Skocz do zawartości

Meble a ustroje akustyczne


Paweł Pawlik

Recommended Posts

Mam pytanko, a właściwie to kilka ;)

Jeżeli w punkcie występowania pierwszych odbić mam meble (komody z płyty wiórowej)  to czy jest sens umieszczania za tymi meblami jakichś paneli akustycznych (tu chodzi mi głównie o bas, bo ten raczej przechodzi przez meble, tony wysokie się pewnie odbiją od frontów mebli).

Wtedy oczywiście ozdobne panele nie mają sensu ale może jakaś grubsza pianka akustyczna mogłaby coś poprawić? Te komody mają wysokość 80 cm czyli ich blaty wypadają powyżej połowy wysokości kolumn. Wtedy taki ustrój częściowo wypadałby za meblem a częściowo znad niego wystawał.

Druga sprawa to pułapki basowe. Jeśli w narożniku pomieszczenia jest mebel to czy jest sens wpychanie do tego narożnika jakiejś dodatkowej pułapki basowej (piankowej) po lekkim odsunięciu takiego mebla? Tutaj podobnie, część takiej pułapki wystawałaby ponad mebel (kwestie estetyczne są tu drugorzędne bo mam czym zasłonić wystające fragmenty ustrojów).

I jeszcze trzecia kwestia - czy jest sens stosowania pułapek basowych na styku ściany skośnej (poddasze) a ściany pionowej? Ściana skośna to karton-gips, pod którym jest sporo wełny mineralnej. Ściana pionowa jest z cegły. Czy taka konstrukcja generuje podobne efekty akustyczne jak dwie pionowe ściany murowane z kątem prostym pomiędzy nimi?

Edytowano przez Paweł Pawlik
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. umieszczanie czegoś za meblami w punktach pierwszych odbić nie ma sensu. Interpretacja z basem jest częściowo dobra, ale poza tym wszystkim - pierwsze odbicia to nie bas, ten problem nie występuje poniżej. tzw. częstotliwości schroeder'a czyli zazwyczaj jakieś 150 Hz, a ten ustrój i tak wyżej nie bedzie działał

2. wszystko zależy ile tej pianki tam wciśniesz. Jak 15 cm to nie ma sensu, miałoby sens +20 cm ale pewnie tyle nie zmieścisz

3. w większości wypadków pułapki na styku ściana-sufit nie mają sensu, bo to wpływa na mody pionowe, związane z wysokością pomieszczenia, które zazwyczja nie są problemem chyba że wysokość jest wielokrotnością któregoś z wymiaru ścian

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...