologi, zastosowanej w ślepym teście, nie mogę tego napisać, bo mnie tu audionaukowcy zjedzą.  Dlatego musi być apka, co najmniej, a później zasłonię sobie oczy. 😁

Są jakieś programy do pomiarów decybeli na telefon?

Edytowano przez Pboczek
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

John kurcze fajny facet się wydajesz, a czasem walniesz taki post że ręce opadają. Dwa dni temu nie miałeś pojęcia o zegarach, dziś już po przeczytaniu ulotki producenta wiesz wszystko i twierdzisz że takie potęgi jak dCS robią zegary dla jaj, bo maju słabe DAC.... No kurde może faktycznie każdemu z masę deko pokory by się przydało :(.  Walczycie dzielnie o nie nabijanie ludzi w butelkę przez producentów a sam swojemu wierzysz ślepo, ja sądzę że najlepiej jak pisał Moby kupcie Fiio za 150 zł tam jest zegar i będzie cacy, po co dałeś się na tą paplaninę nabrać i kupiłeś DAC za ponad 4 tyś wiesz ile to dukatów, ludzie nieraz dwa miesiące pracują na to, a tu proszę... John nie odbieraj tego jako atak tylko pewna sugestie spojrzenia na sprzęt. Mnie nie stać na dCS i śmiało to przyznam, ale nie śmie twierdzić bez odsłuchów że jest to sprzęt równy takiemu za 3-4 tyś. Słuchałem z 8-10 przetworników i obecny brzmi najlepiej, brzmi też lepiej z zewnatrzym zegarem, jeśli natomiast będę miał czas posłucham i Twój. Tobie też radzę posłuchać Denafripsa, Matrixa, Holo, dCS nawet Xiangsheng by mieć jasny obraz, a nie pisać że coś jest do bani bo z zegarem zewnatrzym gra lepiej. Chyba że testowałem to wszystko to spoko przepraszam i więcej się nie odezwe

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Sanwing napisał:

po co dałeś się na tą paplaninę nabrać i kupiłeś DAC za ponad 4 tyś

Na nic nie dałem się nabrać. Jeśli chcesz to możesz zawsze porozmawiać z Matthias Carstens - inżynierem i współtwórcą RME. Facet jest dostępny dla każdego na tamtejszym forum.   

A inni producenci "magicy" - czy możesz z nimi porozmawiać? 

 

Nie odbieram twojego postu jako atak. Lubię rozmawiać dopóki jest sens. Jestem otwarty na wszelkie  sugestie ale nie dam sobie wciskać kitu 😉

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A skąd wiesz że gość Ci tam kitów nie wciska? Sądzisz, że co że producent będzie mówił że lepszym rozwiązaniem jest to co konkurencja proponuje, no John nie wierzę że w to łykasz :). 

Jest wielu producentów z którymi nawet twarzą w twarz możesz porozmawiać, nawet zobaczyć jak sprzęt składają :). 

Mi chodzi tylko o porównania i wypowiadanie się na temat odsłuchanego urządzenia, a nie szycie bajek że to najlepsze, a reszta to robienie ludzi w bambuko. RME napewno prędzej czy później sobie załatwię i będziemy mogli podyskutować czy jest lepszy czy gorszy od innych DAC. Choć i tak zostaje kwestia całego systemu i spasowanie, ale to już inna kwestia. 

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szycia bajek mi nie wciskaj proszę 😉 ja jestem najdalej od czarów w audio.   Nigdy nie napisałem, że RME ani żaden inny DAC jest tym jedynym najlepszym na świecie. 

O tych najlepszych na świecie możesz porozmawiać z audiowitem. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maaatko 😆   co jest z Wami ludzie?  Co to za smuty? 

Ja z każdym chętnie rozmawiam jeśli widzę, że jest ciekawy przekaz i mogę się czegoś nauczyć. 

Gdybyśmy wszyscy mieli takie same zdanie na każdy temat to nie byłoby dyskusji ani tego forum. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, Pboczek napisał:

Czasami sobie porównam jakieś cd z winylem.

Ja też. I praktycznie za każdym razem to co porównuję podoba mi sie bardziej na winylu. Tylko czy to oznacza że gra lepiej ? Obawiam się że nie, ale podoba mi się bardziej.

Ja słucham głównie jazz-u i stare płyty bardziej podobają mi sie na wkładce SHURE-a, starej ale jakoś pasującej bardziej do tych nagrań niż nagaoka mp200

Czy shure gra lepiej? Myślę że nie, ale bardziej mi się podoba.

Bardzo bym chciał dla własnej ciekawości przeprowadzić sobie taki ślepy test. Właśnie z ciekawości, czy przypadkiem moje nastawienie nie powoduje "interpretacji słyszenia"

I tak jest praktycznie ze wszystkim w audio. Niektórzy chcą wiedzieć czy im mózg nie płata figli a inni nie chcą tego wiedzieć

I dlatego bardzo ciekawym przykładem jest ten człowiek z audiostereo... 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Fafniak napisał:

Niektórzy chcą wiedzieć czy im mózg nie płata figli a inni nie chcą tego wiedzieć

Jest jeszcze lepiej. Można to ująć, że cała świadoma percepcja to kontrolowane halucynacje. :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...