Skocz do zawartości

Stereo - dobór komponentów / 9k / otwarta przestrzeń


MirekZabrze

Recommended Posts

Szukam zestawu stereo. Budżet na kompletny zestaw(ampli/wzmacniacz, kolumny, źródło/streaming, DAC pod TV, okablowanie) to 9k. Pomieszczenie wydaje się duże, to pokój dzienny ok. 24m2 i jest otwarty na:

1.       komunikacje ze schodami na piętro ok. 8,5m2

2.       jadalnie ok. 11,5m2

Czy dla otwartego pomieszczenia, przy wyborze „wielkości” kolumn powinno się te powierzchnie sumować? Układ jak na przedstawionym rzucie, pomieszczenia „wyposażone” w firanki i zasłony (jak na zdjęciach) żeby poprawić nieco akustykę, choć wydaje mi się że to jest jeszcze trochę za mało.

Do czego ma służyć? 80% muzyka, 20% film

Czego słucham? Dominuje hip hop oraz muzyka elektroniczna, house. Jest mi bliżej do brzmienia ciepłego, w stylu rozsądnego „V” z nisko schodzącym basem i czytelnie strojoną górą oraz dobrą sceną.

 

Zacząłem od lektury postów o stereo, wzmacniaczach, aplitunerach itd. Wyszedłem z założenia że odpowienim dla mnie będzie zestaw z apli stereo. Wytypowałem dwa zestawienia na początek:

Yamaha R-N803D z kolumnami Kef Q950 lub Heco Aurora 1000.

Rozważałem jeszcze połączenie powyższego ampli z kolumnami Klipsch z serii RP, ale finalnie mi to rozwiązanie odradzono.

 

Umówiłem się na odsłuch, przygotowałem 6 utworów które dość często przewijają się u mnie na liście i… dostałem trzy konfiguracje, w sali 20m2:

1.       Yamaha R-N803D + Kef Q750 – pierwsze wrażenia.. jest nieźle, fajna góra, środek jakby niewyraźny, a dół.. pierwszy utwór wydobył to brzmienie, następne dwa utwory i wyszły ok., ale z kolejnymi wg mnie sobie nie poradził (Nowhere To Go/Hayden James, Ground Zero/Pro8lem), czegoś w tych niskich tonach zabrakło

2.       Yamaha R-N803D + Heco Aurora 700 – pierwsze wrażenie, jest lepiej pojawiło się nieco więcej dynamiki, trochę więcej środka, niskie tony i.. jest lepiej niż powyżej ale dalej nie to (zwłaszcza przy tych trzech utworach), gdzieś czegoś zabrakło

3.       Audiolab 6000A + Heco Aurora 700 – pierwsze wrażenie.. zupełnie inna dynamika, jest lepiej, dużo lepiej, Hayden James gra jak powinien, jest więcej basu ale i środka

Szkoda, że nie miałem więcej czasu na inne konfiguracje ale wychodziłem z nastawieniem, że Audiolab 6000A (uzupełniony o Audiolab 6000N) w połączeniu z Heco Aurora może u mnie w domu dobrze zagrać. Niestety nie było na stanie 1000, które chciałem odsłuchać. Nie chce na tym poprzestać, nie słuchałem innych wzmacniaczy w połączeniu z innymi kolumnami, stąd ciężko mi powiedzieć że to będzie dla mnie najlepsze.

1.       Jaka jest różnica w brzmieniu pomiędzy 700 a 1000? Wyczytałem że 1000 mają więcej podbicia basowego i tyle. Czy do mojego metrażu powinienem wybrać 700 czy 1000?

2.       Jaka alternatywa dla tych kolumn, do porównania przy odsłuchu? Przewija się Pylon Saphhire 25 lub 31..

3.       Jaka alternatywa dla tego wzmacniacza, do porównania przy odsłuchu? Myślałem o NAD C356 ale w sieci znalazłem informacje że jest z nimi problem, są awaryjne. Ale podobno dobrze się zgrywają z Heco Aurora. Ewentualnie Cambridge cxa60/cxa80 tylko czy to zagra odpowiednio?

Proszę o pomoc.

 

Mirek

IMG_20201231_133648_1.jpg

IMG_20201231_020108.jpg

IMG_20201231_133628.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Sporo słucham podobnego repertuaru (np. Pro8lem), powierzchnia salonu z przestrzeniami otwartymi nieznacznie większa. Po odsluchach (między innymi właśnie Heco z Yamaha) zdecydowałem się na zakup Denon DRA-800h z Monitor Audio Bronze 500. O ile widzę możliwości poprawy tego zestawu pod kątem np. ciężkiego szybkiego rocka (z Cyrusem było wg mnie lepiej, bardziej rozdzielczo) to w muzyce o której piszesz jest sztos. Dość kulturalnie, taka właśnie "wyważona" nienachalna V-ka a kiedy trzeba, choćby w Ground Zero, to zejście jest wystarczająco niskie. Wg mnie to zasluga głównie kolum, które moim zdaniem potrafią zagrać i łagodnie i uderzyć mocno kiedy to potrzebne. 

Warunki akustyczne możemy mieć zupełnie różne więc nie podaję tego zestawu jako pewniak ale ewentualnie coś co warto rozważyć/posłuchać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,
W takim metrażu Heco Aurora 700 byłyby odpowiednie. Z Audiolabem 6000a bardzo dobrze zgrywają się także Q Acoustic 3050i, Pylon Audio Sapphire 25 czy Monitor Audio Bronze 500 jeśli chciałbyś uzyskać dynamiczniejsze brzmienie z bardziej przestrzenną górą. 
NAD 356bee jest bardzo często porównywany przez klientów z 6000a więc warto byłoby posłuchać i ocenić samemu jakie są różnice. 

 

Zapraszam do kontaktu w sprawie umówienia odsłuchu. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Biorąc pod uwagę wielkość pomieszczenia oraz preferencje muzyczne zwróciłbym uwagę na wspomnianego tu Audiolaba 6000A Play, który posiada funkcje sieciowe i gra dość dynamicznie, z kolumnami Fyne Audio F502. Masz sporą kolumnę, na przetwornikach 20 cm, połączenie dynamiczne, z sporą ilością basu, brzmienie po cieplejszej stronie. Moim zdaniem warto posłuchać.

Pozdrawiam,

Michał

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Twoj metraż jesli Heco to 700. Ale sprawdź szafiry od Pylona. One dadzą Ci więcej basu chodź moim zdaniem mniej ciekawego. Ale a nóż to będzie dobry kierunek.

Pylon i Heco podłącz do wydajniejszego wzmacniacza NAD 356 BEE albo lepiej NAD 375.

Ewentualnie wspomniana wyżej konfoguracja tez może być ciekawa DRA 800 + Bronze 500. Jasne kolumny z czytelnym środkiem z elektroniką o sporym poluzowanym basie. W komplecie gra to na prawdę ciekawie.

Zapraszam na odsłuch

Piotr

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dużo tych propozycji ale to dobrze

Z ampli/stereo mam do wyboru:

1. Audiolab 6000A

2. Audiolab 6000A Play

3. Denon DRA-800h

4. NAD 356bee

5. NAD 375

 

Z kolumn mam do wyboru:

1. Heco Aurora 700 (1000 z tego co piszecie odpada z uwagi na metraż)

2. Q Acoustic 3050i

3. Pylon Audio Sapphire 25

4. Monitor Audio Bronze 500

5. Fyne Audio F502

 

Ciekawi mnie połączenie Denon DRA-800h z Monitor Audio Bronze 500 ale nie nastawiam się.

Mam do powyższego parę pytań

1.     Audiolab 6000A vs wersja PLAY – różnica sprowadza się tylko do „wyposażenia” czy jednak jakość grania jest inna, słabsza?

2.     NAD, zwłaszcza 356bee – faktycznie bywają problematyczne po paru latach użytkowania?

3.     Kolumny – nie zawsze będę słuchać muzyki głośno, pytanie czy któreś ze wskazanych kolumn potrzebują każdorazowo podkręcenia potencjometru by zaczęły grać? Czy to tylko kwestia dobrania wzmacniacza/ampli to konkretnych kolumn?

4.     Powyższe warto odsłuchać w dowolnej kombinacji czy pewne połączenia się zwyczajnie nie sprawdzą?

 

Dziękuje za dotychczasowe komentarze i porady

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 3.01.2021 o 13:06, MirekZabrze napisał:

Rozważałem jeszcze połączenie powyższego ampli z kolumnami Klipsch z serii RP, ale finalnie mi to rozwiązanie odradzono.

 

Dnia 3.01.2021 o 13:06, MirekZabrze napisał:

Czego słucham? Dominuje hip hop oraz muzyka elektroniczna, house. Jest mi bliżej do brzmienia ciepłego, w stylu rozsądnego „V” z nisko schodzącym basem i czytelnie strojoną górą oraz dobrą sceną.

 

18 godzin temu, MirekZabrze napisał:

Ciekawi mnie połączenie Denon DRA-800h z Monitor Audio Bronze 500 ale nie nastawiam się.

Czytając powyższe wpisy myślę, iż Denon jest dobrym kierunkiem, ale lepszym rozwiązaniem będzie wzmacniacz Denon PMA-800NE.

18 godzin temu, MirekZabrze napisał:

2.     NAD, zwłaszcza 356bee – faktycznie bywają problematyczne po paru latach użytkowania?

Może się tak zdarzyć choć wcale tak nie musi być, ale coś jest na rzeczy.

18 godzin temu, MirekZabrze napisał:

3.     Kolumny – nie zawsze będę słuchać muzyki głośno, pytanie czy któreś ze wskazanych kolumn potrzebują każdorazowo podkręcenia potencjometru by zaczęły grać? Czy to tylko kwestia dobrania wzmacniacza/ampli to konkretnych kolumn?

Większym problemem będzie u Ciebie akustyka ponieważ pomieszczenie jest dość puste, także przed kupnem obowiązkowe wypożyczenie sprzętu do domu.

18 godzin temu, MirekZabrze napisał:

4.     Powyższe warto odsłuchać w dowolnej kombinacji czy pewne połączenia się zwyczajnie nie sprawdzą?

Na to pytanie nie ma prostych odpowiedzi bo dużo zależy od stylu brzmienia jaki preferujesz i trzeba szukać pod tym kątem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...