Skocz do zawartości

Dynaudio excite x14 vs dynaudio dm 2/7 vs dynaudio emit m20


KrólKiczu

Recommended Posts

9 godzin temu, soberowy napisał:

że nie ma dedykowanych standow

znaczy to tylko tyle, że Tannoy nie ma w swojej ofercie modelu dedykowanego tym kolumnom. Możesz je postawić na praktycznie dowolnych standach.

 

9 godzin temu, soberowy napisał:

Atc scm7, czytam po różnych forach i opinie użytkowników są takie że to jaśniejsze brzmienie

Tak, są to kolumny o zdecydowanie jaśniejszej barwie, grają krótkim, szybkim basem. Jednym się to podoba innym nie. Osobiście, mając okazję sprzedawać kolumny tej marki przez kilka lat nie zaryzykowałbym połączenia z Yamahą.

Jakiego brzmienia oczekujesz po monitorach? 

Pozdrawiam,

Michał

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od monitorow oczekuje świetnej stereofonii. Pierwszy plan chce słyszeć blisko mnie, jeśli jest taki efekt na nagraniu to może mi muzyk nawet szeptac do ucha. Nie chce dźwięku tylko w linii kolumn, tak, że wyraźnie słyszę lewy kanał i prawy kanał. W tym przypadku chce żeby było efekciarsko. Zeby nie bylo, że mam straszną lipe teraz, wokale są na środku. 

Do basu nie mam dużych wymagań, już w Bowersach 685 brata był na tyle dobry że mógłbym taki mieć. Chce aby gitary basowe w Toto czy Dire Straits były wyraźne i rytmiczne.

Średnica może być podbita, naturalna lub troszkę cieplejsza. Kobiece wokale powinny brzmieć przyjemnie. U mnie obecnie jak śpiewa Enya to jej głos nie brzmi za ciekawie.

Wysokie tony, hmm tu chyba każda kopulka mnie zadowoli, skoro nawet ta w Tannoy f3 brzmi całkiem poprawnie. Obawiam się kolumn, które mają wyeksponowana górę ponieważ mój wzmacniacz mógłby to spotegowac i wyszło by zbyt ostro. 

Przede wszystkim jak pisałem na początku znikanie kolumn, efekt wow. Jak to osiągnę to barwę będę sobie jeszcze korygował choć mój słuch się dość szybko przyzwyczaja. 

Dodam, że wszelkie monitorki z br z tyłu obudowy odpadają.

Pozdrawiam

Michał 

:)

Edytowano przez soberowy
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hoho, no to wielkie paczki wziąłeś. Gdzie tam excite x14 do nich. Nawet moje x18 przy tych focalach to maluchy. Słuchałem tych kolumn swego czasu z moim cyrusem i wtedy ich nie wybrałem. Dla mnie z tego co pamiętam, grały odrobinę V-ką. Ale chętnie posłuchałbym ich jeszcze raz w domu bo ogólnie to całkiem fajne kolumny. Gratuluję wyboru.

Pozdrawiam, Sebastian 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej.

Po kilku dniach odsłuchów napisze moim obiektywnym zdaniem, podkreślam słowo obiektywnym. 

Mam nadzieję, że te informacje przydadzą się dla innych użytkowników forum. Zbyt wiele tematów na forach jest zaczętych, jednak gdy już ktoś coś kupi to znika nie dzieląc się wiedzą.

Opis dotyczy kolumn Focal Aria 906 na standach Aria S 900, wzmacniacz Yamaha A 1000, cd Technics SL PG490, kable sygnałowe jak i głośnikowe po prostu są :). Pokój odsluchowy na poddaszu 3.40m na 3.15m, kolumny na dłużej ścianie pod ścianą skośną. W pokoju regalý z książkami na bocznych, dywan, kwiatki, szafka na sprzęt i płyty. Pokój jest tylko do odsłuchu muzyki więc akustycznie nie ma tragedii.

Kolumny ustawione 45cm od bocznych regałow, 50cm od tylnej ściany, rozstawione od siebie 185cm i ok 240cm od miejsca odsłuchu.

Walczę jeszcze z kątami kolumn w stronę miejsca odsluchowego. Gdy są nieskręcone jest bardzo szeroko i gdzieś szczegół ucieka.

Porównywać będę Focale z kolumnami, które wcześniej miałem w tym pokoju tj Tannoy Fusion 3 i B&W 685 na standach Ostoja. Pominę w tym porównaniu kolumny Dynaudio DM 2/8 ponieważ zupełnie nie nadawały się do tego pomieszczenia więc opinia o nich byłaby niesłusznie krzywdząca. 

Pierwsze wrażenie po podłączeniu Focali było takie, że kolumny graja bardzo podobnie do Tannoy F3 tylko skala dźwięku była obszerniejsza. Po czasie zacząłem dostrzegać więcej zmień w stosunku do Tannoy. Przede wszystkim bas, Arie nie schodzą tak nisko ale mają bas podbity więc nie ma wrażenia, że basu jest mniej, jest on po prostu inny. Nie jest również tak miękki jak w Tannoyach ale nie tak twardy i dokładny jak w Bowersach. Czuć, że bas jest motorem napędowym tych kolumn, stąd można powiedzieć też, że graja najbardziej dynamicznie i z wykopem. O ile nie tęsknię za tym misiem z Tannoya to fajnie gdyby były tak szczegółowe na basie jak Bowersy 685. 

Środek pasma w Focalach jest najciekawszy w tych kolumnach. W porównaniu do Tannoy i Bowers nie jest on wycofany. Wokale brzmią super. Średnica ma ładną barwę, jednak nie atakuje tak szczegółami jak Bowersy z których więcej można usłyszeć. Focale nie stawiają na techniczne granie. 

Wysokie tony są trochę chłodniejsze od tych w Tannoy, ale nie tak ostre jak w Bowersach. Na pewno nie dominują, cykaja sobie w tle, są to krótkie wybrzmienia. Myślę, że z klasycznej kopułki takiej jak np. w Dynaudio dostaniemy lepsze wysokie tony, z większa kulturą, powietrzem, wyrafinowaniem. Po prostu klasą. 

Ogólnie dźwięk jest liniowy z lekko podbitym basem, tworzy dużą ładną scenę z pięknymi wokalami. Brzmienie neutralne, powiedziałbym uniwersalne. Nie mają wybitnych cech, ale całokształt jest bardzo przyjemny w odbiorze. Arie niczym w sumie nie zaskoczą, ale na pewno też nie rozczarują. Bezpieczny zakup :)

Na koniec dodam, że przed zakupem odsłuchałem tych kolumn w pomieszczeniu 20m2 i to co usłyszałem zagrało znacznie gorzej od moich Tannoy u mnie w domu. Wzmacniacz był mój, cd Musical Fidelity m3scd. Poprosilem sprzedawcę aby włączył swój sprzęt kolumny Monitor Audio silver 200 i wzmacniacz Musical Fidelity m3si. I nadal u mnie w domu muzyka brzmiała lepiej. Więc zaryzykowałem, kupiłem Arie i nie żałuję. Do czego zmierzam, że pokój odsłuchowy ma największe znaczenie. Ja jestem przyzwyczajony do bliskiego odsłuchu tam byłem 4.5m od kolumn w pokoju z nieciekawa akustyka. 

Do tego dochodzi własny gust i preferencje. Jestem zadowolony tylko ten odtwarzacz cd mi teraz nie pasuje.

W razie pytań odnośnie mojego tekstu jeśli coś napisałem niejasno lub o czymś zapomniałem oczywiście odpowiem.

Pozdrawiam.

 

Edytowano przez soberowy
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i Twój wybór pokazuje, jak odmienne gusta mają forumowicze. Słuchałem arii jak i chora i niestety to nie jest dźwięk jaki najbardziej lubię. Ale skoro Tobie przypadły do gustu to bardzo fajnie. Gratuluję i życzę dużo przyjemnych chwil z odsłuchów. Fajnie by było gdybyś wrzucił zdjecia swojego systemu 🙂.

Pozdrawiam,  Sebastian 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

Poniżej zdjęcia jak obecnie wygląda mój "pokoik odsluchowy". Wcześniej był to pokój zabaw dzieci, ale szukając dobrej akustyki w domu, przeniosłem sprzęt tutaj. Jeszcze kilka rzeczy chciałbym zmienić, na pewno kupić jeden duży dywan, dokupić jeszcze dwie sztuki takich regałów jak są, zmienić szafkę na jakąś ładnie wyglądającą, ta, która jest to zabytek od brata, no i jeszcze jakieś ustroje akustyczne za kolumnami, ten materac żona każe mi wywieźć a on przecież zmniejsza ilość basu :)

https://ibb.co/m478hbz
https://ibb.co/JkwQ1sg

Pozdrawiam 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, seba3002 napisał:

No i Twój wybór pokazuje, jak odmienne gusta mają forumowicze. Słuchałem arii jak i chora i niestety to nie jest dźwięk jaki najbardziej lubię. Ale skoro Tobie przypadły do gustu to bardzo fajnie. Gratuluję i życzę dużo przyjemnych chwil z odsłuchów. Fajnie by było gdybyś wrzucił zdjecia swojego systemu 🙂.

Pozdrawiam,  Sebastian 

Dokładnie. I jak ważny jest odsłuch i wyrabianie własnych opinii.

Dlatego nie co szkoda że kolega poczytał o Audiovectorach. Nie chodzi o to że źle wybrał. Nie nie. Tylko że się zasugerował i nie sprawdził.

 

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego opiniami użytkowników nie będę sie sugerował ponieważ każdy ma inny pokój i gust. W jednym pomieszczeniu będzie mało basu i pyk opinia, że kolumny nie basuja. Niektórzy lubią ciepłe zamulone granie i większość zestawów będzie za jasne, ostre. Dodać jeszcze można, że wielu weszło na bardzo wysoki poziom, słucha sprzętu, który kosztuje dobre nowe auto, więc ciężko by się taka osoba zachwycała budżetowymi zestawami audio. 

Żeby było śmiesznie, przed zrobieniem zdjęć wyciągnąłem pudełka z klocków lego, które były za regułami w kątach. I gdzieś ten podbity bas znikł, nawet jest go za mało teraz. A na górze zostawiłem opinie o podbitym basie. 

Byc może Audiovector by mi jeszcze bardziej się spodobały. Może mają dokładniejszy i twardszy bas, może góra ma lepsze wybrzmienia i przestrzeń. Będę próbował te aspekty korygować zródłem i kablami. 

Kiedyś przyjdzie czas na zmiany, na półkę wyżej, wszystko w swoim czasie. Poki co zrobiłem mały krok w górę ;)

Edytowano przez soberowy
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 months later...

 

@kaczadupa możesz doprecyzować "Excite, które używane chodzą teraz w absurdalnie niskich cenach". Pytam, ponieważ rozważam zakup używanych Dynaudio Excite x18 i zastanawia mnie ich obecna realna cena rynkowa (widełki). Pamiętacie ile kosztowały nowe x18 w momencie ich wyprzedaży, jak wchodziły ich następcy (Emit, Evoke)..?

Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, S4Home napisał:

X18 - 5890 zł

z tym że to teraz nie jest żaden wyznacznik.

Piotr

Piotr - dziękuję, choć to cena katalogowa nowych w momencie jak były w sprzedaży. Obecnie są już niedostępne, dlatego chodzi mi o używane X18. Zwłaszcza że @kaczadupa napisał o ich niskiej cenie, co mnie zaciekawiło, ponieważ szukam fajnych używanych monitorów do CXA80. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 16.04.2021 o 08:52, soberowy napisał:

Odnośnie Tannoy, dzwonilem do dystrybutora i otrzymałem informację,  że nie ma dedykowanych standow. Nie chciałbym ustawiać kolumn na komodzie mimo, że są do tego przystosowane

Uniwersalne, dobrej jakości mogą być wręcz lepsze niż china markowana przez znane brandy

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 29.12.2021 o 07:00, Szymon1984 napisał:

Pamiętacie ile kosztowały nowe x18 w momencie ich wyprzedaży, jak wchodziły ich następcy (Emit, Evoke)..?

 

Dnia 29.12.2021 o 08:26, Szymon1984 napisał:

Piotr - dziękuję, choć to cena katalogowa nowych w momencie jak były w sprzedaży. Obecnie są już niedostępne, dlatego chodzi mi o używane X18. Zwłaszcza że @kaczadupa napisał o ich niskiej cenie, co mnie zaciekawiło, ponieważ szukam fajnych używanych monitorów do CXA80. 

No o to pytałeś tak? O cenę nowych?

Bo jeśli chodzi o uzywane to ceny tu się bardzo szybko zmieniają.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...