Skocz do zawartości

Kolumny podłogowe. Bass-reflex z przodu z tyłu ?


Rocane

Recommended Posts

Witajcie, 

 planuję zakup Yamahy MusicCast R-N803D wraz z kolumnami Heco Aurora 700 lub PSB X1T.

Aktualnie, jak można dojrzeć na zdjęciu w pokoju stoją aktywne Microlab Solo 7C. Niestety nawet po lekkim przerobieniu zwrotki <- dołożony l-pad minus 1 dB na wysokotonowca jak i głośnik grający "pełnym" pasmem ) basu nie przybyło i jest go mało. Bardziej słychać go w pozostałych pokojach. 

Być może wina leży w samym sprzęcie, w końcu to kolumny komputerowe, lub winny jest pokój / układ mebli. Nie widziałem jednak tematów mówiących że Solo 7C mają mało basu.

Stąd pojawia się temat i moje pytanie.

W pokoju, który przedstawiłem na zdjęciu lepiej abym skupił się na kolumnach z bass-reflexem z przodu kolumny, czy wystarczy mi miejsca aby tylny bass-reflex zagrał poprawnie ?

Od ściany do dolnej szafki "rysuje" się prostokąt-> 53 x 52 cm. 
Od ściany do górnej szafki "rysuje" się prostokąt -> 53 x 42 cm.
W zasadzie po obu stronach  ponieważ z prawej strony, za zasłonami wisi grzejnik i całość mebli była centrowana w odniesieniu do lewej ściany i grzejnika. 

Aktualnie odległość kolumn od rogów ścian to około 50 cm, a w najbliższym punkcie do ściany ( róg kolumny ) to około 30cm.

Cały pokój to około 31 metrów, natomiast jest to salon z aneksem i odnogą na jadalnię. 

Dzieląc pokój na salon, kuchnię i jadalnię to dla salonu zostaje ok 18 metrów. 


Więc co podpowiada Wam doświadczenie ? 


PS. na mocniejsze wysunięcie kolumn nie będzie zgody - druga połówka nie da, a że jest uparta to za pewne po moim powrocie do domu kolumny wracałby na aktualne miejsce :)

 

 

 

Pokój.jpg

Edytowano przez Rocane
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie, 
 planuję zakup Yamahy MusicCast R-N803D wraz z kolumnami Heco Aurora 700 lub PSB X1T.
Aktualnie, jak można dojrzeć na zdjęciu w pokoju stoją aktywne Microlab Solo 7C. Niestety nawet po lekkim przerobieniu zwrotki
Być może wina leży w samym sprzęcie, w końcu to kolumny komputerowe, lub winny jest pokój / układ mebli. Nie widziałem jednak tematów mówiących że Solo 7C mają mało basu.

Stąd pojawia się temat i moje pytanie.

W pokoju, który przedstawiłem na zdjęciu lepiej abym skupił się na kolumnach z bass-reflexem z przodu kolumny, czy wystarczy mi miejsca aby tylny bass-reflex zagrał poprawnie ?
Od ściany do dolnej szafki "rysuje" się prostokąt-> 53 x 52 cm. 
Od ściany do górnej szafki "rysuje" się prostokąt -> 53 x 42 cm.
W zasadzie po obu stronach  ponieważ z prawej strony, za zasłonami wisi grzejnik i całość mebli była centrowana w odniesieniu do lewej ściany i grzejnika. 
Aktualnie odległość kolumn od rogów ścian to około 50 cm, a w najbliższym punkcie do ściany ( róg kolumny ) to około 30cm.
Cały pokój to około 31 metrów, natomiast jest to salon z aneksem i odnogą na jadalnię. 
Dzieląc pokój na salon, kuchnię i jadalnię to dla salonu zostaje ok 18 metrów. 

Więc co podpowiada Wam doświadczenie ? 

PS. na mocniejsze wysunięcie kolumn nie będzie zgody - druga połówka nie da, a że jest uparta to za pewne po moim powrocie do domu kolumny wracałby na aktualne miejsce

 
 
 
1882642408_Pokj.thumb.jpg.5ff0a6a836c96ab66c10627e8ea2eefa.jpg

Ulala, na oko to te wnęki są najwiekszym problemem. Wysun ma probe kolumny blizej srodka, we wnekach przydaloby sie cos pochlaniajacego dzwiek, zwlaszcza lewa strona

Lewa sciana tez zupelnie goła, meble zabudowane.... Masz cos na podłodze przed kanapą?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dosunięcie zbyt wiele nie zmieniło, ale chyba jednak odrobinkę na plus :), natomiast nadal to nie to. 

Na podłodze nic poza gresem. 

To nie jest też tak że basu w ogóle nie ma, tylko wszędzie gdzie się da mam go ustawionego na max to raz a dwa, najlepiej jest go słychać przed samym telewizorem i tu go nie brakuje, natomiast gdzieś potem ( np. na narożniku )  ucieka / docierają jego części, robi się cichym dodatkiem gdzie przed tv jest go sporo. ( Oczyście tyle na ile pozwalają solo 7c)

Stąd pytanie czy to zasługa tylnego bass-reflxu i czy kierować się w przedni.

 

 

 

Edytowano przez Rocane
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 2.01.2021 o 18:45, Rocane napisał:

Dosunięcie zbyt wiele nie zmieniło, ale chyba jednak odrobinkę na plus :), natomiast nadal to nie to. 

Na podłodze nic poza gresem. 

To nie jest też tak że basu w ogóle nie ma, tylko wszędzie gdzie się da mam go ustawionego na max to raz a dwa, najlepiej jest go słychać przed samym telewizorem i tu go nie brakuje, natomiast gdzieś potem ( np. na narożniku )  ucieka / docierają jego części, robi się cichym dodatkiem gdzie przed tv jest go sporo. ( Oczyście tyle na ile pozwalają solo 7c)

Stąd pytanie czy to zasługa tylnego bass-reflxu i czy kierować się w przedni.

 

 

 

Przedni czy tyny br? No nie sądzę by to było kluczowe. Mozesz wykonac test zatykajac te br-y np. gąbką. Ale moim zdaniem to nie to. Gdzie wiec problem? Moim zdaniem w ustawieniu i akustyce. Skoro jest wystarczajacy przed tv i w innych pokojach, w obecnym ustawieniu.

Spróbuj tylko na próbę totalnie ustawic je w miejscach w ktorych i tak nie będą mogły stać tzn.

- bardzo mocno do przodu,

-  b. Mocno do przodu i wężej czyli przed szklanymi witrynami

- jazda kanapą wgłąb pomieszczenia i mocno pod ścianę do każdych zmian ustawienia kolumn. 

Ps: różnice znaczne dzwieku basu potrafia sie ukazać czasem podczas bardzo nieznacznych zmian ustawienia i na odwrót.

Po co to wszystko? Ano by sprawdzić Twój pokoj. Nic Cie to nie kosztuje (no moze poza czasem straconym, ale w sumie to nie czas stracony bo uzyskasz niezbędne info na temat swojego pomieszczenia). Z doswiadczenia wiem że jesli jakas kolumna ma problem z basem w danym ustawieniu, to po wymianie na zupełnie inna i ustawienie dokładnie w tym samym miejscu wysoce możliwe jest, że problem powróci!

Tak wiec szukaj tego najlepszego ustawienia tak by na kanapie było ok. 

 

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dosunięcie zbyt wiele nie zmieniło, ale chyba jednak odrobinkę na plus , natomiast nadal to nie to. 
Na podłodze nic poza gresem. 
To nie jest też tak że basu w ogóle nie ma, tylko wszędzie gdzie się da mam go ustawionego na max to raz a dwa, najlepiej jest go słychać przed samym telewizorem i tu go nie brakuje, natomiast gdzieś potem ( np. na narożniku )  ucieka / docierają jego części, robi się cichym dodatkiem gdzie przed tv jest go sporo. ( Oczyście tyle na ile pozwalają solo 7c)
Stąd pytanie czy to zasługa tylnego bass-reflxu i czy kierować się w przedni.
 
 
 

Nie dosuniecie tylko wysuniecie - daleko od scian. Narozniki to raz, druga rzecz - dużo masz gołych plaszczyzn. Dźwiek tego "nie lubi". Porozwieszaj dla prob na scianach, podłodze jakies koce, kotary - zobacz czy to zmienia odbiór. Stawiam ze tak.
Poeksperymentuj troche.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Przez ten krótki czas nastały 2 zmiany: 

- znalazłem najlepsze miejsce dla kolumn - należało wsunąć je głębiej ( praktycznie licują się z meblami ), przesunąć je w stronę mebli oraz skierować tak aby tył "patrzył" lekko w róg pomieszczenia

- za wzmacniacz nie robi już wbudowana elektronika tylko SMSL Q5 PRO.

Aktualnie bas słyszalny jest wszędzie, a jak wcześniej w 2-3 punktach. Niestety, czasem potrafi dudnić. 

Zastanawiam się nad zakupem pułapek basowych lub piramidek akustycznych. 
Myślicie że któreś z nich znacząco coś zmieni ?

Po powyższym zakupie przyjdzie czas na zmianę kolumn - aktualnie poza dołem nie podoba mi się nic. Podstawa basowa jest ok, nie potrzeba żądnego suba, natomiast brakuje szczegółu, powietrza, sceny i góra potrafi szeleścić.  Będzie trzeba zabrać wzmacniacz do jakiegoś salonu, posłuchać i zdecydować czy podstawkowe czy podłogowe. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...