Skocz do zawartości

Kolumny Dali oberon 1 oraz ATC SCM7


Tom83

Recommended Posts

Witam,

 

Chcialbym się poradzić:) Jestem laikiem ale proszę o skupienie się na mojej konkretnej kwestii bez hejtu/komentarzy typu dali 1 to tylko jako surround itd:)

Mam pożyczony od kolegi sprzęt, który będę mógł ew. odkupić. Jest to wzmacniacz CXA81 oraz jego kolumny surroundowe z kina - Dali oberon 1. Pokój mam barrdzo mały 11m2 i powiem szczerze, że zestawik się mi bardzo podoba aczkolwiek nie mogę słuchać zbyt głośno w tak małym pomieszczeniu zwłaszcza utworów basowych. Ale na optymalnej głośności oraz cichym słuchaniu jest bardzo bardzo fajnie.

Mam pytanie czy gdybym chciał w to miejsce spróbować sporo droższych kolumn ATC SCM7 będą w każdym calu lepsze niż dali 1?  Czytałem jakieś opinie, że jeżeli chodzi o niskie tony to bas w nich jest gdzieś z tyłu i nie jest go dużo. W dali 1 też nie jest dużo ale u mnie jest jak najbardziej ok czy pod tym względem nie będzie gorzej? Ze specyfikacji wynika, że głośnik srednio-nisko tonowy w ATC jest mały mniejszy nawet trochę od Dali 1. O wysokie i srednie tony się raczej nie obawiam bo z recenzji wygląda, że w tej klasie SCM7 biją inne na głowe!

Druga kwestia, która mnie zastanawia to wzmacniacz mam w szafce (kolejny raz proszę o nie hejtowanie tak wiem, że powinien być na wierzchu ale nie ma gdzie...) i skoro ATC są wymagającymi kolumnami to znaczy, że będzie się dużo bardziej grzał niż z dali 1?  Na dali 1 jest tylko lekko ciepły nawet po paru godzinach.

Z góry dziekuje za wszelkie opinie osób, które miały doczynienia z powyższymi kolumnami!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego @Tom83 a skąd pomysł na te ATC? Nie znam tych kolumn, ale po recenzjach mniemam, że to typowo "adiofilskie" monitory, skierowane do określonego odbiorcy. Skoro odpowiada Ci to jak grają oberony 1 z cambridgem to nic nikomu do tego. Akurat tych najmniejszych dali oberon nie znam, ale słuchałem trójek i moim zdaniem połączenie, które masz, może być dobre. Jeśli jednak szukasz czegoś odrobinę lepszego to może warto spojrzeć np na Dynaudio Emit. 

Kolego @Tom83 a skąd pomysł na te ATC? Nie znam tych kolumn, ale po recenzjach mniemam, że to typowo "adiofilskie" monitory, skierowane do określonego odbiorcy. Skoro odpowiada Ci to jak grają oberony 1 z cambridgem to nic nikomu do tego. Akurat tych najmniejszych dali oberon nie znam, ale słuchałem trójek i moim zdaniem połączenie, które masz, może być dobre. Jeśli jednak szukasz czegoś odrobinę lepszego to może warto spojrzeć np na Dynaudio Emit. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, seba3002 napisał:

Kolego @Tom83 a skąd pomysł na te ATC? Nie znam tych kolumn, ale po recenzjach mniemam, że to typowo "adiofilskie" monitory, skierowane do określonego odbiorcy. Skoro odpowiada Ci to jak grają oberony 1 z cambridgem to nic nikomu do tego. Akurat tych najmniejszych dali oberon nie znam, ale słuchałem trójek i moim zdaniem połączenie, które masz, może być dobre. Jeśli jednak szukasz czegoś odrobinę lepszego to może warto spojrzeć np na Dynaudio Emit. 

Kolego @Tom83 a skąd pomysł na te ATC? Nie znam tych kolumn, ale po recenzjach mniemam, że to typowo "adiofilskie" monitory, skierowane do określonego odbiorcy. Skoro odpowiada Ci to jak grają oberony 1 z cambridgem to nic nikomu do tego. Akurat tych najmniejszych dali oberon nie znam, ale słuchałem trójek i moim zdaniem połączenie, które masz, może być dobre. Jeśli jednak szukasz czegoś odrobinę lepszego to może warto spojrzeć np na Dynaudio Emit. 

Ciekawi jak grały by kolumny 2x2dxrozsze i są to chyba najlepsze kolumny do małego pokoju dodatkowo bez bass refleksu z tylu to mógłbym dbać blisko sciany.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Tom83 napisał:

Ciekawi jak grały by kolumny 2x2dxrozsze i są to chyba najlepsze kolumny do małego pokoju dodatkowo bez bass refleksu z tylu to mógłbym dbać blisko sciany.

Doświadczenie uczy, że dużo droższe kolumny zagrają lepiej (choć niekoniecznie dużo lepiej). Kluczowe może być właśnie ustawienie względem ściany. Niektóre kolumny są pod takie ustawienie strojone, inne nie. Podbicie basu przy ustawieniu blisko ściany może spowodować, że nawet z małych kolumn będzie on akceptowalny, ale może też spowodować dudnienie i porażkę. Jak masz dylemat tylko między dwoma modelami, to chyba najlepiej pożyczyć te ATC do domu i porównać. Kłopot niewielki, a zdobyta wiedza bezcenna. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, Kraft napisał:

Doświadczenie uczy, że dużo droższe kolumny zagrają lepiej (choć niekoniecznie dużo lepiej). Kluczowe może być właśnie ustawienie względem ściany. Niektóre kolumny są pod takie ustawienie strojone, inne nie. Podbicie basu przy ustawieniu blisko ściany może spowodować, że nawet z małych kolumn będzie on akceptowalny, ale może też spowodować dudnienie i porażkę. Jak masz dylemat tylko między dwoma modelami, to chyba najlepiej pożyczyć te ATC do domu i porównać. Kłopot niewielki, a zdobyta wiedza bezcenna. 

Obecne dali 1 też nie mam daleko od ściany bo 20cm to max co mogę, miałem też dali 3 które mój kolega co to wszystko sprzedaje używał jako fronty do kina i one miały już głębszy i mocniejszy bas ale przy utworach basowych już bas nie był fajny przy głośniejszym słuchaniu tak jak piszesz dudnił ale dla mnie są gabarytowo już za duże po prostu wyglądały śmiesznie w pokoju tak małym no i są głębsze niż 1 więc były blizej sciany.

Ta kwestia mnie właśnie zastanawia bo jeśli zagraja niewiele lepiej przez to, że pokój jest bardzo mały to nie warto ładować tyle kasy bo jak się domyślacie Dali 1 kupię taniej niż nowe od kolegi...

A mozesz podac jakies miejsca gdzie mozna pozyczyc kolumny na odleglosc ? (wysylkowo) Nie wiedzialem, ze w ogole pozyczaja kolumny sklepy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dali oberon 3 to dość spore konstrukcje i rzeczywiście w tak małym pomieszczeniu jak Twoje, mogły wydawać się za duże. Chociaż szczerze powiedziawszy ja jednak do takiego wzmacniacza jak Twój Cambridge, poszukałbym odrobinę lepszych paczek mini monitorki, które masz teraz. Mimo wszystko, tak jak zauważyłeś w pierwszym poście, te monitorki to konstrukcje, które służą zazwyczaj jako surroundy. 

Jeśli chcesz wypożyczyć sprzęt, masz tutaj na forum kilka sklepów, które to umożliwiają: @S4Home, @Q21, @Na Temat Audio

Wracając do tematu kolumn. Sam mam niewiele większe pomieszczenie (ok 14m) i przez pewien czas nagłaśniałem je równie małymi paczkami. Niestety po czasie basu zaczęło mi w nich brakować. W budżecie do 5000 PLN masz całą masę fajnych podstawek, które zagrają lepiej niż obecne oberony.  Z Twoim cambridgem dobrze mogą zagrać np dynaudio emit m10. Testowałem ich większe odpowiedniki (emit m20) i uważam, że klasowo to jednak lepsze paczki od oberonow. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, Tom83 napisał:

Ta kwestia mnie właśnie zastanawia bo jeśli zagraja niewiele lepiej przez to, że pokój jest bardzo mały to nie warto ładować tyle kasy bo jak się domyślacie Dali 1 kupię taniej niż nowe od kolegi...

W tym "niewiele lepiej" jest pies pogrzebany. Dla jednego jest to niewarte podwojenia budżetu. Dla innego przeciwnie. I nie samym basem człowiek żyje. Właśnie odsłuchuję KEF LS50. To absurdalnie małe monitory, jak do mojego 25-metrowego salonu. Bas jest z nich niezły, ale rozciągnięcia trochę mu względem dobrych podłogówek brakuje. Jest za to namacalność, realizm, rozdzielczość, balans, stereofonia itd. I ze względu na te zalety jestem im w stanie braki na basie wybaczyć. Jak miałbym wybrać z zestawu LS50 i kilku niezłych podłogówek w podobnej cenie, to wybrałbym LS-y.

Można teraz kupić nówki Dali Mentor Menuet za 3600 zł. Pewnie są trochę podobne do Oberonów, a oferują dźwięk 2 razy wyższej klasy. Może w 11 m2 się wpasują idealnie.

Jak nie spróbujesz czegoś lepszego, to się nie przekonasz, czy jest warto. 

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Menuetów nie słuchałem. Ale na podstawie opinii o nich, poważnie je rozważałem. Właśnie jako alternatywę dla LS50. Szczęśliwie/nieszczęśliwie trafiła się okazją kupić LS-y, to skorzystałem i do porównania ostatecznie nie doszło. Może kolejnym razem;)

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do basu to w muzyce mi ani basu ani niczego innego nie brakuje ale jestem laikiem. Myslalem o atc bo to zamknieta konstrukcja i sadzilem ze w malym pomieszczeniu beda mniej wrazliwe na uistawienie niz z br z tyłu a w ogole malo jest tak malych gabarytowo kolumn a nic wiekszego nie wchodzi w gre bo pokoj ma 11 m ale z tego na audio jest ok 2m rozpietosci tylko bo mam jeszcze biuro szafke itd..

Co do basu to jedynie przy zastosowaniu do filmow/gier mogloby byc lepiej ale tutaj moge po czasie dokupic malego suba i uzywac dodatkowo do  wszystkiego poza muzyka.

 

Macie racje bez spróbowania się nie obejdzie dzieki za info ze jest taka opcja jutro pojutrze podzwonie gdzie podaliscie i cos pozycze pewnie :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Kraft napisał:

A gdzieżby indziej.

W takim razie gratuluję 🙂. Wg mnie to świetne kolumienki, mimo niewielkich rozmiarów grają bardzo pełnym i dojrzałym dźwiękiem. Jeśli to szare paczki to od długiego czasu "urabiałem" sprzedawcę 🙂. Pozdrawiam i życzę dużo zadowolenia z nowego nabytku 🙂

PS. Będzie jakiś test? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy w tak malym pokoju konieczne jest ustawianie kolumn w trojkacie z siedzeniem? W instrukcji dali pisalo, zeby je ustawic rownolegle do sciany i tak mi odpowiada dzwiek ladnie sie rozprzestrzenia i slysze dobrze nie tylko w miejsc odlsluchu bo ja czesto slucham czegos wykonujac np. codzienne cwiczenia na podlodze zalecone przez fizjo lub np. siedze z boku przy kompie ale przy dali jest ok.

Czy jak kolumny w instrukcji maja zalecenie zeby je ustawic w trojkacie czyli skierowac w bok na sluchacza to znaczy ze nie beda mialy takiego rozproszenia po pokoju jak dali? Czy w ogole ma to znaczenie u mnie w tak malym pokoju:) ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dali zaleca ustawianie swoich kolumn prostopadle (równolegle?) do ścian co nie oznacza, że słuchając muzyki masz siedzieć gdzieś z boku. Ale rozumiem co masz na myśli. Zresztą wydaje mi się, że te zalecenia bardziej dotyczą kolumn dali wyposażonych we wstęgę. Ty masz kopułkę tekstylną więc sam przetestuj, które ustawienie bardziej Ci odpowiada. Oczywiście kiedy będziesz siedział gdzieś przy kompie czy ćwicząc na podłodze ustawienie kolumn względem ścian będzie miało mniejsze znaczenie. 

To jednak zostajesz przy tych monitorach, czy szukasz czegoś bardziej "wyrafinowanego" ? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, seba3002 napisał:

Dali zaleca ustawianie swoich kolumn prostopadle (równolegle?) do ścian co nie oznacza, że słuchając muzyki masz siedzieć gdzieś z boku. Ale rozumiem co masz na myśli. Zresztą wydaje mi się, że te zalecenia bardziej dotyczą kolumn dali wyposażonych we wstęgę. Ty masz kopułkę tekstylną więc sam przetestuj, które ustawienie bardziej Ci odpowiada. Oczywiście kiedy będziesz siedział gdzieś przy kompie czy ćwicząc na podłodze ustawienie kolumn względem ścian będzie miało mniejsze znaczenie. 

To jednak zostajesz przy tych monitorach, czy szukasz czegoś bardziej "wyrafinowanego" ? 

Dali mam ustawione równolegle do ściany, ładnie to wygląda i siedząc w fotelu naprzeciw (między nimi) jest ok i tak słucham muzyki czy oglądam filmy/gram itd. Jak siedzę z boku czy ćwicze/coś robie po pokoju to też jest ok aczkolwiek wiadomo wtedy dzwiek jest troche inny.

Moje pytanie brzmiało co w przypadku innych kolumn gdzie w 99% piszą że trzeba ustawić trójkąt czy to znaczy ze w ustawieniu prostopadle źle zagrają? I tym samym jeśli je trochę skręcę w ten trójkąt to wtedy w sytuacji będąc na podłodze/obok na biurku będzie gorzej niż przy ustawieniu prostopadłym jak teraz przy dali? (rozproszenie dźwięku po pokoju:))

Edytowano przez Tom83
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Tom83 napisał:

Moje pytanie brzmiało co w przypadku innych kolumn gdzie w 99% piszą że trzeba ustawić trójkąt czy to znaczy ze w ustawieniu prostopadle źle zagrają? I tym samym jeśli je trochę skręcę w ten trójkąt to wtedy w sytuacji będąc na podłodze/obok na biurku będzie gorzej niż przy ustawieniu prostopadłym jak teraz przy dali? (rozproszenie dźwięku po pokoju:))

Ken Ishiwata, główny inżynier marantza ustawiał do odsłuchu kolumny, skręcając je bardziej niż przeciętny zjadacz muzyki do środka. Każdy powinien wybrać takie ustawienie jakie najbardziej odpowiada jego uszom. Teoretycznie kolumny powinny być skręcone pod takim kątem, że siedząc w trójkącie równobocznym, powinieneś widzieć jedynie ich fronty. Ale to tylko teoria. Najlepiej jest samemu testować 🙂

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, seba3002 napisał:

Ken Ishiwata, główny inżynier marantza ustawiał do odsłuchu kolumny, skręcając je bardziej niż przeciętny zjadacz muzyki do środka. Każdy powinien wybrać takie ustawienie jakie najbardziej odpowiada jego uszom. Teoretycznie kolumny powinny być skręcone pod takim kątem, że siedząc w trójkącie równobocznym, powinieneś widzieć jedynie ich fronty. Ale to tylko teoria. Najlepiej jest samemu testować 🙂

Dzieki a co do Twojego pytania to podzwonie jak bede mial czas w tygodniu i bede chcial cos pozyczyc zeby miec porownanie czy warto dolozyc +3k do kolumn :) w moim mega malym pokoju

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,
ATC SCM7 to świetne monitory, które są zdecydowanie bardziej wyrafinowane brzmieniowo względem Dali Obreon 1 ale jest jeden problem, a mianowicie wzmacniacz, który niestety nie podoła SCM7. Dochodzi jeszcze kwestia basu, którego w SCM7 nie jest dużo, jest szybki i dobrze kontrolowany ale jest go zdecydowanie mniej niż w Oberonach 1. 
Jeśli miałbym coś zasugerować to rozważyłbym między KEF LS50 Meta, Audio Physic Classic 3 lub Fyne Audio F500. Kefy zagrają szeroko z czystą górą. Audio Physic zapewnią dynamiczniejsze brzmienie z niżej schodzącym basem. Fyne Audio to muzykalne brzmienie z mocnym dołem oraz soczystą średnicą i łagodną górą. 
Możesz jeszcze spojrzeć na Jean Marie Reynaud Lucia, które świetnie zgrywają się z CXA81 oferując brzmienie muzykalne z rozdzielczą górą oraz bliższym środkiem. 

Zapraszam do kontaktu w sprawie wyceny. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Q21 napisał:

ATC SCM7 to świetne monitory, które są zdecydowanie bardziej wyrafinowane brzmieniowo względem Dali Obreon 1 ale jest jeden problem, a mianowicie wzmacniacz, który niestety nie podoła SCM7.

A co na to "podoływanie" redakcja miesięcznika "Audio", która nie tylko odsłuchiwała testowo ATC SCM7, ale także mierzyła ich parametry:

"Ale nawet najlepsze ATC znane są zarówno z jakości, jak i "trudności" - w ich "wysterowaniu".

Faktycznie, efektywność jest bardzo niska, co stwierdzamy natychmiast w prostym porównaniu z innymi głośnikami, nawet równie małymi, albo gdy patrzymy na pozycję regulatora głośności. Jeżeli jednak będziemy mieli do dyspozycji 100 W przy 8 Ω (a to dzisiaj nic nadzwyczajnego, pierwszy lepszy wzmacniacz w klasie D...), można zapomnieć o przydługich dyskusjach na forach, tworzących mity z prostych spraw.

I dodajmy, że te 100 W jest potrzebne po to, aby ATC SCM7 zagrały "na maksa" (na swojego maksa), tak głośno, jak potrafią, a jeżeli wystarczy nam słuchanie cicho, to wystarczy i 50 W... i wcale nie musi to być brzmienie jakościowo słabsze niż przy podawaniu takiej mocy ze wzmacniacza o mocy maksymalnej 100 W.

Dlatego zwyczajowo i teraz nie ujawnię, jakiego wzmacniacza sam używałem w teście, bo wywołałoby to niepotrzebne komentarze, że następujące dalej zachwyty mają ścisły związek z dobrym "wysterowaniem", a nie po prostu z dobrym brzmieniem ATC SCM7."

 

ATC potrzebują mocnego wzmacniacza. Ale czy CXA81 takim nie jest?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Kraft napisał:

, można zapomnieć o przydługich dyskusjach na forach, tworzących mity z prostych spraw

Czy ATC to jakaś wyjątkowa i niezwykła konstrukcja? Jest pewnie wiele kolumn o podobnych parametrach (efektywności) ale tylko w dyskusjach o ATC "z automatu" pojawiają się opinie o trudnościach w wysterowaniu... Pewnie w wielu przypadkach to powielanie mitu przez osoby, które  nigdy nie miały z nimi do czynienia.

Edytowano przez Stream
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, seba3002 napisał:

Ken Ishiwata, główny inżynier marantza ustawiał do odsłuchu kolumny, skręcając je bardziej niż przeciętny zjadacz muzyki do środka. Każdy powinien wybrać takie ustawienie jakie najbardziej odpowiada jego uszom. Teoretycznie kolumny powinny być skręcone pod takim kątem, że siedząc w trójkącie równobocznym, powinieneś widzieć jedynie ich fronty. Ale to tylko teoria. Najlepiej jest samemu testować 🙂

Ustawiał tak nawet Dali które sam producent zaleca ustawić prostopadle do scian :)

 

Inne pytanie

Dnia 2.01.2021 o 21:34, Tom83 napisał:

Mam pożyczony od kolegi sprzęt, który będę mógł ew. odkupić. Jest to wzmacniacz CXA81 oraz jego kolumny surroundowe z kina - Dali oberon 1

Czy CXA81 na pewno zostaje?

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, Kraft napisał:

ATC potrzebują mocnego wzmacniacza. Ale czy CXA81 takim nie jest?

Mnie bardziej niż moc wzmacniacza zastanawia to stwierdzenie:

1 godzinę temu, Q21 napisał:

Dochodzi jeszcze kwestia basu, którego w SCM7 nie jest dużo, jest szybki i dobrze kontrolowany ale jest go zdecydowanie mniej niż w Oberonach 1. 

Nie słyszałem co prawda oberonow 1, ale miałem inne miniaturki od dali, które basu miały naprawdę niewiele. Skoro te ATC mają mniej basu niż malutkie oberony to jak mało go musi być? 

1 godzinę temu, Q21 napisał:

Jeśli miałbym coś zasugerować to rozważyłbym między KEF LS50 Meta, Audio Physic Classic 3 lub Fyne Audio F500. 

Fyne audio nie znam ale zarówno KEFy jak i audio physic to wg mnie świetne kolumny, które zagrają bez porównania ciekawiej niż oberony 1. 

A wracając do wzmacniacza. Jaki wzmacniacz potrzebny jest do wysterowania takich kolumn jak wspominane ATC? To pytanie do @Q21.

Edytowano przez seba3002
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, seba3002 napisał:

Ken Ishiwata, główny inżynier marantza ustawiał do odsłuchu kolumny, skręcając je bardziej niż przeciętny zjadacz muzyki do środka. Każdy powinien wybrać takie ustawienie jakie najbardziej odpowiada jego uszom. 

Ustawienie Ishiwaty dotyczyło odsłuchów przy licznym audytorium. Chodziło o to, żeby każdy słuchacz miał porównywalne warunki. Niekoniecznie trzeba je przekładać na odsłuch w sweet spot.

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...