Skocz do zawartości

Porównanie stereo z amplitunerem. Co robię nie tak?


yahoo111

Recommended Posts

Porównałem Cambridge Audio one z amplitunerem Pioneer VSX-1130.

Zrobiłem całkowicie pasywny przełącznik źródeł i głośników (dwa przełączniki hebelkowe czterotorowe, jeden do wyboru źródła, drugi do wyboru głośników).

Wejścia analogowe z dobrego DAC, podłączone tym samym kablem i rozgałęźnikiem RCA.

Podłączyłem wzmacniacze, ustawiłem amplituner na -15 dB (powyżej tego było za głośno) i Pure Direct (Pioneer nazywa to Analog Direct).

Wyrównałem miernikiem głośność szumu różowego.

Pierwsza obserwacja: szum biały i jednolite tony też mają jednakowe głośności, czyli obiektywnie nie ma podbarwień.

Druga obserwacja, słuchanie i przełączanie źródeł.

Nie zaobserwowałem różnic.

Dlatego pytam, co robię nie tak. Wszyscy, którzy porównywali wzmacniacze stereo z amplitunerami wielokanałowymi, twierdzą że różnica jest gigantyczna i słyszalna od razu.

Dla porównania, wyraźnie słyszę różnice między kolumnami Monitora (Bronze 1, Gold 50 i Soundframe 2) i potrafię bez namysłu określić, która w tym momencie gra. 

A tymczasem nie słyszę żadnej różnicy między wzmacniaczami. Nie twierdzę, że nie ma żadnej. Różnica może być.

Dlatego pytam, co robię nie tak. Może CA one to po prostu marna konstrukcja i tak naprawdę obydwa wzmacniacze strasznie barwią dźwięk. I być może porównuję je w zły sposób, ale jedno nie daje mi spokoju. To bardzo różne wzmacniacze. Jeden jest 30-watowy i pracuje w klasie AB. Drugi jest maksymalnie 160-watowy i pracuje w klasie D. A tymczasem brzmią identycznie. Nie wierzę, żeby podbarwiały dźwięk w dokładnie ten sam sposób.

Alternatywa jest taka, że obydwa są po prostu bardzo dobre i grają to, co jest na wejściu. Ale to się kłóci z teorią, że słychać diametralną różnicę po przesiadce na wzmacniacz stereo. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 29.12.2020 o 13:51, yahoo111 napisał:

Dlatego pytam, co robię nie tak.

nic

Dnia 29.12.2020 o 13:51, yahoo111 napisał:

Wszyscy, którzy porównywali wzmacniacze stereo z amplitunerami wielokanałowymi, twierdzą że różnica jest gigantyczna i słyszalna od razu.

Oni porównują zapewne wejścia z poziomu cyfrowego na ampku i analogowego na wzmaku. Dodatkowo Ty pokusiłeś się o wyrównanie poziomu głośności.

Dnia 29.12.2020 o 13:51, yahoo111 napisał:

Dla porównania, wyraźnie słyszę różnice między kolumnami Monitora (Bronze 1, Gold 50 i Soundframe 2) i potrafię bez namysłu określić, która w tym momencie gra. 

przeprowadź taki test w trybie mono czyli z użyciem jednej kolumny, powinieneś jeszcze szybciej usłyszeć różnicę.

Dnia 29.12.2020 o 13:51, yahoo111 napisał:

A tymczasem nie słyszę żadnej różnicy między wzmacniaczami. Nie twierdzę, że nie ma żadnej. Różnica może być.

Będzie ale zapewne niesłyszalna.

Dnia 29.12.2020 o 13:51, yahoo111 napisał:

Dlatego pytam, co robię nie tak

nic, zrobiłeś coś w sposób prawidłowy i podszedłeś do tego merytorycznie w porównaniu do tych co słyszą grające kable :)

Dnia 29.12.2020 o 13:51, yahoo111 napisał:

I być może porównuję je w zły sposób,

w dobry sposób jeżeli chodzi o odsłuch.

Dnia 29.12.2020 o 13:51, yahoo111 napisał:

To bardzo różne wzmacniacze. Jeden jest 30-watowy i pracuje w klasie AB. Drugi jest maksymalnie 160-watowy i pracuje w klasie D. A tymczasem brzmią identycznie. Nie wierzę, żeby podbarwiały dźwięk w dokładnie ten sam sposób.

nie podbarwiają, od pewnego czasu wszystkie wzmacniacze grają tak samo jeżeli mowa o torze analogowym. Problem zaczyna się gdy w grę wchodzi sygnał cyfrowy ze względu na różne DAC.

Dnia 29.12.2020 o 13:51, yahoo111 napisał:

Ale to się kłóci z teorią, że słychać diametralną różnicę po przesiadce na wzmacniacz stereo. 

nie kłóci się, to jest kwestia implementacji DAC jak wyżej wspomniałem. Amplitunery mają za zwyczaj bardzo kiepskie DAC, jeżeli dasz im już gotowy sygnał sprawa zaczyna wyglądać inaczej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...