Skocz do zawartości

Pierwsze KD do trudnego pomieszczenia - a może nie ma tragedii?


Dominik Berliński

Recommended Posts

Potrzebuję nabyć KD, w sumie to takie pierwsze prawdziwe, bo to co mam teraz, to najtańszy Samsung ;)

Ale jak doczytacie do końca, to zobaczycie wciąż szukam, będąc jednocześnie totalnym laikiem odnośnie sprzętu.

1. Kwota około 5K.

2. Może być używany, nawet chętnie, bo zakładam.

3. Potrzebuję komplet amp + głośniki Konieczna komunikacja Bluetooth, na WIFI mi nie zależy, jeśli będzie możliwość podpięcia netu kablem.

4. Powierzchnia pokoju ze 35m2, tylko, że TV jest na końcu dość wąskiej kiszki w rogu salonu, ograniczonej kominkiem. Szczegóły na foto:

  • pierwsze - wymiary, ogólne pojęcie.
  • drugie:
    - na górze widać głośniczki - mogę ten prawy trochę przesunąć bardziej nad kanapę po dosztukowaniu kabla, teraz doprowadzone mam do nich przewody o śr. 1,5mm.
    - to zielone cudo na górze to taka tymczasowa raczej instalacja dla dzieciaków, generalnie do samej góry mamy skosy,
  • trzecie - na razie wnęka za kominem jest przelotowa na salon z kuchnią, ale planujemy zabudowę na wys. jakieś 2m. Docelowo zostanie jednak pewnie za kominem wnęka 1x0,5m.

TV można ewentualnie przesunąć w lewo, choć niechętnie. Jednak obecnie prawa krawę TV licuje z bokiem kominka i prawa kolumna stałaby już we wnęce albo musiałaby się zmieścić pod TV (wys. 1m). Szafkę pod TV mogę przesunąć trochę w lewo, żeby zrobić miejsce. Rozważam opcję wstawienia lewej kolumny w miejscu gdzie teraz jest regalik z książkami - obetnę go od spodu.

5. Zakup na wiele lat, dlatego w uzasadnionych przypadkach budżet do naciągnięcia.

6. Cel to niby 80% TV, 15% muza przez net, 5% CD. Z drugiej strony odnośnie potrzeb co do jakości dźwięku, cóż. Jestem amatorem i nigdy nie miałem nic porządnego do słuchania. Ale ucho mam raczej muzyczne, syn kształci się muzycznie. Rodzinie raczej wystarczało to co jest, (po zmianie TV nawet to gówniane kino nie jest sparowane i jakoś im nie przeszkadza ;) ). Ja bym chętnie usiadł i posłuchał muzyki w lepszym wydaniu. Mam w głowie 2 podstawowe opcje:

A. Tu nastawić się na rozrywkę kinową bez specjalnych wymagań, bo wszystko nas pewnie w tej kwestii zachwyci, ale sprawić sobie coś pod słuchawki, bo porządnego miejsca do odsłuchu nie zrobię.

B. Nastawić się tu na dobre stereo z opcję podbicia basu przez sub, a te pozostałe 3 głośniki to już po macoszemu potraktować. Tylko na ile moja miejscówka nadaje się na dobre stereo?

Także może mnie jakoś naprowadzicie :)

KD1.jpg

133501740_219234649774572_2479944202404346659_n.jpg

134705546_401452324611048_4984143053087295493_n.jpg

Edytowano przez Dominik Berliński
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Dominik Berliński prosi się napisać - wywal kominek ale za nim jest jak widzę słup czyli nic nam to nie da. Obecne ustawienie jest co najmniej fatalne by nie użyć gorszego określenia. Chodzi mi po głowie inny układ, powiesić TV na kominku tylko masz wtedy okno na przeciwko. Zawsze można zasłaniać okno.

W obecnym układzie nie widzę nic poza głośnikami podstawkowymi ale pewnie większość się zgodzi, że nie ma ich gdzie wstawić ponieważ ta wnęka będzie skutecznie zaburzać jakikolwiek odsłuch. Przesunięcie TV w lewo może by coś pomogło ale należałoby wtedy wnękę zrównać z kominkiem, powstanie nam jednak taki prostokąt który obawiam się, że tylko spotęguje problemy akustyczne.

 

Nie wiem jaki masz ten salon szeroki ale ja bym ten kominek wywalił całkiem i pociągnął ściankę od tego filaru do okna, na niej powiesił TV i masz jakiś punkt startowy. Wtedy wnęka jest większa i sobie tam schowek zrobisz. A kominek, za kilka lat i tak nie będziesz go mógł używać czy Ci się to podoba czy nie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś czułem, że nie będzie lekko ;)

Wywalenie kominka było w planach, ale póki co zrezygnowaliśmy z tej operacji. Za kominkiem i tak jest ten komin 1m od ściany na której wisi TV. Komina nie usuniemy raczej ... Zabudowa przestrzeni za kominem do rozważenia - po tym ściana z kominem (ta z TV) będzie miała szerokość 2,4m z grubsza.

Powieszenie TV na kominie (po wywaleniu kominka, bo nie do końca licuje z kominem) chyba nie wchodzi w rachubę - raz, że TV to 65 cali i chyba za blisko by był, a poza tym wystawałby na salon. Generalnie myślę, że innego miejsca na TV nie mamy, więc siedzimy w tej kiszce.

Fota salonu poniżej...

135198364_920122855392457_5090958180308406047_n.jpg

A jakieś opcje wieszania wyżej? Np. jeden na kominie a drugi na trójkątnej ścianie po lewej od telewizora.

Edytowano przez Dominik Berliński
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Dominik Berliński napisał:

.. Zabudowa przestrzeni za kominem do rozważenia - po tym ściana z kominem (ta z TV) będzie miała szerokość 2,4m z grubsza.

no to ja bym to zrobił. Na tym zdjęciu co wrzuciłeś, ściankę stawiasz po lewej stronie i z tej strony licujesz, jakiś karton-gips. Na tym wieszasz TV i masz miejsce na kolumny itd. Z automatu masz mniej miejsca do nagłośnienia czyli idziesz w kolumny podstawkowe. Będziesz siedział bliżej TV, zatem efekt kina powinien być lepszy :)

Wpadł mi do głowy jeszcze jeden pomysł, mianowicie zastanów się nad TV po drugiej stronie. Tam nie masz komina, więc problem z głowy. Kominek i tak mówiłeś, że wyleci. Tam gdzie teraz stoi choinka.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Dominik Berliński napisał:

nie chcemy siedzieć tak blisko TV.

jakiś konkretny powód? 4K powstało by można było siedzieć bliżej TV nie tracąc jakości obrazu. Sam zobacz,

https://hdtvpolska.com/kalkulator-odleglosci/

wybierz sobie format 4k a następnie rozmiar TV, w Twoim wypadku zalecana odległość to około 1.3m.

Przemyśl to zatem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@lolekdrugi Jeśli powiesić TV na kominie i kominku mamy ścianę z TV o szerokości 2,07m - tyle jest w najwęższym miejscu, na wysokości paleniska. TV ma szer. 1,44m, no i też dobrze, żeby był zakryty kominkiem, wówczas na obie strony zostaje nam  w sumie 63 cm. Przesuwając się z TV w prawo tracimy efekt ambilight, bo dochodzimy do krawędzi ściany. No i jeszcze kolumny na środku salonu też nie postawię.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@maciek72 Jednak chcemy mieć ten TV w kącie ;)
Mam konkretne pytania:

Yamaha 685 (bardziej mi się podoba wizualnie), czy 6A.

Do tego ELAC B6.2  x4 plus centralny i sub. 

To konsekwencja lektury: https://forum.audio.com.pl/topic/78267-amplituner-glosniki-doradzcie-kolejny-taki-watek/page/3/

Z lokalizacją bym pokombinował i może by wyszło...

@S4Home czy to się trzyma kupy, można wypożyczyć?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogłbym prosić o jakieś sugestie od branży? @Q21 , @S4Home

Rewolucji ciąg dalszy, rozważamy wymienię kanapy na prostą, więc może warto przejść na opcję standardowych kolumn. Tu chyba ciekawe Magnaty: https://allegro.pl/oferta/kolumny-podlogowe-magnat-quantum-675-2-sz-300w-9953680062

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Dominik Berliński napisał:

Rewolucji ciąg dalszy, rozważamy wymienię kanapy na prostą, więc może warto przejść na opcję standardowych kolumn. Tu chyba ciekawe Magnaty: https://allegro.pl/oferta/kolumny-podlogowe-magnat-quantum-675-2-sz-300w-9953680062

 

Narożnik ten co jest zostaje, czy w tej opcji wysokie kolumny mają sens, bo narożnik ma wysokie oparcie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc tak, QQ6650 są kolumnami polecanymi w swojej cenie. I jest to absolutne minimum, w jakie należy celować chcąc wchodzić w kino. To samo tyczy się subwoofera 302A. Natomiast amplituner trochę przestrzelony - wybór powinien padać albo na 485, albo dopiero 685. 585 droższy od serii 4, a nic ponad "czwórkę" szczególnego nie wnosi.

Co do ceny uważam, że jest przesadzona, jak za używkę. Przecież w tych pieniądzach można poskładać taki sprzęt, jako nowy (abstrahując od dostępności, a raczej jej braku zwłaszcza niektórych amplitunerów KD). 

Edytowano przez Markcox
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze takie opcje:

1. https://www.olx.pl/oferta/kino-domowe-yamaha-rx-v479-kolumny-ns-555-subwoofer-aktywny-sw-200-CID99-IDHZ1fT.html#7e7fb4976f;promoted
2. https://www.olx.pl/oferta/zestaw-kino-domowe-marantz-sr5011-sonus-faber-principia-7-1-c-CID99-IDDJNy0.html#e85df27150 - tu wydaje się mega, tylko spod Warszawy do Gdańska daleka droga...

 

Edytowano przez Dominik Berliński
poprawka linku
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...