Skocz do zawartości

stereo do sypialni


Misiek1980

Recommended Posts

Witam. Szukam sprzętu w cenie do 7-8K (im mniej tym lepiej) do raczej cichego słuchania muzyki w sypialni. Metraż ok 13m2, muzyka najczęściej pop, trochę rock. Muzyki będę słuchał tylko i wyłącznie z serwisów strumieniowych tj. Tidal i Spotify. Najważniejsze, poza oczywiście brzmieniem, jest łatwa i przyjazna obsługa.

Wstępnie mam na oku:

1) Bluesound powernode 2i - cena nowego 4300

2) NAD C368 z kartą BluOS - cena ok 5500

3) Rotel A12 + Node 2i - cena 5600

Całość uzupełniłbym o nowe B&W 607 w cenie ok 1700 za nówki, bądź ewentualnie wyższy model np. 707s2 ale używki.

Co byście polecili?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim skromnym zdaniem, za dużo chcesz wydać na elektronikę, a za mało na kolumny. Pytanie też, co to znaczy "do cichego słuchania"? "Cichy" może oznaczać różne poziomy dla różnych ludzi. Jeśli ma być do naprawdę cichego, to moim zdaniem tylko głośniki grające V-ką, albo wzmacniacz z funkcją loudness. Dobrze dopracowany loudness mają wzmacniacze Yamahy. Może pomyślisz o Yamaha R-N602 lub R-N803? Ta druga ma świetnie działający automatyczny loudness. Idealny do bardzo cichych odsłuchów.

Bowersów 607 i 707 nie słuchałem, ale znam 706 i 603. Próbowałem 706 w 10 m2 i to nie było to. To dość jasne kolumny. Do cichego odsłuchu się moim zdaniem nie nadają - będzie zbyt mało dołu. No chyba, że w połączeniu ze wzmacniaczem z loudnessem, który to skoryguje. Być może 607 grają w sposób bardziej wyrównany (jak 603), ale to już nie ta klasa, co seria 700. A może spróbujesz coś z Dali.  One przeważnie grają V-ką. Można teraz dość tanio dostać nowe DALI MENTOR MENUET (3 600-3 850). Do 13 m2 powinny być idealne. Jeśli zaoszczędzisz na elektronice, to za 3500-4000 zł masz duży wybór dobrych monitorów. A jak jeszcze będziesz szukał w używkach, to już w ogóle. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie słuchałem dali menuet ale przez jakiś czas miałem dali mentor 1. Niestety moim zdaniem do cichego odsłuchu te kolumienki średnio się nadają właśnie przez dość ograniczoną ilość basu. Jeśli budżet 7000 PLN to jedynie amplifikacja i kolumny, mogę polecić mój zestaw - Cyrus one plus audio physic classic 3. Sam często z uwagi na lekcje online słucham niezbyt głośno i uważam że to zestawienie sprawdzą się doskonale. Drugie kolumny to dynaudio emit m20, których też słuchałem przez jakiś czas u siebie. I też przy umiarkowanych poziomach głośności grały bardzo fajnie. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie muzyka leci raczej zawsze w tle: do nauki, czytania, serfowania w necie itp. Bardzo rzadko słuchanie muzyki jest dla samego słuchania.

Yamaha do mnie jakoś nie przemawia. Mam co prawda amplituner kina domowego yamahy i w kinie sprawdza się fajnie, ale do słuchania muzyki to się nie naddaje.
Dodam jeszcze, że kolumny będą musiały stać gdzieś w połowie długości pokoju jedna przy ścianie druga na parapecie przy oknie :(

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Misiek1980 napisał:

Yamaha do mnie jakoś nie przemawia. Mam co prawda amplituner kina domowego yamahy i w kinie sprawdza się fajnie, ale do słuchania muzyki to się nie naddaje.

Tutaj sam sobie odpowiedziałeś. Amplituner KD służy do czegoś innego niż słuchanie muzyki. 

 

11 minut temu, Misiek1980 napisał:

U mnie muzyka leci raczej zawsze w tle: do nauki, czytania, serfowania w necie itp. Bardzo rzadko słuchanie muzyki jest dla samego słuchania.

Jeżeli głównym przeznaczeniem tego zestawu ma być "plumkanie" w tle to może szkoda wydawać na taki cel 7000 PLN a kupić zestaw oparty o polecany często na forum smsl q5 i kef q350. Tym bardziej, że:

11 minut temu, Misiek1980 napisał:

kolumny będą musiały stać gdzieś w połowie długości pokoju jedna przy ścianie druga na parapecie przy oknie :(

 

Edytowano przez seba3002
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Im mniej wydam tym lepiej. Chciałbym jednak odczuć wyraźną różnicę w porównaniu do mojej obecnej mini wieży, pod którą podpinam smartphona - w sensie jakości dźwięku i obsługi. Trochę wkurzające jest ciągłe podpinanie telefonu jako źródło.  Fajnie jeszcze jakby obsługiwało Tidal connect.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sypialnia.thumb.jpg.0c76fba323ebc92ca26be6eace7a014b.jpg

 

A więc moje miejsce odsłuchu to jak łatwo się domyśleć łóżko :) Wcześniej zarówno miniwieża jak i kolumny stały na szafie, ale wtedy to w ogóle była kicha. Teraz słyszę chociaż ładne stereo. Mógłbym ewentualnie przesunąć szafę w lewo i wtedy uzyskałbym po 60 cm wolnej przestrzeni między szafą o bocznymi ścianami. Choć chyba wolę tak jak jest teraz - otwarte drzwi zasłaniały by kolumnę. Wzmacniacz mógłby stać w pierwszej konfiguracji na komodzie razem z kolumną bądź w drugiej konfiguracji obok kolumny za drzwiami.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Misiek1980 Rzeczywiście ustawienie nie jest zbyt korzystne, ale jeśli to ma być słuchanie w tle to ok. Budżet jest dość duży, ale chyba nie ma sensu wydawać tyle skoro chcesz w taki sposób słuchać. Wyżej kolega proponował coś mniejszego i taki zestaw powinien zaspokoić Twoje potrzeby jeśli chodzi o brzmienie oraz obsługę systemu. Przykładowy zestaw do wypożyczenia i odsłuchu w pomieszczeniu docelowym.

Argon Audio SA1 + Dynaudio Emit M10 + Audio Pro Link 1 + RealCable 300F

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może rzeczywiście macie rację, że szkoda kasę wywalać. 
Docelowym pokojem do słuchania muzyki miał być salon, ale raz że jak już wspominałem kino gra słabo, a dwa że w salonie cały czas się ktoś kręci (żona, dzieci). Tam jest TV, komputer, obok kuchnia więc rozumiecie ... teraz więcej czasu spędzam w sypialni, gdzie łatwiej o spokój :)

Żona mi szafy z sypialni wywalić nie da, łóżka też specjalnie przesunąć się nie da. Macie jakiś pomysł na rozsądne ustawienie kolumn? Bo chyba pomysł z przesunięciem szafy i wstawieniem w powstałe wąskie wnęki kolumn też raczej kiepski?   

Obecnie brakuje mi basu, ale czy to wina rozstawienia sprzętu czy raczej jego jakości?! pewnie obu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ma to być dodatkowy zestaw pracujący w tle to faktycznie nie ma sensu inwestować takiej sumy tym bardziej w tym pomieszczeniu. 
Proponuję zwrócić uwagę na Topping MX3 + Audio Pro Link 1 ( jeśli chciałbyś uzyskać dostęp do opcji sieciowych) + Q Acoustic 3020i/ Heco Aurora 300 lub maksymalnie Jean Marie Reynauld Lucia. 

Kolumny we wnękach niestety nie brzmią najlepiej także nie ma sensu przesuwać szafy. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Misiek1980 napisał:

Obecnie brakuje mi basu, ale czy to wina rozstawienia sprzętu czy raczej jego jakości?! pewnie obu.

To może być wina słabej akustyki pomieszczenia (goło i wesoło) i ustawienia kolumn też, a samej wieży nie znam.

20 godzin temu, Misiek1980 napisał:

Macie jakiś pomysł na rozsądne ustawienie kolumn? Bo chyba pomysł z przesunięciem szafy i wstawieniem w powstałe wąskie wnęki kolumn też raczej kiepski?   

Do wnęk nie ma co stawiać, próbowałeś obydwie kolumny ustawić na komodzie (nie wiadomo jaka jest szeroka)?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak kolumny stały na szafie to basu było więcej. Na komodzie jak ustawię obie kolumny to nie będę słyszał efektu stereo.
Ustawianie ich w rogach pokoju na ścianie przeciwległej do tej z szafą pewnie też bez sensu? - moja głowa znajdowała by się między nimi.

W obecnej opcji jest chociaż zachowana zasada trójkąta (kolumny - odbiorca) oraz wysokość głośników jest w przybliżeniu na wysokości głowy. Niestety obecnie stoją mniej więcej w połowie długości pokoju, a czytałem że to nie wskazane. Nie bardzo mi się widzi posiłkowanie się subwooferem.  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 1.01.2021 o 16:22, Misiek1980 napisał:

Wcześniej zarówno miniwieża jak i kolumny stały na szafie, ale wtedy to w ogóle była kicha.

Była kicha pod jakim względem efektu stereo, przestrzeni to może warto przesunąć szafę na środek tej ściany i sprawdzić jaki będzie efekt?

21 godzin temu, Misiek1980 napisał:

Jak kolumny stały na szafie to basu było więcej.

To jest normalne zjawisko a trochę szkoda, że ta szafa jest taka wysoka ponieważ w tym pokoju i takim układzie to byłoby najlepsze rozwiązanie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szafa ma głębokość zapewne gdzieś w granicach 45-60 cm. Ma też przesuwne drzwi więc odpada problem z ich uchylaniem. Komoda jakaś znowu płytka nie jest bo kolumienka, nawet jeśli jest wyjątkowo mała to ze 20 cm głębokości ma. Dochodzi jeszcze trochę wolnej przestrzeni między komodą a łóżkiem, a zdaje się że i do grzejnika można odrobinę dosunąć łoże. Także tutaj myślę, że najważniejsza jest dobra wola małżonki 😉.

Edytowano przez seba3002
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szafa jest za wielka i niestety musi stać tam gdzie jest, a telewizora nie chcę w sypialni :)

Jak kolumny stały na szafie to nie słyszałem stereo. Rozstaw między nimi był ok 180 cm a do miejsca odsłuchu jakieś 3 metry. Basu jak pisałem było więcej ale też nie wystarczająco. Obecnie chociaż stereo mam fajnie.

W poprzednim pokoju, w którym stała wieża kolumny również stały na szafie, ale raz że były szerzej rozstawione, a dwa szafa była niższa. Tam to grało naprawdę nieźle jak na taki sprzęt.

Czy jeśli kupię online w top hifi sprzęt to będę mógł go ewentualnie zwrócić przed okresem dwóch tygodni? Mają promocję na powernode 2i z kolumnami KEF Q350 za 5555 zł. Sprzęt jest dostępny w moim mieście do odsłuchu, ale co mi po odsłuchu w sklepie jak u mnie będzie brzmieć całkiem inaczej. Sprzęt ten ma wszystko czego oczekuję pod względem funkcjonalności, ma małe rozmiary (co ucieszy żonę) i cena też się mieści w budżecie. Jedynie chciałbym mieć możliwość zwrotu jak by się okazał rozczarowaniem ze względu właśnie na akustykę mojego pomieszczenia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...